Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

cum sa montez lustra

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Dar nici creionul  de faza nu stie sa-l foloseasca. :) Daca avea habar cum se comporta un creion de faza, ca el se poate aprinde si pus pe-o sarma nelegata nicaieri, doar fiind paralela c-o alta sarma prin care trece curent....

#20
marcris

marcris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.03.2007
multumesc frumos pt raspunsuri.
azi-maine o sa ma si injurati.

#21
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Sa ne spui si noua daca a facut poc. Ai grija ca scaunul pe care te urci sa fie stabil si sa nu ai nimic in maini ca sa nu te ranesti atunci cand o sa te curentezi. In mod normal cand te curentezi dansezi haotic si dai necontrolat din mana libera. Incearca sa lucrezi cu mana dreapta ca sa iti creasca sansele de supravietuire in caz de electrocutare. In rest spor la treaba si mare grija. Sa opresti siguranta inainte de a te apuca de lucru. Daca nu stii care este sau cum se face povoaca un scurtcircuit la firele unde vrei sa montezi lustra ca sa sara siguranta aferenta circuitului respectiv.

PS: Nu fac mishto dar daca tu nici macar nu stii sa identifici firul comun din lustra nu am ce alte sfaturi sa-ti dau.

Edited by Clovis, 02 September 2013 - 18:13.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ultima postare la 18:46. Sa credem ca s-a apucat sa monteze lustra si a gasit/testat curentul cu mana?

#23
marcris

marcris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.03.2007
salutare.
Aveti dreptate toti,nu e bine sa te joci cu instalatiile electrice.De aia am avut grija.

Am conectat albastrul lustrei la albastrul din tavan(nulul)  si maroul lustrei la faza(galben)din tavan.De restul nu m -am atins.Am cuplat curentul si din intrerupator mi s au aprins toat cele 4.
Apoi, cu curentul intrerupt, am legat si firul galben-verde de la lustra cu galbenul ramas de la tavan, am cuplat curentul,dar fara nici un efect.Desi o sa primesc critici, am testat sa vad daca n am curent pe metalul lustrei cu creionul de faza,- fara afect.
Am desfacut ultima pereche de fire cuplate ,am finalizat montajul si am lasat asa.
Daca voi dori sa mi fac 2 + 2 becuri sa mearga,va trebui sa chem- un electrician, deocamdata ma multumesc cu ce am facut.
merci de sfaturi.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Deci, am avut dreptate cu un singur circuit. E bine ca ai reusit sa o faci sa se aprinda. Data viitoare sigur iti va fi mai usor.

#25
denisxd

denisxd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2018
Buna ziua, am cumparat o lustra cu 3 becuri si are 3 fire negre si 3 fire albe...in tavan am 1 fir albastru si 2 fire galbene. Cum le leg, am intrerupator dublu ...... Multumesc.

#26
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Opreste curentul din sigurante inainte apoi....
Leaga albele impreuna toate si le conectezi la albastrul din tavan, apoi doua fire negre impreuna si le legi la un galben din tavan si un fir negru ramas la celalalt galben din tavan.
La o pozitie de comutator se vor aprinde 2 becuri de la lustra si la cealalta doar unul.

Edited by keta, 16 December 2018 - 19:51.


#27
marcris

marcris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.03.2007
Multumesc tuturor!

#28
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Un atât de tardiv „Mulțumesc!” - 9 ani și 25 de zile - n-am mai întâlnit!

#29
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022

 marcris, on 28 septembrie 2022 - 16:11, said:

Multumesc tuturor!
Mergi sanatos Lazareee!!!

Edited by Peerless, 28 September 2022 - 20:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate