Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

E-mail furat

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Post-Diana-, on 01 septembrie 2013 - 22:21, said:

Dezvolta.
Scrie minim 4 fraze lungi.
Iti zicem dup-aia ce a aparut ori ba.
Daca ar invata toti sa scrie corect asa de repede... nu s-ar mai pica BACul pe rupte!

#74
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012

View Postdexterash, on 01 septembrie 2013 - 22:22, said:

Ai plecat de la o premiza gresita... Putini isi iau asemenea masuri de precautie, pentru ca lor nu li se poate intampla!

Pai nu iti poti lua masurile astea de precautie, sa zicem pe SP.
Dar daca ai enshpe coduri de alerta pe telefon pe FB, de ce sa nu le folosesti?
Eu am depistat pe careva care a vrut sa imi sparga contul de SP pt ca imi stia usernameul, dar nu stia ca imi facusem contul pe o adresa neprincipala.
Asa ca in momentul in care a vrut sa imi ”recupereze” parola de la SP din contul meu principal de yahoo( imi sparsese parola de yahoo cand eram eu mica si proasta acum vreo 2 ani), m-am prins cine era.
De atunci mi-am securizat conturile cu parole alambicate, fiecare cont cu alta parola, alerte prin sms pe unde se poate si daca mai aveti si voi alte idei de securitate, astept informatii suplimentare :)

#75
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
problema nu e virusul, sau cel care a furat conturile...
problema e intre scaun si monitor (sau tastatura) Posted Image

Quote

daca mai aveti si voi alte idei de securitate
treci pe Linux sau navighezi pe net cu o distributie de linux

Edited by STARTREK1, 01 September 2013 - 22:34.


#76
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Post-Diana-, on 01 septembrie 2013 - 22:29, said:

Dar daca ai enshpe coduri de alerta pe telefon pe FB, de ce sa nu le folosesti?
Din acelasi motiv pentru care lumea nu foloseste antivirus, firewall, actualizari ale Windowsului, mai multe adrese de e-mail pe servere diferite(provideri diferiti) s.a.m.d. ...

Ca idee, poti sa folosesti utilizatori diferiti, sa nu folosesti retele WiFi gratuite, sa nu folosesti functiile de salvare parole din browsere, sa nu scrii niciodata parolele pe hartie sau in fisiere, sa nu pui intrebari banale pentru recuperarea parolelor, daca ai Chrome sa folosesti un a d b l o c k e r + https enforcer si cred ca mai sunt...

L.E.:
Sa ai grija cand te loghezi pe alte calculatoare (sa aiba un minim de securitate) +  sa nu uiti sa te deloghezi.

Edited by dexterash, 01 September 2013 - 22:41.


#77
Alex567

Alex567

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 05.02.2010
Daca am schimbat acele date de mai sus, mai poate cineva sa imi sparga adrese de e-mail? Stiu ca in anumite momente am fost insistent, dar chiar nu mi s-a intamplat asa ceva pana acum.

#78
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
nu

#79
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012

View PostSTARTREK1, on 01 septembrie 2013 - 22:33, said:


treci pe Linux sau navighezi pe net cu o distributie de linux

Multam de idee, dar nu pot sa fac asta dintr-un motiv care nu tine de mine.

#80
Alex567

Alex567

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 05.02.2010
Sper ca un administrator sa vada ultimele comentarii lasate de mine si sa nu stearga contul pentru postarea anterioara(nu eu am facut asta). Sper ca problemele sa nu mai apara dupa schimbarea parolelor si a adreselor de e-mail.

#81
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012

View Postdexterash, on 01 septembrie 2013 - 22:34, said:

Din acelasi motiv pentru care lumea nu foloseste antivirus, firewall, actualizari ale Windowsului, mai multe adrese de e-mail pe servere diferite(provideri diferiti) s.a.m.d. ...

Ca idee, poti sa folosesti utilizatori diferiti, sa nu folosesti retele WiFi gratuite, sa nu folosesti functiile de salvare parole din browsere, sa nu scrii niciodata parolele pe hartie sau in fisiere, sa nu pui intrebari banale pentru recuperarea parolelor, daca ai Chrome sa folosesti un a d b l o c k e r + https enforcer si cred ca mai sunt...

L.E.:
Sa ai grija cand te loghezi pe alte calculatoare (sa aiba un minim de securitate) +  sa nu uiti sa te deloghezi.

Am antivirus, AntiMalware, actualizez windowsul la 3 saptamani, dar folosesc o retea wifi a unui vecin :), salvez si parolele din pacate, ceea ce nu ar mai trebui pt ca deja mi-a fost furat un laptop in care aveam retinute toate cele, plus muuuulte chestii personale....
Folosesc M.F si I.E, nu Chrome.
Nu uit sa ma deloghez de la alte calculatoare.
Deci, am descoperit acum ca fac destule erori inca.
Multumesc Posted Image

#82
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Legat de Wifi: cu o simpla aplicatie pe un telefon mobil cu Android, o persoana care este in aceeasi retea cu tine se poate loga(fara sa iti stie parola) pe Yahoo, Facebook + alte siteuri pe care le folosesti (nu am incercat pe Softpedia, dar cred ca si aici merge) etc.
Legat de I.E.: incearca sa-l eviti; este plin de bube si are multe "gauri de securitate"

Grija la: stickurile usb (gandeste-te ca poti sa il pierzi. ce date ai pe el?) + cardul din telefon, emailurile care par a veni de la cunoscuti, transmiterea codurilor/parolelor prin Facebook Chat / Yahoo Messenger...

Daca imi mai vin in minte, mai scriu. Multe dintre ele sunt deja automatisme la mine si nu le retin direct Posted Image

L.E.
Asta pe langa no-tech hacking:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5CWrzVJYLWw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si ce se poate intampla atunci cand "furi" calculatorul unui "hacker":
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U4oB28ksiIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dexterash, 01 September 2013 - 22:55.


#83
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
In reteaua mea e doar proprietarul, in rest reteaua e parolata. E om bun, nu se pricepe la manarii cu parole etc. Am incredere in el.

IE folosesc pt ca in Fox nu vad nimic media. Cand am chef de muzica, intru in IE, in rest Fox.
Am 2 stickuri de 32 si 16 GB, nu le pierd, le am de 3 ani.
Telefoanele mele sunt jafuri, nu am chestii importante in ele.
Ce am avut important, s-a dus o data cu laptopul furat.
D-aia ziceam mai devreme ca Politia nu misca nimic si ca Alex567 poate sa scrie mailuri dar fara rezolvare. Eu nu am recuperat nimic din furt.

View PostAlex567, on 01 septembrie 2013 - 22:45, said:

Sper ca un administrator sa vada ultimele comentarii lasate de mine si sa nu stearga contul pentru postarea anterioara(nu eu am facut asta). Sper ca problemele sa nu mai apara dupa schimbarea parolelor si a adreselor de e-mail.

Stai linistit ca te bana pana acu daca era ceva naspa.

#84
Alex567

Alex567

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 05.02.2010
Am scanat din nou pc-ul cu microsoft security essential si bitdefender. Acestea nu au gasit nimic. Credeti ca mai pot fi ramasite in pc?

#85
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Pai daca l-ai formatat ce sa mai ramana? Sufletul virusului? Oricum spune-ne si noua cum ai resuit sa-ti recuperezi contul de email pana la urma daca ala ti-a schimbat tot, emailul alternativ, numarul de telefon, intrebarile secrete. Poate mai e de folos si altcuiva. Oricum la gmail logarea in 2 pasi (two step verification) e esentiala daca ai chestii importante in cont.

De asemenea cand te loghezi in orice cont e bine sa te inveti sa o faci de pe conexiunea securizata (https in loc de http), pacat ca Softpedia n-are asa ceva. Yahoo si Gmail fac asta implicit, iar la Facebook ai o optiune la account settings sa activezi browsingul securizat. Dar toate astea sunt inutile daca instalezi porcarii cu buna stiinta care iti baga keyloggere si le dai tu parola de buna voie si nesilit de nimeni.

#86
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
In PC nu, dar  nu esti singurul ce are acces pe contul tau softpedia.

#87
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009

View PostAlex567, on 01 septembrie 2013 - 18:41, said:

Daca poti accesa contul, intrii la setari unde vei schimba nr. de telefon si e-mail-urile alternative. Am activat si logarea in 2 pasi la recomandarea lui JayBird(un mesaj folositor, dar putin "arogant")

Cine e arogant mah, nu vezi ca iar ai scris intri cu 2 i? Nici macar nu poti sa te corijezi...

#88
Alex567

Alex567

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 05.02.2010
Metoda cum am reusit sa recuperez adresa de e-mail este putin mai in spate. JayBird; hai sa nu mai fim rautaciosi. Ok, am gresit, dar daca iti analizez comentariile, chiar si eu iti pot gasi 2-3 greseli.
Eu cred ca ceea ce este important am reusit cu ajutorul vostru. Recuperarea adresei de e-mail.
Dorin2k: vreau sa cred ca dupa schimbarea adresei de e-mail si a parolei, nu mai are nimeni acces pe acest cont sau pe altele.
PS. Cred ca acesta este singurul virus luat in ultimii 5-6 ani.

Edited by Alex567, 02 September 2013 - 09:20.


#89
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Crezi tu ca nu mai are acces nimeni.
Vezi de pe ce IP s-au facut conectarile in contul tau.
Ai sa gasesti si altele diferite de al tau.
Deci: cineva iti citeste toate mailurile si are acces la conturile tale.
Nu mai ai scapare.

#90
Alex567

Alex567

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 05.02.2010
Cum vad conectarile in functie de ip?
Daca cineva ar vrea sa intre in contul meu, nu ar trebui sa stie si codul de securitate trimis pe tlf?

Edited by Alex567, 02 September 2013 - 09:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate