Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Culturi de plante aromate la ghiveci

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Daca faci asta cu patrunjelul s-ar putea sa te injure clientii care l-or cumpara, pentru patrunjelul in anul 2 infloreste, deci frunze putine, doar la inceput de sezon...

#38
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Hmmm....deja am repicat ceva pahare. Acum sunt in dilema....e mic inca. Dar daca nu pot sa-l vand cu frunze cat de cat in aprilie-mai renunt si seaman altu.

#39
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Patrunjelul nu se face rasad, n-ai ce vinde...leusteanul se vinde pt ca nu il faci din seminte cu usurinta, trebuie replantat dupa semanare, e planta perena, alegi ceva din el in anul 2 cat de cat..abia din anul 3 poti slube ca ai leustean.
leusteanul se prinde bine din radacini de cel putin 1 an.
patrunjelul e planta pe care o semeni si dupa 3 luni recoltezi, in anul 3 face cateva frunze decreme apoi direct tija.
e cavsi cum ai vinde rasad de marar.

Ce poti face cu el e sa il faci ghivece cu 5 radacini sau mai multe si le vinzi in toamna tarziu pt aia care vor ghiveci la geam sa aiba proaspat, eventual pui un osmocote si aia e.


#40
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Oare as putea sa țin leușteanul și salvia medicinala câteva ore in apa cu atonik ,ar ajuta la germinare ?

Mă gândesc o parte din semințe să încerc să le țin și după metoda "șervețelul umed" până încolțesc.

Ce credeți ?

#41
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Stie cineva daca patrunjelul face mofturi la temperaturi mai ridicate ? Il tin de o saptamana la temperaturi de 26-27 gr. si nimic.....nu rasare. Ar fi oare indicat sa il duc undeva mai la racoare?

#42
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Semintele tinute la umezeala pana incoltesc nu cred ca le face rau, numai sa le asiguri conditii de crestere si dupa aia ca altfel sa nu putrezeasca sau sa se usuce.
Temperaturile de care spui nu cred sa fie o problema, mai ales ca aceste temperaturi sunt in aer si nu in sol(pt samanta de patrunjel, zic), umiditatea sa fie asigurata, mai ales daca substratul e din turba curata.

#43
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Mersi Virg72, ma bucur sa te vad pe zona.
Umezeala au, verific periodic si daca e cazul le mai pulverizez usor pentru ca samanta e cam la suprafata,acoperita doar fin  . De putrezeala mi-e frica si mie dar deocamdata nu e cazul. Substratul e din turba fina si temperatura e constanta in jurul a 27 grade in aer. Eu ma gandeam sa nu fie prea mare temperatura pentru patrunjel. anul trecut am avut doar patrunjel cret si nu mai retin cum am procedat cu el.
Deocamdata restul condimentelor au iesit destul de bine. Leusteanul si telina au rasarit partial si le-am mutat sub neoane unde le tin tot pe la 27-28 gr. si ma astept sa mai iasa in urmatoarele zile. Menta ca de obicei imi da emotii,doar cateva fire .

#44
nico98

nico98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.11.2007

View PostAchimitom04, on 08 ianuarie 2018 - 12:26, said:

Stie cineva daca patrunjelul face mofturi la temperaturi mai ridicate ? Il tin de o saptamana la temperaturi de 26-27 gr. si nimic.....nu rasare. Ar fi oare indicat sa il duc undeva mai la racoare?
procedeaza ca la salata ,temperatura 18 20 grade,umiditate constanta a substratului

View PostAchimitom04, on 08 ianuarie 2018 - 16:19, said:

Mersi Virg72, ma bucur sa te vad pe zona.
Umezeala au, verific periodic si daca e cazul le mai pulverizez usor pentru ca samanta e cam la suprafata,acoperita doar fin  . De putrezeala mi-e frica si mie dar deocamdata nu e cazul. Substratul e din turba fina si temperatura e constanta in jurul a 27 grade in aer. Eu ma gandeam sa nu fie prea mare temperatura pentru patrunjel. anul trecut am avut doar patrunjel cret si nu mai retin cum am procedat cu el.
Deocamdata restul condimentelor au iesit destul de bine. Leusteanul si telina au rasarit partial si le-am mutat sub neoane unde le tin tot pe la 27-28 gr. si ma astept sa mai iasa in urmatoarele zile. Menta ca de obicei imi da emotii,doar cateva fire .

lumina putina ,culdura mare umiditate ridicate   egal plante suptiri si inalte

Edited by nico98, 11 January 2018 - 22:03.


#45
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
A iesit pana la urma semanat din seminte de la alta firma. Semintele erau buba.

#46
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Stie cineva cam ce temperaturi minime ar trebui sa fie ca sa pot scoate din rep in solar neincalzit paharele cu telina,patrunjel si leustean ?

#47
nico98

nico98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.11.2007

View PostAchimitom04, on 03 martie 2018 - 15:54, said:

Stie cineva cam ce temperaturi minime ar trebui sa fie ca sa pot scoate din rep in solar neincalzit paharele cu telina,patrunjel si leustean ?
telina si patrunjelul suporta si sub 0 grade dar leusteanul minim 5, 6 grade

#48
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Vreau sa cultiv pentru uz propriu busuioc in casa pe pervazul geamului. Daca s-ar putea pe parcursul intregului an (suntem mari consumatori :)  ) Ceva ponturi? Am turba Kekkila si ceva osmocote Start. E suficient sau trebuie alt substrat/ingrasamant? Are nevoie de "stagiul" sub neoane la racoare dupa rasarire?

#49
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Eu te-as sfatui sa il semeni in tavite mici ca sa nu il deranjezi la transplantare. Si sa nu il scoti daca nu ai temperaturi si conditi optime. Osmocote start nu e destul ca sa il tii tot anul.....aia e hrana pentru maxim o luna si jumatate. Ai nevoie macar de P10 si un osmocote cu o eliberare mai indelungata 5-6 luni sau chiar 8-9 luni. Si nu stiu daca va trai la geam.

Eu am repicat inainte sa vina gerul cam 500 de pahare . Cu previcur cu tot a crapat aproape tot....a fost mai sensibil ca si restul aromaticelor. Acum voi semana din nou in tavi de 100.

Edited by Achimitom04, 06 March 2018 - 17:28.


#50
nico98

nico98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.11.2007
busuiocul trebuie udat moderat ,umiditate cat mai putina in aer

#51
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Da,mersi. O sa incerc iar. Sub neoane merge brici.Afara ori apare cadere ori se imbolnaveste...pete maronii.
O sa tin cont de sfat.

#52
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Substrat mai nisipos la aromatice

#53
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Am bagat perlit in compozitie. O sa pun  la busuioc mai mult .

#54
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Am scos telina,patrunjelul si coriandru intr~un solar neincalzit. Se pare ca vor fi si temperaturi in jur de minus 4.
Or rezista cu 4 randuri de agril ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate