Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Culturi de plante aromate la ghiveci

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Nu am menta din pacate... Sa iau  rozmarin din supermarket sa fac sute de fire...nu ma prea incanta ideea.

Voi incerca cu seminte profi de afara, semanate foarte devreme in casa , eventual in tavite de 200 tinute la un geam mare cat se va putea,la nevoie neoane  apoi in rep.

Menta cred ca voi avea sigur din moment ce a rasarit si cea luata cu 2 lei si ceva plicul. Rozmarin-ul daca nu iese renunt. Ori e pretentios, ori nu am eu informatiile necesare . In conditiile in care o planta dezvoltata se dadea la 10 ron m-ar tenta foarte mult una si nu foarte dezvoltata pe care sa iau 3-5 ron.

As mai fii vrut si tarhon cu miros....dar am prea multe pe cap....probabil voi pune tot de ala ca anu trecut.

Maghiranul a mers foarte greu si el...deci tot devreme e de semanat.

#20
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Sa revigoram putin acest topic, prea zacea el asa prafuit Posted Image

Dupa 9 zile de la semanat majoritatea condimentelor si florilor sunt sub neoane. Exceptie fac petuniile abia semanate, si craitele care mai au putin de asteptat.

Au rasarit/sau mai rasar : leustean,tarhon,salvia med., coriandru,oregano,maghiran, gazania, verbena , begonii. Rozmarin-ul sta la raft - nici nu ma astept la mare lucru, iar menta a iesit un fir care se tot lungeste, si am mai observat unu mic de tot.

Cum au iesit cateva fire le-am mutat sub neon,pulverizare zilnic cu vermorelul.

Coriandru, din poza 5 vrea sa dea cu capu de neonu care l-am pozat si pe el , nu stiu de ce s-a alungit putin.

Attached Files


Edited by Achimitom04, 20 January 2016 - 20:16.


#21
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Vezi ca anumite seminte au nevoie de lumina ca sa rasara...

#22
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Pai sunt sub neoane acuma :) Mai putin cele 2 enuntate. De menta am citit pe tabelul lui Jumborom, nu se specifica de lumina sa aiba nevoie. Rozmarin-ul nu va iesi .

#23
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Cu rozmarinul cred ca te chinui degeaba, Am incercat si eu cu seminte, chiar aduse de afara, germineaza foarte greu si cresc si mai greu In schimb cu butasi e mult mai usor
Tarhonul e super ca aroma, daca gasesti in zona un ghem de radacini la cineva, nu mai scapi de el odata ce s-a prins, Se intinde ca pirul.
La fel si oregano dar asta rasare usor din seminte

Edited by validoe, 20 January 2016 - 21:19.


#24
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Caderea la tarhon parca s-a intins putin in alta alveola, si am vazut cateva si la leustean. Nu mai inteleg nimic, ce naiba sa le fac ? Am udat la 3 zile prin subirigare, lumina au, temperatura in jur de 15-18 gr.

Azi le voi da previcur si cropmax la toate, au 10 zile de cand le-am dat prima data. Am pastrat previcur-ul intr-o sticla , mai e bun sau sa fac altul ?

Oare sa dau si un captadin pe cele afectate ? Am zis ca nu dau chimicale decat in caz de forta majora, si nu am dat pana acum decat un previcur, asa ca astept un sfat.

Sa tai apa la cele afectate, sa le ud doar odata pe saptamana, sau cum naiba sa fac ?

Attached Files



#25
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Dai cu previcure si cu acatiste...tai agheazma...
:)

Edited by subway_guru, 03 February 2016 - 18:50.


#26
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Am dat previcur si cropmax . Pe cele 3 alveole cu tarhon am pulverizat putin merpan in zona unde a fost caderea, sa vedem, restul par sa fie in regula. Leusteanul il monitorizez deocamdata si voi fi mai zgarcit cu apa la toate.

Edited by Achimitom04, 03 February 2016 - 18:54.


#27
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Achimitom aeriseste cat mai mult posibil chiar daca nu sunt in pragul optim de temperatura.Faci pe dracu  si scazi umiditatea.
Cele afectate nu-si mai revin  , mai bine le smulgi sa elimini focarul.poti stropi cu merpan locul afectat.

Edited by decoservicestil, 03 February 2016 - 19:13.


#28
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Asa am facut cum am scris mai sus. Am aerisit, de udat am pulverizat doar alveolele unde astept sa rasara. Restul vor vedea apa mai rar.

Edited by Achimitom04, 03 February 2016 - 20:57.


#29
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View PostAchimitom04, on 03 februarie 2016 - 18:53, said:

Leusteanul il monitorizez deocamdata ....

Nu mai monitoriza nimic! ... sufla si in iaurt: izoleaza tavitele afectate de restul tavitelor!

#30
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Ok, mersi.

#31
alexiannis

alexiannis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.12.2013
Leusteanul gata de plantat dar si de pus la mancare.

Attached Files



#32
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Stie cineva daca leusteanul/patrunjelul ar rezista peste iarna in solar in ghivecele ingropate in pamant ?

#33
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Da. La mine au rezistat pe balcon deschis in ghiveci (leusteanul mai ales, dintre pantrunjei unii au disparut).

#34
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Si patrunjelul rezista, din moment ce rezista in gradina peste iarna, rezista si in solar daca bagi ghivecele in pamant.

Cum stati cu aromaticele prin gradina?  Eu la ora asta am rasaduri de busuioci Posted Image  Mi-am luat ceva seminte la inceput de vara dar prima tura mi-au facut-o praf gainusele, si-au facut scaldatoare din tava in care semanasem Posted Image

Pana una alta sunt foarte incantata de busuiocii de talie mica din seminte primite de la un coleg de forum caruia ii multumesc si aici, in ladita din poza sunt 3 plante, ladita are 40x20, ar fi fost mai bine sa aiba mai mult spatiu ca sa se poata lati in voie dar asta e, ii pazesc ca pe ochii din cap sa iau seminte.

E foarte fain si busuiocul cu aroma de scortisoara, culoare minunata la frunze si spic

Attached Files



#35
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View PostAchimitom04, on 27 iulie 2016 - 06:54, said:

Stie cineva daca leusteanul/patrunjelul ar rezista peste iarna in solar in ghivecele ingropate in pamant ?

Confirm si eu ca rezista!

#36
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Va multumesc de confirmari. Eu mai am busuioc, menta , leustean, patrunjel, maghiran si niste oregano care nu stiu daca il mai repic. Nu am mai fost pe la piata.
Leusteanul si patrunjelul-poate si menta- le voi tunde si le voi baga la toamna cu paharul de 7 in pamant si in primavara voi astepta sa dea frunze noi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate