Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Culturi de plante aromate la ghiveci

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Buna seara, ma intereseaza cum sa fac si eu ca sa am la iarna in cateva ghivece niste plante aromate ( busuioc, cimbru, patrunjel, ardei iute). Am facut acum rost de cateva seminte si mi-am luat  un sac de pamant de flori de 20 l. Ghivece am, mai am pe acasa si bidoane de 5 litri (de apa) pe care le pot transforma in "jardiniere".
Stie cineva dintre voi cum as putea face ca sa am succes, cand sa plantez, pus seminte, ce tip de pamant sa folosesc, retete de amestec? Am mai cautat si pe net dar nu am gasit ceva satisfacator, sa ma lamureasca pe deplin , vis-á-vis de speciile de plante enumerate mai sus.
Va foarte multumes.
;)

#2
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Le plantezi, le uzi, astepti, culegi.

#3
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012
canepa indiana e cea mai aromata si nici nu e prea pretentioasa .......

#4
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
faci ghivecele cu pamant de flori .zici ca il ai.e bun.apoi presari semintele usor pe deasupra,nu mai mult de 20 seminte la ghiveci de  15 x 15 cm ca exemplu.apoi iei in palme putin pamant si presari prin frecarea palmelor pamant deasupra cam 1-2 cm nu mai mult.apoi uzi cu o stropitoare fina.pana rasare acum vara daca e prea cald tii la umbra ghivecele.dupa ce rasar dai la soare si mai apoi le poti bga in casa dar sa aiba multa lumina.spor la treaba.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postwide, on 31 august 2013 - 23:00, said:

canepa indiana e cea mai aromata si nici nu e prea pretentioasa .......

Ba e! numai s-o tii ascunsa cat te costa!

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postmyshyk, on 01 septembrie 2013 - 07:30, said:



... numai s-o tii ascunsa cat te costa!

La romani e evident. Discretia fiind ceva utopic la natia asta.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostSuper Chief, on 01 septembrie 2013 - 10:02, said:

La romani e evident. Discretia fiind ceva utopic la natia asta.

Ia intreaba-i pe miliardarii-milionarii nostrii cum au facut primul milion, sa vezi discretie....

#8
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Iar o dati 'pe iarba'???
Aici e vorba de legumicultura nu despre 'gazon'...

#9
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Vreau sa cultiv niste plante aromatice la tavite alveolare ( salvia medicinala,busuioc, marar,oregano etc)  si cum nu prea am gasit indicatii referitor la semanat  am decis sa intreb si aici.

Stiu din ce sa fac amestecul, tavitele vor fi de 70 .  Le voi germina in casa, apoi scoase in solar incalzit.

Referitor la semanat am o dilema.  Nu stiu cum sa procedez deoarece sunt convins ca nu vor iesi toate.  

Sa incerc sa pun cate 2 , cele care nu sunt prea marunte, sau sa seaman asa presarate cu mana peste tavite si apoi sa repic unde vor fi mai multe ?


Daca cineva care a facut asa ceva are un sfat .....va fi foarte apreciat. Multumesc.

Edited by Achimitom04, 02 February 2015 - 18:58.


#10
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Mararul.se.seamana direct, restul in tavi, nu alveolare, sau alveolare dc tii neaparat...

#11
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Eu am semanat tot in alveolare, intentionez sa le germinez in casa, apoi le scot in solar incalzit.

Am pus asa : busuioc, cimbru,oregano,maghiran,tarhon,rozmarin,marar,menta, salvia medicinala.

Ce va germina, bine....ce nu, pun seminte de  legume in locul lor.  

Am tot citit pana mi-au iesit ochii, iar concluzia este ca unele s-ar putea sa nu iasa - se pare ca sunt unele cu probleme la producerea de rasad din seminte.

Nu am experienta cu asa ceva, dar daca nu incerc, nu o sa am niciodata.

Desi sunt obisnuit de viata sa invat pe pielea mea,apreciez orice opinie ,sfat cu privire la cele semanate de mine .

#12
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
In loc de marar mai bine puneai leustean, o sa vezi tu de ce, cind vei iesi cu el la vanzare cam pe la sf lui martie.
Da sa pui ceva, nu  o suta, doua de gaoace din ale de alveole, cel putin 500.

#13
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Am facut un experiment asa de plictiseala cu aceleasi seminte " no name' ...eftineala de la alta selezione. Am pus rozmarin si menta.  Rozmarinul dupa o luna si ceva nu e nicaieri....menta semanata in aceleasi conditii a iesit de data asta, cam la o saptamana.

Nu stiu daca gresesc undeva cu rozmarinul sau pur si simplu samanta e proasta. Dar chiar asa...sa nu iasa nimic...

O sa comand si seminte profi de afara sa vedem.

Si ca bonus...tortul adus de sotia unui coleg Posted Image

Apropo, noaptea trecuta era sa ramaneti fara un coleg pe forum Posted Image

Am fost pe foc si am prins incendiu la o ditamai hardughie de pensiune . Eram sus langa acoperis cand a cazut cam la un metru de mine un corn sau ce o fi fost din acoperisul ars...brrrrr    

http://www.emaramure...i-GALERIE-FOTO-

Attached Files


Edited by Achimitom04, 04 August 2015 - 21:39.


#14
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Ai grija de tine prietene, abia ce am capatat un bun coleg de forum si sa-l pierdem asa...in focul Gheenei???
Om avea noi pacate cat carul...dar nici chiar asa!!!
P.S.
Sper ca nu te-au 'afurisit' bietele tomate ca le-ai 'intoxicat' cu prea multe chemicale medicamentoase!!!
:) :) :)

Edited by subway_guru, 04 August 2015 - 21:44.


#15
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
E....stai linistit ...pe aici e o vorba " ciorsul rau nu piere repede ''  :) Am mai patit-o odata la o cocoioaba tiganeasca ...de va fi a 3 oara sa imi vina in cap, sper sa-si faca treaba casca. Pare destul de solida.
Da lemnul ala chiar nu mi-a dat de inteles ca vrea sa cada. Asta e...riscul meseriei. Oricum dupa 5 ore de stat pe acolo eram pe fata ca un african :)

In ceea ce priveste tomatele...nu au primit nimic de foarte mult timp....asta insemnand mai mult de o luna. Am dat de vre-o saptamana un Scudo (inspirat de Serrifu) pentru ca am facut o defoliere masiva sub etaje...cam cate 4-5 frunze si mi-a fost frica.

Trebuia sa le defoliez ca sa pot sa le cobor mai jos.

#16
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Rozmarin-ul nu a mai iesit. Voi incerca din nou cu seminte profi de afara pe la inceputul anului.

Menta merge foarte greu...ceea ce imi da de inteles ca daca vreau sa am ceva vandabil va trebui sa o seaman foarte devreme, poate chiar prin decembrie.

Intentionez sa le germinez in casa , apoi sa le mut intr-un rep.

#17
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Achim, n-ai menta in curte, sa o inmultesti din butasi sau radacina?

#18
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
La rozmarin de ce nu incerci cu butasi din lujeri de la market?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate