Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Teapa de la Orange numita Phone Credit

- - - - -
  • Please log in to reply
301 replies to this topic

#253
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postpartyman, on 24 iulie 2018 - 20:35, said:

O nouă experiență jenantă cu Orange Phone Credit. Magazin Suceava Orange shop - Nicolae Bălcescu 4. Bon de ordine 83, azi 24.07.2018, orele 17 aproximativ. Deși se știe că poți lua orice telefon folosind creditul acumulat, surpriză, o domnișoară m-a informat că „doar cu un preacord cu Bucureștiul pot să iau ce vreau, altfel doar Rise 31”. Dacă cumva ați schimbat condițiile afișați pe site pentru toți proștii, altfel spuneți că e gata programul și nu putem folosi punctele decât după voința magazinelor, Bucureștiului, etc. Mi s-a spus că telefonul nu este pe stoc pentru Phone Credit, e doar pentru abonament pe stoc...pe bune? Eu când verific stocul de unde știu pentru ce formulă e pe stoc un telefon? Concluzie - titlul topicului e BUN, programul, e de fapt o țeapă!
Dacă tot e grea această operațiune, de ce nu treceți online cu ea total? De ce nu vreți să evitați drumurile inutile ale clienților, timpul pierdut cu așteptarea și implicit frustrările?
Din ce am înțeles operațiunea e așa. Pasul 1- acumulare credit, pasul 2 - cerere către București(cum s-o fi făcând?), pasul 3 - așteptare confirmare București, pasul 4 - drum către magazinul unde ajunge produsul...
În atașament mi-am permis să arăt că oferta cu „orice telefon” este valabilă pe siteul Orange.
Salut,
Ne pare rau pentru experienta neplacuta pe care ai intampinat-o si vrem sa stii ca pretuim fiecare feedback pe care il primim. Te asiguram ca am trimis mesajul tau colegilor nostri.
O zi buna,
Orange Helper

#254
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Asa fac toti, o baga cu stocuri diferite, ca de fapt nu se aplica decat la modelul marca proprie... si alte tampenii facute sa te faca sa lasi phone creditul sa expire ca de folosit nu il poti folosi.
Pana si daca vrei sa te duci in magazin sa cumperi un telefon la liber incep sa bage placa aia cu stocuri diferite. Adica le scoti mia de euro pe masa si ei baga vrajeala sa le iasa si lor comision de contract. Chiar au impresia ca cineva care vine cu banul cash pentru telefon o sa vrea abonament de zeci de euro la care in 2 ani plateste dublu acel telefon? Sau doar simt nevoia sa piarda timpul clientilor degeaba? Ca la ei timpul trece, leafa merge.

#255
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
Nope, simt nevoia sa dea o teapa cat mai adanca clientilor. probabil comisionul e proportional cu valoarea abonamentului.

#256
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View PostOrange_helper, on 25 iulie 2018 - 08:55, said:

Salut,
Ne pare rau pentru experienta neplacuta pe care ai intampinat-o si vrem sa stii ca pretuim fiecare feedback pe care il primim. Te asiguram ca am trimis mesajul tau colegilor nostri.
O zi buna,
Orange Helper
Pe bune, alt șablon nu aveți? Acum ceva vreme un consultant mi-a zis că această activitate Phone Credit, e timp pierdut pentru ei. Nu au nimic de câștigat. Probabil o fi fost o revoltă a acestora referitoare al acest program...Repet mutarea online a acestei operațiuni ar fi un câștig pentru toți, altfel omorâți programul că nu avem nevoie de timpi morți și frustrări.

Edited by partyman, 25 July 2018 - 13:09.


#257
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Propun redenumirea programului PHONE CREDIT in PRAF CREDIT, asta pentru ca acest program a devenit praf in ochi aruncat clientilor.
Experienta mea:
In urma cu cateva saptamani cautam sa-mi achizitionez un telefon si mi-am adus aminte ca am acest bonus, mi-am zis nu strica sa arunc un ochi pe site-ul orange.ro - ceea ce am constatat cred ca nu mai uimeste pe nimeni, preturile orange pentru telefoane la liber sunt cu 10-20-30% mai mari fata de cele practicate de magazinele online.
Bun, am renuntat sa-mi mai achizitionez telefon de la orange si mi l-am cumparat de pe online la pretul corect, totusi am ramas cu gandul ca am acesti euro in contul orange si poate vor fi utili candva.
Intru in posesia noului telefon HUAWEI si constat ca producatorul alege o tehnica meschina ca sa-ti bage mana in buzunar, in pachet nu include incarcator rapid ci unul standard.
Mi-am spus asta e, acum pot folosi PHONE CREDIT-ul sa achizitionez de pe orange.ro acest accesoriu Huawei incarcator priza fast Type-C alb. Dupa ce verific ca acest incarcator este ceea ce-mi trebuie, iau legatura cu relatii clienti unde o domnisoara consultant imi taie avantul imediat. Nu puteti achizitiona orice accesorii din oferta orange, se accepta doar achizitiile de mizerii cu maimutoii orange, stick-uri usb neincapatoare la preturi astronomice, cani de plastic ieftin, rucsace, si orice alte mizerii pretabile pentru sugari si copii in varsta de pana la 5 ani.
In concluzie, am hotarat sa nu-mi mai bat capul cu acest ORANGE PRAF CREDIT, dar nici nu voi achizitiona ceva de la dumneavoastra, asa meritati, sa ramaneti sa vindeti numai servicii de voce si date!

Multumesc orange pentru respectul aratat.
Semnat un client foarte vechi care cotizeaza lunar la bunastarea dvs.

Edited by 13YTe, 17 August 2018 - 09:26.


#258
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View Post13YTe, on 17 august 2018 - 09:23, said:

Propun redenumirea programului PHONE CREDIT in PRAF CREDIT, asta pentru ca acest program a devenit praf in ochi aruncat clientilor.

Cel mai bine ar fi sa va cumparati telefoane pe care vi le permiteti, astfel nu va mai bateti capul cu credite si alte balarii. Nici nu va dati seama cate dezechilibre produceti pe piata de telefonie mobila pt ca va cumparati telefoane in rate. Valabil si pt alte produse.

#259
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006

View Postmobiletron, on 17 august 2018 - 09:27, said:

Cel mai bine ar fi sa va cumparati telefoane pe care vi le permiteti, astfel nu va mai bateti capul cu credite si alte balarii. Nici nu va dati seama cate dezechilibre produceti pe piata de telefonie mobila pt ca va cumparati telefoane in rate. Valabil si pt alte produse.
De unde a reiesit ca PRAF CREDIT este un program de rate?!? Vezi ca esti inafara subiectului.
Pentru cunostinta ta, nu mi-am luat niciodata telefoane in rate, subventionate la abonament sau alte asemenea variante.
Toate telefoanele mele au fost luate cu banii jos si crede-ma ca am avut telefoane suficient de performante in decursul timpului...

#260
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postmobiletron, on 17 august 2018 - 09:27, said:

Cel mai bine ar fi sa va cumparati telefoane pe care vi le permiteti, astfel nu va mai bateti capul cu credite si alte balarii. Nici nu va dati seama cate dezechilibre produceti pe piata de telefonie mobila pt ca va cumparati telefoane in rate. Valabil si pt alte produse.
Neata. O cafea, un ness, ceva? Un 3in1 d-ala la plic macar? Daca nu, lasa-ne ca esti pe langa, fugi inapoi la pernuta.

Edited by dygey, 17 August 2018 - 10:31.


#261
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Chiar total pe lângă nu e. În Franța au și servicii bancare
[ https://www.ariase.com/fr/news/media/orange-bank-02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.orangebank.fr/portalserver/content/atom/975c987b-0cf6-4451-98c4-3801d6acefd5/content/91-Tarifs/tarifs-etranger_280x280.jpg?id=ca9b9912-dbaf-4c51-a57e-ad753940a284 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#262
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Post13YTe, on 17 august 2018 - 09:23, said:

Semnat un client foarte vechi care cotizeaza lunar la bunastarea dvs.
Gata, i-ai dat pe spate.

#263
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006

View Postbiogood, on 17 august 2018 - 15:41, said:

Gata, i-ai dat pe spate.
Ia sa nu mai incarcam noi lunar fiecare 4, 6, 10... euro, sa vezi cum le scade venitul mediu pe cap de client...
De ce crezi ca dau ei bonusurile acestea la reincarcari si le conditioneaza de incarcarea recurenta a unei cartele?

#264
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Am 26,5 euro in contul online la orange phone credit. Deci să înțeleg că nu pot să cumpăr nimic de ei? Mă gândeam la un Nokia 230 și să plătesc diferența.. Ce ziceți să încerc?

Edited by -koss-, 14 September 2018 - 20:05.


#265
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Teoretic ai voie sa faci asta, practic depinde de bunavointa angajatilor din shop/store

#266
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Spart pușculița Phone Credit pe un Moto G6 Play + diferența în Orange shop

#267
O-O

O-O

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 23.04.2012
Felicitari!!

Quote

Din 11 martie programul Orange Phone Credit vine cu noutăți. Ai noi oferte la telefoane iar creditul bonus se acordă pentru reîncărcările de minimum 6 euro credit și poate fi folosit exclusiv în magazinul online Orange

Noutatile consta in LIMITARI!!!!!!!

#268
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Asteptam sa vedem de la 11 martie 2019 care o sa fie noile termene si conditii orange phone credit. Pana atunci doar speculatii.

#269
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008

View PostO-O, on 25 februarie 2019 - 23:12, said:

Felicitari!!



Noutatile consta in LIMITARI!!!!!!!
asta vezi tu

View Post-koss-, on 26 februarie 2019 - 21:39, said:

Asteptam sa vedem de la 11 martie 2019 care o sa fie noile termene si conditii orange phone credit. Pana atunci doar speculatii.
folosirea lui exclusiv online,este cert

#270
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Folosirea exclusiva online.. ar fi bine ca oricum in magazinele fizice cand te duceai cu asa in gand sa cumperi ceva se uitau urat la tine..

Mai ramane intrebarea daca folosirea depinde de achizitia unui abonament sau nu..
Inainte era folosirea orange phone credit exclusiv in magazinele fizice.. :)

Edited by -koss-, 27 February 2019 - 14:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate