Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Camera supraveghere

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#73
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postwalking^human, on 28 februarie 2014 - 20:58, said:

Pai si programul lui nu ia stream-ul tot prin RTSP?

Calculatorul pe care voi inregistra este pe linux, nu stiu in ce fel ar merge utilitarul lor prin WINE. Poate gasesc un script care face split la fisier din ora in ora, altceva nu-mi trebuie.

ps:legat de camere stricate si mie mi-au cedat 2 din 4, pur si simplu s-au "stins". O sa scriu aici modelele sa stie si altii sa le evite.
Nu, merge pe un stream de date dedicat.
Vezi ca este o versiune de PSS pentru Suse, dar merge si pe alte distributii - am testat pe Ubuntu.

#74
flavius1611

flavius1611

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 16.04.2007
Salut.
Mi-am luat si eu de vreo 2 sapt camerele astea CAMERA EXT, RH-90ESL, 700TV,1/3 CMOS+IRCUT,72IR,2.8-12,12VCC (00001836).
Ce parere aveti de ele?
Am doar 2 dar vreau sa mai cumpar 2.
Stau la curte si le folosesc la supravegherea masinilor.
Ideea ca nu se vede clar fata celui care trece sau nr unei masini care opreste in fata curtii mele.
Imi puteti recomanda alte camere mai performante care sa poata vedea fata persoanelor?
Multumesc anticipat.


http://www.onestore....u-rh-90esl.html astea sunt exact camerele.

Attached File  ImageUploadedByTapatalk1394280131.423988.jpg   131.75K   35 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1394280138.756492.jpg   123.25K   33 downloads
Astea sunt screenshoturi cu ele ziua.

#75
CCTVconsult

CCTVconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.10.2013
Ce DVR folositi? Obtineti imagini cat de cat asemanatoare cu imaginile astea: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/orjCcmMIvnk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca da, atunci ori va "apropiati" mai mult de autoturisme folosind reglajul lentilei (daca va mai permite. Poate este deja setata pe 12mm), sau treceti pe sisteme HD.

#76
flavius1611

flavius1611

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 16.04.2007
Nu scot asa clar. O sa urc imediat un sample sa il vedeti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zUJ4n32saKI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#77
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postflavius1611, on 08 martie 2014 - 14:17, said:

Nu scot asa clar. O sa urc imediat un sample sa il vedeti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zUJ4n32saKI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tot asa se vad si ale mele

#78
flavius1611

flavius1611

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 16.04.2007
Da,dar ma deranjeaza ca nu se vad fetele oamenilor cat de cat si nr masinilor care stationeaza in fata curtii mele.
Am montat camerele astea ca mi-au furat o antena CB si mi-au zgariat ambele masini de 4 ori.
Si as vrea ceva mai performant ca si claritate.

#79
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
DVR sau placa de captura?

Asa ceva cred ca ar fi mai ok:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y_UPHSHseag?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#80
flavius1611

flavius1611

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 16.04.2007
Am dvr cu 4 canale full 100d1

#81
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cam greu in D1 sa obtii ce doresti tu. Cel mai simplu ar fi daca ai pune cate o camera pe fiecare masina.
La ce bitrate inregistrezi?

#82
flavius1611

flavius1611

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 16.04.2007
Habar n-am la ce bitrate inregistreaza. Mi se pare ca sunt setate la cel mai mare bitrate. Nu inteleg cum ai vrea sa pun cate o camera pe fiecare masina

#83
CCTVconsult

CCTVconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.10.2013

View Postflavius1611, on 09 martie 2014 - 18:12, said:

Habar n-am la ce bitrate inregistreaza. Mi se pare ca sunt setate la cel mai mare bitrate. Nu inteleg cum ai vrea sa pun cate o camera pe fiecare masina
Este destul de simplu. In configuratia aceasta (o camera care sa incadreze 2 masini si sa lase spatiu si in jurul autoturismelor pentru ceva perspectiva) sistemul actual (si cam orice sistem analogic D1 sau WD1) nu va ofera calitate suficienta pentru detaliile de care aveti nevoie. Ori va apropiati cu cadrul mai mult de masini, ori instalati ceva cu rezolutie mult mai buna. Dexterash a pus un link mai sus.
Sa puneti o camera pe fiecare masina ar functiona asa: Camera pe care o aveti acum o apropiati sau reglati lentila sa incadreze numai Jetta-ul, iar din directie opusa, sau undeva de deasupra Jetta-ului, sa incadrati Matiz-ul cu alta camera.
Ca sa recunoasteti deteliile de care aveti nevoie trebuie sa aveti imaginea "mult mai aproape" de masina.
Desigur, trebuie sa si aveti unde sa puneti a doua camera, si sa acceptati ca nu veti mai avea acea perspectiva asupra parcarii.

Edited by CCTVconsult, 09 March 2014 - 20:13.


#84
flavius1611

flavius1611

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 16.04.2007
Am 2 camereAttached File  ImageUploadedByTapatalk1394388852.430764.jpg   123.57K   26 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1394388867.532063.jpg   121.49K   25 downloads

#85
CCTVconsult

CCTVconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.10.2013
Cu camera de pe Canalul 2, numarul Jetta-ului ar trebui sa fie vizibil.
Cu un sistem Analogic low cost ar trebui sa puteti obtine ce se vede in link-ul de mai jos:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5St9LAVb2m0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce vedeti in link vi se pare relativ acceptabil?

#86
flavius1611

flavius1611

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 16.04.2007
In principiu da parca sunt mai ok decat ce am eu. Eventual o sa mai incerc sa le mai reglez sa scot ceva de genul pus in link ul dvstra

Dar ce recomandare de camera aveti peste,ca si calitate ma refer?

#87
deus69

deus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.06.2012
Pe analogic maximul de calitate il scoti cu camere cu senzori Sony (Effio / Exmor).
Niste camere analogice pe care, i-am auzit pe toti (care le-au testat) laudandu-le sunt astea de 1000 TVL de la Sektronic, cu toate ca vor spune unii ca nu ai DVR-uri care sa duca 1000 TVL.

#88
flavius1611

flavius1611

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 16.04.2007
Si in cazul asta trebuie sa arunc sistemul pe care il am si sa trec pe ce?

#89
deus69

deus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.06.2012
Acum poate sa mai fie o problema si cu DVR-ul sau setarile lui. Daca este diferenta f. mare intre ceea ce vezi live direct pe camere si ceea ce iti inregistreaza, atunci exista o problema la DVR. Ori are algoritmii de codare prost implementati si nu poate mai mult, ori setarile il limiteaza. Dar daca nici ceea ce vezi live pe camere nu te multumeste atunci problema este ca nu ii dau camerele semnal bun.

#90
CCTVconsult

CCTVconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.10.2013
ce ati vazut dumneavoastra in link-uri sunt imagini de pe un sistem cu DVR cu rezolutie WD1 ([ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aEBVLsW9DVA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ) si camere cu 700TVL si senzor imagine Sony Effio 1/3 CCD. Este tot un sistem low-cost, dar face o treaba decenta pentru un buget limitat.
Eu nu vad sa puteti scoate mai mult din sistemul actual. Si pentru ca discutia se cam indreapta spre inlocuirea echipamentului ramane sa intrebam ce buget ati avea pentru un sistem nou
Pentru ceva ca in imagine ar trebui un DVR ca acesta: http://www.supravegh...fpsfullwd1-4100
La care sa cuplati camere cu un senzor mai bun, camere de 180-290RON / bucata
Daca aveti pretentii si mai mari puteti treceti pe ceva HD, desigur la un cost mai ridicat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xq-lpR7o9zk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate