Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Camera supraveghere

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#271
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salutari, desi sunt mai multe intrebari decat raspunsuri, nu pot decat sa ma alatur si eu celor cu intrebari...

Am facut o aplicatie pe Raspberry - ruleaza Raspbian (pot pune alt linux daca este necesar) - care detecteaza persoane pe imaginile preluate de la o camera web. Acum doresc sa preiau fluxul de imagini de la 2 camere care vor fi plasate afara, insa nu stiu ce sa aleg pentru ca multe camere nu au suport si pentru partea de Linux, ci doar pentru Windows.

Bugetul ar fi cam pe la 500maxim / bucata.

Multumesc.

#272
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
La ce rezolutie? In ce format vrei fluxul?

Problema nu e neaparat Linux, ci arhitectura ARM.

#273
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009

View Postracdan, on 12 august 2015 - 09:55, said:

buna ziua,
am 4 camere de supraveghere de 960h (800 linii) si un dvr hisilicon cu 4 iesiri pentru camere, cablu utp cu video baluun....vad binisor dar nu disting prea bine fetele oamenilor
problema mea ar fii urmatoarea : vreau sa schimb dvr cu unul cu 8 iesiri dar as vrea sa merg in continuare cu cele 4 camere care nu sunt megapixel (filmeaza cu rezolutia maxima de 960h) si sa mai achizitionez camere de supraveghere care filmeaza HD (720,960,1080 pixeli)
va multumesc si astept pareri pertinente
racdan, cumpara un DVR Dahua HCVR5108H-S2 si o sa-ti  mearga si camerele analogice veghi, si astea noi HD si FullHD si IP. O sa fi acoperit fara probleme pentru urmatorii 5 ani si te lipsesti de stresssss

#274
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Ma scuzi, eram grabit.

View Postdexterash, on 12 august 2015 - 11:06, said:

La ce rezolutie? In ce format vrei fluxul?

Problema nu e neaparat Linux, ci arhitectura ARM.
Conform OpenCv-ului :

Quote

Windows bitmaps - *.bmp, *.dib (always supported)
JPEG files - *.jpeg, *.jpg, *.jpe (see the Notes section)
JPEG 2000 files - *.jp2 (see the Notes section)
Portable Network Graphics - *.png (see the Notes section)
Portable image format - *.pbm, *.pgm, *.ppm (always supported)
Sun rasters - *.sr, *.ras (always supported)
TIFF files - *.tiff, *.tif (see the Notes section)

In ceea ce priveste rezolutia, ma intereseaza mai mult sa se distinga fata  persoanei la o distanta de ~7metri maxim. Stiu ca sunt unele cu senzor f prost, dar prin rescalare apar ca 720p.

Ma gandeam la camere IP care dau flux de informatie prin TCP/IP. Ar fi ideal asa.

Exista asa ceva?

multam!

#275
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Da, am, solutie testata fix cu OpenCVul... doar ca rupe la decodare si la conversie de colorspace. Iti las pe seara detalii.

#276
eedx79

eedx79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.06.2010
Salut,

Am decis ca este cazul sa montez un sistem de supraveghere pentru curte. Cum un sistem analogic nu are sens decat in cazul existentei unui paznic permanent va fi un sistem IP, rezolutie HD  si inregistrare. Dupa ce am citit pe aici si prin altele as merge pe o configuratie cu un NVR Hikvision 7608NI-E1/A la care sa cuplez pentru inceput 2 camere urmand sa adaug altele pe parcurs (din considerente de buget). Pentru camere am 2 variante Hikvision, 2CD2032-I sau 2CD2232-I5. Una pe la 620 lei alta la 750 lei. Nu stiu ce ar face in plus a doua si daca merita diferenta (in afara de 30m vs 50m IR). Ar fi ok sau aveti o alta sugestie? Astept si oferte comerciale pe PM pentru ele.
Mai jos planul de situatie cu pozitionarea asa cum am gandit-o eu.
https://dl.dropboxus...ituatie 200.jpg

#277
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
Salut , ma intereseaza sa achizitionez 3 camre de supraveghere , 1 sa o pun pe tavanul din fata usii de la itnrare in apartament, preferabil sa fie micuta (stau la partrer si am mai vazut si la alte aprtamente) si 2 de preferabil mobile .

Am nevoie de un dvr ?

#278
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Depinde daca vrei sa inregistreze ceva sau doar sa te uiti pe un monitor daca e cineva in fata usii... Daca vrei sa inregistrezi ceva , da, ai nevoie de DVR.

Suma respectelor, Alydor

#279
ie123

ie123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.09.2014
1.Vreau sa imi pun niste camere exterioare la casa de la tara. Am sunat la RTC si mi-au zis ca acolo imi pot oferi doar cablu coaxial si trafic de 10Mb. La aceasta viteza pot vedea in timp real ce se intampla acolo?
2.Acasa in camera copilului as vrea sa imi pun o camera video care sa aiba si sonor.Desigur va fi si cu NVR si tot ce trebuie..Insa nu am gasit o camera in ofertele de pe la noi. Imi puteti recomanda ceva?Buget fc de cat costa.
Multumesc

Edited by ie123, 04 September 2015 - 20:33.


#280
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
as dori sa imi pun si eu niste camere de supraveghere pentru locuinta.
Cerinte :
8 canale - momentan o sa folosesc doar 2-3 , pe viitor urmeaza sa extind aria de supraveghere la 8 camere.
2 camere (momentan) - o rezolutie cat mai buna, adica sa se poata identifica usor fata persoanei (full HD preferabil)
Iesire vga/hdmi
posibilitatea de a observa de pe telefon/tableta/laptop ce se intampla in zona supravegheata.
Din ce am vazut exista pe piata aparate care ofera 100 fps, dar astea 100 de fps se impart la numarul de camere. Am gasit ceva care mi-ar permite un full hd dar la 12.5 fps pe camera. Ce nu stiu este cum se vede pe full hd dar la jumatate din frame-uri... Un sample daca poate sa ma indrume cineva
Buget ~ 1700 ron (DVR + 2 camere)
Cabluri, mufe, si alte balarii nu se socotesc inca, estimez undeva inca la 150-200 de ron.


Suma respectelor, Alydor

#281
deus69

deus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.06.2012

View PostAlydor, on 08 septembrie 2015 - 15:20, said:

o rezolutie cat mai buna, adica sa se poata identifica usor fata persoanei (full HD preferabil)

Depinde de distanta la care vrei sa faci identificarea, sau daca vrei o imagine de ansamblu, cu deschidere mare si sa faci si identificare.
Care ar fi distanta intre camera si zona supravegheata, unde trebuie facuta identifiarea?
La modul general, pentru o rezolutie mare poti sa mergi pe IP de la Hikvision, Novus. Cred ca te incadrezi in 1700 lei (NVR 8 ch + 2 camere IP), mai ales daca prinzi niste promotii.
Alta varianta ar fi sistemele HDCVI de la Dahua sau AHD de la Sektronik, care merg pana la FullHD. La ambele variante gasesti DVR-uri care suporta atat camere analogice cat si  camere IP.

#282
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
distanta ar fi 10-15 metri. De supravegheat exact poarta si gardul pe o camera si usa garajului pe cealalta camera, de la inaltimea de 3-3.5 metri . Din ce am vazut nu este un DVR/NVR care sa ofere 8 canale full hd la 25 fps. Diferenta de pret intre 8 si 16 canale e destul de mica. Pana acum m-au convins ( ca si performante /pret) dahua si hikvision, as prefera sa cumpar si camerele de la acelasi producator pentru a evita eventualele incompatibilitati. In fata casei am doi stalpi de iluminat (bec cu sodiu) dar trebuie sa iau in considerare si faptul ca ar fi bine sa fie si night vision just in case. In principiu as merge pe camere IP (PPoE) , trag doar un cablu de retea . Dar nici varianta cu cablu cctv nu e de lepadat, trag un fir si alimentarea tot pe acelasi suport. Pentru ca trebuie sa iau in considerare si cablarea care va fi ~ 20-30 de metri de la camera la NVR/DVR.
L.E. Este diferenta mare intre 1080@15 fps si 720 @25fps? Ma refer la cursivitate si claritate.
Una peste alta camera va trebui sa suporte si temperaturi extreme... -20-30 de grade pe timp de iarna.

Suma respectelor, Alydor

Edited by Alydor, 08 September 2015 - 21:53.


#283
deus69

deus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.06.2012
In primul rand uite aici un clip video ca sa-ti poti da seama de diferentele intre inregistrari de la 30fps la 1fps.
Aici gasesti un NVR 8 canale cu 240fps@1902x1080px (adica 8x30fps FullHD), dar fara PoE.
Probabil mai gasesti si alte modele.

Edited by deus69, 09 September 2015 - 08:27.


#284
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
NVR-ul ala chiar nu suna rau, avand in vedere ce ofera, chiar mi se pare cel mai reusit raport calitate/pret. Stie cineva daca respectivii ofera si update-uri constante? Ceva camere suportate pentru exterior, ce imi recomandati?

Suma respectelor, Alydor

Edited by Alydor, 09 September 2015 - 14:21.


#285
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Vad ca nu ma lasa sa editez... Mi-au cazut ochii pe camera asta si NVR-ul asta Merita?

Suma respectelor, Alydor

#286
deus69

deus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.06.2012
DVR-ul este cu tehnologie HDCVI, iar camera este HDTVI.
Daca te uiti pe pagina cu "SPECIFICATII TEHINCE" de la DVR scrie clar "accepta doar camere analogice HDCVI"

Edited by deus69, 09 September 2015 - 15:28.


#287
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
au aia setat prost filtrul si nu am fost atent la acest aspect ... am dat click pe linkul ala si mi le-a afisat pe toate... in fine.. asta?

Suma respectelor, Alydor

#288
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
e-Sol fiind un producator consacrat? Nu de alta, dar daca vrei updateuri ar fi bine sa ai de unde sa le iei...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate