Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Ardeiul iute

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Eu am seminte productie proprie de ardei iuti asiatici, nu asa de iuti ca astia indieni, care-s tare ciufuti...free la post restant!
:-)

Edited by subway_guru, 28 August 2013 - 23:03.


#20
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,060
  • Înscris: 17.03.2005
Subway, la astia ma inscriu si euPosted Image

#21
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Da-mi un PM...

Edited by subway_guru, 29 August 2013 - 00:19.


#22
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postkata77, on 28 august 2013 - 22:21, said:

ok am intrebat. pofta buna atunci! Apropo iarna cum procedezi cu ei?


la mine ardeii sunt plante anuale, iarna ingheata...in ian ma apuc iar de rasaduri, etc

#23
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,060
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am permanent verde cel putin un soi pitic la ghiveci...Nevasta-mea are unul in gradina care a sarit bine de 5 ani, iarna emutat inauntru si primavara replantat...E vorba de un"bishop"...nu stiu ce, cap, hat, kiss, wizz, nu m-am lamurit inca dar d'alal e Posted Image

#24
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu mi-am batut capul niciodata sa ii bag in casa, nici nu as avea unde ca si asa am pb.cu iernat florile.

pe de alta parte noi pe astia nu ii mancam proaspeti, nici nu am avea cum...

eu daca le fac cate o sticla de 0,5l de sos tabasco fratelui si sotului i-am rezolvat pt un an :) si ei mananca f.iute si la orice, da' o picatura de sos facut din habaneri+fattali+mme jeannette+scorpion ajunge!
mai pun un ardei penal in butoiul cu muraturi (si se simte!) si mai pun 2-3 borcanele cu ardei iute bulgaresc si trandafir la otet pt.ciorbe si gata...oricum ardeii de la habanero in sus nu se pot manca pusi la otet-testat...am un borcan in care am gresit si am pus un habanero de vreo 2 ani in frigider si nu se mai atinge nimeni de el de cand s-au pacalit si au gustat :)

#25
kata77

kata77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2013

View Postanknic, on 29 august 2013 - 08:19, said:

nu mi-am batut capul niciodata sa ii bag in casa, nici nu as avea unde ca si asa am pb.cu iernat florile.

pe de alta parte noi pe astia nu ii mancam proaspeti, nici nu am avea cum...

eu daca le fac cate o sticla de 0,5l de sos tabasco fratelui si sotului i-am rezolvat pt un an Posted Image si ei mananca f.iute si la orice, da' o picatura de sos facut din habaneri+fattali+mme jeannette+scorpion ajunge!
mai pun un ardei penal in butoiul cu muraturi (si se simte!) si mai pun 2-3 borcanele cu ardei iute bulgaresc si trandafir la otet pt.ciorbe si gata...oricum ardeii de la habanero in sus nu se pot manca pusi la otet-testat...am un borcan in care am gresit si am pus un habanero de vreo 2 ani in frigider si nu se mai atinge nimeni de el de cand s-au pacalit si au gustat Posted Image

Ce super combinatie pt tabasco faci!Posted Image Probabil e criminala de gustoasa!

View Postparintele, on 29 august 2013 - 07:57, said:

Eu am permanent verde cel putin un soi pitic la ghiveci...Nevasta-mea are unul in gradina care a sarit bine de 5 ani, iarna emutat inauntru si primavara replantat...E vorba de un"bishop"...nu stiu ce, cap, hat, kiss, wizz, nu m-am lamurit inca dar d'alal e Posted Image

E bine ca rezista cu indarjire la migratia casa - afara si invers!

#26
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postkata77, on 28 august 2013 - 20:33, said:

A cultivat pana acuma cineva in Ro Trinidad Moruga Scorpion ?

Care sunt soiurile preferate in Ro?
a pus tatal meu in gradina niste ardei ,cumparati din Polonia.Pe ambalaj scrie chilli mexican,si s-au facut ca si capia la forma dar cel mai mare are 8 cm lungime.jumate din el are gust de capia.
jumatatea cealalta e foc.Adica la genul daca il bagi in rezervor si pui 20 litri de apa peste mergi pana la Constanta linistit.
Unchiul meu care mananca ardei cireasa cate 6-7 la o masa ,a muscat din el si la scuipat jos :)))))))))))))
Daca vrea cineva seminte va opresc ca am undeva la 40 de fire in curte.

#27
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View Postkata77, on 28 august 2013 - 22:21, said:

ok am intrebat. pofta buna atunci! Apropo iarna cum procedezi cu ei?

Daca ai conditii rezista peste iarna si pot trai mai multi ani.Eu  ii tin pe balcon  si am plante de 3 ani deja .

#28
kata77

kata77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2013
Ti am trimis PM

#29
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View PostCarapicho, on 29 august 2013 - 13:12, said:

a pus tatal meu in gradina niste ardei ,cumparati din Polonia.Pe ambalaj scrie chilli mexican,si s-au facut ca si capia la forma dar cel mai mare are 8 cm lungime.jumate din el are gust de capia.
jumatatea cealalta e foc.Adica la genul daca il bagi in rezervor si pui 20 litri de apa peste mergi pana la Constanta linistit.
Unchiul meu care mananca ardei cireasa cate 6-7 la o masa ,a muscat din el si la scuipat jos Posted Image))))))))))))
Daca vrea cineva seminte va opresc ca am undeva la 40 de fire in curte.

Vreau eu citeva .O poza poti sa faci sa vedem cum arata?

#30
kata77

kata77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2013

View PostCarapicho, on 29 august 2013 - 13:12, said:

a pus tatal meu in gradina niste ardei ,cumparati din Polonia.Pe ambalaj scrie chilli mexican,si s-au facut ca si capia la forma dar cel mai mare are 8 cm lungime.jumate din el are gust de capia.
jumatatea cealalta e foc.Adica la genul daca il bagi in rezervor si pui 20 litri de apa peste mergi pana la Constanta linistit.
Unchiul meu care mananca ardei cireasa cate 6-7 la o masa ,a muscat din el si la scuipat jos Posted Image))))))))))))
Daca vrea cineva seminte va opresc ca am undeva la 40 de fire in curte.

Ti am trimis PM

#31
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Anknic, eu am facut boia iute din ai mei...are avantajul ca poti adauga in mancare doar atat cat doresti, chiar daca-s super-iuti!
:-)
Am pus si la borcan, pentru ginerele meu...dar din aia mai 'blanzi'...si mai am si uscati intregi pe sfoara...(uscati la dehidrator)...

Edited by subway_guru, 29 August 2013 - 18:58.


#32
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
o sa fac si boia iute, momentan ma chinui cu boia dulce la uscator.

trinidad moruga scorpion

Attached Files


Edited by anknic, 29 August 2013 - 19:14.


#33
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,060
  • Înscris: 17.03.2005

View PostCarapicho, on 29 august 2013 - 13:12, said:

a pus tatal meu in gradina niste ardei ,cumparati din Polonia.Pe ambalaj scrie chilli mexican,si s-au facut ca si capia la forma dar cel mai mare are 8 cm lungime.jumate din el are gust de capia.
jumatatea cealalta e foc.Adica la genul daca il bagi in rezervor si pui 20 litri de apa peste mergi pana la Constanta linistit.
Unchiul meu care mananca ardei cireasa cate 6-7 la o masa ,a muscat din el si la scuipat jos Posted Image))))))))))))
Daca vrea cineva seminte va opresc ca am undeva la 40 de fire in curte.
eu vreau seminte de ciudatenie Posted Image

#34
kata77

kata77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2013
Holy Mole, Anji Panca, Marconi Purple, Pimenta de neyde, Passila Bajio... depinde ce culoare preferi si cat de ...fierbinte sa fie Posted Image

sau poate un Jalapeno Chichimeca, Chocolate Beauty, Orange Sun, Satans Kiss, Habanero White etc...sunt de toate pt toti.....

Attached Files



#35
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postemyboy, on 28 august 2013 - 20:43, said:

Eu am pus in gradina niste seminte luate din Dedeman . Chiar nu m-am uitat pe plic sa vad soi , marca producatoare sau alte cele . Faza e ca is mici si a dracului de iuti .
Am si in solar , dar alt soi luat din Praktiker . Aia sunt mai comestibili . Nu sunt la fel de iuti . Is numa buni .
Norocosule eu am nimerit unii care-s mari si cu gust de iarba verde. Daca mananci aredei din astia sau palamida e tot aia

#36
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am cules azi cativa :)

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate