Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Ardeiul iute

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
kata77

kata77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2013
A cultivat pana acuma cineva in Ro Trinidad Moruga Scorpion ?

Care sunt soiurile preferate in Ro?

#2
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View Postkata77, on 28 august 2013 - 20:33, said:


Care sunt soiurile preferate in Ro?

Alea de le iei din Dedeman sau Bricostore la plic :))) .

#3
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
trebuie sa incerci tu daca ai seminte.vezi si tara de origine si-ti dai seama ce clima prefera,adica pui in solar sau afara in gradina.

#4
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Eu am pus in gradina niste seminte luate din Dedeman . Chiar nu m-am uitat pe plic sa vad soi , marca producatoare sau alte cele . Faza e ca is mici si a dracului de iuti .
Am si in solar , dar alt soi luat din Praktiker . Aia sunt mai comestibili . Nu sunt la fel de iuti . Is numa buni .

#5
kata77

kata77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2013
clar in solar.
Pai incerc vroiam sa stiu la ce sa ma asteptPosted Image
De obicei fiecare cultura are micile ei secrete pe care nu le gasesti pe net..mai ales la soiuri rare...gresesc?

#6
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Pai normal ca nu gasesti secretele pe net . Unele tehnici se mai si cumpara daca vrei sa obtii performanta . Sau faci cursuri de specialitate .

Edited by emyboy, 28 August 2013 - 20:52.


#7
DanSerb

DanSerb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.08.2013
Se cultiva si in Romania, trebuie doar sa te interesezi mai mult, despre ce fel de climat ii trebuie, ca sa stii ce conditii sa-i oferi, solar sau gradina ( cum spunea mai sus masni ).

#8
kata77

kata77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2013
Attached File  CPI-Super-Hot-Chile-Pepper-Record-2012.jpg   300.13K   139 downloads

chiar sunt f incantat de el...si cu siguranta ma voi risca la testat cand va fi cazul..Posted Image

Edited by kata77, 28 August 2013 - 21:03.


#9
DanSerb

DanSerb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.08.2013
Sunt fan foarte mare si cu ocazia asta chair am cautat si eu putin sa vad despre ce este vorba. Vad ca este unul dintre cei mai "piscatori" din lume. Totusi, ce vrei sa faci cu el ? pentru ca de mancat, sigur nu o sa fie bun. Se cultiva de obicei pentru condimente sau prafuri foarte picante, folosit in cantitati infime.

#10
kata77

kata77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2013

View Postemyboy, on 28 august 2013 - 20:43, said:

Eu am pus in gradina niste seminte luate din Dedeman . Chiar nu m-am uitat pe plic sa vad soi , marca producatoare sau alte cele . Faza e ca is mici si a dracului de iuti .
Am si in solar , dar alt soi luat din Praktiker . Aia sunt mai comestibili . Nu sunt la fel de iuti . Is numa buni .

Acuma stii cum e..fiecare are preferinte proprii la usturime Posted Image
Vorbind serios pe ma intereseaza mai ales pt valoarea de capsaicina care poate fi extrasa. Daca mergem pe consum sau vanzare larga cu siguranta un soi ca Garden Salsa e suficient si ca iutime, si gust/aroma.
Oricum banuiesc ca romanul isi doreste ardei bulgaresc clasic...

#11
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu am trinidad scorpion in gradina. am pus semintele de la sf de ian in pamant in casa, fructifica de vreo luna (astia sunt mai tardivi decat sa zicem cayenne)

#12
kata77

kata77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2013

View PostDanSerb, on 28 august 2013 - 21:14, said:

Sunt fan foarte mare si cu ocazia asta chair am cautat si eu putin sa vad despre ce este vorba. Vad ca este unul dintre cei mai "piscatori" din lume. Totusi, ce vrei sa faci cu el ? pentru ca de mancat, sigur nu o sa fie bun. Se cultiva de obicei pentru condimente sau prafuri foarte picante, folosit in cantitati infime.

Pt capsaicina categoric. se foloseste in ind militara, farmaceutica si cosmetica.
Oricum sunt f curios daca imi va rasari si cum se va dezvolta...si cu siguranta - alaturi de 5 litrii de iaurt o sa incerc unul...

View Postanknic, on 28 august 2013 - 21:25, said:

eu am trinidad scorpion in gradina. am pus semintele de la sf de ian in pamant in casa, fructifica de vreo luna (astia sunt mai tardivi decat sa zicem cayenne)

ce fel de pamant ai folosit?
e Butch T?

Edited by kata77, 28 August 2013 - 21:30.


#13
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
i-am pus in casa in pahare in pamant special de rasaduri...o porcarie. de obicei folosesc florasol. nu e butch, e moruga.

Edited by anknic, 28 August 2013 - 21:37.


#14
kata77

kata77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2013
ceva productie ai scos?

#15
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
1 fir a facut pana acum vreo 4 ardei (copti adica deja) si mai are vreo 7-8 verzi. cred ca ajunge :)

am 2 fire.

#16
kata77

kata77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2013
Daca te intereseaza sa te desparti de vreo 2-3 contracost...sunt interesat!  (doar sa fie rezonabil) pt ca pana incep ai mei - macar sa le dea ochii cred ca albescPosted Image

La fel am mai pus cu Trinidad si Naga Morich, Thai Chile, African Birds, Caloro si Ancho Grande... si ma pregatesc pt o alta serie cu Royal Black, Bhut Jolokia Chocolate si Holy Mole...sa vedem ce iese.

Edited by kata77, 28 August 2013 - 21:54.


#17
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
daca i-ai pus deabia acum in pamant nu iti vor fructifica peste iarna decat daca le dai lumina mai multa decat e ziua. nu vand, tot ce am pus e doar pt.consum propriu.

#18
kata77

kata77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2013
ok am intrebat. pofta buna atunci! Apropo iarna cum procedezi cu ei?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate