Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Apple iPhone 5C

- - - - -
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#73
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 miromulus, on 16 septembrie 2013 - 16:33, said:

Sa inteleg ca e gata cu exclusivismul? Se ia si Apple dupa restul?

Exclusivismul e perceput doar la noi, prin prisma pretului practicat in Romania.

#74
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Stati linistiti, nu e o premiera, Apple au mai avut telefoane cu spate din plastic (3g, 3gs). Prea putin ma intereseaza ca nu e metal/sticla atat timp cat arata bine si nu pare a fi cel mai prost plastic posibil (cum e pe alte telefoane).

#75
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 filip.serban, on 16 septembrie 2013 - 16:39, said:

Exclusivismul e perceput doar la noi, prin prisma pretului practicat in Romania.

Io credeam naiv ca e peste tot. Ei au inceput moda cu gadget-ul ca accesoriu fashion: http://technmarketin...-headphones.jpg Tot ei au avut numai telefoane premium.

 Paranoir, on 16 septembrie 2013 - 18:31, said:

Stati linistiti, nu e o premiera, Apple au mai avut telefoane cu spate din plastic (3g, 3gs). Prea putin ma intereseaza ca nu e metal/sticla atat timp cat arata bine si nu pare a fi cel mai prost plastic posibil (cum e pe alte telefoane).

Ne sucim? Acum o luna vorbeam de cat de prost e plasticul si cat de misto sunt sticla si aluminiul Posted Image

Sunt tare curios cati o sa cumpere 5C si cati 5S. Sa ai 5C in buzunar e un statement ca nu ai avut bani de 5S.

Edited by miromulus, 16 September 2013 - 18:42.


#76
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 miromulus, on 16 septembrie 2013 - 18:40, said:

Io credeam naiv ca e peste tot. Ei au inceput moda cu gadget-ul ca accesoriu fashion.

Poate ai uitat de Vertu sau de gramada de telefoane Nokia, Motorola si LG (din ce-mi aduc aminte pe moment) scoase ca accesorii fashion, cu mult inainte de iPhone si cu preturi mult mai mari... Ce-mi arati tu, E o reclama la iPod, in iciun caz la ceva "fashion'. Castile albe fac parte din identitatea brand-ului iPod si mai tarziu iPhone.

Daca intre timp n-o sa-mi iau un Nexus 5, cel mai probabil urmatorul telefon va fi un iPhone de plastic pentru ca spatele de sticla de la 4S e al dracului de stressant. Si sincer, ma doare la fix 20 de metri in spate de ce crede x sau Y, atata timp cat si Y nu-mi dau de mancare. asta cu satement-ul e pentru adolescenti intarziati.

Edited by filip.serban, 16 September 2013 - 19:02.


#77
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 filip.serban, on 16 septembrie 2013 - 18:58, said:

Ce-mi arati tu, E o reclama la iPod, in iciun caz la ceva "fashion'. Castile albe fac parte din identitatea brand-ului iPod si mai tarziu iPhone.

Hmmm... Nu zic ca nu au avut si altii dar asa a inceput si Apple cu Ipod-ul, doar ca pentru tineri. Cat despre 5C, ma indoiesc ca va prinde. Nu vad cum sa atace piata de middle class cu preturi peste o multime de telefoane premium. Inclusiv Iphone 5. Si chiar daca pe tine nu te intereseaza, o sa fie tare multi care nu o sa-l ia fix din motivul asta: sa nu fie luati la misto ca nu au avut bani de 5S si si-au luat varianta pentru saraci.

#78
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 miromulus, on 16 septembrie 2013 - 19:16, said:


Hmmm... Nu zic ca nu au avut si altii dar asa a inceput si Apple cu Ipod-ul, doar ca pentru tineri. Cat despre 5C, ma indoiesc ca va prinde. Nu vad cum sa atace piata de middle class cu preturi peste o multime de telefoane premium. Inclusiv Iphone 5. Si chiar daca pe tine nu te intereseaza, o sa fie tare multi care nu o sa-l ia fix din motivul asta: sa nu fie luati la misto ca nu au avut bani de 5S si si-au luat varianta pentru saraci.


Tu pierzi din vedere un lucru: Aceste telefoane sunt concepute pentru a fi vandute la abonamente mari. 5C, vandut la acelasi abonament, costa fix jumatate fata de un 5S. La noi, si in general in Europa subventiile operatorilor nu prea exista, dar in Asia (in special Japonia) si SUA piata e total diferita. Tu de ce crezi ca Tim Cook ii pupa atat de tare in cur pe chinezi si se zbate de 2-3 ani sa faca un contract cu China Unicom? Fii convins ca astia si-au facut studii de piata foarte detaliate in prealabil si nu fac strategii de vanzari dupa ureche sau dupa cum se trezesc dimineata.

#79
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008

 miromulus, on 16 septembrie 2013 - 18:40, said:

Ne sucim? Acum o luna vorbeam de cat de prost e plasticul si cat de misto sunt sticla si aluminiul Posted Image

Sunt tare curios cati o sa cumpere 5C si cati 5S. Sa ai 5C in buzunar e un statement ca nu ai avut bani de 5S.

Ne sucim? Cine suntem acesti noi? Eu unul nu dau 2 lei pe materialul din care e facut telefonul. Ma intereseaza sa arate bine. Da, e un plastic frumos, arata bine, se simte bine. Frustrari, frustrari.

#80
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
@paranoir: impersonal termenul (noi, daca vrei tu). Pana acum materialul carcasei a fost un punct foarte important. De cateva zile nu mai conteaza ca e plastic. Ca pe tine te-a interesat sau nu, e putin important. Ia topicurile de aici cu Apple la citit si o sa vezi despre ce vorbesc. Cu frustrarile, calmeaza-te :) Incearca sa ti discutia la subiect si nu ataca persoana. E penibil.

@filip: poate piata le va da dreptate. Nici in varianta ta insa nu vad o rezolvare. Nu stiu cat va costa in Asia dar imi imaginez ca se va ajunge pe undeva gen 50 de euro un 5C si 100 de euro un 5S, la abonamente de undeva gen 40-60 de euro pe luna. Cat de tembel sa fi sa alegi telefonul mai slab pentru echivalentul unei luni de abonament? Probabil cifrele nu-s corecte dar intelegi ideea.

#81
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

 miromulus, on 16 septembrie 2013 - 19:16, said:

...o sa fie tare multi care nu o sa-l ia fix din motivul asta: sa nu fie luati la misto ca nu au avut bani de 5S si si-au luat varianta pentru saraci.

Lasa cocalarii in pace. Sunt o alta specie.

#82
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Am eu asa o impresie ca modelul asta colorat e cu dedicatie pentru Japonia, chit ca se va lansa in toata lumea. Daca vor oferi si posibilitatea de a-l personaliza cu imaginea pokemonului (sau ce alt drac mai e la moda in japonia acum) preferat, cred ca o sa se vinda mult peste asteptari.

#83
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Dar nu este vorba de cocalari, la abonamente de 30-40 de euro de ce ai alege 5S ? Asta cu merge la adolescentii din China este buna, dar tocmai in China Apple reprezinta statutul social. Scaderea la bursa a inceput conform analistilor de la aparitia telefonului 5C si a pretului considerat nepotrivit in lupta cu Android, mai ales ca vorbim de cel mai profitabil dispozitiv de la Apple.  

De ce ai alege 5C in loc de 5 (nu 5S) ? Dar asta este farmecul, nimeni nu se astepta ca ipad mini sa fie un succes.

 dan78rom, on 16 septembrie 2013 - 20:30, said:

Am eu asa o impresie ca modelul asta colorat e cu dedicatie pentru Japonia, chit ca se va lansa in toata lumea. Daca vor oferi si posibilitatea de a-l personaliza cu imaginea pokemonului (sau ce alt drac mai e la moda in japonia acum) preferat, cred ca o sa se vinda mult peste asteptari.

Dar nu faci dedicatie pentru o singura tara chiar daca este printre cele care au cea mai mare cota. Poate studiile din Asia au aratat interesul pentru culori si carcase ciudate.

Edited by ad-bloc, 16 September 2013 - 20:34.


#84
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Eu nu prea cred treaba asta cu carcasele colorate si materialele deosebite. Majoritatea cunoscutilor mei au trantit imediat o carcasa peste cea de la Apple. Colorata, haioasa, eleganta. Fiecare dupa preferinte. Solutie exista deja.

#85
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 miromulus, on 16 septembrie 2013 - 20:37, said:

Eu nu prea cred treaba asta cu carcasele colorate si materialele deosebite. Majoritatea cunoscutilor mei au trantit imediat o carcasa peste cea de la Apple. Colorata, haioasa, eleganta. Fiecare dupa preferinte. Solutie exista deja.

Prietenii tai din Asia sau astia de-aici? Intreb pentru ca pietele sunt FOARTE diferite, la fel ca si obiceiurile, preferintele etc. E o mare greseala sa faci consideratii despre o parte a lumii pe care practic nu o cunosti.

#86
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu nu stiu despre studiile din asia, stiu totusi foarte clar ca japonezii au niste gusturi foarte diferite de noi. Chinezii sint mai aproape de noi ca si gusturi, cu toate ca telefoanele rosii cred ca se vor vinde bine de tot si la ei.

#87
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 filip.serban, on 16 septembrie 2013 - 20:42, said:


Prietenii tai din Asia sau astia de-aici? Intreb pentru ca pietele sunt FOARTE diferite, la fel ca si obiceiurile, preferintele etc. E o mare greseala sa faci consideratii despre o parte a lumii pe care practic nu o cunosti.

Adica in Asia nu au huse pentru telefon? Sau are in plan Apple sa scoata un Iphone in varianta Hello Kitty?

#88
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 miromulus, on 16 septembrie 2013 - 21:14, said:


Adica in Asia nu au huse pentru telefon? Sau are in plan Apple sa scoata un Iphone in varianta Hello Kitty?

Pai din ce vezi, chiar apple a scos niste huse de silicon colorate cu decupaje. asta doar asa, ca sa dea un imbold imaginatiei producatorilor de astfel de huse (nu ca pana acum ar fi dus lipsa).
Revenind la ideea cu piata din Asia, am facut o greseala, Nu era vorba de China Unicom, ci de China Mobile. Ei bine, astia se pare ca au vreo 740 de milioane de clienti. Daca Apple reuseste sa vanda macar la 5% cate un telefon, asta inseamna 37 de milioane de telefoane vandute, dar sunt convins ca procentul va fi mult mai mare.

#89
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
da, poate daca le vand la reducere, 10 euro bucata...

#90
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 slai, on 16 septembrie 2013 - 21:33, said:

da, poate daca le vand la reducere, 10 euro bucata...

OK, mai vorbim peste juma' de an :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate