Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Apple iPhone 5C

- - - - -
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#37
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postslai, on 12 septembrie 2013 - 21:13, said:

pai am inteles ca iphone 5 va fi scos din productie, sa ramana numai 5s si 5c.
mie mi se pare enorm 470 lire pe un iphone... exorbitant. un gs4 e 400 de lire si sterge pe jos cu 5c si 5s puse la un loc. un htc one din aluminiu cu ecran mare si full hd e tot la 400. sa ceri 470 lire sau 560+ (pt 5s) mi se pare o tampenie. si pt ce? pt ios si un ecran de 4inch?
sa se spele cu ele pe cap.

#38
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 21.03.2004

View Postn3utr1n0, on 12 septembrie 2013 - 21:43, said:

mie mi se pare enorm 470 lire pe un iphone... exorbitant. un gs4 e 400 de lire si sterge pe jos cu 5c si 5s puse la un loc. un htc one din aluminiu cu ecran mare si full hd e tot la 400. sa ceri 470 lire sau 560+ (pt 5s) mi se pare o tampenie. si pt ce? pt ios si un ecran de 4inch?
sa se spele cu ele pe cap.

Hai sa nu mancam kkt ca nu are rost, nu sterge deloc pe jos sgs 4 cu iphone 5s, in primul rand procesorul are o noua arhitectura mai performanta decat ce este pe sgs4, chia astazi samsung a anuntat ca au si ei planuri cu un procesor pe 64 biti dar nu pe termen scurt.

#39
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai sa ne arate Neutrino cum sterge pe jos S4 cu Iphone 5. Dar nu benchmark din ala useless. Sa ne arate o aplicatie, un joc, ceva.

#40
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

View Postn3utr1n0, on 12 septembrie 2013 - 21:43, said:

mie mi se pare enorm 470 lire pe un iphone... exorbitant. un gs4 e 400 de lire si sterge pe jos cu 5c si 5s puse la un loc. un htc one din aluminiu cu ecran mare si full hd e tot la 400. sa ceri 470 lire sau 560+ (pt 5s) mi se pare o tampenie. si pt ce? pt ios si un ecran de 4inch?
sa se spele cu ele pe cap.
Umm no. Nu șterge pe jos. Ai dovezi pentru așa ceva?

#41
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,019
  • Înscris: 26.09.2010

View PostParanoir, on 12 septembrie 2013 - 21:07, said:

Romanul e un specimen interesant. In tara asta, ca sa nu cumva sa pari nustiucum (cocalar, needucat, prost) nu ai voie sa ai Iphone, BMW, haine facute de anumite firme. Firme care in afara nu sunt vazute deloc prost. La noi romanul te si eticheteaza. Ce imi pasa mie ca sunt cocalari care au asa ceva? Asta inseamna ca nu mai pot avea ceva de calitate ca au si altii?
Bai fratilor, si mie imi place Samsung S4, de exemplu. Arata bine, nu il simt asa frumos ca design dar e o experienta placuta. Nu imi place asa mult OS-ul Android, mi se pare plin de zorzoane. Dar e functional, chiar daca nu se misca pe gustul meu. Nu incerc sa ii fac prosti pe cei care au android. Pot sa respect oamenii indiferent de telefonul care il au. Dati-l naibii de telefon. Sunt telefoane bune toate, totul tine de gust. Nu ati obosit sa tot schelalaiti pe aici?

Legat de subiect: Arata ok 5c. Cred ca tot varianta normala cu spate metalic imi place mai mult (5, 5s). Problema e ca nu prea ii vad rostul lui 5c. Mai bine scoteau doar 5s, daca tot varianta "low budget" nu e asa low ca pret.
Dupa parerea mea, un smartphone bun nu trebuie schimbat la fiecare generatie. Cum nu s-a simtit nevoia de 4s fata de 4 sau de 5 fata de 4s (desi in cazul lui 5 au fost mai multe schimbari, inclusiv de design, diagonala). Eu nu schimb 5-ul cu 5s, nu are nici un rost, cu atat mai putin cu 5c.
La fel vad treaba si cu Samsung. Cine avea S2 nu prea renta sa cumpere S3 cand a aparut. La fel si cu S3->S4.
Mai nasol e in cazul telefoanelor low end cu Android, dupa un update simti ca nu mai poate.

Problema e ca 5c-ul nu e low-budget deloc. Am dat 750 de euro pe 5-ul meu de 16GB, si acum astia s-au hotarat sa il inlocuiasca cu un model din plastic si pe de-asupra la aceeasi bani? Sincer, ma oftic ca nu am asteptat sa apara 5S-ul, ar fi fost o investitie mult mai buna.

#42
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Problema e ca nu intelegeti ca 5C nu a fost prevazut niciodata ca un telefon low budget, ci ca o alternativa mai vesela si mai potrivita unei anume categorii de clienti, care gaseau variantele clasice prea sobre. Au adaugat putina culoare in gama de produse, nimic mai mult.

#43
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View PostParanoir, on 12 septembrie 2013 - 21:07, said:

Dupa parerea mea, un smartphone bun nu trebuie schimbat la fiecare generatie.

De către utilizator sau de către producător? Producătorul nu are încotro, trebuie să iasă mereu cu ceva nou. Iar la utilizator... depinde ce vrea de la aparat. Tehnologiile nu apar chiar atât de repede, dacă poate rula video HD când l-ai luat e bun o vreme, o să treacă ceva până când 4k devine standard. WiFi, GPS, 4G, Gorila glass etc. sunt chestii care rămân relativ neschimbate câţiva ani. A, că ies jocuri care profită de ultimul răcnet în materie de hardware, sau aplicaţii care profită de ce-i mai nou în sistemul de operare – asta e altceva.

Edited by wirespot, 12 September 2013 - 23:25.


#44
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Neutrino a incetat cand i s-a cerut sa demonstreze ca e mai bun quad core-ul vietii lui. Hai mai Neutrino, ne panicam cu quad coru'. Ne demonstrezi sau nu?

#45
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

View Postn3utr1n0, on 12 septembrie 2013 - 21:43, said:

mie mi se pare enorm 470 lire pe un iphone... exorbitant. un gs4 e 400 de lire si sterge pe jos cu 5c si 5s puse la un loc. un htc one din aluminiu cu ecran mare si full hd e tot la 400. sa ceri 470 lire sau 560+ (pt 5s) mi se pare o tampenie. si pt ce? pt ios si un ecran de 4inch?
sa se spele cu ele pe cap.

Deci, e mai bun sau nu? :roflmao: Că poate trec pe android acu' :lol:

#46
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Parca 5c trebuia sa fie ieftin, ce e ieftin la pretul asta?

#47
alexqw

alexqw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.11.2012
Il vinde la acelasi pret cu 5 cand a aparut si mai este si din plastic

#48
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View PostParanoir, on 12 septembrie 2013 - 21:07, said:

Romanul e un specimen interesant. In tara asta, ca sa nu cumva sa pari nustiucum (cocalar, needucat, prost) nu ai voie sa ai Iphone, BMW, haine facute de anumite firme. Firme care in afara nu sunt vazute deloc prost. La noi romanul te si eticheteaza. Ce imi pasa mie ca sunt cocalari care au asa ceva? Asta inseamna ca nu mai pot avea ceva de calitate ca au si altii?
Bai fratilor, si mie imi place Samsung S4, de exemplu. Arata bine, nu il simt asa frumos ca design dar e o experienta placuta. Nu imi place asa mult OS-ul Android, mi se pare plin de zorzoane. Dar e functional, chiar daca nu se misca pe gustul meu. Nu incerc sa ii fac prosti pe cei care au android. Pot sa respect oamenii indiferent de telefonul care il au. Dati-l naibii de telefon. Sunt telefoane bune toate, totul tine de gust. Nu ati obosit sa tot schelalaiti pe aici?

Legat de subiect: Arata ok 5c. Cred ca tot varianta normala cu spate metalic imi place mai mult (5, 5s). Problema e ca nu prea ii vad rostul lui 5c. Mai bine scoteau doar 5s, daca tot varianta "low budget" nu e asa low ca pret.
Dupa parerea mea, un smartphone bun nu trebuie schimbat la fiecare generatie. Cum nu s-a simtit nevoia de 4s fata de 4 sau de 5 fata de 4s (desi in cazul lui 5 au fost mai multe schimbari, inclusiv de design, diagonala). Eu nu schimb 5-ul cu 5s, nu are nici un rost, cu atat mai putin cu 5c.
La fel vad treaba si cu Samsung. Cine avea S2 nu prea renta sa cumpere S3 cand a aparut. La fel si cu S3->S4.
Mai nasol e in cazul telefoanelor low end cu Android, dupa un update simti ca nu mai poate.

Foarte de acord cu prima parte a mesajului.
5c ul arata OK. Am spus, desi nu sunt fan iphone, imi place cum arata i5. Si implicit 5s. Dar atata timp cat scoti un 5s care sa inlocuiasca 5 si scoti 5c in ideea de low budget, mi se pare mult prea mica diferenta de pret intre 5s si 5c.
Si da, telefoanele cu android, low end (aici chiar se aplica chestia cu low end, ceea ce apple nu are)sunt varza la capitolul fluenta in operare, etc. Chiar ieri "am pus mana" pe un Galaxy Duos. E MUCI! Pe langa S3 sau S4 se mica ca tramvaiul pe langa TGV.

#49
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
A aparut la precomanda acest super ieftin iPhone, este doar 2999 lei, e de buget Posted Image
http://www.quickmobi...

Edited by old_jhon, 13 September 2013 - 10:05.


#50
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdan78rom, on 12 septembrie 2013 - 22:39, said:

Problema e ca nu intelegeti ca 5C nu a fost prevazut niciodata ca un telefon low budget, ci ca o alternativa mai vesela si mai potrivita unei anume categorii de clienti, care gaseau variantele clasice prea sobre. Au adaugat putina culoare in gama de produse, nimic mai mult.
Poate, dar e de kko sa trimiti semnale in piata ca pregatesti un low-budget si sa o intorci ca la ploiesti. mizeaza ei pe pret si profit, dar vremurile se mai schimba...

#51
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Pretul lui 5C vs concurenta.

Attached Files



#52
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Imi aduc aminte ca citeam pe diferite topicuri, atat pe Android cat si pe IOS, dar si pe gsmarena cum fanii inflacarati ai Apple loveau verbal in "plasticele ieftine" folosite de Samsung, etc. Si slaveau metalul si sticla folosite de Apple.
Acum vine Apple cu plastic colorat, deci cheap. Cu toate astea, pretul este peste toate celelalte. Iar la specificatii, nimic nou, nimic superior celorlalte.
Este maxima chestia asta!

#53
rotweilleronguard2000

rotweilleronguard2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 08.07.2010
Daca Apple se bazeaza pe 5c atunci e groasa rau...Inteleg ca a fi fanul unei marci te face sa vezi putin distorsionat lucrurile dar la naiba cand ma uit ce telefoane poti cumpara de banii aia gen S4, One si nou aparutul Z1 imi vine sa rad - toate sunt cu o clasa peste tot ce tine de hardware, ecran pana si la design si materiale folosite sunt peste (mai ales One si Z1) astea fiind singurele atuuri serioase pe care le mai avea Apple pana anul trecut (ca sa nu mai zic ca la materiale au dat gres cu negrul ala care se scorojea). Pur si simplu 5c e un telefon cu specificatii si materiale cel mult medii vandut la pret de top si chiar peste. 5S-ul, desi are ceva plusuri certe, inteleg ca o sa se vanda chiar mai scump decat 5-ul de anul trecut adica peste 700-800 de euro. WTF !? Chiar nu am nici o problema cu Apple si nici nu sunt sclavul vreunei marci sau sistem de operare dar in momentul asta incepe sa semene a bataie de joc - ofera mult mai putin decat concurenta la acelasi pret (5c) sau chiar mult mai scump (5s). Cat o mai merge oare? O sa vedem... Desi nu e o situatie identica imi aduc aminte de Nokia care se credea mare si tare si ca poate vinde orice rahat doar pentru ca era Nokia si pana la urma si-au luat-o rapid peste bot... Apple o sa mai prosteasca o vreme cu aura lor "magica" desi cel care face prezentarile acum e slabut dar nici produsele nu il mai ajuta, apoi lumea se va reorienta, in mod firesc as zice, catre produse superioare cu preturi asemanatoare sau chiar mai mici. Nu e nici o filosofie pana la urma....
PS: nu am nimic cu Apple. Inainte sa ma decid sa cumpar One am avut in vedere si Iphone5 dar analizand obiectiv pur si simplu nu am reusit sa inteleg de ce costa cu 7 milioane mai mult decat One (era deja la peste 6 luni de la lansare) si pentru mai putine avantaje. Doar pentru ca scria Apple? Si desi vad ca sunt discutii inversunatepe forum intre cele doua sisteme de operare eu nu vad vreo problema serioasa in utilizarea practica a niciunuia dintre sisteme - pe One androidul merge foarte fluent, nu am avut nici o eroare nici o restartare etc....

#54
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Apple nu "se bazeaza pe 5C". Nu e evident ca au aceeasi strategie ca si pana acum, cu telefonul de anul trecut vandut cu $100 mai ieftin ca telefonul de anul asta?
5C este 5.

Edited by don_dannielo, 13 September 2013 - 11:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate