Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Adaptoare USB Wi-Fi pentru (Smart) TV "Wireless Ready"?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Am achizitionat un televizor: http://www.emag.ro/s...MWTGBBBM/  de BF de pe Emag si nu stiu  daca are WI-fi incorporat sau nu. oricum nu gasesc nici pe net specificatii in aceasta privinta..

Cert este ca in cartea lui zice ca am nevoie de un adaptor Wirless IEEE802.11a/b/g pentru ca sa mearga pe WI-fi, si un astfel de adaptor din ce am cautat pe net e 200Ron de la Samsung si din cate am inteles nu merge cu alt tip de adaptor.

Ceva pareri despre cum sa ies mai ieftin cu un adaptor WI-fi care sa mearga?

Edited by mariussoft, 22 November 2014 - 20:40.


#20
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
bump!

nimeni nu stie alta solutie? televizorul e aparut pe piata anul acesta, daca stiam ca mai trebuie sa dau 200 lei pe o prostie de adaptor ca sa mearga wirless pe el in 2014, cu siguranta nu il cumparam.

Edited by mariussoft, 24 November 2014 - 04:49.


#21
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Solutii exista, asa cum au menÈ›ionat alÈ›i colegi mai sus... Sunt doar 2 pagini de citit.  
Rezumatul este urmãtorul : cea mai ieftina soluÈ›ie este sa cumperi încã un router pe care îl montezi lângã TV.  Acest router va capta semnalul wifi de la primul router si îl va transmite cãtre TV printr-un cablu de reÈ›ea (în portul lan al tv-ului).

Edited by derutatu667, 24 November 2014 - 14:18.


#22
extrademy13

extrademy13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.01.2015
Buna si La multi ani tuturor. am un smart tv Dewoo,si as vrea sa stiu daca pot folosi stich android ..., la el????...sau ce sa folosesc ca sa imi leg laptopul wireless cu smart tv-ul meu????...VA MULTUMESC.

Edited by extrademy13, 04 January 2015 - 12:49.


#23
nutzusv

nutzusv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.02.2015
salut!exista vreo solutie sa fac din tv led exclusiv un smart tv cu bani putini?el are 3 porturi hdmi ,1 usb ,o iesire pc!exista vreun program care sal pui pe un stick de 64 de g cu care sa mearga android?datimi o solutie!multumesc anticipat

#24
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Doar sa iti cumperi un android stick tv.
Practic dupa ce conectezi un astfel de device la unul dintre porturile hdmi o sa ai o tableta.
O sa ai nevoie si de un mouse wi-fi pe care il legi la portul usb al stickului, si ai un minipc cu android.
Daca ai router wi-fi in casa deviceul se va conecta la acesta prin wi-fi, daca nu poti inclusiv la portul microusb sau mini usb depinde de stick sa iti conectezi un modem stick de la orice operator.
Pret?depinde la cat gasesti cel mai ieftin stickul cu android.

Edited by paznicmare, 09 January 2016 - 18:22.


#25
razvan087

razvan087

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.02.2012
Salutatr,daca ma poate ajuta cineva tate recunoscator as fi...deci am un smart tv samsung ue32h5303 care nu are adaptor wi fi integrat,cand l.am luat am probat la un router de curiozitate daca merge, am bagat un cablu lan din router in el si mergea pe internet,acum mi.am luat si eu router da nu merge,nu se se conecteaza,trebuie sa.i fac cv anume?

#26
razvan087

razvan087

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.02.2012
Am gasit rezolvarea,postez acum dupa rezolvare ca i.o mai trebui cuiva...deci din router bagati cablu lan in tv si intrati in retea si bifati obtinere automata ADRESA AUTOMATA IP si ati rezolvat,nu mai trebe fir,doar daca va enerveaza ,incurca firul

#27
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

 extrademy13, on 04 ianuarie 2015 - 12:41, said:

Buna si La multi ani tuturor. am un smart tv Dewoo,si as vrea sa stiu daca pot folosi stich android ..., la el????...sau ce sa folosesc ca sa imi leg laptopul wireless cu smart tv-ul meu????...VA MULTUMESC.

da, poti sa folosesti fara probleme un android stick / mbox pe tv-ul tau. problema este legata de ce vrei mai exact sa faci cu laptopul legat la tv... nu stiu sigur daca stick-urile cu android suporta standard widi (oricum trebuie ca si laptopul sa stie asta), ele suporta miracast, airplay, dlna.
Daca vrei sa-ti legi laptopul wireless ca sa vezi filme atunci nu ai de ce, stickul are capacitati de mediaplayer si suporta kodi/ spmc. Daca vrei sa-l legi pentru comunicare (fb, forumuri, mail, etc) iar nu merita, stickul face la fel de bine toate astea... youtube si filme online, asisderea.

#28
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Am un TV Samsung UE40ES5500.
Imi puteti recomanda un adaptor wireless, astfel incat sa pot trimite fisiere din telefon direct pe tv.?
Pe net am vazut modelul Adaptor Wireless USB Samsung WIS12ABGNX, insa nu se mai gaseste de cumparat.
Exista ceva compatibil?

p.s. - am vazut pe ebay asa ceva, dar nu stiu daca e compatibil http://www.ebay.com/...9EAAOSw-vlVnQum

Edited by ekoly, 02 May 2016 - 15:23.


#29
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Uite-l aici ( in stoc furnizor ) - http://www.magiccomp...nx-p-45138.html
Si cred ca il mai gasesti in comert , insa trebuie sa ai mai multa rabdare in a cauta

#30
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Bun, dar in afara de ala , sunt si variante mai ieftine?

#31
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Decat sa fi scris ce ai scris mai bine cautai pe Google un ''echivalent'' la ce te intereseaza
- E chiar asa de greu sa cauti ?
Ti-am gasit exact ce cautai , acum insa vad ca faci ''mofturi'' ca e scump
Eu zic sa te hotaresti exact ce vrei si apoi sa iti cauti singur , mai ales daca esti si ''mofturos''

#32
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006

 ekoly, on 02 mai 2016 - 17:54, said:

Bun, dar in afara de ala , sunt si variante mai ieftine?

Ia citeste aici cate complicatii presupune un alt tip de adaptor USB. Rezultatele google pe adaptoare compatibile.
Pretul nu mi se pare extrem de piperat, afara este ~ 50 USD - fiind dual band costa mai mult.

Edited by dba, 03 May 2016 - 09:45.


#33
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Ma refeream la faptul ca as putea folosi un router wireless. Vazusem pe net ca cineva a cuplat cablul de net la router si iesirea in TV, apoi a configurat routerul in tv.

#34
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai are deja wifi incorporat si e alta situatie fata de a ta
Orice tv cu wifi incorporat merge configurat la un roter cu wirless , daca nu vrei conexiunea clasica cu cablu
Pe cand tu nu ai wifi incorporat ( asa ai scris mai sus ) si de aceea cauti un "receiver" wifi compatibil cu modelul tau de tv
Daca vrei sa ai si conexiune wifi , atunci fa investitia
Personal insa nu ti-as recomanda-o , fiindca pe wifi apar mai multe "inconveniente", decat pe conexiunea clasica cu cablu lan
In plus ca sa poti beneficia de o conexiune wifi mai buna , daca adaptorul wifi de la Samsung e dual band , atunci iti trebuie si un router wifi dual band , altfel......

#35
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Am rezolvat cu routerul...a mers. Am cuplat cablul de net in intrarea routerului si iesirea am cuplat-o in tv...atat. Acum merge super, pot sa trimit pe tv orice fisier din telefon.

#36
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Eu in schimb prefer conexiune wifi la tv , fiindca tv-ul are wifi ac si am si router cu wifi ac
Practic am viteze mai mari pe wifi ac , decat pe o conexiune clasica cu cablu de 100
Tv-ul are si port lan , dar nu e gigabit , asa ca.....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate