Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Adaptoare USB Wi-Fi pentru (Smart) TV "Wireless Ready"?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
genomexg

genomexg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 11.10.2003
Salutare tuturor,
Ma poate cineva "lumina" despre cum sta treaba cu adaptoarele USB / USB Dongle Wi-Fi prin care pot facilita accesul la internet printr-un TV ce suporta asta?
Am citit si rascitit si am ajuns la concluzia ca daca am TV Samsung imi trebuie adaptor made by Samsung, la LG made by LG, and so on.....
Nu inteleg ce fac aceste adaptoare, scumpe din pacate, astfel incat sa-mi trebuiasca pentru fiecare model de TV un anumit model de adaptor Wi-Fi!
Nu se poate, cumva, gasi o alternativa wireless mai ieftina decat adaptoarele respective propriuzise? Daca da, care e aceasta?
....si ca sa nu uit, daca tot suntem aici, am cautat pe google si n-am gasit adaptor "Veezy 200" decat undeva in Germania la "micul" pret de ~40-50€ cea ce nu e deloc putin! Daca are cineva alta sursa, buna si ieftina, i-ar fi recunoscator!!!
Multumesc pentru orice raspuns pertinent si in cunostinta de cauza!
Sa auzim numai de bine! ;)

#2
daniel396

daniel396

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.01.2008
asta daca nu poti din cauza amplasamentului sau daca nu vrei sai bagi direct cablu de net direct in el, si daca dai 2000 - 3000 de lei pe tv adaptorul e chiar ieftin daca vrei sa te dai pe net cu tv-eul.  sunt curios cand alimentarea electrica o sa fie wireless ce probleme o sa avem atunci?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. E doar o modalitate de a mai stoarce bani (multi) de la fraier...
2. Poti trage fir
3. Poti folosi un mic router, care se conecteaza la reteaua WIFI existenta

ex:

http://www.airlive.com/product/N.MINI

[ http://www.airlive.com/uploads/byself/N.MINI_icon_app08.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Depinde de televizor. Mai sunt si alternative de adaptoare produse de Hama, Dlink. Doar sa iti cauti modelul pe net si pe forumuri ca sigur gasesti. Eu am luat original Samsung, dar SH. Folosesc adaptorul pentru ca nu vreau sa trag cabluri aiurea prin casa.

Edited by diahim, 27 August 2013 - 06:30.


#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sau http://www.buyincoin...item/18656.html
La cateva tv-uri testate de mine a tinut figura, nu vad dece n-ar merge si la tine. Cu-n cablu utp conectezi jucaria la tv, iucaria se conecteaza wireless la router.

#6
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postgenomexg, on 27 august 2013 - 01:35, said:

Salutare tuturor,
Ma poate cineva "lumina" despre cum sta treaba cu adaptoarele USB / USB Dongle Wi-Fi prin care pot facilita accesul la internet printr-un TV ce suporta asta?
Am citit si rascitit si am ajuns la concluzia ca daca am TV Samsung imi trebuie adaptor made by Samsung, la LG made by LG, and so on.....
Nu inteleg ce fac aceste adaptoare, scumpe din pacate, astfel incat sa-mi trebuiasca pentru fiecare model de TV un anumit model de adaptor Wi-Fi!
Nu se poate, cumva, gasi o alternativa wireless mai ieftina decat adaptoarele respective propriuzise? Daca da, care e aceasta?
....si ca sa nu uit, daca tot suntem aici, am cautat pe google si n-am gasit adaptor "Veezy 200" decat undeva in Germania la "micul" pret de ~40-50€ cea ce nu e deloc putin! Daca are cineva alta sursa, buna si ieftina, i-ar fi recunoscator!!!
Multumesc pentru orice raspuns pertinent si in cunostinta de cauza!
Sa auzim numai de bine! Posted Image
S_a terminat cu mizeriile alea de adaptoare sau cu improvizatiile cu routere .. Cel mai simplu si  ieftin este stick -ul android tv si pt tv-urile care nu suporta wireless ready . Daca doar navigarea pe net e dezideratul, te descurci de minune cu un dual core la 40 de coco. Poate ti se pare scump dar oricum face mult mai multe decat iti  doreai tu initial

Edited by nenis, 27 August 2013 - 17:39.


#7
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Nenis , dupa ce ca omul este in ''ceata'' cu adaptoarele wifi originale , tu il bagi si mai rau in ceata cu acele - stick-uri smart tv
Aceste stick-uri smart tv , sunt valabile la modelele de lcd/led/plasma modele mai vechi non-smart si/sau care nu au conexiune/port lan clasic cu fir utp
Mai multe detalii despre aceste stick-uri smart tv , poti citii pe aceasta arie in cele 2 threaduri dedicate lor , ai grija insa ca au aparut o gramada de variante , unele mai fiabile , altele nu
Sfatul meu este sa iti cumperi un router fara/cu wifi ( in cazul in care mai detii si alte device-uri cu wifi ) si sa iti conectezi Samsung-ul clasic prin fir utp la net
Conexiunea clasica cu fir utp este inca ceea mai ''sfanta'' , fara pierderi de semnal la transfer de date ( in cazul conexiunii wifi ) sau cand vrei sa vizionezi vreun film cu bitrate mare din reteaua propie
Cat dai pe un adaptor wifi original , poti cumpara un router cu wifi destul de bun , iar in mod normal in manualul Samsung-ului ar trebui sa scrie si ce modele de adaptoare wifi poti folosi/cauta

Edited by lupull, 27 August 2013 - 17:45.


#8
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Domne stiu ca iti sunt antipatice stick-urile alea. Am citit ,,razboaiele" tale cu colegii pe threadurile dedicate acestor stick-uri. Eu i-am dat o idee. Dpmdv adaptoarele wi-fi dedicate nu mai merita . El oricum face ce doreste
Nu am stiut ca are si mufa de retea la tv. Oricum dorea ceva fara fir din cate am inteles eu

Edited by nenis, 27 August 2013 - 18:22.


#9
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
http://woikr.com/hom...artinternet-tv/

#10
genomexg

genomexg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 11.10.2003
Multumesc pentru raspunsuri!
TV-ul nu este Samsung! In cartea tehnicA mi se cere o "cheie" Veezy 200 pe care nu prea o gasesc. Am router wireless si am TV-ul conectat la net prin cablu de LAN insa vreau sa explorez posibilitatea de a nu ma intinde prea mult la bani în cazul unei conexiuni wireless si in plus/minus aveam deja si un mini adaptor wireless ("dongle") pe USB si scrie pe el ceva de genul "Web TV" insa l-am conectat in mufa USB a TV-ului si nu primea curent suficient sau nu era recunoscut si ca atare nici alimentat prin portul USB.
In alta ordine de idei, stick-ul Android TV (smart hub sau cum le-o zice) suporta flash si eventuale upgradeuri? La TV-ul meu vad ca-mi suporta doar aplicatiile preinstalate, gen YouTube, insa daca accesez din portal/browser pagina de YouTube si dau sa-mi ruleze un videoclip mi se cere sa instalez Adobe Flash si acolo se opreste toata distractia. Posted Image
Daca mai are cineva completari, sfaturi, samd sunt bine venite. Posted Image
Numai bine.

Edited by genomexg, 29 August 2013 - 12:33.


#11
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Ce model este Samsung-ul tau ?
Veezy 2000 este un dongle wifi pe usb , conteaza foarte mult insa ce chipset foloseste si de aceea ti-am recomandat sa citesti recomandarile din manualul tv-ului legat de device-urile wifi
Cat depsre stick-urile Smart TV , poti citi pe threadurile deja existente , insa ai grija ca sunt precum o loterie , fiindca sunt cazuri practice cand pt. acelas model/firma rezultatele sunt foarte diferite
In plus daca vrei sa iti mearga cat de cat mai bine pe wifi , ar trebui sa detii un router dual band 2.4/5Ghz + adaptor wifi usb tot dual band , iar in acest caz aceste device-uri nu sunt prea ieftine , vorba aceea - Cat dai , atata face -
Ieftin si performant/calitativ , nu prea gasesti asa usor in practica , teoretic se poate

#12
genomexg

genomexg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 11.10.2003
TV-ul NU este Samsung! Este o marca finlandeza de care n-am auzit pana acum, Finlux LED Smart TV 39" 168SC.
In manualul TV-ului asta mi se cere, Veezy 200.
Adaptorul pe care-l incercasem eu este un Netsys mini wireless adapter cu Chipset: Realtek 8191SU (cel putin teoretic): LINK.
Pana ma documentez eu, tu (lupull) ce stick android imi recomanzi? Sau, pe romaneste, tu pe ce ai da banii?

#13
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Eu , cu toate ca am un stick wifi de la tp-link - NU IL FOLOSESC , pe motivele scrise de mine in topicurile mele
Am un router tp-link cu porturi gigabyte si port usb si il folosesc impreuna cu un switch prin conexiune clasica - cablu utp
Astfel , ca am o retea propie compusa din :
- Plasma 3D
- Media player 3D
- PC
- Laptop
- Receptor combo satelit/cablu hd
- Imprimanta HP All-in-one
si prin wifi , doar :
- 2 telefoane LG - unul fiind smarphone
- Tableta de 7''
Pana in prezent , nu am de ce sa ma plang

#14
alx1978

alx1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2007

View Postgenomexg, on 29 august 2013 - 12:42, said:

TV-ul NU este Samsung! Este o marca finlandeza de care n-am auzit pana acum, Finlux LED Smart TV 39" 168SC.
In manualul TV-ului asta mi se cere, Veezy 200.
Adaptorul pe care-l incercasem eu este un Netsys mini wireless adapter cu Chipset: Realtek 8191SU (cel putin teoretic): LINK.
Pana ma documentez eu, tu (lupull) ce stick android imi recomanzi? Sau, pe romaneste, tu pe ce ai da banii?

Ai rezolvat problema? Imi poti spune cateva pareri despre tv Finlux LED Smart TV 39" 168SC.

#15
genomexg

genomexg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 11.10.2003

View Postalx1978, on 19 septembrie 2013 - 16:59, said:

Ai rezolvat problema? Imi poti spune cateva pareri despre tv Finlux LED Smart TV 39" 168SC.
Nu am rezolvat. Am tras direct cablu, desi nu-mi surade prea tare ideea.
TV-ul e ok, singura chestie care nu-mi place la el este ca nu suporta flash browserul, spre exemplu nu poti vedea filme online cu el prin browser, poti decat sa vezi videoclipurile de pe youtube prin aplicatia dedicata de youtube. Are o chestie ciudata la PVR (se blocheaza complet cand vreau sa intru in setarile de PVR - personal video recorder) insa nu l-am incercat decat cu stickuri de 1GB, mai mari n-am avut pe moment.

Vreau totusi sa ramanem ontopic, nu sa deviam spre cum e TV-ul.

Edited by genomexg, 21 September 2013 - 12:14.


#16
jozsacsaba

jozsacsaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2010
Exista o rezolvare prin wifi bridge setat ca client,adica receptioneaza wifi si transforma la wan iar de la mufa wan se conecteaza prin cablu utp la televizor sau la orice aparat care are intrare lan ,sunt oferte la emag incepand cu 80 lei,sper ca am ajutat ...salutare!

#17
Coroclender

Coroclender

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.01.2008
Exista o solutie de a "plimba" semnalul ethernet prin reteaua de energie electrica (circuitul de priza).
Cauta pe net "powerline".
O pereche costa in jur de 200 RON.
Se instaleaza asa: un terminal il pui in priza langa router si-l conectezi ethernet in router.
Al doilea il pui in priza langa televizor si-l conectezi ethernet cu acesta.
Ca varianta, terminalul destinatie poate fi conectat intr-un switch, si de acolo pleci cu fir unde ai chef: TV, imprimanta, etc.
Eu am luat pentru Samsung-ul meu si sunt foarte multumit.

#18
nicolae17

nicolae17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.02.2014

View PostAdm, on 27 august 2013 - 02:45, said:

1. E doar o modalitate de a mai stoarce bani (multi) de la fraier...
2. Poti trage fir
3. Poti folosi un mic router, care se conecteaza la reteaua WIFI existenta

ex:

http://www.airlive.com/product/N.MINI

[ http://www.airlive.com/uploads/byself/N.MINI_icon_app08.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Salut Admin!
In legatura cu ce ai spus mai sus.
De unde pot cumpara acest Air line ? cam cat costa si merge la oricefel de televizor?
Am un LG Smart TV .
Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate