Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV
 Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML
 PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Evenimente in Grecia (arta, sport etc)

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

• Grup: Senior Members
M-am gandit ca, unora dintre cei ce vor ajunge pe taramurile elene le-ar fi util sa aiba posibilitatea de a cunoaste din timp despre desfasurarea unor evenimente: concerte de muzica, festivaluri de muzica, dans, teatru, competitii sportive, expozitii de arta, festivaluri ce omagiaza evenimente istorice sau personalitati diverse etc

Incep cu unul ce se apropie:

11 octombrie 2013, Sport - Minimaraton, insula Spetses, editia 3

http://www.mydestina...11-october-2013

Bineinteles ca ideal ar fi sa ne aducem contributia cat mai multi la improspatarea acestui "calendar"

Edited by BlueKing-69, 26 August 2013 - 22:12.

niposs

niposs

Active Member

• Grup: Members
In august pe insula Kos in Mastichari se sarbatoreste festivalul vinului.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

Eu aş aminti despre Festivalul Peştelui şi al Vinului, din Naoussa, insula Paros (arhipelagul cicladelor).
E un festival folcloric, ce se ţine în fiecare an, în seara primei duminici a lunii iulie.

Sănătate şi felicitări pt. topic !

monny_75

monny_75

Junior Member

Anual, in cel de-al doilea weekend din septembrie, insula Spetses, festivalul Armata - anul acesta pe data de 7 septembrie.

Festivitățile includ evenimente culturale și sportive, dansuri tradiționale, teatru, concerte, expozitii de arta, urmate de un spectacol de focuri de artificii și muzică.

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

Nu am gasit un topic generalist al Greciei, asa ca postam aici:

Grecia - Ziua Nationala a Greciei
28 octombrie - Ziua marelui NU. O zi importanta  in istoria Greciei

Este ziua in care, in 1940, Mussolini i-a dat ultimatum premierului grec Ioaniss Metaxas de a permite trecerea trupelor italiene prin Grecia; altfel avea de infruntat razboiul. Premierul grec a raspuns printr-un categoric Okhi(NU). La nici doua ore, Grecia era atacata, intrand astfel in cel de-al Doilea Razboi Mondial. Abia în urmatorul an, în luna mai, poporul s-a eliberat.
De atunci, toata Grecia sarbatoreste "Ziua demnitatii", comemorand eroii cazuþi in lupta antifascista. Se organizeaza parade militare si manifestatii cultural-artistice, iar traficul este oprit.  Orasele de coasta organizeaza parade navale insa cel mai mult se sarbatoreste in Atena si Salonic. In acesta din urma mai cu seama pentru ca este o tripla sarbatoare: ziua Sfantului Demetrios- patrounul orasului, ziua in care a iesit de sub dominatia otomana si nu in ultimul rand, Ziua marelui Nu.

Pentru Grecia aceasta zi are, pe langa insemnatatea istorica, o imporanta morala aparte. Aminteste de valorile elene si, dintre toate, cel mai mult, de demnitate.

Grecia mai sarbatoreste si o alta zi de insemnatate nationala pe 25 martie, rememorand declansarea razboiului de independenta din 1821 pentru eliberarea de sub dominatia otomana.

http://www.ambasada....-a-greciei.html

Edited by BlueKing-69, 28 October 2013 - 16:06.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

Felicitări, Blue !

Aş completa cu ideea că armistiţiul de la 23 aprilie 1941 nu a încheiat întreg războiul, ci doar prima fază din participarea Greciei la Războiul mondial. Din 23 aprilie '41, trupele germane au avut cale liberă spre punctele strategice ale Greciei.

De asemenea, aş mai observa că e impropriu spus "OKHI", de fapt grecii spun "OHI".

Sănătate şi "La Mulţi Ani !" pentru a doua oară pt. Grecia !

Delphinash

Delphinash

Member

De regula, in ultima saptamana din aprilie a fiecarui an se organizeaza in Thassos concursul de ciclism, celebrul MTB cu traseu montan cu diferite grade de dificultate. Concursul e celebru si la noi in tara (ultimul a fost chiar acum in sept la mine in oras, in campina)

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

Aaaah, asta trebuia sa il zic eu sau damblagiu...
Glumesc Posted Image, intr-adevar, este un eveniment. Sa speram ca se va tine si anul viitor.

damblagiu

damblagiu

Active Member

Delphinash, on 29 octombrie 2013 - 12:03, said:

De regula, in ultima saptamana din aprilie a fiecarui an se organizeaza in Thassos concursul de ciclism, celebrul MTB cu traseu montan cu diferite grade de dificultate. Concursul e celebru si la noi in tara (ultimul a fost chiar acum in sept la mine in oras, in campina)
Mare dreptate ai. Bafta

Pe la tine prin Campina, eu sunt doar in trecere cu biclele si atv-ul spre V. Doftanei. De fapt la Traisteni. E bestial.

http://www.mtb-thassos.com/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wqOGUMEr60c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

BlueKing-69, on 29 octombrie 2013 - 12:10, said:

Aaaah, asta trebuia sa il zic eu sau damblagiu...

Posted Image Posted Image

Edited by damblagiu, 29 October 2013 - 21:46.

Delphinash

Delphinash

Member

damblagiu, on 29 octombrie 2013 - 21:41, said:

Mare dreptate ai. Bafta

Pe la tine prin Campina, eu sunt doar in trecere cu biclele si atv-ul spre V. Doftanei. De fapt la Traisteni. E bestial.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wqOGUMEr60c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image Posted Image

Pai da un semn cand mai esti in trecere...desi n-am bicla si nu merg eu pe trasee :D Intr-adevar traseul pe Valea doftanei e frumos mai ales acum toamna, am fost in weekendul trecut si a fost superb.

damblagiu

damblagiu

Active Member

Delphinash, on 30 octombrie 2013 - 12:25, said:

Pai da un semn cand mai esti in trecere...

Asa am sa fac, desi eu sunt omul momentului. Ma trezesc dimineata, atunci hotarasc si am si plecat. Bafta.

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

Pentru pasionati, ceva eveniment ce se apropie:

Attached File  196282_592441224105252_1392111292_n.png   366.36K   12 downloads

Edited by BlueKing-69, 25 January 2014 - 20:47.

Mixaela

Mixaela

Junior Member

Intre 7 - 10 august se desfasoara targul handmade si produse biologice in Psakoudia, Halkidiki.

SinDaniella

SinDaniella

Junior Member

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sKbJ07hcC9w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si au reusit sa doboare recordul :)
1102 persoane au dansat slasa peste 7 minute

Mixaela

Mixaela

Junior Member

Intre 11 - 13 Iulie se desfasoara targul handmade si produse biologice in Nikitis, Halkidiki (asa cum va fi cel din Psakoudia in august exact va fi si in Nikiti)

Intre 7 - 14 Iulie se desfasoara expozitie de fotografie (cu vanzare), pe tema "S.O.S Halkidiki" in Ierissos, Halkidiki

Edited by Mixaela, 03 July 2014 - 00:20.

Mixaela

Mixaela

Junior Member

Pe 12 iulie (o singura seara) , de la ora 22, se organizeaza un Festival muzical in Agios Prodromos, Halkidiki (locatie in parc)

Mixaela

Mixaela

Junior Member

Mixaela, on 03 iulie 2014 - 00:17, said:

Intre 11 - 13 Iulie se desfasoara targul handmade si produse biologice in Nikitis, Halkidiki (asa cum va fi cel din Psakoudia in august exact va fi si in Nikiti)

Intre 7 - 14 Iulie se desfasoara expozitie de fotografie (cu vanzare), pe tema "S.O.S Halkidiki" in Ierissos, Halkidiki

Expozitia de fotografie din Ierissos se va tine la Pyrgos Milo (o terasa-cafeterie) la doi pasi de mare. Am uitat sa mentionez data trecuta. Posted Image

Mixaela

Mixaela

Junior Member

In Ierissos (Halkidiki), an de an se organizeaza sarbatoare , asa cum se spune in greaca Panigyri , pe data de 19 iulie. Locatia nu o cunosc atat de bine, este langa o biserica, pentru cei care vor sa asculte muzica live bouzoukia si sa se alature petrecerii langa un pahar de retsina cu cola sau fara de ce nu :) , souvlaki si carnaciori ... e bine sa intrebati un localnic pentru a va indruma catre loc.

Pe 19 iulie in Psakoudia (Halkidiki), beach bar Maze, dupa ora 22:00 -  DJ Margaritis Kehagias .

Iar pe 26 iulie tot la Maze (Psakoudia, Halkidiki) , dupa ora 22:00, muzica live - Dionisis Makris , 10 euro intrarea inclusa si bautura. (voi fi si eu prezenta pe aceasta data, in campul muncii de a face pozici cantaretului si barului ... munca pe care o combin cu distractia ... :) )

In fiecare miercuri si vineri la beach bar Ammos din Psakoudia, (Halkidiki) de la ora 17 au Aqua Zumba (dans aerobic gratuit in mare pentru turisti)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate