Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

SIRIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1837 replies to this topic

#1729
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 spider_zero_sapte, on 01 octombrie 2013 - 22:15, said:

AȚI TRANSFORMAT ACEST TOPIC ÎNTR-UN CHAT: TREI USERI SE RĂFUIESC ÎNTRE EI DE PESTE O LUNĂ MAI ALES OFF-TOPIC.
AR TREBUI SESIZAT UN MODERATOR SĂ-L ÎNCHIDĂ.


Vorbesti prostii. Te-ai deranjat sa citesti macar pe ici pe colo? Sunt unii useri care se cearta dar majoritatea posturilor sunt on topic.

Edited by emil_sv, 01 October 2013 - 22:36.


#1730
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 ThinkAbout, on 01 octombrie 2013 - 22:31, said:



daca mentionezi si refugiatii poate inteleg drama umanitara ce se petrece in syria azi.

Da,  este adevarat, noi facem statistici si planuri de dezarmare, ne aliniem de partea unuia sau altuia, dar tragedia este imensa.
Aici sunt de acord cu tine.si nimeni, nimeni nu poate macar banui ce inseamna sa iei repede cateva lucrusoare ,copii de mana si sa fugi...sa fugi.
Din tot ce ai avut nu mai ai nimic.

Si daca ar fi ceva ce se afla deja in spatele nostru....
Drame mult mai mari vor fi dupa caderea autoritatii lui Assad.
arunci se vor plati politele si nu este cuvand care sa descrie de ce sunt capabili in Orient, locuitorii lui in asemenea situatii

Edited by vio69a, 01 October 2013 - 22:47.


#1731
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
@emil_sv

mda, ai dreptate!Posted Image

#1732
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011
@Emil_sv

In general ai dreptate, exceptind afirmatia ca lupta dintre comunitati in OM se duce pentru putere. Aici, puterea inseamna supravietuire. Cine nu are putere, este la cheremul oricarui nebun cu bani si militie inarmata. Lupta se duce pentru supravietuire. Din acest punct de vedere, o inteleg perfect pe Think.

In momentul de fata, crestinii din OM si Magreb sint in plin razboi cu fundamentalistii islamici. E normal sa doreasca puterea. Miza este existenta lor fizica.

Te cam contrazici atunci cind afirmi, pe de o parte, ca OM nu este pregatit pentru democratie, iar pe de alta parte, ca ideea unei minoritati majoritare in parlament nu este democratica. Bineinteles ca nu este democratica, dar in societatile democratice o minoritate nu risca exterminarea daca nu are puterea politica. Nici Assad, care ti se pare cea mai buna solutie pe moment (si mie, cu toata repulsia mea fata de individ), nu este altceva decit reprezentatul unei minoritati - alawi - care detine puterea politica in Siria majoritar sunita.

Nu imi dau seama daca solutia propusa de Think ar fi viabila sau nu in Siria. Ar putea fi impusa numai cu forta.

#1733
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
mutat

Edited by vio69a, 02 October 2013 - 00:12.


#1734
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 Pisa4you, on 01 octombrie 2013 - 23:30, said:

@Emil_sv

In general ai dreptate, exceptind afirmatia ca lupta dintre comunitati in OM se duce pentru putere. Aici, puterea inseamna supravietuire. Cine nu are putere, este la cheremul oricarui nebun cu bani si militie inarmata. Lupta se duce pentru supravietuire. Din acest punct de vedere, o inteleg perfect pe Think.

In momentul de fata, crestinii din OM si Magreb sint in plin razboi cu fundamentalistii islamici. E normal sa doreasca puterea. Miza este existenta lor fizica.

Te cam contrazici atunci cind afirmi, pe de o parte, ca OM nu este pregatit pentru democratie, iar pe de alta parte, ca ideea unei minoritati majoritare in parlament nu este democratica. Bineinteles ca nu este democratica, dar in societatile democratice o minoritate nu risca exterminarea daca nu are puterea politica. Nici Assad, care ti se pare cea mai buna solutie pe moment (si mie, cu toata repulsia mea fata de individ), nu este altceva decit reprezentatul unei minoritati - alawi - care detine puterea politica in Siria majoritar sunita.

Nu imi dau seama daca solutia propusa de Think ar fi viabila sau nu in Siria. Ar putea fi impusa numai cu forta.

Si acum gandeste-te la consecintele pe termen lung daca ar fi impusa cu forta. Catre cine se va canaliza frustrarea prostilor care nu-s in stare sa isi asume responsabilitatea pentru propria lor mizerie si neputinta? Pe termen mediu poate va functiona, pe termen lung se va termina foarte foarte rau. Asa ceva inseamna o condamnare la moarte.

Puterea nu inseamna supravietuire in OM, e doar mentalitatea inapoiata a unor populatii complexate, needucate si neluminate de a fi sefi si a domina pe altii. Daca vroiau intr-adevar democratie si drepturi se respectau unii pe altii. Un sistem de tipul celui creat de Ataturk poate asigura asta fara dezavantaje sau consecinte nefaste pe termen lung. Sunt suficienti oameni normali la cap incat sa functioneze un astfel de sistem, nu sunt suficienti oameni normali incat sa nu aiba nevoie de un astfel de sistem. Sper ca ai inteles ideea pe care am vrut sa o comunic.

Sustinerea unui sistem fundamental discriminatoriu si nedemocratic, nu poate aduce democratie si modernitate. Doar va perpetua o stare de fapt care la un moment dat le va exploda in nas. Sistemul creat de Ataturk a dat rezultate, chiar daca turcii nu-s la nivel euro-american, sunt mult peste alti musulmani. Cu timpul se vor schimba si mai mult. Arabii trebuie sa faca la fel, altfel o sa fie ce e acum si peste 1000 de ani.

Am petrecut destul timp printre arabi sa stiu cum functioneaza ei asa ca societate. Ei asa nu-s oameni rai si nici nu sunt prosti, sunt inapoiati, iar ei ca societate nu-si pot pune de-o parte diferentele, tocmai pentru ca sunt inapoiati (neluminati). Si cand spun asta nu ma refer numai la musulmani. Toti sunt asa ca societate. Printre ei sigur ca sunt si indivizi luminati si educati samd, dar nu sunt suficienti cat sa se impuna sau sa ii traga dupa ei si pe restul. Democratia si drepturile omului asa cum sunt ele intelese in vest, nu se pot aplica in societatile inapoiate. Societatile lor trebuie sa se schimbe si sa mai evolueze pentru asta. Intre timp trebuie sa stai cu batul pe ei. Batul poate fi o dictatura, sau poate fi un sistem de tipul celui mentionat de mine. Cu un astfel de sistem in timp lucrurile se vor schimba. Orice altceva nu va avea efectul dorit pe termen lung, ci doar mediu sau scurt, si va fi un pas inainte dupa care vor fi doi inapoi, plus sute de mii de morti.

Edited by emil_sv, 02 October 2013 - 00:22.


#1735
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 emil_sv, on 01 octombrie 2013 - 22:33, said:

QED
Tu realizezi ce contradictie hilara este in ce spui tu? Deci tu vrei ca acei crestini sa domine politica desi nu au dreptul ca sa nu fie ei dominati.
eu am spus de formula prin care nicio comunitate sa nu o domine pe alta
nu am spus ca acei crestini trebuie sa domine.
acum sa vad care-i problema ta
-nu intelegi ce scriu?
-nu crezi ca-i formmula buna?

 vio69a, on 01 octombrie 2013 - 22:45, said:

Si daca ar fi ceva ce se afla deja in spatele nostru....
Drame mult mai mari vor fi dupa caderea autoritatii lui Assad.
arunci se vor plati politele si nu este cuvand care sa descrie de ce sunt capabili in Orient, locuitorii lui in asemenea situatii
ti-am dat like
cu ultima parte nu`s de acord
drama este acum la fel de mare desi assad este la conducere
de parca un singur sirian pe lumea asta-i capabil sa conduca syria numai assad.
parca aud ecourile din vremea nazismului hitler, hitler, hitler...istoria nu mergea inainte fara hitler domne, era un criminal erou o necesitate ca se declara dusman al bolsevismului.

 Pisa4you, on 01 octombrie 2013 - 23:30, said:

@Emil_sv

In general ai dreptate, exceptind afirmatia ca lupta dintre comunitati in OM se duce pentru putere. Aici, puterea inseamna supravietuire. Cine nu are putere, este la cheremul oricarui nebun cu bani si militie inarmata. Lupta se duce pentru supravietuire. Din acest punct de vedere, o inteleg perfect pe Think.
ma bucur ca cineva ma intelege in sfarsit
si da, daca nu ai paritate parlamentara o concordanta proasta face ca parlamentul sa adopte legal sharia
este profund democratic pentru cei ca emil sv, este reflexia vointei popoulare musulmane.
deh...

#1736
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 ThinkAbout, on 02 octombrie 2013 - 00:05, said:

eu am spus de formula prin care nicio comunitate sa nu o domine pe alta
nu am spus ca acei crestini trebuie sa domine.
acum sa vad care-i problema ta
-nu intelegi ce scriu?
-nu crezi ca-i formmula buna?

Da draga cand 8-10% din oameni detin 50% din putere inseamna ca ei domina in mod nedemocratic. Asta inseamna dominatie faptul ca tu nu o numesti asa nu inseamna ca nu e. Te rog, sa nu intram intr-o discutie de semantica acum. Vad ca nici un alt argument pe care ti l-am dat nu il comentezi. Asa ceva va duce la un razboi civil in viitor in care acesti 8-10% vor fi anihilati. Ce parere ai de asta?

 ThinkAbout, on 02 octombrie 2013 - 00:05, said:

ma bucur ca cineva ma intelege in sfarsit
si da, daca nu ai paritate parlamentara o concordanta proasta face ca parlamentul sa adopte legal sharia
este profund democratic pentru cei ca emil sv, este reflexia vointei popoulare musulmane.
deh...
Nu, eu nu am spus asa ceva. Te rog nu mai imi pune cuvinte in gura ca incepi sa ma calci pe nervi. Citeste ce am scris in urma poate iti intra si tie in cap. Chiar am si zis ca democratie inseamna extremisti islamici la putere. Democratie poate exista intr-un sistem de tipul celui turcesc ca sa nu devieze catre islamism. Am spus asta de vreo 5-6 ori pana acum, dar tu treci cu vederea convenabil. UN sistem cu paritate cand aceasta paritate nu se reflecta in populatie se va termina rau pentru populatia minoritara care detine majoritatea puterii.

Edited by emil_sv, 02 October 2013 - 00:14.


#1737
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Pisa4you, on 01 octombrie 2013 - 23:30, said:

Nu imi dau seama daca solutia propusa de Think ar fi viabila sau nu in Siria. Ar putea fi impusa numai cu forta.
nu neaparat
ar functiona ca si garantie
de exemplu, daca functia de presedinte ai fi desemnata prin constitutie unui sa-i spunem de religie X care atentie nu este din religia majoritarilor, iar reprezentarea in parlament s-ar imparti in mod egal intre toate comunitatile religioase indiferent de numarul lor adica daca in syria acestea sunt :sunniti, alawiti si shia, crestinii, druzii si kuzii atunci 20% la suta din parlament fiecaruia
partidele politice functioneaza pe model laic asa ca vor fi obligate sa coopteze reprezentantii tuturor comunitatilor religioase in lupta pentru ocuparea locurilor din parlament.
iar presedintele ar fi garantul ca nicio comunitate religioasa nu o va domina pe cealalta, neratificand spre adoptare legile parlamentului care ar urmari asa ceva.

#1738
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
in Siria constitutia prevede ca presedintele trebuie sa fie musulman.
Bun ,sa ne facem ca aplicam utopia cu 50/50 sau cu minoritati crestine majoritare in parlament musulman....si mai ales sa vedem cum 10 %  din populatie crestini si aceia impartiti in
Maroniti, Catolici, Caldeeni, Armeni, pot sa aiba puterea in stat....!
In Siria, biserica ortodoxa are cam 500.000 credinciosi.
Nu-i ajung nici sa supravietuiasca dar sa ia puterea....

Tot Orientul mijlociu are aceeasi proportie crestini/musulmani

Irak nu de mult avea 10% crestini, azi daca mai are 5 %....
Ce lupta pentru putere pot ei spera ??

De altfel nici nu se lupta pentru putere.
Pentru supravietuire da, se lupta, singuri insa, coreligionarii lor din lumea larga sunt prea ocupati cu traiul bun, ca sa ii ajute asa cim se ajuta musulmanii, sau evreii din alte tari, pe evreii din Israel.


1-Orientul Mijlociu nu este pregatit pentru democratie.
Relatiile tribale,obiceiurile, traditiile sunt mai puternice decat gandirea democratica in stil occidental
Alta lume, alte obiceiuri, altfel curge timpul si altfel sunt relatiile.
occidentul nici pana azi nu poate intelege.

2-Crestinii minoritari si foarte minoritari ce au ramas in aceste tari trebuiesc ajutati in a fi transbordati sub protectie internationala si integrati in state unde crestinismul este majoritar.
A asista la decimarea lor si plangandu-le soarta nu ii ajuta cu nimic.
Din multele sute de miliarde de dolari , s-or gasi si pentru ei si familiile lor cativa piastrii sa fie ajutati
sa supravietuiasca

#1739
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 emil_sv, on 02 octombrie 2013 - 00:11, said:

Da draga cand 8-10% din oameni detin 50% din putere inseamna ca ei domina in mod nedemocratic. Asta inseamna dominatie faptul ca tu nu o numesti asa nu inseamna ca nu e. Te rog, sa nu intram intr-o discutie de semantica acum. Vad ca nici un alt argument pe care ti l-am dat nu il comentezi. Asa ceva va duce la un razboi civil in viitor in care acesti 8-10% vor fi anihilati. Ce parere ai de asta?.
este razboi civil, assad este din minoritatea aflata la putere insa este eroul tau
deci cine se contrazice de fapt?
insa evident modelul bashar nu seamana cu modelul libanez.

#1740
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 ThinkAbout, on 02 octombrie 2013 - 00:11, said:


de exemplu, daca functia de presedinte ai fi desemnata prin constitutie unui sa-i spunem de religie X care atentie nu este din religia majoritarilor, iar reprezentarea in parlament s-ar imparti in mod egal intre toate comunitatile religioase indiferent de numarul lor adica daca in syria acestea sunt :sunniti, alawiti si shia, crestinii, druzii si kuzii atunci 20% la suta din parlament fiecaruia
partidele politice functioneaza pe model laic asa ca vor fi obligate sa coopteze reprezentantii tuturor comunitatilor religioase in lupta pentru ocuparea locurilor din parlament.
iar presedintele ar fi garantul ca nicio comunitate religioasa nu o va domina pe cealalta, neratificand spre adoptare legile parlamentului care ar urmari asa ceva.

Mersi pentru like.

Totul bun si frumos in ce expui tu, dar o asemenea platforma nu poate veni in nici-un caz in vremurile de azi din interior.
Cine sa decida cele spuse de tine ?
Ce forum national sa stabileasca constitutia si componenta parlamanetului tarii ?


deci ajungem la a fi impuse de afara.

La asta te-ai gandit ??

Assad e rau....si Tito a fost rau....dar nu sufla nimeni in ciorba in Iugoslavia..
acum s-au faramitat si se mai si razboiesc.

#1741
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 vio69a, on 02 octombrie 2013 - 00:12, said:

2-Crestinii minoritari si foarte minoritari ce au ramas in aceste tari trebuiesc ajutati in a fi transbordati sub protectie internationala si integrati in state unde crestinismul este majoritar.
A asista la decimarea lor si plangandu-le soarta nu ii ajuta cu nimic.
Din multele sute de miliarde de dolari , s-or gasi si pentru ei si familiile lor cativa piastrii sa fie ajutati
sa supravietuiasca
Adica sa lasam libera calea califatului islamic
ce urmaresc fanaticii de mai mult de un veac
curatarea middle east-ului de crestini
viorico revino de pe campiile pe unde esti
niciun crestin nu pleaca de aici
eventual cu picioarele in fata daca o fi dupa ce s-a aparat
daca o asemenea idee ar fi pusa in practica califatul islamic din OM ar trimufa iar urmatoarea tinta ar fi europa
tu vrei sa distrugi avanposturi ale civilizatiei occidentale
sa va intre bine in cap, voua adormitilor europeni
intre hegemonia absolutista islamica si lumea voastra occidentala stau 2 forte
israelul si crestinii
in loc sa le intariti, voi le subreziti bag seama
ai de noi, sper sa fie mentalitate singulara ce vad eu ca se scrie pe forum

#1742
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 ThinkAbout, on 02 octombrie 2013 - 00:13, said:

este razboi civil, assad este din minoritatea aflata la putere insa este eroul tau
deci cine se contrazice de fapt?
insa evident modelul bashar nu seamana cu modelul libanez.

Nu ai nici o alta alternativa la Assad pe moment decat Al Qaeda. Intre cele doua Assad e de preferat. Eu nu m-am contrazis cu absolut nimic, tu ai senzatia ca eu ma contrazic, ori nu intelegi prea bine ce scriu ori nu stiu ce-i cu tine...

#1743
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 ThinkAbout, on 02 octombrie 2013 - 00:18, said:

Adica sa lasam libera calea califatului islamic
ce urmaresc fanaticii de mai mult de un veac
curatarea middle east-ului de crestini
viorico revino de pe campiile pe unde esti
niciun crestin nu pleaca de aici

Nu m-am referit la Liban, unde proportia este alta iar reprezentantii musulmanilor
in tara sunt compromisi si pe lista neagra a organizatiilor teroriste.


Pacat ca nu avem curajul de a vedea realitate in fata cat e ea de cruda si nedorita.
Crestinii in tarile musulmane, in numarul la care au ajuns nu au sanse de supravietuire.

Puteti sa ma puneti in pioneze la gazeta de perete,
asta este realitatea, cine se imbata cu aparece su spera ajutor de la comunitate internationala construieste castele in Spania.

Califat e greu.
Norocul -cui il crede noroc- este ca arabii sunt dezbinati si onoarea fiecarei gruparii, este mai importanta decat interesul national.si cat timp se calca pe bombeie si se lupta al cui bombeu a foat calcat mai tare, inca e bine.
Nu va fi califat asa repede.
Nu in suta de ani ce urmeaza
Dar nici crestini nu vor fi la sfarsitul acestei sute de ani in tarile musulmane

o spun cu durere, dar cred ca realist

#1744
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 emil_sv, on 02 octombrie 2013 - 00:18, said:

Nu ai nici o alta alternativa la Assad pe moment decat Al Qaeda. Intre cele doua Assad e de preferat. Eu nu m-am contrazis cu absolut nimic, tu ai senzatia ca eu ma contrazic, ori nu intelegi prea bine ce scriu ori nu stiu ce-i cu tine...
nici una nu-i de preferat
trebuie distruse ambele.
in plus trebuie manevrata situatia din regiune de o asa maniera incat puterea sunnita sa nu se intareasca in dauna puterii shiite
iar cea shiita in dauna puterii sunnite
iar un asemenea context nu se poate construi decat de Rusia si de US.
Unde rusii stau cu biciul pe shiiti pana le scot pasarelele din cap  iar US pe sunniti.

Edited by ThinkAbout, 02 October 2013 - 00:42.


#1745
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 ThinkAbout, on 02 octombrie 2013 - 00:18, said:

daca o asemenea idee ar fi pusa in practica califatul islamic din OM ar trimufa iar urmatoarea tinta ar fi europa


Ha! Europa zici? Tu crezi  ca un continent cu o economie, o cultura si o putere militara vasta va fi ingenunchiat de niste inapoiati care se viseaza mari conducatori, cuceritori etc.?Posted Image

Voi subestimati Europa, sa nu uitam ce s-a intamplat in trecut cu populatii care deranjau, sau care nu neaparat deranjau dar au dat senzatia ca deranjeaza. Daca va fi vreodata cazul sa deranjeze prea mult, fii sigura ca se va intampla din nou. De asemenea, tarile din Europa au puterea sa rada de pe fata pamantului toata populatia planetei nu doar o mana de inapoiati din OM. Voi faceti-va griji pentru voi nu pentru Europa.
Nimeni din orientul mijlociu nu reprezinta o amenintare pentru Europa si nici nu vor reprezenta prea curand.

Edited by emil_sv, 02 October 2013 - 00:41.


#1746
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 vio69a, on 02 octombrie 2013 - 00:29, said:

Califat e greu.
Norocul -cui il crede noroc- este ca arabii sunt dezbinati si onoarea fiecarei gruparii, este mai importanta decat interesul national.si cat timp se calca pe bombeie si se lupta al cui bombeu a foat calcat mai tare, inca e bine.
Nu va fi califat asa repede.
Dormiti linistiti, FNI vegheaza pentru voi Posted Image Posted Image Posted Image

sa nu uit, crestinii s-au facut zid in egipt si au repornit protestele impotriva fratiei musulmane
aia 10% organizati cum trebuie.
si au coalizat in demersul lor o intreaga patura moderata.

 emil_sv, on 02 octombrie 2013 - 00:32, said:

Ha! Europa zici? Tu crezi  ca un continent cu economie, o cultura si putere militara vasta va fi ingenunchiat de niste inapoiati care se viseaza mari conducatori, cuceritori etc.?Posted Image

Voi subestimati Europa, sa nu uitam ce s-a intamplat in trecut cu populatii care deranjau, sau care nu neaparat deranjau dar au dat senzatia ca deranjeaza. Daca va fi vreodata cazul sa deranjeze prea mult, fii sigura ca se va intampla din nou. De asemenea, tarile din Europa au puterea sa rada de pe fata pamantului toata planeta nu doar o mana de inapoiati din OM. Voi faceti-va griji pentru voi nu pentru Europa.
Nimeni din orientul mijlociu nu reprezinta o amenintare pentru Europa si nici nu vor reprezenta prea curand.
Da, cred cu convingere ca atunci cand arabii musulmani din state precum UK si Franta vor deveni majoritari vor promova la guvernare partidelele lor si vor lua in mod democratic puterea.
Pe regulile functionarii democratiei construite de voi.
Iar puterea militara europeana sa nu-ti zic ceva de ea, ce sa faci cu ea, sa-ti impusti cetatenii.
My arza[cedrul libanez]

Cat priveste referirea la o mana de inapoiati, e mult de discutat draga, libanezii nu-s inapoiati iar israelienii au facut minuni in statul lor

Edited by ThinkAbout, 02 October 2013 - 00:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate