Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce vă aduce aminte de copilărie?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4227 replies to this topic

#4159
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Când eram mic mi s-a zis că nu îmi va mai plăcea iarna. Nu am crezut-o. Uite că aşa e. Frig, cer acoperit, deci vreme inutilă. Zăpadă, hai, de Crăciun şi de Anul Nou, dar după aia Soare şi 10 ° C ziua în Bucureşti. La munte poate să mai fie ceva timp zăpadă.
Tramvaiele "Rathegeber"... ce călduroase erau. Azi ar fi prea călduroase, aşa că aş deschide multe geamuri. În restul tramvaielor, în majoritatea troleibuzelor şi autobuzelor era frig. Ce-mi aduce aminte mirosul de Diesel de autobuzele de pe vremuri.

Edited by djl, 08 December 2021 - 16:41.


#4160
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Eu invers, eram friguros pana la 20 de ani, dar viscolul si zapada mare tot imi placeau. Din 2005 incoace nu ma mai tem nici de ger, dar de canicula da, mai ales din 2007 incoace, AC-ul este sfant vara, in masina, casa sau birou.

Nu mi-a spus nimeni nimic despre ce imi va mai placea sau nu meteorologic, dintotdeauna au fost socati la ce fericit sunt eu cand se dau avertizari meteo si cand este vreme rea. Posted Image

Dupa mine aia cu 5-10 C e cea mai inutila vreme. Imi place mult vantul, dar el nu prea bate in zona mea.

In transportul in comun lumea e cu gecile si caciulile, chiar nu vad de ce sa fie cald in ele. De fapt in studentie Bucurestiul m-a invatat sa renunt la maneca lunga in afara de cea de la geaca, era cald peste tot, pe jos nu aveam pe unde sa ma plimb cu orele ca in Slatina.

#4161
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMariusMIonescu, on 06 decembrie 2021 - 21:59, said:


LDE + WIT(vagon de încălzire) + Bagaje(sau poştă sau "2 în 1", după caz) - Vagon cl. 1 + 6 Vagoane etajate cl. 2(copie românească după cele DDR-iste care făceau Bucureşti-Braşov de pildă, dar cu frână pe disc)

https://www.vagonweb...nazev=&rok=1995
https://www.vagonweb...5&relace=RO-122
cu mentiunea ca vagoanele erau verzi si nu albastre cum sunt prezentate pe acel site.
Si am mai prins in epoca de aur vagoane d'alea foarte vechi,  cu o 4 roti, nu cu 8 cum sunt cele pe boghiuri. Aveau doua osii, cate una in fiecare extremitate.

Ultima data le-am vazut, adica am calatorit cu asa ceva prin 2000 de la Oravita la Anina. 30 de km in 2 ore.

Edited by tfmercedez, 10 December 2021 - 12:46.


#4162
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Sunt si acum pe linia aia. Nu se pot pune vagoane mai lungi pentru ca sunt curbele prea stranse.

#4163
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Numai că alea de pe Oraviţa - Anina sunt pe 4 osii (8 roţi), nu pe 2 osii (4 roţi). Alea pe Oraviţa - Anina cred că au fost modificate pe 8 roţi.
Cele despre zice tfmercedez cred că erau BMX-uri (adică ceva de genul). Vagoane din perioada Austro-Ungară din care rămăsese doar şasiu, caroseria de lemn fiind înlocuită cu una metalică şi adăgându-se vestibul... pentru cele originale căutaţi filmul "Aproape de soare" (1960) şi veţi vedea la dinspre sfârşit cu gara unele. Aveam ceva de genul la trenuleţ şi platforma aia deschisă mi se părea interesant.
De mic îmi plac trenurile. Dar îmi doream şi maşină. La început din anii '20-'30, apoi din anii '50 sau început de anii '60, mi-am dorit şi "Cadillac" pătrăţos. Nu am nici azi maşină. Pe vremuri le găseai ieftine pe cele stil 1958-1961, azi... Aşa, omenire, dă cu ciocanul în totul.

Dacă eram cu 1-2 ani mai mare, ajungeam să fiu făcut Pionier. Da' Loviluţia m-a prins în clasa 1 şi nu am mai fost făcut.

Edited by djl, 13 December 2021 - 04:13.


#4164
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Ai pierdut cel mai frumos moment al vietii de elev!
Spoiler

LE: n-am stat sa numar osiile vagoanelor de pe Oravita-Anina. EEram prea ocupat cu peisajul. Si te satuiesc si pe tine sa faci cumva sa ajungi pe acolo, si iti garantez ca nu-ti va mai pasa de osii si alte balarii :P

#4165
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Mi s-au terminat brichetele si mi-am amintit ca pe vremuri in piete erau unii care se ocupau cu incarcat brichete.
Daca aveai o bricheta zippo, erai smecher.
Venise cineva din strainatate cu o curea cu catarama mare ca in filmele western, si chiar se aprindea chibritul de pe catarama. Varul meu era fiert , nu mai putea, isi dorea enorm cureaua aia. Asa ca, bunicul lucrand la Elba matriter, a dus catarama respectiva la servici, unde a facut o copie turnata in aluminiu.
La aia nu se mai aprindea chibritu', asa ca varul meu a lipit o bucatica din materialul abraziv de pe cutia de chibrituri.  Ce vremuri.

#4166
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Exista si acum sprayuri cu butan pentru incarcat brichete si aprinzatoare de aragaz. Numai sa nu fie bricheta de unica folosinta.

#4167
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpufonel, on 14 decembrie 2021 - 21:36, said:

Exista si acum sprayuri cu butan pentru incarcat brichete si aprinzatoare de aragaz. Numai sa nu fie bricheta de unica folosinta.
mda, si dupa ce o incarci de cateva ori, incepi sa cumperi si piatra ca sa o inlocuiesti pe cea tocita..

#4168
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Da, dar de ce ai arunca un obiect pentru o chestie care costă puţin? Mie de când eram mic mi s-a părut asta cu aruncatul aiurea (exceptând produsele de proastă calitate) o prostie. Hai că unele precum chestiile digitale mai trebuie să le schimbi, dar în rest. Pentru mine obiectele au suflet şi nu ar trebui distruse aşa aiurea. Ştiu că sunt prea sufletist.
Ghidul străzilor Bucureşti 1969. Cu harta I.T.B. inclusă. Deja nu mai circulau tramvaiele pe Axa Nord-Sud... am aflat abia peste ani că în 1964 au fost desfiinţate. Am aflat consultând ziare de epocă. Ghidul nu fusese adus la zi, că de exemplu o stradă de la mine din zonă (Str. Pictor Obedeanu Oscar) apare ca fiind întreagă, pe când ea fusese segmnentată încă de prin 1964... O casă care rămăsese pe ea (casă demolată) apare într-un film cu titlu sugestiv, "Vacanţa cea mare". În 1996 am luat Ghidul străzilor ediţia din acea an, ăsta nemaconţinând însă şi harta traseelor, pe care am achiziţionat-o separat (şi asta conţinea o erorare).
Când a reapărut linia 69 (iniţial era Valea Argeşului - P-ţa Rosetti, cu întoarcere pe străduţe; în 1991 a fost Valea Argeşului - Baicului, deci a ajuns la mine) citeam Valea Argesului în loc de Valea Argeşului. Pe linai asta au fost şi troleibuze (ex-autobuze) "Saurer" 5DUK-A cu caroserie "Hess" A.G. ... ani am aşteptat să merg cu unul, deşi într-o zi pe 61 aş fi putut merge pe o staţie pe Universitate - P-ţa Rosetti, dar pe atunci eram mai slab la idei. Eu credeam că "Saurer" e o firmă Franceză... e(ra) Elveţiană. Ah, prin 1999-2000, pentru scrurt timp, 61 a fost dus la Baicului, devenind altături de 69 şi 90 una dintre cele mai lungi linii de troleibuz din Bucureşti. Tot pe atunci (sau 2001, când am fost să împrumut de la o cunoscută care venea şi ea în vacanţă la Proviţa de Sus) 97 a avut traseu Ştrandul Străuleşti - Bd. Basarabia, adică cam la fel de lung ca troleibuzele menţionate anterior. Transportul în comun face şi va face parte din viaţa mea.
Ce frumos era cu trenul pe vremuri   :(

#4169
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postpufonel, on 14 decembrie 2021 - 21:36, said:

Exista si acum sprayuri cu butan pentru incarcat brichete si aprinzatoare de aragaz. Numai sa nu fie bricheta de unica folosinta.

Si alea de unica folosinta se pot reumple.
Ca marea majoritate de la noi de acum sint cele de atunci: Bic, Clipper (asta avea supapa si piarta se schimba foarte usor), Djeep..si mai sint alea transparente.
Daca au autoreglaj debit, se adapteaza supapa sau, in cazul Bic,Djeep si tot ce e plastic moale tip polietilena..se gaureste cu bold subtire, incarci cu ac serinca subtire, la final pui bold mai gros.
Daca nu au autoreglaj, se pot incarca direct prin supapa superioara.

Pe vremuri imi placea sa reumplu si sa adaptez, inclusiv sa incarc buteliile pentru brichete din butelia aragaz. Cu putin spray-parfum inainte sa nu mai puta asa tare a mercaptan.

Exista pe atunci si dispozitiv de schimbat piatra.

View Postdjl, on 15 decembrie 2021 - 02:17, said:

Da, dar de ce ai arunca un obiect pentru o chestie care costă puţin? [...]

Pentru ca daca nu o faci pentru tine nu merita?
O bricheta costa 1 leu..doi lei... o piatra poate 50 bani.
Ca sa merite, sa spunem 50 bani montaj piatra manopera. Pai in cazul asta poate lui nenea nu-i convine sa lucreze pe banii astia la frecventa destul de mica cu care se repara brichete, poate nici tie nu-ti convine sa pici pe asa diferenta de pret (decit sa dau 1 leu sa schimb piatra, dau 1 leu si iau alta)..

#4170
AKSAGUAM

AKSAGUAM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 24.09.2021
Apropos de brichete, pe vremuri se confectionau inclusiv supape , se taiau garnituri dintr-o foaie de cauciuc cu preduceaua, in curu la bricheta se dadea gaura si se taia filet, munca de chinez pt o bricheta pe care acum o arunci cind s-a golit, ce vremuri interesante acum zeci de ani.

#4171
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View Posttfmercedez, on 15 decembrie 2021 - 01:34, said:

mda, si dupa ce o incarci de cateva ori, incepi sa cumperi si piatra ca sa o inlocuiesti pe cea tocita..
Sunt si cele piezoelectrice, fara piatra. Am luat un aprinzator pentru aragaz, o chinezarie ieftina, si l-am umplut de zeci de ori (are teava telescopica si poate fi folosit si pe post de bricheta).

View Postdjl, on 15 decembrie 2021 - 02:17, said:

Da, dar de ce ai arunca un obiect pentru o chestie care costă puţin? Mie de când eram mic mi s-a părut asta cu aruncatul aiurea (exceptând produsele de proastă calitate) o prostie. Hai că unele precum chestiile digitale mai trebuie să le schimbi, dar în rest. Pentru mine obiectele au suflet şi nu ar trebui distruse aşa aiurea. Ştiu că sunt prea sufletist.
Mai degraba animist...

Schimband subiectul, cand eram copil, faceam 7 ore cu acceleratul/rapidul intre Ploiesti si Cluj. Acum se fac 9 ore, daca nu intarzie trenul...

#4172
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View PostAKSAGUAM, on 15 decembrie 2021 - 20:21, said:

Apropos de brichete, pe vremuri se confectionau inclusiv supape , se taiau garnituri dintr-o foaie de cauciuc cu preduceaua, in curu la bricheta se dadea gaura si se taia filet, munca de chinez pt o bricheta pe care acum o arunci cind s-a golit, ce vremuri interesante acum zeci de ani.

Da, asa e dar..pe atunci (daca imi amintesc bine) la km 36 o pereche de Clipper + o butelie era parca 70-75 lei? Asta CIND si DACA le gaseai.
In rest, o bricheta banala se vindea cu 25..35 in cazul cel bun, sau 60-80 lei mai la ultima mina.
La pretul ala merita sa pui supapa chiar si din aia cu cauciuc, cum zici. Era parca 35 o supapa apoi era 5-6 lei incarcarea.

Citeste preturile si compara cu cit e una acum.

In Shop la Alutus Rm.VL vedeam Bic cu 1.25 $.
Evident ca cine le putea lua de acolo ti le dadea cu pret dublu-triplu.

View Postpufonel, on 16 decembrie 2021 - 00:53, said:

Sunt si cele piezoelectrice, fara piatra. Am luat un aprinzator pentru aragaz, o chinezarie ieftina, si l-am umplut de zeci de ori (are teava telescopica si poate fi folosit si pe post de bricheta).
[...]


Mai taie. De reumplut de 10 ori macar, sa admit ca merge. Desi, 90% din cazuri, la prima tentativa de reumplere da rateu. Supapa aia e asa prost facuta ca ramine deschisa cind incarci.
Apoi, acel sistem piezo la fel, e prost incit daca mai aprinde gazul dupa doua reumpleri reusite, e mare lucru.

Nu neg ca poti fi tu fericitul norocos al unui aprinzator mult prea bine facut, dar asta e 1 la 10000

Pe vremea trecuta erau nicte piezoelectrice chinezesti, 175 lei bucata parca.
Dupa 3-4 reumpleri (si aveau rezervor micut) gata piezo. Si atunci China ne dadea calitate.

Edited by diaconuliviu, 16 December 2021 - 08:59.


#4173
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 16.04.2007
Deci, in mintea mea copilaria se termina la finalizarea liceului,

Imi aduc aminte drumul interminabil cu autobuzul cu burduf pana la liceu, dintr-un capat in altul al Brailei, autobuz plin cu elevi, palmele dupa ceafa si cele 3-4 fesuri care 'dispareau' in fiecare sezon.

Imi aduc aminte noptile de vara cand faceam bai in Dunare in curu gol la 2 noaptea cu 'bajetii' de la bloc

Imi aduc aminte de 'agatatul' fetelor prin liceu

Imi aduc aminte de vacantele la tara, la bunici cu picioarele goale prin praf.

Imi aduc aminte de 'da si mie sa copii tema' in pauze.

Imi aduc aminte de prima data cand am bagat mana prima data in bluza unei fete Posted Image

cred ca ar mai fi ....Posted Image

#4174
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpufonel, on 16 decembrie 2021 - 00:53, said:


Sunt si cele piezoelectrice, fara piatra. Am luat un aprinzator pentru aragaz, o chinezarie ieftina, si l-am umplut de zeci de ori (are teava telescopica si poate fi folosit si pe post de bricheta).

Mai degraba animist...

Schimband subiectul, cand eram copil, faceam 7 ore cu acceleratul/rapidul intre Ploiesti si Cluj. Acum se fac 9 ore, daca nu intarzie trenul...
pai si traseul e acelasi?
[ https://i.postimg.cc/LX1sR0Lk/Screenshot-20211216-102900-Maps.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postdiaconuliviu, on 16 decembrie 2021 - 08:51, said:



Da, asa e dar..pe atunci (daca imi amintesc bine) la km 36 o pereche de Clipper + o butelie era parca 70-75 lei? Asta CIND si DACA le gaseai.
In rest, o bricheta banala se vindea cu 25..35 in cazul cel bun, sau 60-80 lei mai la ultima mina.
La pretul ala merita sa pui supapa chiar si din aia cu cauciuc, cum zici. Era parca 35 o supapa apoi era 5-6 lei incarcarea.

Citeste preturile si compara cu cit e una acum.

In Shop la Alutus Rm.VL vedeam Bic cu 1.25 $.
Evident ca cine le putea lua de acolo ti le dadea cu pret dublu-triplu.




Mai taie. De reumplut de 10 ori macar, sa admit ca merge. Desi, 90% din cazuri, la prima tentativa de reumplere da rateu. Supapa aia e asa prost facuta ca ramine deschisa cind incarci.
Apoi, acel sistem piezo la fel, e prost incit daca mai aprinde gazul dupa doua reumpleri reusite, e mare lucru.

Nu neg ca poti fi tu fericitul norocos al unui aprinzator mult prea bine facut, dar asta e 1 la 10000

Pe vremea trecuta erau nicte piezoelectrice chinezesti, 175 lei bucata parca.
Dupa 3-4 reumpleri (si aveau rezervor micut) gata piezo. Si atunci China ne dadea calitate.
dar nu era musai bricheta. Chibriturile au fost "always" ieftine.   Eco/bio/moca. Doar sa nu se umezeasca.

Aprinzatorul de aragaz, daca era facut pentru asta, poate ca a fost conceput sa fie reincarcat de utilizator.
Chiar si brichetele banale se pot incarca, dar nimeni nu garanteaza ca vor functiona cum trebuie, pentru ca 99.99% din utilizatori le vor pierde, arunca imprumuta inainte sa isi dea duhu'.

Edited by tfmercedez, 16 December 2021 - 10:38.


#4175
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Aia cu chibriturile nu o pricep..
Poate ca fata de bricheta de atunci erau ieftine?
Pai erau, ca nenea cu Nationale nu dadea 50 lei pe o bricheta. Nenea cu Kent sau chiar Golden Deer sau BT insa dadea, se mindrea cu ea.
Bine, si eu imi doream (desi fumam majorirtar Carpati - mai rar BT si altele bune) si am facut rost de mai multe, diverse modele.

Tin minte ca aparusera niste chibrituri rotunde, cred ca din hirtie rulata si cerata, scurte, in cutii mici cu zodii.
La una din aia adaptasem un sistem cu "elastic" sa se blocheze pe deschis si apoi sa se inchida automat.
Chibriturile alea au fost tare faine.


L.E. Ca aici: https://kolectionaru...80-lot-2-piese/

Aprinzatoarele au TOATE supapa. Deci facute sa fie reincarcate. Numai ca, am zis mai sus, ori supapele is proaste, ori cedeaza rapid acea aprindere piezo.
Si vezi scinteia anemica in locul celei albastre. A, da, daca insisti, din 7-8 apasari poti aprinde o data aragazul dar e chin. Si la 3-4 lei cit e un aprinzator..

Edited by diaconuliviu, 17 December 2021 - 09:24.


#4176
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Aceste sarbatori mi-au adus aminte de matusa mea de la Bucuresti, tanti Nuti.
Tanti Nuti era sotia fratelui mai mare al tatalui meu. O mare "cucoana" cu multe ifose, ce lucra la minister, iar sarbatorile de iarna si le petrecea, umbland cu masina pe la toate rudele sa-si umple frigiderul cu mancare, de la tara, de la oras, nu conta, ii lua pe toti la rand, afurisindu-i ca sunt pacatosi, ca nu stiu de credinta si de milostenie de cuvantul Domnului, ca-s prea prosti.
Le spunea ca pot doar sa mai recupereze, asa putin, dandu-i ei de pomana, de sarbatori...
De la noi lua carne de porc, vin si nuci. Dupa nuci se omora foarte tare, fiindca nu avea toata lumea nuci in curte. De carne, facea rost de la amariti, cred de 2-3 porci, nu de unul. Plus gaini si oua...
Si tanti voia multe nuci, iar mama nu prea voia sa-i faca pe plac. Pana intr-o zi, in care a parat-o frate-meu: Tanti Nuti, sa stiti ca mama mai are nuci in pod, dar a zis ca ne mai trebuie si noua, sa nu vi le dam pe toate.
Eeeei si ce facu tanti Nuti atunci? Ii spuse mamei, razand, ce a aflat de la scumpul de Sorinel, manca-l-ar tanti pe el... asa ca mai trebuie "macar cateva nuci in plus"... in "punguta" asta.
Noi nici pungi nu aveam, le urca mama in pod cu o galeata.
Anul urmator insa, tanti, nu s-a putut sa se abtina sa nu ma faca adracu si sa spuna ca eu probabil seman in partea mamei si nu in neamul lor bun si pios. Ca altfel, i-as fi spus adevarul, cum a facut Sorinel.
Peste ani, am aflat ca tanti si unchiul erau securisti, ei nu ne-au spus niciodata, doar am banuit dupa curmalele expirate si pline de viermi pe care ni le aduceau "cadou" dupa ce se plimbau prin strainatate, in delegatii de la minister.
Mama nu ne-a dat niciodata voie sa le spunem ca nu sunt bune si gustoase. Ea spunea ca il suparam pe tata. Ceea ce era o mare minciuna, fiindca ei ii placea sa-i pupe in fund pe toti, fara discriminare... si sa nu-i supere cu ceva...
Adevarul este ca mama avea dreptate. Daca te iei in gura cu specimene de-astea, nu are cum sa-ti fie bine... si mai ales de Sfintele Sarbatori.

Edited by Cr1spy, 25 December 2021 - 19:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate