Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cum transformă Goldman Sachs aluminiul în aur

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

Quote

Detroit, metropola decăzută de pe malul lacului St. Claire, găzduiește într-unul din numeroasele cartiere părăsite un complex de depozite transformat în ultimii ani într-o mașină de făcut bani, pe cheltuiala producătorilor de mașini și utilaje, a producătorilor de băuturi, a constructorilor și a celorlalți consumatori de aluminiu din Statele Unite.
GOLDMAN SACHS, UNA DINTRE CELE MAI INFLUENTE BĂNCI DE INVESTIȚII DIN LUME, A ACUMULAT ÎN DETROIT STOCURI DE PESTE 1,5 MILIOANE DE TONE DE ALUMINIU. Depozitarea metalului generează sute de milioane de dolari pe an pentru Goldman din chirii, la care se adaugă câștiguri obținute artificial, sume încă necunoscute, din manipularea cererii și ofertei.
Banca nu precizează ce proporție din stocul uriaș este deținută de producători și consumatori industriali și cât este în proprietatea speculatorilor - bănci de investiții, traderi, fonduri de hedging.Companiile care consumă aluminiu în activitatea curentă, precum constructorii, producătorii de ambalaje, de pildă cutiile de bere, sau producătorii de mașini, de la automobile la aeronave, sunt forțate să plătească și să aștepte mai mult pentru a obține materia primă.
Pe de o parte Goldman susține că întârzierea livrărilor este cauzată de logistică, de numărul redus de camioane și utilaje disponibile. Pe de altă parte banca oferă stimulente proprietarilor aluminiului din depozitele sale pentru a menține stocurile. Astfel, consumatorii se confruntă cu perioade îndelungate de așteptare a livrărilor, de până la 16 luni.
Producătorul de bere MillerCoors se numără, alături de Coca-Cola, printre companiile care au denunțat în fața Senatului SUA practicile Goldman Sachs. Potrivit estimărilor MillerCoors, accesul îngreunat la stocurile de aluminiu generează costuri suplimentare de 3 miliarde de dolari pe an pentru companiile consumatoare.

sursa

#2
cypris

cypris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 31.01.2009
Welcome to the modern democracy!

#3
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
si eu care credeam ca am gasit alchimistul perfect atunci cand am vazut titlul

#4
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
Pai daca esti un megaproducator de ceva si folosesti munti de aluminiu, dar ai fost atat de prostan incat sa te lasi la mana lu' Goldman asta si nu cu bani-credite, ci cu depozitarea aluminiului tau propriu si personal (de parca ar fi plutoniu frate, nu poate oricine sa-l depozitezePosted Image  ), iti meriti soarta pretenas.

#5
dancostea2002

dancostea2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 30.05.2010
brava lor daca au forta sa manipuleze pretul aluminiului!intamplator este aluminiu.putea fi cupru,argint sau orice altceva.vina nu este alor ci a celor care nu stiu sa se protejeze de astfel de speculatii.nu stiu ,nu vor ,nu angajeaza oameni specializati (pai cum sa angajeze ei oameni specializati?) care pot sa-i protejeze de astfel de speculatii.

#6
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

 dancostea2002, on 05 mai 2014 - 07:48, said:

brava lor daca au forta sa manipuleze pretul aluminiului!intamplator este aluminiu.putea fi cupru,argint sau orice altceva.vina nu este alor ci a celor care nu stiu sa se protejeze de astfel de speculatii.nu stiu ,nu vor ,nu angajeaza oameni specializati (pai cum sa angajeze ei oameni specializati?) care pot sa-i protejeze de astfel de speculatii.
banul intodeauna se intoarce la stapan ! ... intrebare de 10 puncte ! ... CINE ESTE STAPANUL BANULUI ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate