Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Producator PCB in romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 suiren, on 25 august 2013 - 15:06, said:


Teoretic este o statie meteo, practic este un device care stie sa vorbeasca mai multe protocoale (inclusiv custom) si sa citeasca date de pe mai multe ADCuri. Nu am terminat softul si am si gresit PCB-ul putin, are 4 pullupuri externe, programabile, pe care 2 din ele le-am legat din greseala la niste pini care sunt strict pt. ADC, adica nu sunt digital I/Os, deci complet nefolositor Posted Image

Probabil ca de aceea e mai bine sa poti face singur cablaje sau macar sa existe cineva (ca noi) care sa poata face la un pret redus cateva pentru prototipare si daca iese treaba bine se poate da la productie in serie.

Am si eu ceva planuri dar trebuie sa investesc mult in aparatura si nu stiu in ce masura as acoperi investitia. Solutia cea mai buna este o freza CNC si o mini instalatie de placat gaurile. Masca verde se poate face usor, chinezii vand 100g de vopsea verde (alba si rosie) pentru silkscreen la 8$, camera de expunere UV e usor de facut..

#20
suiren

suiren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.01.2013
Exista niste clesti pt. placarea gaurilor, insa e bataie mult prea mare de cap, dar da, daca ar face cineva dual layer, cu solder mask, as apela macar o data, sa vad cum iese.

#21
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 suiren, on 25 august 2013 - 15:43, said:

Exista niste clesti pt. placarea gaurilor, insa e bataie mult prea mare de cap, dar da, daca ar face cineva dual layer, cu solder mask, as apela macar o data, sa vad cum iese.

Daca am noroc poate o sa fiu eu acela. Posted Image .

Singura chestie care sta in calea fericirii mele este lipsa masini CNC de gravat, cineva pe forum avea una si reusise sa faca trasee de 0.15 mm ceea ce zic eu e foarte bine mai ales cand ai un TQFP100 .

#22
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,053
  • Înscris: 10.02.2007

 suiren, on 25 august 2013 - 01:05, said:

...placuta pare sa aiba cam 3-4cm x 2-2.5cm, nu?

Sunt curios cat ar fi costat in plus sa adaugi si solder mask si silkscreen....

Am postat poza cu filmele , pe care sunt marcate si dimensiunile placilor: 36.5x25.4mm, respectiv 38.4x25.4mm.
Dimensiunile apar si pe poza cu printscreen-ul dupa max-ul din OrCAD.

Silkscreen am considerat ca nu e necesar, circuitul find foarte simplu.
Implantarea s-a facut manual de catre un student roman talentat, la sute de exemplare.

 suiren, on 25 august 2013 - 01:05, said:

...Parerea mea este ca nu sunt competitivi pt. productie mare si sunt curios ce te-a facut sa apelezi la ei si nu la o casa de productie din asia...
Eu sunt mai batran si de moda veche.
Cand am posibilitatea, prefer sa dau de lucru unui roman sau unei firme romanesti, chiar daca cu chinezul ar iesi nitel mai ieftin.
Apoi, aici s-a lucrat cu material de calitate, iar prima comanda de 300buc, la care aveam termen 1 saptamana mi-a fost onorata in 4 zile.
Am trimis comanda si fisierele gerber prin mail, si m-am prezentat a4a zi la firma sa ridic placutele si filmele. Mi s-a parut mai simplu, fiind tot in Bucuresti.
Cu China nu stiu cat ar fi durat si cat m-ar fi costat transportul, n-am lucrat niciodata cu ei.
Am un prieten, inginer electronist in Shenzen (plecat din Romania), dar nu m-am gandit sa apelez la el. Adica, am considerat ca nu merita deranjul.

#23
suiren

suiren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.01.2013
Imi cer scuze, nu stiu cum de nu am observat dimensiunile.

Da 4 zile este foarte rapid. Din China ar fi durat o luna prin posta normala (probabil transport gratuit la 300 de bucati) sau prin DHL o sapt sau chiar doua.

#24
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
Preturile pentru fabricarea PCB la firmele din Romania se situeaza in jurul valorilor - exemplu:
- FR4, gros. 2mm; 1SS, 1SM, 10 bucati, max. 600gauri =  aprox.2,5 Euro fara TVA / bucata  de 100cmp;
- FR4, gros. 2mm; 1SS, 1SM, 100 bucati, max. 600gauri =  aprox.1,5 Euro fara TVA / bucata  de 100cmp;
Nu am luat oferta de la toate firmele din China dar preturile sunt tot pe acolo, China avand avantajul unui pret mai mic la cantitati mai mici dar daca adaugam TVA-ul de la vama tot acolo ajungem.

Numai bine

Edited by donpetru, 26 August 2013 - 18:06.


#25
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 donpetru, on 26 august 2013 - 18:04, said:

Preturile pentru fabricarea PCB la firmele din Romania se situeaza in jurul valorilor - exemplu:
- FR4, gros. 2mm; 1SS, 1SM, 10 bucati, max. 600gauri =  aprox.2,5 Euro fara TVA / bucata  de 100cmp;
- FR4, gros. 2mm; 1SS, 1SM, 100 bucati, max. 600gauri =  aprox.1,5 Euro fara TVA / bucata  de 100cmp;
Nu am luat oferta de la toate firmele din China dar preturile sunt tot pe acolo, China avand avantajul unui pret mai mic la cantitati mai mici dar daca adaugam TVA-ul de la vama tot acolo ajungem.

Numai bine

Aveti si vreo recomandare d'n Petru?

#26
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
Din pacate, in Romania nu prea pot sa va dau o recomandare in mod expre. As inclina spre firma pcb-electra dar, la fel ca la toate firmele de PCB din Romania, nu se merita cantitati PCB mici (sub 100 bucati). Asa cum spuneam si in alta parte, din acest motiv ajungem intr-un cerc vicios care nu prea e placut pentru cei pasionati de electronica D.I.Y. Mai exact, pentru a avea un pret mic pentru un anume kit electronic va trebui sa produceti un numar mare de exemplare, care inseamna un risc mare (sunt sanse mari sa le vindeti foarte greu in RO) iar daca produceti un numar mai mic de exemplare atunci pretul per bucata creste enorm si nu veti avea piata. Acum 20 de ani in urma lucrurile stateau cu totul altfel, pe cand acum foarte putina lume mai cumpara kituri electronice si ca drept urmare, domeniul a devenit destul de imprevizibil, cu atat mai mult cu cat au aparut o sumedenie de piese electronice de proasta calitate, ca sa nu spun contrafacute.

#27
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Sa speram ca situatia se va schimba. Un club sau societate ce poate produce cablaje asa cum multi dintre noi ne dorim dar nu putem (inca) adica dubla fata si treceri metalizate ar avea cautare printre amatori.

#28
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,053
  • Înscris: 10.02.2007

 AMAN_SER, on 26 august 2013 - 19:57, said:

Sa speram ca situatia se va schimba. Un club sau societate ce poate produce cablaje asa cum multi dintre noi ne dorim...
Poate, o societate de binefacere. Cine-si poate permite sa lucreze in pierdere fara o motivatie serioasa?

#29
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 em2006, on 26 august 2013 - 23:10, said:

Poate, o societate de binefacere. Cine-si poate permite sa lucreze in pierdere fara o motivatie serioasa?

CIneva care nu are ca activitate principala productia de cablaje, si isi scoate banii din alte activitati, eu cred ca se pot produce prototipuri dubla fata cu treceri metalizate in suma de 30 lei /100cm2

#30
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Ceva mostre??

#31
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Salutare, văd că ultimele postări sînt de acum 4-5 ani.

În 2018 știe cineva vreo firmă din Ro care să facă PCB-uri în serii f. mici la prețuri decente ? am făcut un lot în China și au fost super-ok din toate pdv doar că au venit în mai mult de o lună...

#32
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Serii foarte mici la preturi decente!!! (care or fi alea ?) , nu exista .
Doar la mica intelegere cu diversi care fac asta din pasiune si pentru plata unei facturi .
Si super ok din toate pdv si ieftin si repede ....cam greu . Mai faci si compromisuri .

#33
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
sal
in RO nu cred ca o sa gasesti ce vrei, cei care mai exista sunt axati pe serii mari, si la ultimele incercari nu am fost prea multumit de rezultate (daca imi amintesc unde le-am facut editez post-ul).
mai ai si varianta amatorilor de pe elforum - daca nu ai nevoie de un cablaj profesional

vezi https://pcbshopper.com/ pentru comparatii preturi si timpi de livrare.

pentru serii mici nu prea ai de ales :
- china si transport prin curier (transport + taxe de 5-6 ori pretul pcb-urilor)
- eurocircuits - scumpi si buni, iti pot livra un set de prototipuri in 5-7 zile lucratoare ( pt ei imi pregatesc acum o comanda de 10 pcb-uri )
- pcb-pool - au o fabrica prin irlanda, se misca decent, dar tot scumpi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate