Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Producator PCB in romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
suiren

suiren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.01.2013
Salut,

De ceva timp nu imi mai place sa imi fac PCBurile singur, pentru ca este un proces plictisitor, greselile se indreapta greu si rezultatele sunt substandard.

Pana acum am produs doar o serie de 10 PCBuri de 5x5cm, dual layer, in China. Au costat $10 + transport, iar calitatea a fost buna, cu solder mask si silkscreen.

Singura problema pe care o am cu productia in China, este ca dureaza foarte mult transportul (o luna+).

Aveti idee ce case de productie exista in romania si ce preturi au? Nu ma intereseaza cantitati mari, doar la nivel de hobby.

Multumesc

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
cauta cu google si vei gasi....sunt destui.

#3
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Craiova:
http://www.epsicom.com/

Edited by Wzzz, 23 August 2013 - 09:14.


#4
suiren

suiren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.01.2013
Ce preturi practica cei de la epsicom.com? Observ ca pe pagina nu este specificat.

Multumesc

Edit: Majoritatea caselor de productie au preturi inaccesibile cand este vorba de cantitati mici iar cand pe pagina nu sunt date preturi, in principiu, inseamna ca nu se adreseaza hobbyistilor.

Edited by suiren, 23 August 2013 - 13:22.


#5
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postsuiren, on 23 august 2013 - 13:16, said:

Ce preturi practica cei de la epsicom.com? Observ ca pe pagina nu este specificat.

Multumesc

Daca e mai mult de 30 ron pe 10X10 cm nu se merita. Ma tenteaza si pe mine sa apelez la ei dar ma indoiesc ca au servicii ieftine.

#6
suiren

suiren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.01.2013

View PostAMAN_SER, on 23 august 2013 - 13:21, said:

Daca e mai mult de 30 ron pe 10X10 cm nu se merita. Ma tenteaza si pe mine sa apelez la ei dar ma indoiesc ca au servicii ieftine.

Da, din pacate majoritatea producatorilor de PCBuri din Europa, inclusiv Romania, sunt axati pe productie mare ori pe prototyping pt. firme care isi permit sa cheltuiasca $100+ / PCB.

#7
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Nu mai stiu ce preturi practica dar stiu ca mi s-a parut mult pretul pe cm patrat,asa ca m-am rezumat la PCB-uri facute in serie de ei (emitatoare FM,surse reglabile,etc), calitatea este buna (nu slaba,nu foarte buna) .
Un mail trimis rezolva dilema pretului .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6NJfSHcbi20?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Wzzz, 23 August 2013 - 13:47.


#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Ce preturi practica cei de la epsicom.com?
...te-ai uitat pe site la ei sa vezi ca au si numar de telefon ?  Pune mana pe telefon si suna ca nimeni nu sta sa intrebe pentru tine....hai ca am facut un efort si ti-am pus datelede de contact. Eu in locul colegilor de sus nici nu m-as deranaja sa iti raspund...

Informatii de contact   Business Informations
Telefoane:
Informatii Comerciale
Tel: 0351-591.001; 0351-591.002;
0741-231.442
Fax: 0351-591.001
Tehnic - Proiectare
0743-377.426
SERVICE
Tel: 0741.231.442
EPSICOM Acces Rapid
[email protected]

#9
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
banuiesc ca omul intreba pe cei care au facut deja la ei si stiu preturile, nu avea prtentia sa intrebi tu pt el....dar ma rog....

#10
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,990
  • Înscris: 10.02.2007
Eu le-am cerut prin email oferta de pret pt 300buc placute mici pt echipare cu smd (fara gauri) pe o fata, dar nu s-au deranjat sa raspunda (le-am trimis si gerberele).
Pana la urma am ales sa le fac in Bucuresti, la PC Boards si am fost multumit de calitate/pret. Asta in urma cu 2 ani, de atunci n-am mai comandat nimic.

#11
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postem2006, on 23 august 2013 - 17:54, said:

Eu le-am cerut prin email oferta de pret pt 300buc placute mici pt echipare cu smd (fara gauri) pe o fata, dar nu s-au deranjat sa raspunda (le-am trimis si gerberele).
Pana la urma am ales sa le fac in Bucuresti, la PC Boards si am fost multumit de calitate/pret. Asta in urma cu 2 ani, de atunci n-am mai comandat nimic.

Cam ce pret aveau la cm2 atunci.

#12
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,990
  • Înscris: 10.02.2007
Filmele (negativul) sunt astea:
[ http://i39.tinypic.com/1zchh6b.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Placutele fiind de dimensiuni mici, dupa cum se vede in poza, am facut panelizare de cate 9buc pt fiecare film de format A5.
Pentru cele 2 variante de circuit, s-au facut 2 filme, pe care le mai pot folosi ulterior.
Pretul unei placute vine circa 3 lei, la cantitati de peste 300buc (de atatea am avut nevoie), iar filmele au costat cca 15lei/buc.
Am avut si comanda de numai 100buc, si pretul per placa a fost de 3.40 lei.

Comanda trebuie insotita de fisierele Gerber scoase din OrCAD.

Edited by em2006, 24 August 2013 - 20:32.


#13
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postem2006, on 24 august 2013 - 20:26, said:

Filmele (negativul) sunt astea:

Placutele fiind de dimensiuni mici, dupa cum se vede in poza, am facut panelizare de cate 9buc pt fiecare film de format A5.
Pentru cele 2 variante de circuit, s-au facut 2 filme, pe care le mai pot folosi ulterior.
Pretul unei placute vine circa 3 lei, la cantitati de peste 300buc (de atatea am avut nevoie), iar filmele au costat cca 15lei/buc.
Am avut si comanda de numai 100buc, si pretul per placa a fost de 3.40 lei.

Comanda trebuie insotita de fisierele Gerber scoase din OrCAD.
Pretul pare bunicel. Negativul banuiesc ca l-au facut ei?

Edited by AMAN_SER, 24 August 2013 - 21:14.


#14
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,990
  • Înscris: 10.02.2007
Da, ei au facut filmele, si panelizarea, eu le-am dat fisierele proiectului din OrCAD, pe baza carora au lucrat.
Ca in imagine:
Attached File  Image1.png   10.26K   92 downloads
Am optimizat proiectul, ca sa iasa cat mai ieftin, adica n-am gauri deloc, decat cele strict necesare care nu pot fi evitate (conector), nu vias, nu gauri metalizate, cablaj pe o singura fata.
Conteaza cat de bine optimizezi proiectul, ca sa necesite operatii cat mai putine, caci manopera costa.

Asta a iesit practic:
Attached File  Image2828.jpg   136.21K   97 downloads

Adica corodare, gaurire, stanare fata placata, debitare la dimensiuni.
Placa finita gata de implantat, fara alte operatii.
Materialul e de calitate, FR4 - adica sticlotextolit, grosimea 1.6mm.

#15
suiren

suiren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.01.2013
Multumim pt. poze si pret, placuta pare sa aiba cam 3-4cm x 2-2.5cm, nu?

Sunt curios cat ar fi costat in plus sa adaugi si solder mask si silkscreen.

Problema pe care o vad eu, e ca si in cantitati relativ mari, costa mai mult decat productia in China, iar cand e vorba de productie mare, inseamna ca produsul este gata, deci poti sa astepti o luna sau poti platii transportul prin DHL si le ai intr-o saptamana.

Din punct de vedere calitate/pret, din nou, China castiga, unde o placuta 5x5cm, dual layer, cate vias vrei, solder mask, slikscreen si productie de doar 5-10 bucati, costa $1/PCB.

Asta este facuta de mine, in china, dual layer, silkscreen si solder mask pe ambele parti, gaurile placate, in cantitate de 10 bucati.
Attached File  front.png   2.29MB   144 downloads

Attached File  back.png   1.77MB   121 downloads

Parerea mea este ca nu sunt competitivi pt. productie mare si sunt curios ce te-a facut sa apelezi la ei si nu la o casa de productie din asia.

Acum... ramane de vazut daca merita sa produci cantitati mici, pt. prototipuri aici. Asta ar insemna ca pretul sa nu fie cu mult mai mare de 4lei / 5x5cm cu soldermask si silkscreen si ca le poti avea in mai putin de o luna, dar ma indoiesc ca pot fi intalnite conditiile astea.

O sa sun saptamana viitoare si o sa intreb daca accepta sa produca si prototipuri si ce preturi au pe cm2 in cantitati mici.

Multumesc din nou

#16
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postsuiren, on 25 august 2013 - 01:05, said:

Multumim pt. poze si pret, placuta pare sa aiba cam 3-4cm x 2-2.5cm, nu?

Sunt curios cat ar fi costat in plus sa adaugi si solder mask si silkscreen.

Problema pe care o vad eu, e ca si in cantitati relativ mari, costa mai mult decat productia in China, iar cand e vorba de productie mare, inseamna ca produsul este gata, deci poti sa astepti o luna sau poti platii transportul prin DHL si le ai intr-o saptamana.

Din punct de vedere calitate/pret, din nou, China castiga, unde o placuta 5x5cm, dual layer, cate vias vrei, solder mask, slikscreen si productie de doar 5-10 bucati, costa $1/PCB.

Asta este facuta de mine, in china, dual layer, silkscreen si solder mask pe ambele parti, gaurile placate, in cantitate de 10 bucati.
Attachment front.png

Attachment back.png

Parerea mea este ca nu sunt competitivi pt. productie mare si sunt curios ce te-a facut sa apelezi la ei si nu la o casa de productie din asia.

Acum... ramane de vazut daca merita sa produci cantitati mici, pt. prototipuri aici. Asta ar insemna ca pretul sa nu fie cu mult mai mare de 4lei / 5x5cm cu soldermask si silkscreen si ca le poti avea in mai putin de o luna, dar ma indoiesc ca pot fi intalnite conditiile astea.

O sa sun saptamana viitoare si o sa intreb daca accepta sa produca si prototipuri si ce preturi au pe cm2 in cantitati mici.

Multumesc din nou

Arata bine. Presupun ca e o placa de dezvoltare pentru uC de la  Atmel.

#17
suiren

suiren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.01.2013

View PostAMAN_SER, on 25 august 2013 - 08:46, said:

Arata bine. Presupun ca e o placa de dezvoltare pentru uC de la  Atmel.

Teoretic este o statie meteo, practic este un device care stie sa vorbeasca mai multe protocoale (inclusiv custom) si sa citeasca date de pe mai multe ADCuri. Nu am terminat softul si am si gresit PCB-ul putin, are 4 pullupuri externe, programabile, pe care 2 din ele le-am legat din greseala la niste pini care sunt strict pt. ADC, adica nu sunt digital I/Os, deci complet nefolositor Posted Image

#18
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postsuiren, on 25 august 2013 - 01:05, said:

Problema pe care o vad eu, e ca si in cantitati relativ mari, costa mai mult decat productia in China, iar cand e vorba de productie mare, inseamna ca produsul este gata, deci poti sa astepti o luna sau poti platii transportul prin DHL si le ai intr-o saptamana.

Din punct de vedere calitate/pret, din nou, China castiga
In general, China castiga in multe domenii, nu numai aici, si nu numai in relatia cu Romania.
La comenzi mai mari o firma romaneasca ce comanda in China insa o sa trebuiasca sa mai puna si taxe (vamale, TVA, etc), dar chiar si asa tot ar fi mai rentabila apelarea la manufactura chinezeasca.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate