Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

De acum se poate alimenta contul de Paypal din banci romanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
vidra41

vidra41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.12.2015
Am sa va povestesc patania mea.  Am licitat si cistigat un articol postat pe situl ebay.uk . Am licitat de pe situl ebay.de pentru ca imi arata conversia din GBP si euro. Suma care trebua platita era unde la 424 de euro conform ebay.germania . Articolul costa 359 de lire. Am alimentat contul cu 426 de euro si am incercat sa platesc de pe cardul Euro visa, emis de ing . Paypal nu m-a lasat sa platesc si nici nu m-a dat acel cod de fonduri insuficiente.  Am sunat la ing si am avut un soc cind mi-au spus ca suma pe care paypal o cerea bancii mele era undeva la 443 euro de euro.  Am intrebat de ce si m-i s-a spus ca visa card percepe la conversie din euro in gbp, de 2% . Rata de conversie era aproape identica ca la bnr. Si cu 2 % si tot nu iesea suma asta asa ca m-am uitat la comisionul paypal si evident ca si acestia percep comision. Practic esti comisionat de 2 ori
.Ce este de facut mi-am zis ? M-am interesat daca exista vreo banca in romania care emite card in lire. Raspuns, nici una.  Adaugare de fonduri dintr-un cont in lire, iar nu este posibil.  Asadar esti la mina comisoanelor paypal -visa pentru conversie. Aceste comisioane sunt mai mari decit vinzatorul plateste comision paypal-ului. Am intrat in contul meu  de paypal si m-am uitat la calculatorul paypal din rubrica " menage currency" Acolo am obsevat ca pentru conversia dolar-euro daca banii sunt in balanta, comisionul de conversie este foarte mic. Daca vrei sa vezi comisionul la alte valute nu poti face asta daca respectiva valuta nu exista fizic in balanta. Am inteles de la paypal  ca singura metoda de adaugare fonduri este prin firma Trustly. Prin aceasta firma se pot aduga bani doar in euro in balanta paypal . Este corect ?  Am vazut ca doar citeva banci printre care si Ing, sunt acceptate si au acceptat sa faca transferul online prin inrolarea datelor cu care te logezi in contul de home bank.
Cind i-am intrebat pe cei de la ing daca este ok ca aceasta firma sa-mi ceara numele de utilizator si parola pentru a face transferul, iata ce mi-au raspuns.
"Recomandam sa nu introduceti datele de logare in Home’Bank in alta parte decat site-ul nostru oficial www.homebank.ro. Nu avem un parteneriat in acest sens cu Paypal incat sa foloseasca datele noastre pe platforma lor, prin Trustly Group AB.
Daca ati introdus datele de logare, va rugam sa ne comunicati astfel incat sa resetam parola dumneavoastra
"  Am sunat la paypal si au spus ca firma este sigura si ca nu integ reactia bancii Ing. Poate ma lamureste si pe mine ce se intimpla de fapt.
Multumesc mult de tot

Edited by vidra41, 09 December 2016 - 21:42.


#38
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Am făcut și eu un test cu un cont de Raiffeisen, după ce introduc numele de utilizator și codul primit de tokenul bancar, Trustly îmi vede imediat conturile și sumele.
Verificat pe situl băncii, îmi apare ca și cum m-aș fi autentificat pe platforma lor.
N-am trecut mai departe cu transferul de fonduri, oricum pare treaba suficient de bine integrată între situri, încât mă îndoiesc că e ceva ilegitim, cel mai probabil funcționarul local de la ING n-avea toate informațiile corespunzătoare.

#39
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
@vidra41
Nu e nevoie sa te complici cu conturi in lire, ai nevoie doar de un card cu care sa cumperi fara  comisioane de conversie valutara si la un curs bun. Visa Electron de la Banca Transilvania si Libra Free de la Libra Bank sunt astfel de carduri. Poti cumpara cu ele fara sa mai platesti comisioane de conversie valutara si se aplica cursurile Visa/Mastercard. Trebuie doar sa fii atent sa nu lasi Paypal sa faca conversia, ci sa alegi optiunea ca banca emitatoare a cardului sa faca conversia valutara.

#40
vidra41

vidra41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.12.2015

 entry, on 10 decembrie 2016 - 22:25, said:

@vidra41
Nu e nevoie sa te complici cu conturi in lire, ai nevoie doar de un card cu care sa cumperi fara  comisioane de conversie valutara si la un curs bun. Visa Electron de la Banca Transilvania si Libra Free de la Libra Bank sunt astfel de carduri. Poti cumpara cu ele fara sa mai platesti comisioane de conversie valutara si se aplica cursurile Visa/Mastercard. Trebuie doar sa fii atent sa nu lasi Paypal sa faca conversia, ci sa alegi optiunea ca banca emitatoare a cardului sa faca conversia valutara.


Multumesc pt raspuns. Cum aleg sa-i spun  paypal-ului ca, banca emitoare a cardului face conversia? Unde trebuie sa ma duc in paypal si ce trebuie sa activez ? Din cite am inteles ei pot sa-mi seteze conversia intr-o anumita valuta, doar . Si asta doar daca ii sun sau le trimit email.

#41
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Intri aici  https://www.paypal.c...nding&buyer_hub
Vei intalni acest meniu:

Attached File  Paypal meniu conversie.png   32.19K   14 downloads

Selectezi ca in imagine, a doua optiune. Totusi optiunea pare sa fie inutila pentru ca atunci cand cumperPaypal te mai intreaba inca o data si trebuie sa selectezi si atunci optiunea ca banca emitatoare a cardului sa faca conversia. O sa vezi un link care se cheama "Other conversion options" si daca apesi pe el o sa-ti apara meniul de mai sus, selectezi a doua optiune si apesi “Submit”.

Attached File  paypal.gif   17.7K   15 downloads

Acum depinde unde ai tu cardul si ce conditii are banca. Eu ti-am indicat cele 2 carduri care nu au comision de conversie si la care bancile aplica cursurile Visa/Mastercard. Daca ai alte carduri se vor aplica conditiile bancilor emitatoare, trebuie sa te interesezi care sunt acelea.


" 8.2 Currency Conversion. If your transaction involves a currency conversion by PayPal, it will be completed at a foreign exchange rate determined by a financial institution, which is adjusted regularly based on market conditions. The exchange rate is adjusted regularly and may be applied immediately and without notice to you. This exchange rate includes a processing fee expressed as a certain percentage above the wholesale exchange rate at which PayPal obtains foreign currency, and the processing fee is retained by PayPal.

Where a currency conversion is offered by PayPal at the point of sale you will be shown the exchange rate that will be applied to the transaction before you proceed with authorising the payment transaction. By proceeding with your authorisation of the payment transaction you are agreeing to the currency conversion on the basis of the exchange rate. You may opt out of a currency conversion by PayPal before you complete your payment by selecting “Other Conversion options” on the “Review Your Information” page during checkout.
Where a currency conversion is offered at the point of sale by the merchant, not by PayPal, and you choose to authorise the payment transaction on the basis of the merchant's exchange rate and charges, PayPal has no liability to you for that currency conversion.
The “Currency Converter” tool can be accessed through your Account and used to see what exchange rates apply at any given time.
Where your payment is funded by a Debit or Credit Card and involves a currency conversion, by entering into this agreement you consent to and authorise PayPal to convert the currency in place of your Credit or Debit card issuer."   https://www.paypal.c...ragreement-full

La Paypal comisionul de conversie este de 4%.

Vezi si aici https://www.paypal-c...76#M40198Â Â

#42
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
În afară de chestiunea cu alimentarea prin intermediul Trustly, se pare că e destul de aproape și retragerea de fonduri în cont bancar, nu doar pe card.
Dacă până acum era posibilitate de a adăuga în Paypal doar cont american, acum se poate și cu conturi europene (vreo 20 de țări ce folosesc oficial SEPA). Evident, sistemul bancar din România trage cu dinții să nu folosească SEPA, deci deocamdată așteptăm.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate