Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

De acum se poate alimenta contul de Paypal din banci romanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Nea aazz, da' m...eți-s posmagii? Pune pana si cauta ca sunt atatea topicuri pe aici cu tot ce trebuie sa stii despre Paypal.

#20
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Peste vreun an-doi probabil se va putea și la noi atașa cont bancar din care să retragi banii, nu doar să plătești, dar asta în măsura în care și băncile noastre vor fi mai SEPA-prietenoase:

For users with registered addresses in Cyprus, Estonia, Greece, Ireland, Latvia, Malta, Slovakia and Slovenia: PayPal will start to use Single Euro Payments Area (SEPA) direct debit mandates by February 2014. SEPA is an initiative of the European Commission and European banking sector, aimed at making transactions more efficient within the European Union. Whenever you register a bank account with PayPal after that implementation or pay with a new bank account for the first time, you will be granting PayPal a SEPA Direct Debit mandate. You will be able to access such mandate and the mandate reference number (MRN) in your PayPal Account profile at any time and cancel the mandate for future transactions.
Whenever you make an electronic transfer from your bank account to PayPal via SEPA direct debit after that, you authorise PayPal to use such mandate and draw the amount from your bank account as explained above in this section 3.7 and you authorise your bank to arrange for payment to PayPal. You may claim a refund from your bank at any time up to 8 weeks after the date on which the SEPA direct debit payment took place in accordance with your bank’s terms and conditions.
PayPal will inform you of the amount of the SEPA direct debit payment and the time frame in which PayPal will collect the amount from the bank account together with the purchase confirmation. In the event that PayPal resubmits any SEPA direct debit payment request due to Reversal of the original payment, t here will be no (additional) information given on the amount and the time frame ahead of the resubmission.

#21
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
Nu stiu ce sa cred despre acest serviciu.

Eu am un card VISA atasat la contul PayPal si am facut multe tranzactii fara probleme in trecut. In noiembrie trebuia sa-mi incarc contul PayPal ca sa cumpar ceva din UE si nu am putut pana cand nu mi-am facut cont pe acest trustPay care mi-a cerut datele de pe card si parola contului de PayPal. (ceea ce mi s-a parut tare ciudat, pt ca in acest fel au acces oricand vor la niste informatii si la contul tau de PayPal). Am primit intr-adevar suma convertita in euro, dupa 5 zile si mi-am facut cumparatura. Asta era asta toamna.

Azi am verificat contul de card (nu-l folosesc decat rareori) pt ca pusesem ceva bani (nu multi) pe el luna trecuta avand in vedere ca am de facut o deplasare in strainatate si voiam sa am cardul cu mine, pt orice eventualitate. Azi, zic, constat ca s-a facut o plata cu cardul meu (!!!!) la un hotel bucurestean acum 10 zile, in conditiile in care eu nu m-am miscat din orasul natal care este la vreo 400 km distanta de Bucuresti.

Avand in vedere ca cei de la trustpay au nr. cardului, vad adresa fizica din contul de PayPal, iti stiu numele, nu cumva cineva care are acces la toate astea poate clona cardul?
(Nu ma pricep, doar intreb.) Eu nu am pe cine altcineva sa banui ca mi-au sustras bani de pe card decat pe ei. Nimeni din anturajul meu nu are acces la cardurile mele si cu atat mai putin la codul lor PIN.

Deci? ...

#22
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu cred. Ti s-a clonat in alta parte, daca la hotel a fost folosit PIN-ul.

Iar la TrustPay nu vad sa se ceara card, eu vad ca trebuie sa faci transfer bancar intr-un cont Unicredit.

Edited by don_dannielo, 24 January 2014 - 04:31.


#23
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013
Iti dau contul meu, m-il alimentezi ?

#24
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
@ don_dannielo: mie cand apasam pe linkul dat de firma de la care am cumparat produsele, ca sa fac plata prin PayPal, dupa log-in imi aparea un pop-up de la trust pay in care imi cereau banca, nr. cardului si parola contului de PayPal ca sa poata face tranzactia. Am declinat actiunea de mai multe opri, timp de cateva zile la rand, pur si simplu refuzam sa cred ca nu am nici  o alta optiune. Pana la urma nu am avut Posted Image(  Din moment ce eu am card VISA atasat la contul PP, si am mai facut tranzactii in trecut, de ce acum m-au obligat sa platesc prin TrustPay?

Eu spun ce am patit. Iar in contul meu PP apare tranzactie in euro facuta de Trust Pay S.A.

Daca a fost clonat, inseamna ca au pus aparat din acela de clonat carduri la un ATM Raiffeisen normal. E ATM-ul din cartierul meu. Ciudat ... e o zona aglomerata si o intersectie supravegheata acolo ...

le: plus ca exista aparate de facut plata cu cardul care nu necesita introducerea codului PIN ...

Edited by Dari@, 25 January 2014 - 08:59.


#25
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Banuiesc ca ai facut reclamatie la banca (care te va pune sa faci si la politie). Apoi afli daca s-a platit cu PIN sau nu, cum ti s-a furat si ce sanse de recuperare sunt.

#26
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

 don_dannielo, on 25 ianuarie 2014 - 10:10, said:

Banuiesc ca ai facut reclamatie la banca (care te va pune sa faci si la politie). Apoi afli daca s-a platit cu PIN sau nu, cum ti s-a furat si ce sanse de recuperare sunt.

Da, contestatia platii am facut-o imediat ce am vazut ca mi-au fost retinuti bani din cont pt plata hotelului. I-am recuperat in cca 5 zile, am fost anuntata de banca prin sms ca mi-au fost dati inapoi si i-am si scos (trebuie sa-mi schimb cardul, nu?). Dar nu am fost chemata la politie sau altceva de genul.

#27
hakosuka

hakosuka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.04.2014
Salut! Nu stiu daca mai frecventeaza cineva subiectul dar am ceva nelamuriri. Cum functioneaza de fapt serviciul asta, topup? Eu am facut comenzi dar cand era valabila treaba cu cardul, am incercat si acum dar nu mai functioneaza. Paypal, dupa ce imi selectez banca si suma, imi da acel cont de banca. Ce fac cu el? Merg la banca unde am cardul si trimit bani in el? Tin sa mentionez ca am facut deja lucrul asta dar nu mi-a reusit, banii nu au ajuns in contul de paypal. Imi poate explica cineva pas cu pas ce trebuie facut? Raman indatorat!

#28
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Buna seara am si eu o intrebare la voi, daca am cont paypal si am legat cardul de salar visa sunt sanse sa imi dispara bani de pe card fara sa fac eu nici o tranzactie?ca parca nu am incredere in paypalu atata si imi e frica sa nu ma trezesc cu cardul golit!!de aia nu stiu ce sa fac sai imi dau remove la cardul meu atasat sau sa il las acolo pt o eventuala viitoare tranzactie!!!

#29
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
Daca ar putea sa dispara am avea milioane de conturi golite. Poti sa iti faci un card separat pt paypal si bagi bani in el numai cat iti tb si limitat daca esti paranoia.

#30
gdracea68

gdracea68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2014
Buna!
Am o intrebare pentru cei care folosesc sistemul PayPal: cand v-ati atasat cardul la contul de Paypal a trebuit sa anuntati la banca la care aveati contul?
Nu am facut niciodata plati prin PayPal si nici n-am avut cont deschis la ei, dar acum o saptamana am constatat ca ne-au fost retrasi din cont, fara stiinta si aprobarea noastra in doua tranzactii aproape 1000 Ron (pe 2 mai si pe 6 mai). In dreptul tranzactiilor este scris PayPal *TIMASIFROG 35314369001 si *BUGAEV19758 35314369001. Cineva a folosit datele mele de pe card si a facut cumparaturi in valoare de peste 200 Euro.
Am intrat si pe site-ul PayPal dar daca vrei sa faci o reclamatie spune sa iti faci cont. Oricum mie mi se pare ceva suspect acolo.
Am sesizat banca (am pierdut 3 ore pe acolo si la telefon) atunci am fost prea socata, dar a doua zi cand am intrebat daca nu ar trebui sa merg si la Politie mi-au raspuns ca "Ramane la latitudinea dvs.?" Nu-mi vine sa ma duc numai la gandul ca cine stie cat timp trebuie sa stau pe acolo (daca la banca am stat 3 orePosted Image ). Astept sa vad cum o rezolva banca si daca nu ne primim banii mergem si acolo.
Banca a blocat cardurile (al sotului meu si al meu, care este atasat la contul lui de salariu) la cererea noastra si a spus ca face investigatii. Pana acum nu ne-au spus nimic. Le-am scris 2 e-mailuri si de-abia mi-au raspuns la unul, dupa o saptamana. Am sunat la ei si acelasi raspuns.
Asa ca aveti grija unde si cum platiti, ca eu m-am lecuit, o sa-l las doar pe sotul meu sa faca plati cu tokenul. Eu aveam cardul inrolat 3DSecure si n-am cumparat cu el online cine stie ce, dar pe cel nou nu o sa-l mai inrolez. O sa scot banii ca mocofanii de la bancomat si o sa platesc cu cash. Avem carduri de 10 ani, la aceasta banca de 2 ani. Mai auzisem de cazuri de fraudare, dar pana acum nu ni s-a intamplat niciodata.
Multumesc anticipat pentru raspuns.

#31
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
am vrut sa imi alimentez contul paypal prin BT si ca sa ai cont pt asa ceva trebui sa platesti lunar pt intretinerea lui!!!

#32
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
În loc de epilog:

On January 1st, 2016 PayPal Instant Top Up service will no longer be provided by TrustPay.
Why is the Instant Top Up service discontinued?
TrustPay and PayPal have decided to discontinue Instant Top Up service for business reasons.
What does it mean for me?
When the Instant Top Up service will stop on January 1st, 2016 you will not be able to perform Instant Top Up service anymore.

#33
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
S-a reactivat iar treaba asta: ING, BCR, BRD, UniCredit, Transilvania, Raiffeisen.

#34
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Pentru o clipa m-am bucurat degeaba :( .. Raiffeisen nu e totusi in lista: https://www.paypal-topup.ro/ ( NG Homebank BCR (Banca Comercială Română) BRD  UniCredit/Tiriac Banca Transilvania (BT) ), insa reactivarea serviciului este de bun augur.

#35
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Dacă eu am spus că e în listă, înseamnă că e!
Deocamdată transferul se face doar din lei în contul de euro din Paypal, la un curs foarte bun, azi 4.4518, în timp ce la BNR este 4.4501.
Asta la 100€, că pentru 10€ cursul e de 4.4520.

#36
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Pai, pe site-ul oficial nu e. In plus, de ce ar fi neaparat adevarat ceea ce spui tu? :) Ai o conexiune directa cu Paypal?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate