Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Internet Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007
Salut!

Sa zicem ca mergi in vizita la cineva care locuieste la 50 km de Paris, persoana avand o conexiune Internet foarte proasta. Daca iti iei laptopul cu tine, gasesti o varianta de "Internet la purtator" care sa iti rezolve accesul la Internet pentru o luna-doua? Ma gandesc la ceva gen stickurile noastre RDS, Vodafone... Daca exista, oare se pot cumpara din aeroport?

Multumesc.

#2
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007
Ai 2 variante:
1. Wi-Fi ( cafenele, baruri, parcuri, diverse institutii, etc ) ( click pe titlu ) ---> Wi-Fi in Franta
2. Furnizorii de servicii internet cu diverse oferte ( click pe titlu ) ---> Internet Franta sau Furnizori internet

Vezi la fata locului ( unde locuieste persoana respectiva ) ce furnizori sunt ( au magazine ca in Romania ) si ofertele lor.

Edited by pirpy, 21 August 2013 - 04:43.


#3
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postpirpy, on 21 august 2013 - 04:32, said:

Ai 2 variante:
1. Wi-Fi ( cafenele, baruri, parcuri, diverse institutii, etc ) ( click pe titlu ) ---> Wi-Fi in Franta
2. Furnizorii de servicii internet cu diverse oferte ( click pe titlu ) ---> Internet Franta sau Furnizori internet

Vezi la fata locului ( unde locuieste persoana respectiva ) ce furnizori sunt ( au magazine ca in Romania ) si ofertele lor.

Multumesc, am incercat sa-ti trimit mesaj personal, dar dintr-un motiv care-mi scapa nu am reusit.

Problema nu este a mea, o persoana mai putin priceputa in ale Internetului si computerelor si nu prea descurcareata in general va ajunge intr-un satulet din Ile de France (cam amarat din moment ce are doar 300 de locuitori) si nu cred sa existe la fata locului asemenea institutii. Aici are un stick USB la RDS si se gandea sa cumpere ceva similar si acolo. Voi intra pe linkurile de la tine sa vad daca gasesc ceva in genul asta.

#4
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007
Pentru moment, casuta mea postala e dezactivata :)

Tocmai asta e problema, trebuie sa afli ce distribuitor este in zona si sa iei legatura cu ei, pentru ofertele lor. In zonele rurale nu prea se inghesuie multi furnizori, asta insemnand ca nu exista nici semnal de la acestia. La fel se intampla si la mine, zona unde stau este acoperita de un singur furnizor, si chiar daca as vrea sa-l schimb caci netul nu e de calitate, nu am alta oferta caci nimeni altcineva nu a ajuns pana in zona mea. De aceea vezi la fata locului ce firma detine zona si iei contact cu ei.

#5
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007
Am gasit diverse oferte:
- SFR ( click pe titlu ) ---> Stick SFR  si Stick SFR 2
- Orange ( click pe titlu ) ---> Stick Orange si Stick Orange 2
- Bouygues Telecom ( click pe titlu ) ---> Stick Bouygues Telecom

Un articol interesant despre Stick-uri ( click pe titlu ) ---> Internet pe stick in Franta

Vezi ce retea acopera zona, altfel degeaba iti iei stick de la ( de exemplu ) SFR daca SFR-ul nu are semnal in zona Posted Image

Edited by pirpy, 22 August 2013 - 08:27.


#6
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Se apropie momentul unei scurte calatorii in Paris (de vineri pana luni) si ma intereseaza accesul la internet pe telefon: mai consult o prognoza meteo, un e-mail, un fb, caut informatiile de care am nevoie, etc (la hotel nu am internet inclus si unii clienti s-au plans ca nu au putut beneficia nici contra cost). Cum telefoanele astea inteligente sug Mb mai ceva ca energia electrica, as avea nevoie de sfaturi in ceea ce priveste accesul la internet in Paris. Cel mai ieftin internet in Roaming din Romania este 8 euro - 100MB.
Care ar fi cartelele prepay care sa ofere cel putin 500MB de internet la un pret acceptabil?
Este nevoie de documente speciale pentru achizita de cartele prepay?

Eu am gasit ca fiind interesante urmatoarele oferte:
1. Carte XL - Bouygoes Telecom: 5 euro - 500MB valabila 3 zile
2. Auchan Telecom: 8 euro - 500MB + 120 minute  sau 11 euro - 3GB + 120 minute
Exista cumva restrictii pentru cetatenii nerezidenti in asi achizitiona cartele prepay?

Orice sfat de la cei care au utilizat internetul in Paris / Franta este binevenit.

#7
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

View Postovys1979, on 17 octombrie 2015 - 13:20, said:

Se apropie momentul unei scurte calatorii in Paris (de vineri pana luni) si ma intereseaza accesul la internet pe telefon: mai consult o prognoza meteo, un e-mail, un fb, caut informatiile de care am nevoie, etc (la hotel nu am internet inclus si unii clienti s-au plans ca nu au putut beneficia nici contra cost). Cum telefoanele astea inteligente sug Mb mai ceva ca energia electrica, as avea nevoie de sfaturi in ceea ce priveste accesul la internet in Paris. Cel mai ieftin internet in Roaming din Romania este 8 euro - 100MB.
Care ar fi cartelele prepay care sa ofere cel putin 500MB de internet la un pret acceptabil?
Este nevoie de documente speciale pentru achizita de cartele prepay?

Eu am gasit ca fiind interesante urmatoarele oferte:
1. Carte XL - Bouygoes Telecom: 5 euro - 500MB valabila 3 zile
2. Auchan Telecom: 8 euro - 500MB + 120 minute  sau 11 euro - 3GB + 120 minute
Exista cumva restrictii pentru cetatenii nerezidenti in asi achizitiona cartele prepay?

Orice sfat de la cei care au utilizat internetul in Paris / Franta este binevenit.

Nu exista restrictii, dar sa ai un act valabil. Citeste si aici ---> Internet Paris , si tot pe acea pagina pui intrebari  :)

Rog un moderator sa mute acest topic, in topicul citat mai sus !

#8
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpirpy, on 21 august 2013 - 04:32, said:

...
1. Wi-Fi ( cafenele, baruri, parcuri, diverse institutii, etc ) ( click pe titlu ) ---> Wi-Fi in Franta
Noua adresa ---> Wi-Fi Paris
Sau ---> Wi-Fi in Paris  
Se poate da o privire si aici  --->  Internet in Paris

Edited by pirpy, 17 October 2015 - 14:07.


#9
nrares

nrares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 13.10.2003
LycaMobile , activezi si o reincarci cu 10 euro. Trimiti apoi mesajul si ai 1 GB internet valabil 1 luna.

#10
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Multumesc @pirpy.
Am citit topicul legat de internet pe stick. Pe mine ma intereseaza internetul pe mobil: nu-mi iau laptop-ul cu mine.
Intre timp am vazut ca ar exista o retea destul de vasta de hotspoturi gratuite in Paris. A folosit cineva acest internet? Daca DA, este sigur, functioneaza in regula, ce viteza are conexiunea, ce probleme ati intalnit cu aceasta conexiune gratuita, etc.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
FON
https://corp.fon.com/en/maps
In RO daca ai net de le Telekom, ai acces la FON gratis oriunde gasesti un spot. In Paris sunt mii.

#12
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

View Postovys1979, on 17 octombrie 2015 - 14:03, said:

Multumesc @pirpy.
Am citit topicul legat de internet pe stick. Pe mine ma intereseaza internetul pe mobil: nu-mi iau laptop-ul cu mine.
Intre timp am vazut ca ar exista o retea destul de vasta de hotspoturi gratuite in Paris. A folosit cineva acest internet? Daca DA, este sigur, functioneaza in regula, ce viteza are conexiunea, ce probleme ati intalnit cu aceasta conexiune gratuita, etc.
Folosit de mine pe mobil, este sigur, este bun, viteza ok ( nu am masurat-o ), nu-ti face probleme timp de 2 ore dupa care te reconectezi Posted Image
Centre Pompidou are free wi-fi, multe alte institutii au free wi-fi, orice mc-donald's are free wi-fi  Posted Image


P.S. Multumesc moderatorului !

Edited by pirpy, 17 October 2015 - 14:41.


#13
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009

View Postdorin_2k, on 17 octombrie 2015 - 14:09, said:

FON
https://corp.fon.com/en/maps
In RO daca ai net de le Telekom, ai acces la FON gratis oriunde gasesti un spot. In Paris sunt mii.
Interesanta si varianta asta. Stiam de UPC ca are asa ceva. Din nefericire eu am doar telefon fix si mobil de la Telekom, net-ul il am de la RDS, dar poate gasesc un prienten care are net Telekom.

View Postnrares, on 17 octombrie 2015 - 14:00, said:

LycaMobile , activezi si o reincarci cu 10 euro. Trimiti apoi mesajul si ai 1 GB internet valabil 1 luna.
Pare si LycaMobile o optiune, nu stiu cum sta cu semnalul si viteza. Stii ceva despre ele?

#14
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Am reușit să fac rost de un cont Fon. Voi încerca să mă bazez pe Fon și Free Wi-Fi. Revin cu feedback după ce mă întorc.
Mulțumesc @Dorin_2k pt pont.

#15
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Atenție la Free Wi-Fi: trebuie creat un cont când ai acces la internet (altul decât Free Wi-Fi). Eu nu mi-am făcut cont și n-am reușit să mă conectez la niciun hot-spot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate