Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

evolio x-slim

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Magarush68

Magarush68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.04.2013
buna ziua ! am un gps evolio x-slim , a functionat ,dar am vrut sa ii fac unlock si de atunci cand apas pe "receptor GPS" din meniul lui ramane blocat acolo , nu se mai misca nimic ,trebuie sa-l resetez. daca intru in navigatie nu gaseste satelitii . ma puteti ajuta ? multumesc

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
I-ai pus alt soft de navigatie, sau de ce l-ai deblocat? Iesi afara din casa, intr-un loc degajat, sa vada satelitii, apoi la setari gps selecteaza manual portul si baud. Daca-mi amintesc bine, port=7 baud=57600, asta-i place, daca nu, ia la rand porturile, pana-ti afiseaza ca gps-ul e conectat. Dupa asta, ai rabdare sa-ti gaseasca safelitii.

#3
Magarush68

Magarush68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.04.2013
am vrut sa ii pun softul de navigatie in memoria lui interna . atasez o poza unde ramane el blocat .aici ramane el blocat si trebuie sa-l opresc . el intra in soft de navigatie (igo primo) dar nu gaseste satelitii.

Attached Files


Edited by Magarush68, 16 August 2013 - 10:28.


#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tu ai citt ce-am scris mai sus? Daca da, ce n-ai inteles?

#5
Magarush68

Magarush68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.04.2013
eu am citit si am inteles ce ai spus tu. am iesit ieri afara si am stat aproape doua ore , si l-am lasat si asta noapte afara in masina si nu a gasit satelitii ! cum sa se setez manual portul si baud  ? igo primo nu are acasta optiune si in softul lui se blocheaza knd vreau sa intru la setari receptor gps
am pus poza unde se blocheaza si trebuie sa-l resetez

#6
eugen_b_e

eugen_b_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.01.2007
Cauta in directorul lui Igo Primo fisierul sys.txt si insereaza urmatoarele linii :

[gps]
port=auto
baud=auto

In cazul in care sunt aceste linii deja, atunci modifica ca mai sus .
In acest caz, softul de navigatie cauta singur receptorul gps al aparatului si vei putea sa gasesti satelitii .

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu stiu ce igo ai pus tu, ce avea el presetat, poti vedea in sys.txt, cum ti s-a spus mai sus, dar, daca-mi aduc bine aminte, evolio n-a vrut pe automat sa gaseasca portul pt gps. Tu confunzi gps-ul cu gasirea satelitilor, deci, mai intai trebuie "conectat" recetorul gps, abia apoi poate cauta satelitii. Deci, in setings/gps, ai optiunea "autodetect", sau manual. Daca pe autodetect nu gaseste gps-ul, debifezi "gps enabled", moment in care poti selecta port si baud manual. Dupa ce-ti apare gps-ul conectat, poti iesi sa caute satelitii.(n-am un gps cu primo la indemana, dar sper c-am enumerat corect pasii)

#8
eugen_b_e

eugen_b_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.01.2007
@ rumegus
Ceea ce ai spus tu este valabil pentru Igo 8 .
La Igo Primo nu mai apar setarile gps in meniu . In cazul lui primo cea mai simpla cale de a detecta portul si baud-ul este sa insereze acele linii in sys.txt .

#9
Magarush68

Magarush68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.04.2013

 rumegus, on 16 august 2013 - 12:23, said:

Nu stiu ce igo ai pus tu, ce avea el presetat, poti vedea in sys.txt, cum ti s-a spus mai sus, dar, daca-mi aduc bine aminte, evolio n-a vrut pe automat sa gaseasca portul pt gps. Tu confunzi gps-ul cu gasirea satelitilor, deci, mai intai trebuie "conectat" recetorul gps, abia apoi poate cauta satelitii. Deci, in setings/gps, ai optiunea "autodetect", sau manual. Daca pe autodetect nu gaseste gps-ul, debifezi "gps enabled", moment in care poti selecta port si baud manual. Dupa ce-ti apare gps-ul conectat, poti iesi sa caute satelitii.(n-am un gps cu primo la indemana, dar sper c-am enumerat corect pasii)

am spus ca igo primo . nu confund gps cu gasirea satelitilor . deci aparatul se blocheaza knd ma duc in seting/gps ,de asta am pus si poza unde ramane el blocat, ca sa ma fac cumva inteles , sa ma poata ajuta cineva .

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai facut ce ti-a zis eugen in postul #6? Daca tot nu merge, in loc de auto treci cifrele din postul #2. Fa-ti un backup la tot folerul cu primo in pc, daca nu-l ai, apoi din "content"-ul din gps goleste balariile.(building, dem, speedcam, tmc), poti sterge si hartile din "map, lasi dar una-doua, eventual le copiezi inapoi, pe rand, daca merge ok. Vezi daca-n data zip exista rezolutia gps-ului tau,

#11
Magarush68

Magarush68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.04.2013
am facut si tot asa ramane blocat . cred ca singura solutie este sa -l undeva sa-l resofteze

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca n-ai rabdaresa expici ce anume si cum ai facut... Poate nu-i buna rezolutia, sau ai un sys.text personalizat de cineva pt un anumit model.

#13
Magarush68

Magarush68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.04.2013
buna dimineata . eu cred ca am explicat si ma repet iar , aparatul ca atare (navigatorul) ramane blocat in seting/receptorGPS , ca in imaginea care am atasat-o

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De obicei, cand crapa, iti face un fisier text, in folderul igo, unde-ti scrie motivul. La fel, iti apare un fisier "save",ala trebuie golit la fiecare modificare.  Faptul ca tot repeti 3 cuvinte, nu-nseamna ca si explici.ceva. Te-am intrebat daca ai verificat rezolutia, dac-ai modificat in sys.text, daca ai sters balariile, dar tu n-ai confirmat nimic, doar ca "ai facut tot" si "se blocheaza".

#15
CV-03-BTF

CV-03-BTF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.08.2007
Buna ziua.
Imi poate spune cineva cum se poate deschide acest GPS..? S-a dezlipit  conectorul usb si  doresc sa-l relipesc. Am incercat sa introduc o lama intre capacul din spate  si rama metalica dar nu se misca deloc. Acelasi lucru si la rama din fata.

#16
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007

 CV-03-BTF, on 24 septembrie 2015 - 08:18, said:

Buna ziua.
Imi poate spune cineva cum se poate deschide acest GPS..? S-a dezlipit  conectorul usb si  doresc sa-l relipesc. Am incercat sa introduc o lama intre capacul din spate  si rama metalica dar nu se misca deloc. Acelasi lucru si la rama din fata.

Stie cineva ? La fel am patit si eu. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate