Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Gaming pc.

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#37
DaFuQ

DaFuQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.08.2013
Da, dar sigur sunt toate compatibile? Si sursa are 500W crezi ca ajunge?

#38
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,810
  • Înscris: 31.10.2010
Ajunge. N-ai de ce sa-ti faci griji. Defapt tine si aia de 400 pe care ti-am pus-o..

#39
DaFuQ

DaFuQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.08.2013
Ok, asta este PC-ul   , procesorul vine cu cooler sau trebuie sa-l cumpar? Daca se poate un pc mai bun la acelasi pret sunteti liberi sa postati.

#40
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca poti sa te "arunci" pana la asta ar fi mai ok: ai pozitionarea sursei jos si nu o mai strezezi cu caldura de la procesor, ai 2 venturi de 120 incluse (sunt mai silentioase decat cele de 80mm), ai tabla ceva mai groasa (mai putine vibratii de la hdd), ai posibilitatea sa mai pui un vent pe lateral pt placa video...

#41
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008

View PostDaFuQ, on 16 august 2013 - 12:21, said:

Ok, asta este PC-ul   , procesorul vine cu cooler sau trebuie sa-l cumpar? Daca se poate un pc mai bun la acelasi pret sunteti liberi sa postati.

Fă un mic efort şi ia o carcasă ceva mai bună, precum cea propusă de shmu.

#42
DaFuQ

DaFuQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.08.2013
Ok, asa arata acum si nu depaseste nici bugetul http://www.azerty.ro/wishlist/2749/ , dar tot nu mi-ati raspuns daca procesorul vine cu cooler sau trebuie sa-l cumpar sau nu e nevoie de el cu carcasa asta?
EDIT: Ah, inca ceva, carcasa aia se potriveste cu placa de baza, adica toate iesirile ?

Edited by DaFuQ, 16 August 2013 - 12:57.


#43
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
1. procesorul vine cu cooler - scrie BOX - are cooler. si indiferent de carcasa, unui procesor ii trebuie cooler (radiator + ventialtor)

2. carcasa da, se potriveste cu placa de baza. "iesirile" defapt sunt pe o tablita care vine cu placa de baza si se baga in spatele carcasei. placuta cu care vine carcasa se poate da jos foarte usor cu un patent.
PS: cam ciudat ca vine cu placuta deja pusa. nu am mai vazut pana acum.

ce e mai misto - vine cu 4 front usb - poti sa-ti bagi ce vrei tu fara sa te mai apleci sa bagi in spate.

#44
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Da, procesorul vine cu tot cu cooler. Te referi la mufele din spate?
Daca da, placa de baza vine cu o tablita cu gaurile pentru toate iesirile din spate. aia o montezi pe carcasa.

LE: vad ca a raspuns si shmu. Si carcasa mea a venit cu o placuta acolo, dar era doar de forma. a trebuit sa o rup si sa o pun pe dea de la placa de baza.

Edited by AMETHIST, 16 August 2013 - 13:11.


#45
DaFuQ

DaFuQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.08.2013
Multumesc pentru toate raspunsurile date, decizia finala, o sa cumpar pc-ul asta . Si cand voi mai economisi niste bani o sa-mi iau si un ssd.

PS: Poti inchide topicul daca nu mai are nimeni nimic de zis.

#46
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pe aici nu se inchid topicuri. Posted Image

spor la shopping (vezi ca daca nu crezi ca te descurci, poti vb cu cei de la azerty sa ti-l ansambleze - ultima oara parca era moca).

#47
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postgumball3000, on 15 august 2013 - 19:35, said:

@dorurad cum ti-ai dat seama ca are nevoie de CUDA din moment ce nici nu a precizat exact numele programelor folosite?
Suita Adobe tinde sa se reorienteze catre OpenCL care este un "format" deschis fata de CUDA.

@DaFuQ i5 4570 bate oricand in procesele single core un fx 8350 (nu e cazul in modul in care il vei folosi tu), nu stiu acum ce site iei tu ca punct de referinta de ai obtinut procentul acela uimitor: http://www.anandtech...duct/697?vs=701
Uite si cum un i7 sterge pe jos cu un AMD FX: http://www.anandtech...duct/697?vs=836


Total fals, depinde de aplicatii, modele de placi video si third party vendor.
Poti sa faci configuratie cu i7 si o coaja de placa de baza cu H61 (~160 lei), care tot sa fie ca pret/performante peste un AMD+ placa de baza (8350 suporta placi de baza ce pleaca de la ~ 300 lei)+ solutie de racire cu lichid pt. overclock si care de-abia ii sufla in spate unui intel i7, iar ca pret + consum de curent vei iesi mai slab.
Cel mai ieftin i7 este pe la 1200-1300lei si sincer mie mi-ar fi rusine ca pun un asemenea procesor pe o coaja de placa de baza pe care de obicei pui pentium-uri si celeroane.
Oricum o pui iesi mai ieftin cu un FX 8350 + placa de baza si in randare video, 3d modeling, editare photo hd concureaza destul de bine cu i7.

#48
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostOriOn20, on 16 august 2013 - 13:34, said:

Cel mai ieftin i7 este pe la 1200-1300lei si sincer mie mi-ar fi rusine ca pun un asemenea procesor pe o coaja de placa de baza pe care de obicei pui pentium-uri si celeroane.
Oricum o pui iesi mai ieftin cu un FX 8350 + placa de baza si in randare video, 3d modeling, editare photo hd concureaza destul de bine cu i7.
si cam care ar fi diferenta IN PRACTICA intre I5 si I7 sau FX8350? sau vorbesti doar din teste?

si da, e pacat sa pui I7 pe o placa de baza petarda.

#49
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
@ shmu:   http://lab501.ro/pro...dozer-a-sosit/9
de exemplu

#50
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
Posted Image Posted Image Posted Image
mai devreme ce i-am zis pe privat ca daca isi ia I5, fata de I7 o sa stea 12-13 minute in loc de 10. chiar daca aici e vorba de FX si nu de I7, ma amuza cum am nimerit testul practic. daca stai sa transformi secundele in minute, asa iesi: 10 minute cu FX 8 core, 13 minute cu I5 (seria veche).

daca stai sa te gandesti pe termen lung, zic ca tot mai bine e cu I5,... iesi mai ieftin la consumul de curent, stai mai linistit cu zgomotul...

PS: inca ceva funny: in poza de mai jos de grafic, ia ghici ce e in CPU-Z: i7-3770K Posted Image
inca o dovada ca testele astea sunt asa de marketing. daca tot au testat si cu ala, de ce nu l-au pus in tabel? oare matura pe jos cu amd cu toate cele 8 nuclee ale lui?

#51
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Uite si o varianta cu AMD, si un link cu ce poate AMD in jocuri, pt. alte aplicatii ti-au mai fost lasate comparatii.
HDD ti-am pus unul de 500 GB, insa cu 3 ani garantie. Memorii cu radiator, kit dual channel cu latente mai bune (CL9) si care suporta si overclock (La i5 nu vei putea sa-i faci overclock pt. ca nu permite). Carcasa cu USB 3.0 frontal.

Attached Files

  • Attached File  3200.png   112.17K   11 downloads


#52
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008
@gumball3000

Nu vreau iar polemică legată de magazine dar totuşi: http://www.mediadot....ent=price-promo - răcire incomparabil mai bună şi nici nu e resigilată.
Iar ca memorie: http://www.mediadot....cl10-hyperx-blu

Edited by driftking91, 16 August 2013 - 15:43.


#53
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Componentele pote sa si le cumpere de unde doreste.

Am mai scris si aici.

#54
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008
Chiar şi aşa, în afară de magazin, i-ai prezentat acel EVGA, chiar dacă îl lua de unde vroia tot nu era o alegere bună.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate