Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Are cineva modele de DTAC, D.Th si DDE ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 04.07.2007
vreau sa vad si eu cam ce trebuie sa cuprinda va rog mult daca aveti

#2
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010

 mlegs, on 15 august 2013 - 11:38, said:

vreau sa vad si eu cam ce trebuie sa cuprinda va rog mult daca aveti
Nu imi zici o adresa de email sa iti trimit ce am eu, poate te ajuta.

Edited by bazil1988, 15 August 2013 - 19:15.


#3
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010
Arunca o privire peste ce am atasat aiciPosted Image

Attached Files



#4
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 04.07.2007
multumesc mult... eu sunt arhitect la inceput de drum si nu prea stiu cum e cu fazele Pth si DDE.. am lucrat ceva timp cu DTAC-uri dar nici acolo nu stiu tot... In fine, imi ofera un tip 500 de roni sa fac proiectul  integral (DTAC + PTh + DDE) pentru o locuinta P+1 (cam 110 mp construiti) dar am vazut ca pth si dde e treaba de ingineri deci in aia 500 de ron sunt banii mei + banii inginerului pt un proiect. Iar inginerul trebuie sa il caut eu.... mi se pare f putini bani.... ce ziceti isi bate joc de mine?

am adresa asta: [email protected]

Edited by mlegs, 17 August 2013 - 14:05.


#5
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 mlegs, on 17 august 2013 - 13:58, said:

multumesc mult... eu sunt arhitect la inceput de drum si nu prea stiu cum e cu fazele Pth si DDE.. am lucrat ceva timp cu DTAC-uri dar nici acolo nu stiu tot... In fine, imi ofera un tip 500 de roni sa fac proiectul  integral (DTAC + PTh + DDE) pentru o locuinta P+1 (cam 110 mp construiti) dar am vazut ca pth si dde e treaba de ingineri deci in aia 500 de ron sunt banii mei + banii inginerului pt un proiect. Iar inginerul trebuie sa il caut eu.... mi se pare f putini bani.... ce ziceti isi bate joc de mine?

am adresa asta: [email protected]
Tu stii macar de la ce vin prescurtarile alea (DTAC, PTH, DDE.....)? Sunt faze de proiectare pe care tu le confunzi cu specializarile.
Daca respectivul vrea priect complet PTH+DDE trebuie sa faci atat tu, pt arhitectura, cat si ing. structurist + ing de instalatii, fiecare cu specialitatea lui.
La un proiect complet 500 lei costa doar print+plot.

#6
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 mlegs, on 17 august 2013 - 13:58, said:

multumesc mult... eu sunt arhitect la inceput de drum si nu prea stiu cum e cu fazele Pth si DDE.. am lucrat ceva timp cu DTAC-uri dar nici acolo nu stiu tot... In fine, imi ofera un tip 500 de roni sa fac proiectul  integral (DTAC + PTh + DDE) pentru o locuinta P+1 (cam 110 mp construiti) dar am vazut ca pth si dde e treaba de ingineri deci in aia 500 de ron sunt banii mei + banii inginerului pt un proiect. Iar inginerul trebuie sa il caut eu.... mi se pare f putini bani.... ce ziceti isi bate joc de mine?

am adresa asta: [email protected]

sa si-i bage undeva!
doar PTh la instalatii electrice pentru un P+1 costa mai mult de 500 ron

#7
qfgproiect

qfgproiect

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2012
Buna ziua,
Si ne mai miram ca se duc naibii preturile, daca se accepta asemenea valori.
Avea dreptate cineva, fraierii nu se fabrica, ii gasesti pe toate drumurile.
Nu ma mira pretul de 500 lei oferit, am patit la fel.
Un tovaras in Bucuresti, avea de construit un bloc cu 4 nivele. Arhitectul a incheiat contractul pe 400 euro. Cand a ajuns la proiectul de instalatii (aici ma pricep eu) s-au inteles la 100 euro faza DTAC+PT+DDE (proiecte instalatii termice, sanitare, apa-canal, electrice). N-a mai avut sens sa raman la negocieri, deci, nu stiu mai departe.

#8
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
arhitectului aluia ar trebui sa i se retraga si dreptul de semnatura si diploma de licenta!

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Din pacate nu e chiar asa usor. Daca are "in spate" persoanele potrivite (pentru el) atunci nici macar OAR-ul nu are prea multe sanse de a-i retrage dreptul de semnatura.
In Romania profesia de arhitect e extrem de subevaluata din cauza autoritatilor si din cauza capuselor ce stampileaza cate 500-600 de proiecte anual, dar redacteaza planse de DTAC mai urate decat proiectele de atestat ale unor elevi de liceu.

Edited by Hider141, 19 November 2013 - 14:18.


#10
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
ce sa zic de aia de inginer, atunci

Edited by sydneyaus2005, 19 November 2013 - 18:19.


#11
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008
Fac proiectare pe instalatii sanitare si de stins incendiu (sprinklere, hidranti interiori, exteriori), detalii, etc daca intereseaza pe cineva. Inclusiv colaborare pe partea de gaz, am autorizatie grad IID

Edited by p0pa_24, 19 December 2013 - 14:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate