Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#721
cristian_simion

cristian_simion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.12.2008
Multumesc mult!

#722
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Corpul filtrului este STAS pentru toate cartusele filtrante? Am gasit niste corpuri mai ieftine , in schimb vreau sa iau cartusul filtrant de calitate. Credeti ca se potrivesc?
Multumesc!

#723
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cartusele sunt consumabile. Nu le pastrezi o vesnicie.

Exista multe tipuri si marimi de filtre (corp de filtru), respectiv cartuse.

Edited by Seb, 31 December 2011 - 16:44.


#724
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

 cristian_simion, on 30th December 2011, 09:40, said:

S-au tratat detalii tehnice, eu vroiam sa mi se recomande o marca si un model de filtru si daca se poate o firma care sa-l monteze cu garantie!

Daca ai citi ai vedea ca nu iti vorbesc "pe pereti".
Ai toate detaliile necesare. Regulile forumului nu permit ceea ce ceri tu. Se interpreteaza ca fiind reclama.
Dupa 5 ianuarie revin la birou si te pot ajuta cu mai multe informatii.

#725
cristian_simion

cristian_simion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.12.2008
Ok, multumesc!

#726
hashul33

hashul33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.02.2008
Salutare tuturor,

M-am decis sa fac ceva in privinta apei de la robinet si anume sa o fac potabila. Pentru asta m-am gandit la un filtru cu osmoza inversa insa ma intreb daca acest filtru reuseste sa si dedurizeze apa. Din descrierile produselor pe care le-am gasit pe net reiese ca filtrul inlatura si sarurile de calciu si magneziu, deci asa cum inteleg eu lucrurile, dedurizeaza apa.
As vrea insa sa stiu parerile voastre. In cazul in care osmoza inversa nu face si dedurizare, cunoasteti cumva vreo metoda combinata de dedurizare + filtrare osmotica care sa nu necesite instalarea unei statii de dedurizare?

multumesc tuturor!

Edited by scheleton, 04 January 2012 - 12:58.


#727
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
dedurizarea apei se face cu consumabile, adica cu sare. Filtru de osmoza nu are un recipient de rasina,  in lipsa sarii nu prea vad cum ar deduriza apa. Probabil ca se poate dar va reduce mult durata de viata a membranei si devine nefezabila economic.
sunt dedurizatoare compacte care incap in dulapul de sub chiuveta 65 x 30 x 48 cm dar o sa fie mai greu accesul la completarea cu sare...

Edited by septimiu80, 04 January 2012 - 12:41.


#728
hashul33

hashul33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.02.2008
merci de raspuns!
din ce am citit pe forumuri, solutia cu filtrele magnetice e cam degeaba, deci ar ramane doar varianta cu dedurizatorul. Ceva sfaturi pentru ceva foarte compact si mic care sa-mi rezolve necesarul de la chiuveta si eventual masina spalat vase?
merci

crezi ca asa ceva ar face treaba? Attached File  awso_dedurizare.pdf   298.52K   53 downloads

Edited by scheleton, 04 January 2012 - 14:06.


#729
Lobi

Lobi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.10.2005
M-am uitat peste mai multe situri si inca nu stiu ce produs sa aleg pt. a filtra si steriliza apa care se foloseste la o unitate stomatologica (cca. 5l/zi, 5/7zile, apa din reteaua publica in Cluj-Napoca zona garii)

Dat fiind consumul redus de apa v-as ruga pe cei ce cunosc produsele existente pe piata din romania
sa imi recomande un produs care sa il pot sa gasi cu google si un distribuitor de unde sa il cumpar, multumesc mult celor ce vor sa ma ajute

#730
GiS0

GiS0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2012
Buna!
As dori sa cumpar un filtru de apa ce se ataseaza la robinet - nu doresc din acelea care se pun sub chiuveta - stau pentru o perioada in chirie in Otopeni si apa nu este foarte buna...zic eu..
Ce mi-ati recomanda dintre urmatoarele - (sper sa nu fie interpretat ca reclama...):

- Doulton ICP : Attached File  Doulton_ICP.pdf   629.84K   43 downloads
- Philips WP 3822 : http://www.p4c.phili.../...y=ro&slg=ro

Am citit intr-un post anterior ca Doulton nu ar fi extraordinar, dar am citit de asemenea ca un filtru prost e mai bun decat fara filtru....
Deasemenea daca aveti alte recomandari de filtru ce se ataseaza la robinet - nu doresc sa "umblu" la tevile, conductele de sub chiuveta.

Va multumesc.

Edited by scheleton, 10 January 2012 - 10:28.


#731
ar_florin

ar_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.05.2007
Buna ziua.
De cateva zile am vazut pe internet un anunt de vanzare a unui sistem second hand de filtrare a apei espring. L-am gasit prima data pe un site cu anunturi si mi-a trezit curiozitatea. Am cautat sa vad niste preturi la unul nou si preturi pt filtrul ce se schimba. Am gasit pana la urma si unul nou, sigilat la pretul de 300 Euro la un executor bancar ce vinde activele unui debitor si are mai multe astfel de sisteme de vanzare.
Am citit mai multe pareri, precum si acest topic pana la capat sa vad daca merita achizitia si daca intr-adevar apa obtinuta va avea o calitate superioara sau egala celei imbuteliate, mai ales ca avem si o fetita de 1,2 ani. Si nu demult a fost un mic scandal cu apa imbuteliata Saguaro, ce se vindea la Lidl. Sa ma lamuresc, am cautat si pe site-urile internationale pareri ale celor care il folosesc si eventual comparatii cu alte dispozitive similare.
Am gasit o clasificare a celor mai cunoscute/apreciate astfel de sisteme in SUA. In postul #505 Lyvyoo enumera cateva branduri si acestea se ragasesc in aceasta clasificare pe care o gasiti aici http://www.comparewa...-water-filters/  .
Poate va folosi cuiva in luarea deciziei. Veti gasi de asemnea si alte sfaturi cum sa alegeti un sistem de filtrare, comparatie intre apa imbuteliata si apa filtrata cu diferitele sisteme de filtrare, etc.  Am fost surprins sa vad ca filtrul Aquasana AQ 4000, ce este foarte asemanator cu eSpring, este considerat in acel studiu, ca fiind cel mai bun, nu doar pe baza diferentelor de pret achizitie/intretinere ci si a performantelor. Sunt surprins deoarece Aquasana nu foloseste si filtrul UV ca si eSpring si totusi are mai bune performante.
La noi in tara am vazut ca se vinde  Aquasana AQ 4000 la 477 ron iar filtrele ce se schimba la 6 luni sunt ~ 170 ron, costuri mult mai mici in comparatie cu eSpring.
Rog pe cei din domeniu sa-mi dea o sugestie:  Aquasana AQ 4000 sau eSpring (avand in vedere faptul ca il iau la 1300 ron fata de ~3500 ron cu cat se vinde la Amway).
Ma intereseaza mai putin aspectul privind costurile de achizitie si intretinere pt ca oricum cheltuim mult mai mult cu apa plata decat daca am folosi eSpring.
Astept un raspuns cat mai urgent deoarece va trebui sa confirm una din cele 2 comenzi.
Va multumesc

#732
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Nu ma pricep foarte bine la apa, dar din punctul de vedere al marketingului trebuie mereu sa tii cont ca o firma MLM gen Amway/Zepter etc. va adauga un adaos pana la 3-400% pentru a putea sa manance din acea vanzare toti oamenii de pe acea retea de vanzare. De aceea m-am ferit intotdeauna de genul asta de abordare a comertului...
Asadar calitatea respectivului filtru ar corespunde unui pret de 3-4 ori mai mic decat cel actual.

Edited by Lyvyoo, 12 January 2012 - 15:16.


#733
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
vreau doar sa fac cateva precizari:
-ambele sisteme trebuie instalate la o retea ce furnizeaza apa potabila
-nu mi se pare ca sunt la fel espring si aquasana, nici constructiv, nici ca rezultate (ca espring are lampa UV)
[ http://www.aquasana.com/images/tabs/pd/water-filter-diagram.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
-site-ul ala de comparatii e al unui dealer aquasana: rezultatele erau previzibile  :peacefingers: . Uite ce iese cand compara espring

Edited by scheleton, 12 January 2012 - 15:20.


#734
m25

m25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.11.2005
Va rog sa imi spuneti cu ce as putea filtra apa calda din reteaua urbana la bloc in Bucuresti. Ma deranjeaza uneori foarte tare culoarea maronie a acestui lichid...
Pentu apa rece menajera iau in calcul un filtru cu carbon de 10" de la magazinele gen Bricostore, Hornbach, Dedeman etc.
Pentru apa de baut utilizez de ani buni filtre aquator romanesti si sunt multumit.

#735
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 m25, on 12th January 2012, 16:46, said:

Pentru apa de baut utilizez de ani buni filtre aquator romanesti si sunt multumit.
Te bazezi pe niste seturi de analize sau pe gust si atat?

#736
m25

m25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.11.2005

 Lyvyoo, on 12th January 2012, 17:22, said:

Te bazezi pe niste seturi de analize sau pe gust si atat?
Miros (nu mai miroase deloc a clor, inainte de filtrare se simte foarte tare), nu se mai vede nici o impuritate, chiar si cand la intrare apa este usor tulbure (totusi evit sa il folosesc prea mult cand sunt probleme pe retea), gustul este ok. La schimbarea filtrului pe el este un strat de argila sau cel putin asta pare a fi.
Totusi acum ma roade cel mai tare problema apei calde: ce filtre sa folosesc? Textil? Carbon? Altele?

#737
ar_florin

ar_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.05.2007

 scheleton, on 12th January 2012, 15:19, said:

vreau doar sa fac cateva precizari:
-ambele sisteme trebuie instalate la o retea ce furnizeaza apa potabila
-nu mi se pare ca sunt la fel espring si aquasana, nici constructiv, nici ca rezultate (ca espring are lampa UV)
-site-ul ala de comparatii e al unui dealer aquasana: rezultatele erau previzibile  :peacefingers: . Uite ce iese cand compara espring
Cand am spus ca sunt la fel, ma refeream la modalitatea de folosinta (ambele se conecteaza la robinetul existent si au acelasi mod de admisie a apei de la robinet prin acele tuburi si apa filtrata revine prin tub tot la gura robinetului). Prefer un astfel de sistem deoarece momentan locuim cu chirie si nu as vrea sa ma pun sa modific tevile de la apa.
Iar cu studiul postat in link-ul dat de dvs acolo scrie cat 1/4 din ecran eSpring, pe cand in acel tabel nu apare niciunde numele produsului decat in tabelul de comparatie.
Cum spuneam, mi se pare putin dubios faptul ca Aquasana era pe primul loc chiar daca nu foloseste si lampa UV

Edited by scheleton, 12 January 2012 - 22:44.


#738
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

 Lobi, on 7th January 2012, 10:58, said:

M-am uitat peste mai multe situri si inca nu stiu ce produs sa aleg pt. a filtra si steriliza apa care se foloseste la o unitate stomatologica (cca. 5l/zi, 5/7zile, apa din reteaua publica in Cluj-Napoca zona garii)

Dat fiind consumul redus de apa v-as ruga pe cei ce cunosc produsele existente pe piata din romania
sa imi recomande un produs care sa il pot sa gasi cu google si un distribuitor de unde sa il cumpar, multumesc mult celor ce vor sa ma ajute


    Osmoza inversa, cu UV.  E garantata. Nu stiu ce zic altii, dar am instalat multe in unitati sanitare chiar si inainte de dozatoare de apa.
   Gasiti in Cluj, dar si in Dej. Preturiile find mai mici in ardeal decat in restul tari. De pe o carte tehnica o sa puteti intelege ce face osmoza inversa. Evident ca sunt si in alte localitati numai ca atat timp cat firma e aproape va poate oferi si service in timp real.
    In privat va pot da denumiriile firmelor si las ca dvs sa alegeti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

mp_gerula

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate