Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#4573
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Succes in cautari.
Solutiile BUNE nu ie multe si ie FOARTE scumpe.
Apa dura de la robinet nu e OK deloc. Poate faci reclamatie.
Cauta parametri acceptai pentru livrare apa rece de consum.
Eventual comapartie cu ce publica Apa Nova Bucuresti.
Zic si io!

#4574
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,883
  • Înscris: 15.04.2007
1- Buget
2- la ce va folosi apa filtrata ?

#4575
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
La fel, intreb:
Ai estimat volumul de apa utilizat prin filtre?
Vei avea 2 circuite: unul filtrat si altul "As is"?
Io la tara am din put apa dura, produce depuneri de "piatra" pe traseele de alimentare.
Dar am facut un calcul economic si am iesit mult mai ieftin cu folosirea apei din put asa cum e si inlocuirea/curatrea traseelor afectate decat folosirea unui sistem de filtrare/dedurizare.
Acest sistem implica costuri initiale mari si costuri cu consumabile FOARTE MARI, pe durata de utilizare a sistemului.
In plus, cu ce ma "incalzeste" ca fac baie/dus cu apa filtrata/dedurizata?
Costurile cu apa de gatit, circa 30 l pe saptamana, sunt minime, achizitionand apa plata la 10 l sau aducand din reteau din Bucuresti 4-5 bidoane de 10 l de apa saptamanal.
Repet, daca nu am spus-o: fa calcule de 10 ori, in diferite scenarii si ia o decizie.
Viitorul NU ESTE ROZ!

Edited by viceroy56, 19 August 2022 - 15:49.


#4576
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007

 victord36, on 19 august 2022 - 15:40, said:

1- Buget
intre 1000 si 3000 lei

2- la ce va folosi apa filtrata ?

Folosita la bucatarie - gatit si baut.



#4577
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,883
  • Înscris: 15.04.2007
Cu 3000 cumperi cam 6000 litri imbuteliata care cred ca ajung 2 ani pentru gatit si baut.In doi ani aparatul necesita filtre,curatare,daca nu chiar un aparat nou.Parerea mea.

#4578
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,651
  • Înscris: 21.08.2008
Am cumparat o MSR si un uscator si am montat imediat un filtru de dedurizare a apei, cu cristale, intercalat dupa robinetul colt ce iese din perete. Extrem de simplu dar... oare suficient de eficient? La CT am filtru de 15 ani cu pulbere, lunar schimb "cartusul"

De ce intreb daca e suficient? Iata.
Am luat un set de 10 bezi de testare a duritatii apei, in apa plata a iesit ok, abia s-a modificat culoarea vernil initiala. Al doilea test bagat in apa de la robinet, repede au aparut 4 patrate rosii in loc de 4 verzi initiale (stiam, undeva pe la 20 de grade germane).
Aduce socrul de la tara 2 probe, una dupa consacratul duet de filtre (cristale si sfoara) si constat ca are tot 4 patrate colorate. Inca o proba luata dupa un filtru pentru apa potabila, o porcarie din aia "minune" care "scoate apa plata". Tot 4 patrate colorate, evident ca doar filtrul asta suplimentar nu e de dedurizare.
Nedumerirea mea este de ce apa de dupa filtrul cu cristale nu e mai putin dura? Ramane sa iau proba si la mine din masina de spalat dupa ce trage apa din filtru, poate e degeaba...

#4579
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
Filtrul cu polifosfat, cum spui tu "cristale", NU dedurizeaza apa.
Cică ajută să nu se mai depună calcar pe elementul încălzitor. Am montat anul trecut pe boiler, încă nu l-am desfăcut sa vad ce e în el. Spre toamna o sa-l desfac, și revin cu feedback.

Edited by noxious30, 26 August 2022 - 14:45.


#4580
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006

 AlexCezar, on 19 august 2022 - 15:18, said:

Buna ziua

Ma intereseaza sa pun la casa pe care aproape o terminam de facut sa ne mutam o solutie de filtrare apa. Am gasit in comert filtre de apa de diverse tipuri (de prin Dedeman cu instalare sub chiuveta, pana la instalatii foarte scumpe -2/3000 euro).

La Iasi ApaVital asigura apa destul de buna (curata, fara miros/gust) dar cu o duritate ridicata. O sa pun un filtru de dedurizare la teava de access apa in casa si am rezolvat problema asta de la inceput sa protejez toate instalatiile.
Totusi as vrea o solutie de filtrare a apei.

Vroiam sa rog colegii sa impartaseasca din experientele lor:
- descriere scurta a solutiei - cu link spre filtru si alte componente.
- gradul de satisfactie dupa utilizare.

Am cautat pe forum si nu am gasit un topic dedicat acestui subiect.

Va salut!

salut, am avut montat sub chiuveta un sistem de la Aquaphor Osmo Crystal cu 4 filtre. A functionat foarte bine cateva luni (apa foarte buna) pana cand am realizat ca ne-a crescut consumul de apa.
am verificat apa reziduala care mergea spre scurgere si am vazut ca curgea in continuu. Am sunat la service, au venit si au masurat presiunea apei, avea 1,6 bari iar necesarul optim al sistemului era de 3,5 bari. Solutia era montarea unei pompe pentru cresterea presiunii (400 lei) sau upgrade la modelul mai nou care functioneaza cu o presiune minima de 1.9 bari. Am optat pentru varianta a 2-a, si nu mai sunt probleme. Apa are un gust foarte bun. Raport intre apa consumata si cea reziduala 1:5. Cea reziduala o colectez intr-o canistra de 60 litri si o folosesc pentru udatul florilor.

Asta e experienta mea cu filtrele de apa. Nu-mi pare rau de investitie, aprox. 1000 lei.

https://aquaphor.com...osmosis/ro-101s

Edited by bluebilly, 26 August 2022 - 23:31.


#4581
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Mult prea scump.

Vezi ca apa rezultata este acida, cu toate filtrele de remineralizare de dupa partea de osmoza. Eu am avut si am renuntat, am pastrat doar partea de filtrare din tot ansamblul.

#4582
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

 bluebilly, on 26 august 2022 - 23:30, said:

salut, am avut montat sub chiuveta un sistem de la Aquaphor Osmo Crystal cu 4 filtre.  ...

este un fel de apa distilata ... ai cumpara de la magazin apa distilata sa o bei?
este buna pentru masini, reactii chimice etc. ... dar sa o bei?

#4583
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
Apa nu se bea direct dupa membrana de osmoza.
Se montează cartușe de remineralizare și alcalinizare.
Eu asa am...


#4584
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
deci apa distilata cu adaus de minerale Posted Image: inseamna sa producatorul recunoaste ca este o problema cu apa obtinuta prin osmoza daca necesita adaosul unor substante pentru a redeveni potabila.

urmeaza sa adauge si vitamine

PS: nu prea cred ca mineralele, vitaminele si aromele de sinteza au vreo legatura cu cele naturale

#4585
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Pe producator il doare undeva ce fac oamenii cu filtrele lor. Vanzatorii sunt imbecilii care recomanda asa ceva oamenilor pt baut.

#4586
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006

 hamangia, on 27 august 2022 - 13:15, said:

deci apa distilata cu adaus de minerale Posted Image: inseamna sa producatorul recunoaste ca este o problema cu apa obtinuta prin osmoza daca necesita adaosul unor substante pentru a redeveni potabila.

urmeaza sa adauge si vitamine

PS: nu prea cred ca mineralele, vitaminele si aromele de sinteza au vreo legatura cu cele naturale


Unde sunt mineralele si vitaminele in apa de baut?
Cea de la robinet nu se poate bea, are prea mult clor, calcar, si ce mai are ea pe acolo.
Apa imbuteliata nu cred ca este de la izvorul muntelui, cel putin nu majoritatea care se comercializeaza, deci despre ce minerale si vitamine vorbim? Si oricum si aia imbuteliata trece prin niste filtre si i se mai adauga niste "minerale".
Din cate stiu apa rezultata dupa filtrul de osmoza este "apa chioara" nu contine nimic, nici bune, nici rele, de aceea se monteaza inca un "filtru" ce adauga acele minerale lipsa.

Am in familie pe cineva care nu poate bea apa "potabila" de la robinet pentru ca are probleme la nivelul sistemului digestiv. Pana acum cativa ani era nevoit sa fiarba apa de la robinet, apoi a trecut pe apa imbuteliata si acum apa de la filtru cu osmoza. Momentan nu sunt probleme de sanatate.

Edited by bluebilly, 02 September 2022 - 08:12.


#4587
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
cumpara Borsec

#4588
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

 bluebilly, on 02 septembrie 2022 - 08:03, said:

Unde sunt mineralele si vitaminele in apa de baut?
Cea de la robinet nu se poate bea, are prea mult clor, calcar, si ce mai are ea pe acolo.
Apa imbuteliata nu cred ca este de la izvorul muntelui, cel putin nu majoritatea care se comercializeaza, deci despre ce minerale si vitamine vorbim? Si oricum si aia imbuteliata trece prin niste filtre si i se mai adauga niste "minerale".
Din cate stiu apa rezultata dupa filtrul de osmoza este "apa chioara" nu contine nimic, nici bune, nici rele, de aceea se monteaza inca un "filtru" ce adauga acele minerale lipsa.

Am in familie pe cineva care nu poate bea apa "potabila" de la robinet pentru ca are probleme la nivelul sistemului digestiv. Pana acum cativa ani era nevoit sa fiarba apa de la robinet, apoi a trecut pe apa imbuteliata si acum apa de la filtru cu osmoza. Momentan nu sunt probleme de sanatate.

Calciu, magneziu, sodiu sunt mineralele care se afla in apa.
Calcarul la care faci referire se formeaza din calciu si magneziu si se vede mai ales cand fierbi apa, se depune pe partile metalice.
Chiar daca fierbi apa, sedimentele raman, deci nu faci nicio branza, de aia e buna filtrarea. Cu carbune scoti si mirosul de clor.
Nu cred ca este ok sa bei timp indelungat apa de osmoza, deoarece este acida.
Ai masurat de curiozitate ph-ul?

#4589
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
Eu am în folosire sistem osmoza alkafuse.
Se găsește la diverși importatori.
Ce zic ei:


" Alkafuse cu osmoză inversă

Caracteristicile modelului

✓ Siguranță 100% - virușii și bacteriile nu au nici cea mai mică șansă. Membrana permite trecerea doar a moleculelor de apă.

✓ Remineralizantul alcalin Alkafuse oferă apă filtrată alcalină (pH> 8,5).

✓ Datorită filtrului de mineralizare, apa purificată are o cantitate optimă și constantă de minerale la un nivel de 60-120 mg / L."

Sincer nu am verificat PH, îl am de 10 luni. Voi verifica si revin.
Apa e super, cristal.
Nu lasă urme pe pahare, deci duritate mică.
Am scăpat de apa din comerț și grămadă de peturi.

Fiecare face cum consideră, eu personal sunt mulțumit de osmoza.
Nici nu am avut alta soluție, apa fiind din fântână de mică adâncime, dură și contaminata microbiologic.

Am vas de cca 6L, cu ea spăl și fructe/legume/carne, etc..
Am luat baterie dublă comandă, care apropo are un preț exagerat pentru calitatea oferită.
Dar e foarte comod. Am o singură pipă, nu a trebuit sa gauresc chiuveta sau alte invenții.

Edited by noxious30, 02 September 2022 - 13:31.


#4590
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

 bluebilly, on 02 septembrie 2022 - 08:03, said:

Unde sunt mineralele si vitaminele in apa de baut?
Cea de la robinet nu se poate bea, are prea mult clor, calcar, si ce mai are ea pe acolo.
...

daca citesti cu atentie observi ca nu am spus ca apa contine vitamine
dar minerale contine, si inca multe elemente in numar si cantitate diferita in functie de sursa

daca apa naturala nu ar fi potabila cred ca 99% din romani, toata Asia, Africa, America de Sud si altii ar fi murit de sete Posted Image

 noxious30, on 02 septembrie 2022 - 13:34, said:

...
✓ Datorită filtrului de mineralizare, apa purificată are o cantitate optimă și constantă de minerale la un nivel de 60-120 mg / L."
..

extrem de vag  ... cate minerale si care sunt?

nu toate trebuie sa fie intre 60 si 120 mg/l
de fapt sunt valori foarte mari pentru o apa potabila, nici nu cred ca se incadreaza la apa potabila la asemenea continut

poate sunt alte valori trecute in specificatiile producatorului

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate