Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#4501
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Pai deranjul este in functie de cit de pretentios esti si cit de priceput esti la "mesterit"
La ce vad eu in poze, pretentiile tale sint zero barat Posted image. Ca altfel nu acceptai o astfel de lucrare, atit de inestetica.
Logic vorbind, centralele sint vechi si nu prea mai ce sa cureti
( Centrala mea, de acasa de la mine, nu are absolut niciunde nici un filtru. Mi se rupe, pentru ca eu o curat la o adica. Este fabricata in 2002 si deocamdata "merge si asa". Deci tu decizi. Mingea este la tine in teren.)
(De ce vrei sfaturi ? Daca oricum faci cum vrei ? Posted image)

Edited by reborn_21, 12 December 2021 - 19:25.


#4502
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Acum am cumpărat proprietatea cu cele 2 centrale. Ce pretenții sa am? Să cer fostului proprietar să refacă? Aoleu.

Ce nu ai înțeles de aici?

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 11 decembrie 2021 - 15:17, a scris:

O problema la viitoarea mea locuință. Are deja 2 centrale montate.

Vizualizare mesajreborn_21, pe 12 decembrie 2021 - 19:25, a scris:

La ce vad eu in poze, pretentiile tale sint zero barat
Nu prea stai bine cu logica. Dar nici cu tehnica daca zici că nu ai filtru Y.

Edited by dorin_2k, 12 December 2021 - 20:28.


#4503
offwiththeirheads

offwiththeirheads

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.01.2018
Buna ziua,

Imi puteti spune va rog frumos daca acest filtru este ok pentru apa de uz casnic de la robinet in Bucuresti?


https://7filtre.ro/s...or-crystal-eco/

Multumesc!

Edited by offwiththeirheads, 15 December 2021 - 10:04.


#4504
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
Salutare colegi. Am achiziționat un filtru cu osmoza, ca să pot bea apa din fântână.
După membrana, mai are un cartus de remineralizare, și un vas de stocare.
Vrăjitorii, pardon: Vânzătorii, mi-au propus sa iau și un filtru UV, conectat înaintea robinetului. Ce n-am știut atunci, este că apa iese fierbinte dimineața, sau după vreo 2-3 ore de neutilizare. Asa că l-am scos din priză.
Întrebarea mea este: a făcut cineva analiza microbiologică la apa rezultată din osmoza cu vas de acumulare? Există riscul de contaminare?

PS. Pentru curioși, apa iese atât de fierbinte, încât nu poți sa ții mana.
Băgăm câte un deget, așteptând sa se răcească.

PS. Pentru curioși, apa iese atât de fierbinte, încât nu poți sa ții mana.
Băgăm câte un deget, așteptând sa se răcească.

#4505
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
1. Fierbinteala este rezultatul faptului ca ai montat lampa sa fie alimentata continuu ;)
2. Vraja a constat in faptul ca "vrajitorii:  ti-au recomandat o osmoza pentru apa de fantana.

#4506
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010

Vizualizare mesajargonaut, pe 02 ianuarie 2022 - 18:41, a scris:

1. Fierbinteala este rezultatul faptului ca ai montat lampa sa fie alimentata continuu ;)
2. Vraja a constat in faptul ca "vrajitorii:  ti-au recomandat o osmoza pentru apa de fantana.
Pai asa au recomandat. Sa țin lampa continuu. De fapt nu a fost recomandare. Au zis că așa trebuie! Lampa e pusa după vasul de acumulare, ultima redută.
În fine ideea era: trece ceva microbiologie de membrană? Și dacă da, de ce?

Vizualizare mesajargonaut, pe 02 ianuarie 2022 - 18:41, a scris:

1. Fierbinteala este rezultatul faptului ca ai montat lampa sa fie alimentata continuu ;)
2. Vraja a constat in faptul ca "vrajitorii:  ti-au recomandat o osmoza pentru apa de fantana.
Pai asa au recomandat. Sa țin lampa continuu. De fapt nu a fost recomandare. Au zis că așa trebuie! Lampa e pusa după vasul de acumulare, ultima redută.
În fine ideea era: trece ceva microbiologie de membrană? Și dacă da, de ce?

#4507
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010

Vizualizare mesajargonaut, pe 02 ianuarie 2022 - 18:41, a scris:

1. Fierbinteala este rezultatul faptului ca ai montat lampa sa fie alimentata continuu ;)
Și cum rezolv?

#4508
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Cu un senzor de joasa presiune, normal deschis, montat inaintea robinetului.
Problema este ca la becurile UV numarul crescut de cicluri inchis/deschis le reduce viata.
Poti sa-l muti la intrarea in filtru, pana la robinet temperatura se disipeaza. O membrana RO de calitate nu lasa sa treaca nimic viu prin pori asa ca teoretic, daca vasul de stocare nu este pre contaminat in el nu au ce sa caute microorganisme sau alte vietati (virusuri, bacterii).

#4509
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
As prefera să renunț la uv. De fapt am renunțat deja.
Voi testa apa după vreo 6-8 luni, sa vad ce rezultă.
De-asta am intrebat dacă a făcut cineva testul microbiologic, ca să nu mai dau banii.

Ca sa pun uv înainte de filtre, tot nu-mi pare ok. Apa va ieși un pic călduță, deci nu am făcut nimic. Nici asa nu-i foarte rece, vasul de acumulare e în casă.

#4510
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Buna, filtrele din poza vin mutate mai in dreapta, mai exact sub centrala ca sa poate sa fie acoperita in mobila, ideea e ca daca tot le mut as dori sa le schimb, sunt niste filtre mediocre, in mare isi fac ele treaba, dar nu prea bine, am apa curenta, dar si dintr-un put forat, se ia foarte des apa mai ales vara, si ne folosim uneori mai des de hidrofor, cum spuneam trage apa dintr-un put, apa nu este tocmai buna, are o culoare pe care nu pot sa o explic exact, e maronie initial asa o are toata lumea, numa ca la mine dupa un timp se face verde iar apoi,neagra, cica ar fi niste alge, mi s-a infectat mie apa in put,de la alt put, ca am mai avut unu inainte si am facut a2-lea, iar de mirosit nu miroase apa a nimic, pur si simplu, in fine. acuma stiu ca un sistem de filtrare profesional m-ar ajuta, dar nu imi permit sa dau 2,3 mi de euro pe asa ceva.

Ce filtre mi-ati recomanda pentru apa curenta(care este foarte buna apa, cred ca pot sa si o beau, dar si pentru acel put, oricum la hidrofor mai sunt inca 3 filtre ca-n poza, deci nisip ceva sa intre nu se pune problema,ma gandesc ca arunc in put 2,3 pastile de clor pentru negreala aceea)

Am gasit in cica in 3 trepte PUR 3 UF, acuma nu stiu cat de ok sunt si astea, toate filtrele pe care le gasesc trebuie montante sub chiuvet, eu vreau sa ma folosesc pentru toata casa, ca masina de spalat mi s-a dus de 2 ori din cauza apei, din put, bugetul maxim pe care il am este de maxim 700 de lei.

PS: am pus sa vedeti cum arata filtrele dupa 3,4 saptamani  folosire apa din put

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   197.28K   36 downloads
  • Attached File  2.jpg   143.06K   31 downloads
  • Attached File  3.jpg   201.02K   31 downloads
  • Attached File  4.jpg   280.36K   32 downloads
  • Attached File  5.jpg   201.41K   33 downloads

Edited by Calypsso, 08 January 2022 - 21:10.


#4511
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu cred ca vei rezolva problema cu alte filtre. Ideal ar fi sa depozitezi apa din put intr-un recipient intermediar de mare volum , dupa care sa treci apa prin filtre. Beneficiezi de o decantare naturala. Daca apa scoasa este murdara, filtrele , oricare ar fi ele, se vor murdari repede si vor deveni ineficiente. Daca ai posibilitatea sa depozitezi undeva in mansarda sau pod , vei avea alimentare prin cadere, insa apa va fi deja decantata partial de impuritati.

#4512
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Ma gandeam ca exista ceva filtre care ajuta... mai bine decat bumbac ,carbune, si sita aia..

Edited by Calypsso, 08 January 2022 - 21:38.


#4513
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Filtrele sunt in functie de ce ai nevoie,adica denisipare,dedurizare,eliminare mirosuri.....etc.

#4514
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Cu 700 de ron nu rezolvi nimic. Apa din foraje, netratata, nu se poate consuma decat, eventual, pentru irigatii.
Cauta alta solutie, stocheaza apa de ploaie eventual. Poti incerca o clorinare periodica a putului dar este doar un paliativ.

#4515
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

Vizualizare mesajargonaut, pe 08 ianuarie 2022 - 21:47, a scris:

Cu 700 de ron nu rezolvi nimic. Apa din foraje, netratata, nu se poate consuma decat, eventual, pentru irigatii.
Cauta alta solutie, stocheaza apa de ploaie eventual. Poti incerca o clorinare periodica a putului dar este doar un paliativ.

as incerca clorinara apei forate, cel putin sa incerc sa vad daca se schimba ceva, ai idee cum se face mai exact? Posted image ce ar trebui sa cumpar, ce mi-e frica sa nu ma otravesc eu apoi Posted image) poate peste 2,3 zile ma spal pe dinti si aia imi e, sau ud gazonul si ma trezesc ca-mi moare toata iarba.

Edited by Calypsso, 08 January 2022 - 22:25.


#4516
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
sry pentru dublu post, credeti ca m-ar ajuta asa ceva cat de cat fata de cele mai de sus?
Ideea e ca filtrele astea sunt pentru chiuveta, ca cica toate trebuie montante sub chiuveta, eu vreau sa le montez la intrare apei in casa. (adica in camera tehnica)

Attached Files


Edited by Calypsso, 09 January 2022 - 21:12.


#4517
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
Ce ai găsit acolo, e sistem de ultrafiltrare exclusiv pentru chiuvetă. Cu baterie separat.
Nu poate fi montat pentru toată casa, debit va fi insuficient. Oricum, ultrafiltrarea pentru toată casa e scumpă, am avut eu și nu recomand. Trebuie făcută spălare zilnic, timp de 3-5 minute, altfel se colmatează. Din acest motiv, am reușit sa umplu fosa în câteva zile.
Poți sa cumperi ceva asemănător, o baterie cu 3 pahare de 10", cu conectori de 1".
Cam ce ai in prezent, dar mai mare.
Și acolo bagi 3 cartușe, după pofta inimii.
Dar înainte de toate, clor în fântână.
Eu am folosit biclosol.


#4518
Tiburon123

Tiburon123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.10.2021
Salut,

Pentru filtrarea apei din put ma tot bate gandul sa incerc
https://www.catrimag...ywell-home.html
cel de 20 microni (AB) in ideea in care curatarea este mult mai usoara decat sa inlocuiesc cartusul. Inainte de el as vrea sa pun un alt filtru de 50 microni.

In borcan se decanteaza putin mal dupa cateva saptamani. Duritate 19 grade germane, fier aprope de 3 ori peste limita si mangan f putin peste limita.

Aveti, din experienta, alte recomandari?
Partea cu un recipient pentru decantare naturala este cu adevarat o idee f buna insa nu este aplicabila in cazul meu.

Cu stima,
Tiberiu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate