Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#37
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Referitor la Brita, il folosesc de un an si inca sunt in viata :) Am postat nedumeririle mele legate de particulele de carbune activ din apa rezultata  http://forum.softped...howtopic=237416
Nu mai repet discutia, puteti da click sa o vedeti..
Acum insa ma gandesc sa fac o analiza a apei filtrate la ApaNova (120 RON) pt a vedea exact cat de eficient este, ceea ce va recomand si voua pentru apa rezultata din folosirea celorlalte filtre. Astazi ma gandesc ca analiza este o investitie obligatorie atunci cand folosesti un filtru despre care nu ai decat informatii publicitare si nu date de la un laborator independent.
Eu voi contribui la acest topic cu rezultatul analizelor! Sper sa o faca si altii...

#38
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,968
  • Înscris: 06.09.2004
OK, spune-ne si noua adresa unde se face testul.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
analiza apei se poate face la fostul ica (institutul chimie alimentara), larex, apanova, policlinica vitan (zona mall), preturile variaza de la 100-500RON, unelele mai complete, altele nu.
incercati brita(folosesc de 7-8 ani), sau ..familyaqua.ro (nu fac reclama, produsele sunt accesibile, si chiar isi fac treaba-un prieten si-a montat de ceva timp, mai ales ca sta la tara unde apa nu e tocmai buna in toate cazurile).

Edited by scheleton, 23 February 2011 - 11:39.


#40
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Despre analize am aflat urmatoarele:
La Apanova - trebuie mers la sediul central din str. Aristide Demetriade nr. 2, platiti 130lei in schimbul carora primiti un recipient steril in care se va pune apa. Se merge cu el in str. Sinei nr 44 (de la Eroii Revolutiei se ia tramvaiul 7 pana la statia Anghelutu, se merge pana in capatul strazii cu acelasi nume, se trece calea ferata si se va vedea intre doua vile institutul lor de cercetare, pe STr. Sinei 44. Examenul este microbiologic si bacteriologic. Tel. 450.20.91
La Policlinica Vitan - la parter, cum se intra pe stanga, 160RON, de asemenea microbiologic si bacteriologic. Este tot aceeasi schema cu sticla pe care o returnati cu proba de apa.

Daca initiativa mea prinde, peste o luna cand vom avea rezultatele vom putea vedea care dintre filtre contine 90% reclama si care contine substante filtrante. Daca ne unim fortele cu totii si gandim in spiritul sanatatii noastre cred ca putem face un lucru laudabil si de impact!
Deci, eu ma angajez sa fac la Brita zilele viitoare.
Spor,

Edited by Lyvyoo, 04 June 2008 - 14:40.


#41
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,968
  • Înscris: 06.09.2004
Da, toate bune si frumoase, DAR: analiza biologica nu va fi relevanta in ceea ce priveste calitatile filtrului. Cea chimica da.  Pentru ca poluarea biologica se poate produce, sa zicem, intr-o zi, nu mereu. Deci nu vom sti daca filtrul opreste si virusurile.

#42
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
Faci un set complet de analize fizico-chimice si bacteriologice. acestea se pot executa la ApaNova (str. Sinei 44 sect.5 tel.4502091) si te costa cam 130 ron sau la Almaromed (0728999581) si te costa cam 350 ron, desigur mai exista si alte laboratoare dar eu nu am mare cunostinta de ele. nu sunt preturi pentru care sa pot garanta pentru ca noi avem contract cu ei si avem preturi preferentiale, in consecinta nu stiu sigur daca aceste preturi mai sunt sau nu in vigoare pt consumatorii privati. diferenta este ca la Apa Nova desi este mai ieftin, faci singur drumul pana la laborator sa iei recipienti sterili, apoi la Sala Palatului la sediul central sa platesti si apoi iar la laborator in Ferentari sa duci proba de apa. Apoi dupa 3-4 zile sa iei rezultatul pe cand la Almaromed vin ei direct la tine acasa si se ocupa de tot, inclusiv de adus raportul. dar, indiferent unde vrei sa faci analiza, urmareste urmatorii parametrii:

Indicatori
organoleptici
si fizico-chimici              Unitatea de masura       Valori maxim admise (legea 458/2002 si 311/2004)

Miros                           Grade                                2 Fara modificari  (acceptabila consumatorului)
Gust                           Grade                                2 Idem
culoare                          Grade                               15
Ph                            Unitati ph                         ≥6.5 - ≤9.5
Turbiditate                 UHT                               ≥5
Conductivitate               µS/cm la 20°C                2500
Clor rez. liber                 mg/l                               0.50
Amoniu                         mg/l                               0.50
Nitriti                             mg/l                           0.50
Nitrati                            mg/l                                  50
Fe                            µg/l                                   200
Oxidabilitate                 mgO2/l                             5.0
Duritate totala                °Dh                              ≥5
Al                             µg/l                            200
Mn                            µg/l                                   50

La bacteriologie este simplu, apa trebuie sa iasa cu 0 pe linie.
daca un singur indicator, iese din parametrii legali, apa nu este potabila. (evident dpdv legal) iar aici eu, unul, nu sunt de acord cu indicatorul de duritate totala care dupa mine ar putea fi si 0, dar asta e alta treaba.
oricum ar trebui sa incerci sa faci o analiza a apei inainte de filtru si apoi dupa filtru, pentru a putea vedea cat de eficient este. Dar in acelasi timp sa stii ca Brita actioneaza (din cate cunosc eu) numai pe gust, culoare, miros, turbiditate. adica in conditiile de Apa Nova, ar trebui sa faca apa inodora, incolora, insipida:)
daca mai ai intrebari, iti/va raspund cu placere in limita timpului disponibil

asa cum ti-am promis pe privat, iti raspund aici astfel incat sa poata vedea cu totii si sa poata folosi informatiile. cauta raspunsul meu.


 Lyvyoo, on Jun 4 2008, 15:39, said:

Despre analize am aflat urmatoarele:
La Apanova - trebuie mers la sediul central din str. Aristide Demetriade nr. 2, platiti 130lei in schimbul carora primiti un recipient steril in care se va pune apa. Se merge cu el in str. Sinei nr 44 (de la Eroii Revolutiei se ia tramvaiul 7 pana la statia Anghelutu, se merge pana in capatul strazii cu acelasi nume, se trece calea ferata si se va vedea intre doua vile institutul lor de cercetare, pe STr. Sinei 44. Examenul este microbiologic si bacteriologic. Tel. 450.20.91
La Policlinica Vitan - la parter, cum se intra pe stanga, 160RON, de asemenea microbiologic si bacteriologic. Este tot aceeasi schema cu sticla pe care o returnati cu proba de apa.

Daca initiativa mea prinde, peste o luna cand vom avea rezultatele vom putea vedea care dintre filtre contine 90% reclama si care contine substante filtrante. Daca ne unim fortele cu totii si gandim in spiritul sanatatii noastre cred ca putem face un lucru laudabil si de impact!
Deci, eu ma angajez sa fac la Brita zilele viitoare.
Spor,


#43
diasomie

diasomie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 23.08.2007
da, Brita actioneaza DOAR pe gust, culoare, miros, turbiditate. Adica doar suprafata. Apa arata si miroase mai bine . DAR mai sunt de scos metale grele, virusi, chisti, oua...tot ce vrei.

Cea mai buna o faci cu filtrele cu stadiile complete: prefiltrare mecanica, turbiditate, si urmata de filtru carbon activ , urmata de filtru ceramic. Obligatoriu in ordinea aceasta. Fiecare stadiu are beneficiile si defectele lui. Printr-o anumita succesiune se completeaza.

Folosesc filtre in line /cascada...completate cu cel mai bun care l-a gasit si folosit, filtrul Doulton Ultracarb .


BAfta

si eu as vrea sa stiu ceva rezultate la teste. as da milionul fara probleme dar nu stiu  in iasi firma de testare.

Edited by diasomie, 05 June 2008 - 20:37.


#44
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
Partial ai dreptate, partial. Iata si de ce:
cu ceea ce enumerezi tu, nu vei scoate metale grele si in nici un caz toate virusurile (atantie! virusii sunt la calculatoare:)) filtrul ceramic este destul de eficient insa nu se compara cu o clorinare sau cu un sterilizator cu UV (care este empiric in ceea ce priveste microbiologia).
O solutie destul de buna insa, este o RO (osmoza inversa) urmata de un UV. vei creste randamentul de potabilitate pana la 99,9%. Dezavantajul in acest caz consta in faptul ca osmoza lucreaza si la Ph si il poate micsora. deci depinde foarte mult de apa de intrare.
CONCLUZIE: INAINTE DE A INSTALA ORICE TIP DE FILTRU SAU SISTEM DE FILTRARE SAU TRATARE A APEI, ANALIZEAZA APA PRIMARA!
Sunt uluit sa vad cum oamenii isi instaleaza filtre si nici nu stiu pt ce sunt bune, sau ce fac sau si mai si... ce NU fac.
eu lucrez in domeniu de ani intregi de zile si mi-am tocit degetele si ochii scriind si invatand despre apa. Si ghici ce?! tot nu stiu tot. intotdeauna mai aflu cate ceva.
Nu va jucati cu viata voastra sau a copiilor vostrii!!! apa va poate imbolnavi si chiar POATE  ucide !



 diasomie, on Jun 5 2008, 21:36, said:

da, Brita actioneaza DOAR pe gust, culoare, miros, turbiditate. Adica doar suprafata. Apa arata si miroase mai bine . DAR mai sunt de scos metale grele, virusi, chisti, oua...tot ce vrei.

Cea mai buna o faci cu filtrele cu stadiile complete: prefiltrare mecanica, turbiditate, si urmata de filtru carbon activ , urmata de filtru ceramic. Obligatoriu in ordinea aceasta. Fiecare stadiu are beneficiile si defectele lui. Printr-o anumita succesiune se completeaza.

Folosesc filtre in line /cascada...completate cu cel mai bun care l-a gasit si folosit, filtrul Doulton Ultracarb .


BAfta

si eu as vrea sa stiu ceva rezultate la teste. as da milionul fara probleme dar nu stiu  in iasi firma de testare.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 grigguti, on Jun 11 2008, 21:09, said:

Partial ai dreptate, partial. Iata si de ce:
cu ceea ce enumerezi tu, nu vei scoate metale grele si in nici un caz toate virusurile (atantie! virusii sunt la calculatoare:)) filtrul ceramic este destul de eficient insa nu se compara cu o clorinare sau cu un sterilizator cu UV (care este empiric in ceea ce priveste microbiologia).
O solutie destul de buna insa, este o RO (osmoza inversa) urmata de un UV. vei creste randamentul de potabilitate pana la 99,9%. Dezavantajul in acest caz consta in faptul ca osmoza lucreaza si la Ph si il poate micsora. deci depinde foarte mult de apa de intrare.
CONCLUZIE: INAINTE DE A INSTALA ORICE TIP DE FILTRU SAU SISTEM DE FILTRARE SAU TRATARE A APEI, ANALIZEAZA APA PRIMARA!
Sunt uluit sa vad cum oamenii isi instaleaza filtre si nici nu stiu pt ce sunt bune, sau ce fac sau si mai si... ce NU fac.
eu lucrez in domeniu de ani intregi de zile si mi-am tocit degetele si ochii scriind si invatand despre apa. Si ghici ce?! tot nu stiu tot. intotdeauna mai aflu cate ceva.
Nu va jucati cu viata voastra sau a copiilor vostrii!!! apa va poate imbolnavi si chiar POATE  ucide !
Revin cu o idee: este adevarat ca cei care utilizeaza indelung apa filtrata prin RO trepuie sa ingereze o cantitate stabilita de vitamine si mai ales MINERALE? Este corect ca apei sa i se faca o analiza atat inainte, cat si dupa montarea filtrelor, nu? Si apoi, care firma iti comunica aportul necesar de calciu si magneziu, dupa montarea filtrelor RO? Studiati ofertele, faceti analiza apei, cautati valoarea consumabilelor, cat si perioada la care trebuie inlocuite acestea, in functie de calitatea apei ce intra in filtre!

#46
mikaell21

mikaell21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.10.2005

 diasomie, on Jun 5 2008, 21:36, said:

...
Cea mai buna o faci cu filtrele cu stadiile complete: prefiltrare mecanica, turbiditate, si urmata de filtru carbon activ , urmata de filtru ceramic. Obligatoriu in ordinea aceasta. Fiecare stadiu are beneficiile si defectele lui. Printr-o anumita succesiune se completeaza.

Folosesc filtre in line /cascada...completate cu cel mai bun care l-a gasit si folosit, filtrul Doulton Ultracarb .
...

Stie cineva cat costa o instalatie din asta in total?

Adica " prefiltrare mecanica, turbiditate, si urmata de filtru carbon activ , urmata de filtru ceramic".

Sau cat costa filtrul Doulton Ultracarb (pt cine si-a cumparat) ?

Merci

#47
bogdanvoiculescu

bogdanvoiculescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.08.2008

 Nicanor, on May 6 2008, 12:18, said:

...in concluzie, va rog sa ma sfatuiti si pe mine de unde sa achizitionez in bucuresti un filtru de apa bun pentru bucatarie, eu stau intr-un bloc comunist si ma gandesc sa folosesc pentru mancare apa de la retea. multumesc anticipat!...
ce ti-ar trebui tie ar fi o instalatie de osmoza inversa. cei de la firma ecotec o au. e mai scumpa dar iti faci treaba. iata situl lor www.ecotec.ro. bafta!

#48
NeUtrO

NeUtrO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.12.2006
Doresc si eu sa achizitionez un filtru de apa si ca toata lumea ma lovesc de tacticile de marketing folosite de companii.

Din ce am citit pe net, cam filtrele cu osmoza inversa ar fi de preferat.

Insa, de curand am dat peste ideea asta cu apa alkalina/acida si ionizatoarele lor. Am deschis un topic pe treaba asta aici: --> http://forum.softped...p;#entry5240963

sperand ca o sa aflu mai multe informatii, insa subiectul asta nu e asa de popular.

As dori sa aflu daca a incercat cineva sistemele sau stiti pe cineva care a incercat, ce rezultate au avut/probleme etc si ce firma recomandati cu ce filtre daca nu cunoasteti subiectul apa alkalina. (care dupa mine, se bucura de un marketing incredibil.)

:)

#49
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

 cccbbb_2, on May 17 2008, 07:24, said:

profit de invitatie si vreau sa intreb ceva . exista firme de profil care sa faca o oferta de filtrare personalizata ? tocmai ce am primit analiza apei de la put si primul impuls a fost sa sigilez putul . cum insa sunt nevoit sa folosesc apa (menajera , incalzire) , vreau sa aflu o solutie eficienta pentru cazul meu . nu pun acum rezultatele analizei pe forum , nu cred ca intereseaza pe multa lume (eventual pe PM sau mail) , vreau sa stiu daca exista o firma care , plecand de la rezultate de analiza , sa fie capabila sa dea o solutie rezonabila . poate amanuntul ca apa e foarte dura si poluata cu nitriti si nitrati ajuta ?
multumesc pentru raspuns!

DA. Noi. Cand mi-am inceput activitatea in tratarea apelor,  mi-am promis ca voi acorda asistenta gratuita celor ce o vor cere prin media, astfel incat sa poata vedea si altii si sa invete si nu voi incerca sa-mi fac reclama prin asta. De aceea nu am sa-ti dau detalii sau modalitati de contact decat daca le vei cere pe privat. sfatul meu este sa imi trimiti aici, pe main, analiza de apa si-ti voi spune punctual ce anume trebuie sa faci. daca nu te descurci, firma mea iti sta la dispozitie contracost.  


 bogdanvoiculescu, on Aug 19 2008, 17:06, said:

ce ti-ar trebui tie ar fi o instalatie de osmoza inversa. cei de la firma ecotec o au. e mai scumpa dar iti faci treaba. iata situl lor www.ecotec.ro. bafta!

de ce recomanzi osmoza pe apa de retea? nu stii ca lucreaza si asupra ph-ului si ca il reduce sub nivelun neutru de 7 devenind astfel acid? ii dai omului de furca si-l mai si imbolnavesti de stomac. de ce vorbesti fara sa stii, sau ti-au mai ramas pe stoc si nu le mai poti vinde?

#50
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

 MembruAnonim, on Jun 14 2008, 11:48, said:

Revin cu o idee: este adevarat ca cei care utilizeaza indelung apa filtrata prin RO trepuie sa ingereze o cantitate stabilita de vitamine si mai ales MINERALE? Este corect ca apei sa i se faca o analiza atat inainte, cat si dupa montarea filtrelor, nu? Si apoi, care firma iti comunica aportul necesar de calciu si magneziu, dupa montarea filtrelor RO? Studiati ofertele, faceti analiza apei, cautati valoarea consumabilelor, cat si perioada la care trebuie inlocuite acestea, in functie de calitatea apei ce intra in filtre!

este adevarat ce spui despre minerale, dar se compenseaza fara probleme prin alimentatia zilnica normala. este perfect corecta ideea de analiza inainte si dupa filtrare, aportul necesar de calciu si magneziu dupa o instalatie RO este acel aport pe care nu il vei lua din mancare sau alte surse si iti lipseste. Adica daca ai nevoie de un aport de Ca de ... sa spunem 200mg/zi si nu iti iei acest Ca din alte surse (dar oamenii au prostul  :)  obicei sa manance si mancarea din ziua de azi iti confera chiar mai mult Ca decat ai avea nevoie in mod normal), atunci va trebui sa-l obtii din suplimente nutritive. Nu se recomanda insa Ro cardiacilor si suferindelor de osteoporoza. Asta nu o spune nici un comerciant de RO!

 mikaell21, on Aug 9 2008, 13:26, said:

Stie cineva cat costa o instalatie din asta in total?

Adica " prefiltrare mecanica, turbiditate, si urmata de filtru carbon activ , urmata de filtru ceramic".

Sau cat costa filtrul Doulton Ultracarb (pt cine si-a cumparat) ?

Merci

o astfel de instalatie e costa fara montajul ei in jur de 500 RON. dar cel mai bine vezi inainte de toate ce apa ai, esti sigur ca iti trebuie asa ceva?

#51
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Ce randament are o statie de osmoza de buna calitate?
Daca apa de la fantana este practic imposibil de folosit (continut mare de nitrati, nitriti, microbiologic varza, etc) ce solutii de filtrare am? Ce va pot spune este ca forarea unui put de mare adancime ma costa conform ofertelor pe care le am acum, peste 7000 euro.
Apa vreau sa o folosesc ci in scop menajer, faptul ca ea este microbiologic pura si chimic aproape pura imi convine, iar pentru consum avem un izvor public de calitate [am facut eu analiza] la 50m de casa si nu ma doare mana sa ma duc la 2 zile pana acolo sa iau 10l de apa de baut.

Edited by Cristist50, 01 October 2008 - 14:30.


#52
TopAqua

TopAqua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.10.2008

 Cristist50, on Oct 1 2008, 15:28, said:

Ce randament are o statie de osmoza de buna calitate?
Daca apa de la fantana este practic imposibil de folosit (continut mare de nitrati, nitriti, microbiologic varza, etc) ce solutii de filtrare am? Ce va pot spune este ca forarea unui put de mare adancime ma costa conform ofertelor pe care le am acum, peste 7000 euro.
Apa vreau sa o folosesc ci in scop menajer, faptul ca ea este microbiologic pura si chimic aproape pura imi convine, iar pentru consum avem un izvor public de calitate [am facut eu analiza] la 50m de casa si nu ma doare mana sa ma duc la 2 zile pana acolo sa iau 10l de apa de baut.

Va salut!

Scuze ca intervin... dar nu prea sunt lamurit...

Apa de la fantana este microbiologic pura sau nu...?

#53
cccbbb_2

cccbbb_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.06.2007

 grigguti, on Sep 27 2008, 18:45, said:

daca nu te descurci, ...........

multumesc pentru raspuns si pentru invitatie . deocamdata am ales o solutie de compromis pentru ca au aparut niste lucratori care sapa pe strada tocmai sa introduca apa curenta (canalizarea tocmai au terminat-o) . asa ca am cumparat numai un filtru de dedurizare , l-am schimbat pe cel de sedimente cu unul mai bun si pentru consum cumparam apa imbuteliata . pana ce ajung cu instalatia  de apa la noi . dupa aia , mai vedem !

#54
deejay4angels

deejay4angels

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2006
am vazut ca filtrul de apa blue star m4 nu retine substantele minerale folositoare (magneziu, calciu, etc).

pretul este destul de mare, stie cineva daca intr-adevar este bun acest filtru pentru a oferi calitate apei?

am vazut pareri negative pentru ca trebuie schimbat filtrul cam des, insa apa are un ph de calitate daca nu sunt retinute aceste substante minerale folositoare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate