Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3511
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Adica greul dus (si)de tine intrucat te-ai implicat, implica la randu-i sa dai si banu'?Posted Image

Posed si m-am gandit la asa ceva.
Daca o sa imi reiasa a fi utila si avantajoasa financiar metoda, e posibil sa aleg aceasta alternativa.

Apa in Bucuresti e destul de bine procesata comparativ cu alte surse (si te intreb intrucat, moderator al ariei fiind si posibil datorita interesului personal, ai aflat/inteles multe referitor la tema), motiv pentru care ma gandesc la un sistem de filtrare in 2, 3 trepte (sau in 4?):
1 - anticorpusculi (rugina, nisip/mal, ...)
2 - antimetale grele (pb,...)
3 - dedurizare
4 - antibacterii, (eventual virusi) sau ce mai poate ajunge in apa (jardia,...)

Doi si trei merg ca o singura treapta sau trebuie/e mai potrivit sa fie doua?
Patru mai e necesar oare? Apa de la noi nu se "strica", e procesata vizavi de factorul septic, totusi nu se stie niciodata (neglijenta, intamplari nefericite ce tin de mentenanta si hazard).

Cate trepte consideri necesare (asa cum am mai scris pb si calcarul plus orice mai contribuie la formarea litiezei, fiind din start o tinta a sistemului de filtrare pe care intentionez sa il achizitionez/realizez)?

Edited by altnume, 28 June 2017 - 00:47.


#3512
valysoft1982

valysoft1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.09.2007
Salut.

Am urmatoarea problema.

Apa de retea trasa din mai multe puturi de mare adancime. Vreau un filtru de apa, exclus osmoza inversa. Din cate stiu furnizorul de apa nu a avut ani buni aviz sanitar pentru apa iar acum nu stiu sigur daca a obtinut avizul.


Imi poate spune cineva ceva despre ultrafiltrarea de mai jos?

https://filtro.ro/pr...-clasic-alcalin

Multumesc si astept sfaturi!

Edited by valysoft1982, 09 July 2017 - 16:37.


#3513
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Si eu am urmatoarea problema: Mi-am luat masina. Vreau sa functioneze, insa e exclus sa umblu la frane. Din cate stiu cel care mi-a vandut masina nu obtinuse RAR-ul. Imi poate spune cineva daca ii pun centuri de siguranta, pot sa merg cu ea?

Imi cer iertare, dar nu m-am putut abtine. Cred ca pe fiecare din cele aproape 200 de pagini de aici scrie ca daca vrei sa faci apa potabila, mai intai trebuie sa stii cu precizie ce probleme are apa respectiva, adica trebuie analize. Stiu, sunt scumpe, dar nu merge dupa ureche.

#3514
valysoft1982

valysoft1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.09.2007
Da..... tipic romanesc

Multumesc......pentru nimic

Eu efectiv intrebasem cat de bun este sistemul de filtrare

#3515
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013

View Postvalysoft1982, on 10 iulie 2017 - 11:56, said:

Da..... tipic romanesc

Da, tipic romanesc ... "muieti is posmagii?!"

Au fost descrise sistemele de ultrafiltrare cu bune, cu rele, cu indicatii, cu contraindicatii, pe tot threadul asta de nu stiu cate ori.

Trebuie doar parcurs cu rabdare sau cu un search pe "Ultrafiltrare" :D

#3516
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu stiu ce anume te supara. Am spus destul de clar ce trebuie. Analize mai intai. Uita-te mai in spate sa vezi cati oameni au pus analize si au primit solutii clare. Nu exista solutie universala. Totul se adapteaza pe praticularitatile apei respective.

#3517
valysoft1982

valysoft1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.09.2007

View Postargonaut, on 10 iulie 2017 - 13:16, said:



Da, tipic romanesc ... "muieti is posmagii?!"

Au fost descrise sistemele de ultrafiltrare cu bune, cu rele, cu indicatii, cu contraindicatii, pe tot threadul asta de nu stiu cate ori.

Trebuie doar parcurs cu rabdare sau cu un search pe "Ultrafiltrare" :D


Crede-ma ca tipul de filtru care ma intereseaza nu l-am gasit in toate paginile. Ma interesa este doar marketing sau chiar este ok , mai ales ultimul filtru.

De asta este forum, dar se pare ca nj exista nimeni cu informatii, doar bascalie.....

#3518
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013

View Postvalysoft1982, on 10 iulie 2017 - 15:50, said:

Crede-ma ca tipul de filtru care ma intereseaza nu l-am gasit in toate paginile.

Filtrul, cum scrie si in denumirea lui este cu ultrafiltrare. In caseta search de sus, din dreapta, daca scrii ultrafiltrare ti se deschid 7 pagini despre subiect.

Este forum nu ghiseu de informatii. Au fost scrise o gramada despre sistemele respective.

#3519
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Am si eu o problema . Unde pot gasi doar carcasele de prefiltrare pentru Ro filter one ?

daca se poate si transparente

Attached Files



#3520
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu stiu daca gasesti numai paharul de cumparat. Probabil ca gasesti sa cumperi cu tot cu capacul in care se infileteaza paharul si eventual schimbi capacul de pe carcasa. Vei avea insa ceva de munca, pentru ca pare ca trebuie sa demontezi toate capacele de pe carcasa, il schimbi pe cel care te intereseaza si dupa aia le montezi pe toate la loc...

#3521
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012

View PostM_ierdnA, on 17 iulie 2017 - 07:45, said:

Nu stiu daca gasesti numai paharul de cumparat. Probabil ca gasesti sa cumperi cu tot cu capacul in care se infileteaza paharul si eventual schimbi capacul de pe carcasa. Vei avea insa ceva de munca, pentru ca pare ca trebuie sa demontezi toate capacele de pe carcasa, il schimbi pe cel care te intereseaza si dupa aia le montezi pe toate la loc...

De ce nu merg direct capacele de aici ?http://www.filter-store.ro/filtre-apa/purificatoare-apa-casnice/componente-si-accesorii-filtre/carcasa-faqr10-6-filtre-apa

Fara sa mai schimb "slotul "unde se infileteaza ?


#3522
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Poate merg, ochiometric nu am abilitatea de a-mi da seama daca se vor potrivi filetele. Ar trebui sa contactezi firma de la care ai cumparat kitul.

#3523
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013

View Postbeku111, on 15 iulie 2017 - 14:09, said:

Am si eu o problema . Unde pot gasi doar carcasele de prefiltrare pentru Ro filter one ?

Doar carcasele, sa se potriveasca la filet si garnituri  ... 1% sanse de reusita, chiar cumparate de la aceeasi firma.
Carcasa cu totul !

#3524
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012

View Postargonaut, on 17 iulie 2017 - 17:20, said:



Doar carcasele, sa se potriveasca la filet si garnituri  ... 1% sanse de reusita, chiar cumparate de la aceeasi firma.
Carcasa cu totul !

atunci schimb cu totul si unde se infileteaza . Se potrivesc cele din link ?

#3525
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013

View Postbeku111, on 17 iulie 2017 - 18:45, said:

atunci schimb cu totul si unde se infileteaza . Se potrivesc cele din link ?
Din ce vad in prima poza, filetele sunt 1/4" deci cauta cu asemenea filet.

#3526
ursarul999

ursarul999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.06.2017
Buna ziua,

Doresc un sfat de la cunoscatori.

Tin foarte mult la sanatate asa ca doresc apa de calitate superioara. Ce instalatie ati recomanda care:

- sa fie cea mai puternica, adica sa omoare toate bacteriile, virusii, fluorura, clorul etc., absolut orice chimicala / substanta / organism nedorite
- sa (re)mineralizeze apa
- sa creasca PH-ul apei (peste 8.0)

Ma gandeam la un sistem avansat de osmoza inversa, dar astept parerile dumneavoastra.

Locuiesc in Bucuresti, bugetul este de 1000 euro.

Va multumesc anticipat.

Edited by ursarul999, 29 July 2017 - 14:19.


#3527
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View Postursarul999, on 29 iulie 2017 - 14:16, said:

- sa (re)mineralizeze apa
- sa creasca PH-ul apei (peste 8.0)

afirmatia este relativ echivalenta cu .. vreau niste apa receeee sa fiarba in clocote. osmoza la care faci tu referire DEmineralizeaza apa si-i SCADE pHul..

Edited by r_murphy, 29 July 2017 - 14:46.


#3528
ursarul999

ursarul999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.06.2017
Da, dar ii pot adauga filtru de remineralizare, asa ca va avea minerale si PH-ul va creste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate