Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3457
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Pentru alge ai avea nevoie de sterilizator UV.

#3458
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013

 leviathanus, on 27 aprilie 2017 - 10:06, said:

... dar din pacate mai am inca probleme.
Am instalat 5 filtre in linie, primul cu o sita micronica de 50 micrometri, al doilea o sita din polipropilena topita si expandata de 1 micron, un filtru carbon bloc simplu, apoi un filtru de carbon bloc cu argint si Aqualen de la Aquaphor (Rusia) si ultimul un filtru ceramic simplu.


Si, uite asa, realizezi ca bricolajul in cazul filtrarii apei nu prea da rezultate Posted Image

S-a repetat la nesfarsit aici : ANALIZA APEI INAINTEA PROCURARII UNUI FILTRU ! dar, probabil, lumea prefera sa cheltuiasca banii pe ceva inutil ca sa realizeze de ce e nevoie de analizele acelea.

Edited by argonaut, 27 April 2017 - 10:36.


#3459
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 09.01.2008
De ce tratam efectul si nu cauza? De ce nu cerem sa ne fie respectate drepturile?
De ce nu organizati in mediul online o adunare de oameni nemultumiti care sa angajeze un avocat bun sa dea in j7decata regia de apa? De ce platiti facturile de apa potabila cand primiti apa de garla? Voi munciti la fel? Nu va cere nimeni socoteala cand faceti treaba gresit?
Hai sa incercam sa depasim Nigeria la civilizatie.

#3460
leviathanus

leviathanus

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 237
  • Înscris: 02.02.2006
Am vrut sa comentez despre bricolaj si filtre de firma, dar renunț ca is obosit.
Deci să înțeleg că aia verde ar fi ceva alga si nu pot scăpa de ea decât cu sterilizare UV sau în locul ultravioletelor cu rășină pentaiodata? Rășină care cică ar da ceva gust de iod la apa- unii zic ca da, alții că nu...

#3461
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013

 leviathanus, on 27 aprilie 2017 - 20:16, said:

Deci să înțeleg că aia verde ar fi ceva alga si nu pot scăpa de ea ...

Imi place ca esti tenace, tii la ideile si faptele tale ! Posted Image

Ai tendinta sa rezolvi tot "pe coltul mesei" problema. Intro retea municipala este total anormal sa apara microbiologie. Daca apare, e o problema majora si grava.
Solutia ti-a dat-o un coleg mai sus. Reclamatie la OPC, analize, actiune pe cale juridica. Nu e o gluma !

Edited by argonaut, 27 April 2017 - 20:42.


#3462
leviathanus

leviathanus

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 237
  • Înscris: 02.02.2006
Din pacate, ce sa reclami la OPC? O sa iti spuna ca apa iasa din statie si eventual din centrala de cartier la parametrii normali, dar de vina sunt tevile din blocul tau si trebuie sa rezolvi problema inlocuirii lor pe banii tai.(adica ai asociatiei)
Si asa si cred ca e situatia..
Mai mult ca sigur ca apa e ok dar de vina sunt tevile vechi de peste 50 de ani , neschimbate.
Cu reclamatiile nu o sa rezolv nimic. Din nefericire am demisionat din functia de presedinte de bloc si nu mai pot rezolva problema singur.
Oricum sunt o droaie de locatari care consuma apa asa cum vine la robinet, nu au pretentii de la viata.
Mai mult ca sigur ca microrganismele alea se dezvolta pe teava din cauza ruginei care le permite sa formeze colonii.
Ma gandeam ca stie cineva daca as putea sa le inlatur cu un alt tip de filtru in afara de rasina pentaiodata.

Edited by leviathanus, 27 April 2017 - 23:00.


#3463
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 09.01.2008
Gresit, si reteaua de distributie este tot a regiei de apa. In tevile blocului nu se pot dezvolta alge. Dar daca renuntati asa usor asta e, cumparati seturi de filtre si platiti consumabile periodic. Eu am reclamat singur ENEL si am primit despagubiri in baza unui calcul ipotetic de pierderi. Deci sigur se poate si cu altii mai mici.

#3464
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007
pentru cei care știu mai multe decât mine, cum vi se par aceste analzie (put, bazin, loc de consum) și ce recomandați?

Attached File  COOPER JONES -Apa put.pdf   4.83MB   28 downloads

Attached File  COOPER JONES -Apa bazin.pdf   3.93MB   9 downloads

Attached File  COOPER JONES-Ap.35C.pdf   3.93MB   13 downloads

#3465
daniel_21g

daniel_21g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.05.2007
Buna ziua!

as dori sa ma ajutati cu un sfat pentru alegerea unei solutii de filtrare pentru apa potabila.

De cateva saptamani ma interesez dar inca nu am luat inca o decizie... am citi si primele 40 pagini din acest topic dar sunt inca nehotarat.


Apa provine de la un put forat la 30 m si o sa montezi o statie de dedurizare pentru intreaga instalatie

acum... pentru apa potabila, in urma unei analize mi-a iesit pe langa duritate si cantitatea de nitrati de doua ori mai mare decat maximul admis adica 100mg/l.

am doua variante (cunoscute de mine)
prima este osmoza inversa dar ... va spun sincer nu ma incanta deloc si daca s-ar putea as face tot posibilul sa o evit
iar a doua este un ansamblu de filtre sedimente+carbune activ+membrana capilara(ultrafiltrare) iar dupa acestea sa montez un cartus cu rasina regenerabila pentru eliminarea nitratilor.

acest cartus ar procesa aprox 150-200l apa apoi trebuie regenerat.

Pentru care din aceste variante sa optez?

si inca ceva... am baut apa de la un filtru cu osmoza dar nu mi-a placut ... avea un gust parca amarui "de balta" dar foarte putin oricum... neplacut... ma asteptam la altceva...
Este normal sa fie asa?

Multumesc!

#3466
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Gustul apei il dau mineralele. De doi ani si jumatate beau apa de la osmoza inversa si pot sa spun ca acum nu ma mai pot obisnui eu cu gustul apei de la mama de la bloc unde am copilarit si mi se parea cea mai buna apa din lume. Problema seamana mult cu a mea (tot put, tot pe la 30m, tot apa dura si nitrati aproape de dublul maximului admis) si am rezolvat numai cu osmoza inversa. Am incercat si cu un filtru din ala cu rasina regenerabila pentru nitrati pentru ca as fi vrut sa reduc de la 15mg/l cat imi dadea osmoza sub 10mg/l, insa nu am reusit, deci eu personal nu pot recomanda varianta cu rasina. Plus trebuie regenerata si pentru asta e un aparat special asemanator cu dedurizatorul, dar de dimensiuni mai mici, in functie de debitul de apa pe care vrei sa il scoti fara nitrati. Fara nici unfel de retinere recomand osmoza inversa fara/cu dedurizator.

#3467
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 M_ierdnA, on 09 mai 2017 - 07:38, said:

Fara nici unfel de retinere recomand osmoza inversa fara/cu dedurizator.
Nu mai face recomandari....Ar fi fost bine sa te informezi inainte cu privire la osmoza inversa.....Apropo cum stai cu analizele medicale....?

#3468
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ce stil de viata ai ?, Daca lucrezi de cazi in cap, fumezi, mai le ai cu bautul, mananci la fast food, atunci calitatea apei din put este ultima care te intereseaza, nu de la aia vei muri.
Daca ai familie te gandesti la ei si cumperi apa pentru mancat/ baut. La spalat si alte alea nu se mai pune...

Edited by keta, 13 May 2017 - 14:27.


#3469
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 keta, on 13 mai 2017 - 14:26, said:

Ce stil de viata ai ?, Daca lucrezi de cazi in cap, fumezi, mai le ai cu bautul, mananci la fast food, atunci calitatea apei din put este ultima care te intereseaza, nu de la aia vei muri.
Daca ai familie te gandesti la ei si cumperi apa pentru mancat/ baut. La spalat si alte alea nu se mai pune...
Vorbind strict de apa  rolul ei in organism e foarte mare.... Conteaza foarte mult ce apa bagi in tine......mai bine beau apa de la reteaua orasului (bine acum depinde si de oras) decat apa cumparata.....cu alte cuvinte daca tii la familie chiar ca nu trebuie sa cumperi apa decat in cazuri exceptionale (nu ai de unde sa procuri o apa de calitate, apa din reteaua orasului e infecta, etc....).....Iar o apa buna de put , tratata corespunzator si nu prin osmoza e de mii de ori mai sanatoasa decat cea din comert....Bineinteles ca depinde si de stilul de viata...sunt de acord cu tine aici....totusi pentru un om care tine la sanatatea lui apa conteaza foarte mult....

Acum revenind la problema noastra apa preparata prin osmoza e cea mai proasta apa posibila.....ma rog cea mai daunatoare pentru organism....

Edited by Clovis, 14 May 2017 - 10:52.


#3470
daridra

daridra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.07.2014
please help! Doamna (draguta Posted Image ) de la DSPB mi-a pus in brate lista cu parametrii chimici ce sunt analizati in laboratoarele lor si m-a sfatuit "parinteste" sa caut pe net ce analize vreau...ca sunt banii mei si nu poate ea sa decida. Corect, nu poate, dar o indrumare ar fi putut sa dea, mama ei de omenie..

In fine, rog cunoscatorii sa ma ajute sa ies din impas spunandu-mi ce parametri trebuie analizati pentru apa dintr-un foraj nou, adancime 65 m. Atasez lista.

Multam fain!

#3471
daridra

daridra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.07.2014
acum chiar am atasat-o! Posted Image

Attached Files



#3472
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013
Exceptand pe cei chimici din lista, mai ai si parametri biologici !

Din lista : 2,6,7,10,12,13,22,23,25

#3473
daridra

daridra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.07.2014

 argonaut, on 16 mai 2017 - 13:02, said:

Exceptand pe cei chimici din lista, mai ai si parametri biologici !

Din lista : 2,6,7,10,12,13,22,23,25


Multumesc mult! Ii am si pe cei biologici dar la analiza lor era un domn dragut care mi-a bifat necesarul Posted Image

#3474
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005

 Clovis, on 14 mai 2017 - 10:35, said:

Acum revenind la problema noastra apa preparata prin osmoza e cea mai proasta apa posibila.....ma rog cea mai daunatoare pentru organism....

Si eu pot spune ca este foarte sanatoasa si foarte recomandata...dar nu pot sustine teoria mea !
A ta este foarte periculoasa,te rog sa dezvolti.

Multam

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate