Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Review slider & steady pentru DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Mi-am cumparat de curand doua echipamente excelente si am zis sa imi fac putin timp sa impartasesc experienta cu voi Posted Image
Am fost mult timp impotriva DSLR la eveniment si inca sunt, pentru ca dupa parerea mea plusul de calitate al imaginii este platit mult prea scump, printr-o rata enorma de gafare a cadrelor si o sansa mult mai mica de a "fi pe faza" cand/daca se intampla ceva spontant/unic/inedit/pretios. Insa pe partea de promovare, interviuri, publicitate, videoclipuri, am fost intotdeauna pentru, de fapt primele filmari DSLR prin niste combinate chimice din Romania le-am facut la inceputul anului 2009, cam la cateva luni dupa ce a aparut 5D Mark 2-ul.

Acuma, stim deja cu totii ca DSLR-ul cand nu sta pe monopied/trepied, sta fie pe slider, fie pe steady Posted Image Dupa un studiu indelungat si mergand si pe recomandarile celor mai vechi in domeniu, am concluzionat ca firma KONOVA este best-buy la ora actuala. Avantajul principal al acestei firme este ca ofera un slider modular, adica poti lua pt inceput doar sina, apoi adaugi motorizare sau alte accesorii utile. Picioarele sunt geniale ca prindere/desfacere/ambalare, din acest motiv K2-ul era deja f popular, K3-ul a venit cu niste rulmenti in plus dar la care ulterior s-a renuntat din motive de zgomot, insa nu asta a fost chinuiala cea mai mare cu alegerea lui. Lungimea optima pentru mine a fost cea mai mare problema.

La inceput vrei sa-ti iei de cel putin 1-1.5m, ti se pare ca "bigger is better". Mare greseala. Plecand de la dificultatea de a-l manerva in spatii stramte, la dimensiunea unui portbagaj normal de masina, pana la ergonomia optima de manipulare si durata medie a unui cadru de gen, eu am ajuns la concluzia ca 80cm sunt ceea ce-mi trebuie. 60cm a mai fost foarte aproape, insa am observat ca eu de multe ori am nevoie de o deplasare de fix 60cm, asa ca prefer sa nu "lovesc" marginile si sa mai am 10cm in fiecare parte pana la capat. La o viteza normala de deplasare a camerei, 60-80cm la mine inseamna intre 4 si 8 secunde, adica exact cat vreau sa aibe un cadru deplasat lateral.

Mai departe, m-am lovit de problema faptului ca la 80cm, slidere "normale" cam trebuie fixate pe 2 suporti stanga/dreapta. Pentru ca timpul si lenea sunt o problema Posted Image am preferat sa caut o solutie in care sa montez mereu sliderul doar central, pe un trepied tzeapan si cu asta basta. Tot ce am testat pana la K5 (primul heavy duty) aveam impresia ca flexeaza putin la capete (adica imaginea pierde bula, orizontul nu mai este drept). Doar K5-ul asta nou este ranforsat si cu o miscare foarte ok m-a convins imediat. Multumiri www.westbuy.ro ca m-a lasat sa le iau pe toate la rand (nu numai konova) si sa le testez in draci pana m-am decis intr-un final cu greu...

Prin urmare am cumparat asta http://www.westbuy.r...olly-track.html si m-am pus pe treaba. Foarte multumit de faptul ca spre margini, creste forta de frecare si camera se "franeaza" singura la modul cel mai lin. In felul asta poti avea 2-3 secunde de imagine statica in ambele extreme ale cadrului. Prinderea trebuie facuta cu doua suruburi, (unul mare si unul mic) si pe "lung-ul" trepiedului pt stabilitate maxima, ca-n pozele atasate. Strangeti suruburile cu o moneda de fiecare data cat de tare puteti, pana va pleznesc degetele, conteaza mai mult decat va puteti inchipui. Momentul fortei face ca la margini, aparatul de numai 1,5kg sa tensionez in sistem parghie aceste prinderi cu o tensiune foarte mare, iar orice "hac" se va vedea abia mult timp dupa filmare, la editare pe imagine.

Am luat un cap fluid pe bila, pentru ca de multe ori un cap normal nu te va lasa sa fii cat vrei de creativ si sa montezi sliderul in directii oblice, non-orizontale. http://www.westbuy.r...g-payload-.html
Din pacate era mai bine ceva similar ca functionalitate dar cu prindere manfrotto clasica, insa asta n-am gasit inca a ramas o tema ulterioara. Daca aveti recomandari, chiar va rog. Momentan imi lipseste si un maner la cap, dar m-am obisnuit si poti lucra foarte ok si fara, bucurandu-te de spatiul redus necesar in jurul lui (lumea e proasta, foarte multi va vor darama sliderele cu o frecventa bolnava, aveti mare atentie la asta, mi-este imposibil sa subliniez cat de important este acest aspect).

In concluzie, sliderul e foarte bun si-si face treaba excelent. Pus pe niste picioare zdravene si un cap Manfrotto 501 HDV merg...ca unse Posted Image Voi atasa la final video cu ambele echipamente puse la treaba la modul cel mai serios.

Pe partea de steadycam, de o mare popularitate se bucura modelulhttp://www.westbuy.ro/sisteme-de-stabilizare/wieldy-technic/handheld/wieldy-carbon-fiber-iron-triangle-video-stabilizer-1kg-7-kg-.html Asa cum puteti vedea deja la http://cheesycam.com...era-stabilizer/ este o copie imbunatatita a primului wiledy, care era o alternativa mult mai rentabila a popularului glidecam 4000. Nu mai stau sa prezint ce exista deja pe net, tot ce va spun este ca noile reglaje (suportul de bara) face toti banii. Echilibrarea este mult mai usoara, iar faptul ca atunci cand lungesti partea de jos, nu mai exista rotirea circulara te salveaza de la multe re-echilibrari. Sunt foarte multumit de el, zboara perfect pentru cat costa dar atentie ca eu acum o luna cand l-am luat, nu l-am putut cupla din prima cu un arm brace http://www.westbuy.r...-glidecam-.html ca pana acum (la vechea varianta de wiledy mergea brici), pt ca noul sistem are suportul de mana la alt diametru asa ca a trebuit sa fac o vizita la un strung Posted Image Sper ca intre timp s-a rezolvat problema....

Ambele echipamente au fost folosite pentru realizarea unui spot promo pentru Aristocrat Events Hall (una din cele mai populare sali de nunta din Bucuresti), puteti vedea rezultatul aici : http://www.lensmedia...istocrat-promo/

Astept pareri, impresii si comentarii, sau de ce nu, intrebari, la care o sa incerc sa raspund cand pot, multumesc de intelegere.

Attached Files



#2
Black11

Black11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 07.12.2011
Exact la fel am si eu, dar ceva mai diferit. Posted Image Eu am trepied facut din picioare EI-717 X+cap Manfrotto 501 HDV. Sliderul l-am facut dintr-un profil Igus in lungime de 80 cm (cateodata mi-as dori totusi sa am cursa mai lunga) caruia i-am pus picioarele de la Konova. Le-am gasit de cumparat separat. E o struto-camila buna, nu cred ca mai are cineva in tara la fel Posted Image Cred ca este mai bun sliderul Konova pe rulmenti, insa eu am vrut sa ies mai ieftin si a iesit destul de ok si rezistent. Cu banii castigati mi-am permis sa iau un cap 701 HDV pentru slider. Posted Image Am gaurit sliderul si am pus o placuta clasica Manfrotto, astfel incat sa pot pune sliderul pe trepied. GunX eu zic ca ai pozitionat gresit sliderul pe trepied, tu in felul asta trebuie sa strangi tare capul Manfrotto si exista riscul sa rupi rotita aia de plastic. Eu am patit-o, am strans prea tare rotita, s-a rupt si a trebuit sa trimit capul la garantie. Pune placuta sub slider invers, astfel incat sliderul sa stea perpendicular fata de manerul capului fluid. Deocamdata iti merge pentru ca folosesti DSLR si e relativ usor, insa in timp nu va fi ok. Eu folosesc Sony AX 2000 sa culisez pe sistemul asta si e ok. Cu DSLR merge de minune Posted Image Toate sistemele am vrut sa le am pe placuta de la Manfrotto astfel incat sa pot muta camera de pe flycam pe slider, trepied, monopied, fara sa schimb placuta.

GunX ma bucur ca esti entuziasmat de sistemul tau. Si eu am fost la fel. Am studiat mult pana sa-mi fac ce am acum, nimeni nu mi-a dat pontul asta. La inceput puneam sliderul pe 2 trepiede banale, insa timpul foarte scurt alocat sedintei foto-video de nunta nu imi permitea sa montez asa ceva. Asa ca varianta de slider pe un singur trepied cu cap solid e o varianta mult mai buna.

P.S.: Am un flycam C5, l-am cumparat impreuna cu arm brace. Am crezut ca va merge asa, sa pot filma cateva minute macar pentru clip. Insa in realitate iti rupe mana, nu merge fara vesta si brat. Nici macar cu DSLR :( La anul am sa cumpar vesta de la WIELDY, cu brat dublu. Am vazut ca au scos versiunea 2, dar nu imi place ca are bretelele rosii. :(

Edited by Black11, 29 August 2013 - 02:03.


#3
adrianopolis25

adrianopolis25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.10.2009
Multumesc GunX. Iar am mai învățat ceva de la tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate