Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

De la 0 la fotograf de nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
296 replies to this topic

#19
asheritza

asheritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.08.2013
Va multumesc pentru sfaturi!o sa iau un  24-70 f 2.8 L de inceput (asa m-a sfatuit si fotograful cu care o sa fac cursul) si cand o sa mai am banuti,o sa iau si un 70-200mm f 2.8 L.dar pe canon eos 5d mark 2 sunt setata:))...sunt 3 persoane pe care le stiu din orasul meu care au aparatula cesta,printre care si un fotograf pe care il stimez..or avea mai multi......cele 2obiective le are si o tipa care m-a ajutat cu nunta cand am avut....de 2 ani este fotograf,insa de curand si le-a luat pe acestea!...sambata cand am dat de ea la o nunta,am vazut seara cum descarca pozele...si majoritatea pozelor din restaurant erau cam albicioase,dupa parerea mea!a facut pozele cu canon eos 5d mark 2 si a folosit 24-70 in restaurant!la imprimanta ieseau bine....hmmmm...de ce oare erau albicioase?o sa vreau sa-mi iau si un al doilea aparat,dar asta pe parcurs...atunci probabil o sa iau ceva mai ieftin!:D
va multumesc inca o data!

Edited by asheritza, 13 August 2013 - 08:50.


#20
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
mai, fata, mai... nu scula face meseriasul meserias ...  ia obiectivele alea daca te tine punga, ca-s bune
dar cu aparatul .... mai gindeste-te inca o data
si inca o data
si inca !

auzi tu, mai, fata? dar de nikon ai auzit?
obiectivele alea pe nikon , 24-70 si 70-200, ambele cu 2.8, cit costa fata de canon?
si ce aparat de la nikon ar fi "linga" 5d2 ?

dar la blitz(uri) de ce nu te-ai gindit?

hai, spune !

Edited by Taxon, 13 August 2013 - 09:36.


#21
asheritza

asheritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.08.2013
ma luati cam tare,avand in vedere ca am zis ca sunt incepatoare!Posted Image...m-am gandit si la blitz...unu momentan!nu ma intreba de care si cum...dar o sa am si din ala...care ar fi mai bun?
ideea este ca imi place mult bysergio....si atat ea,cat si el,au Canon!Ei sunt the best pentru mine!asa ca....vreau si eu Canon!Posted Image...toti prietenii au Canon...deci,de ce mi-as lua Nikon?Da,am citit ca ar avea culorile mai nush cum si etc....dar,de ce sa-mi iau Nikon cand in jurul meu vad numai Canon!?

aaa.....si inca ceva....sunt constienta ca nu devin fotograf peste noapte,dar am zis si repet,incet,incet,in 2,3...n ani,sper sa ma pun la punct si sa fiu si eu un fotograf in adevaratul sens al cuvantului!vreau sa invat!

Edited by asheritza, 13 August 2013 - 10:01.


#22
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Daca esti incepatoare... in acei 2,3 sau mai degraba N ani in care o sa te pui la punct pentru nunti si botezuri, o sa ai toata aparatura asta extra scumpa, extra invechita.
Iti poti face debutul si cu aparatura mult mai ieftina, sa nu inghete inima-n tine ca a patit cine stie ce, ca s-a pus un fir de praf pe lentila, acum cand esti incepatoare.
Ca asa se intampla, nu de alta.

Poti face fotografii minunate ca incepator cu Nikon D3100 si obiectiv kit, sunt atatea exemple, nu ai nevoie de body pro si cu lentile pro.
Daca toti in jurul tau au Canon, e ok sa iei Canon ca poti face schimburi de accesorii, obiective, etc. Daca nu e cazul de asta, poti lua Nikon - comunitatea e mai mare si mai stransa in RO.

In final alegi ce vrei, daca esti asa setata pe varianta asta. Ce vrei sa iei sunt scule bune, serioase. Dar neavand experienta le iei degeaba pe astea scumpe, mai bine ceva ieftin si pastrezi banii pentru ceva serios cand vei avea si experienta. Na, asta-i parerea mea... :)

#23
asheritza

asheritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.08.2013
ce pot sa fac acestui aparat?Posted Image)...doar nu l-oi nenoroci din prima!Posted Image...eu il iau sa ma tina!Posted Image ...eu vreau sa iau o singura data...si ceva bun!Posted Image..nu vreau sa arunc banii pe ceva ieftin,ca mai apoi n-am cui sa-l dau..eu zic ca asa mai repede pierd banuti!

Edited by asheritza, 13 August 2013 - 10:58.


#24
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Postasheritza, on 13 august 2013 - 09:55, said:

.dar,de ce sa-mi iau Nikon cand in jurul meu vad numai Canon!

Pentru ca poti ... Posted Image .  Daca cei din jurul meu au "dacii rosii" de ce sa nu imi iau albastra sau galbena poate mi s-ar potrivi cel mai bine . Glumesc si eu ... cred ca cel mai putin important este ce brand alegi ( nikon , canon, Sony ... ) atat timp cat ai socoteala facuta de la inceput si sti ce vrei de la respectivul sistem .

Totuşi recomand sa mergi mai intai ca " asistent fotograf " la mai multe sedinte cu un aparat imprumutat ( daca ai de la cine imprumuta evident ) dupa care sa faci investitia respectiva ...

Edited by alexx20alexx, 13 August 2013 - 10:59.


#25
asheritza

asheritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.08.2013
nu-ti imprumuta nimeni sculele!Posted Image
ce i-as putea face?Posted Image...am garantie 2 ani oricum:D...din cate stiu!Posted Image

Edited by asheritza, 13 August 2013 - 11:04.


#26
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Treaba e relativ simpla: daca faci fotografie pe bani (cu exceptia celei de produs, probabil) ai nevoie de back-up. Iar la nunta e cel mai grav sa nu ai. Nu te asteapta nimeni sa suni un prieten sa incerci sa faci rost de ceva cu care sa tragi. Asa ca ai nevoie de un body in plus, un blitz extra si ceva obiectiv suplimentar cu care sa poti lucra daca pica primul.

Apoi, 5D2 e un aparat bun pentru nunti dar deja un pic cam vechi. Il iei anul asta si, cand vei vrea sa faci un upgrade, o sa-l dai pe mai nimic. La focus si iso e sub 6D, care e mult mai potrivit in ziua de azi pentru nunta, daca nu poti ajunge la 5D3. Si poate chiar si atunci, ca iei aproape 2 in banii de un 5D3. Daca esti decisa, go for it. Daca insa vrei sa experimentezi un pic inainte, ca sa vezi daca faci fata, risti sa pierzi o multime de bani daca vei vrea sa le vinzi dupa ce decizi ca nu-ti place.

Fotografia e o pasiune frumoasa. Atunci cand o faci pe bani si trebuie sa raspunzi unui client (mai mult sau mai putin realist in asteptari), nu mai e mereu asa de usor. E posibil sa iti schimbi optica despre "fotografiat miresici", dupa ce treci prin primele cateva nunti facute pe bani si cu tine responsabila de reusita imaginilor.

Edited by miromulus, 13 August 2013 - 11:15.


#27
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postasheritza, on 13 august 2013 - 10:54, said:

ce pot sa fac acestui aparat?Posted Image)...doar nu l-oi nenoroci din prima!Posted Image...eu il iau sa ma tina!Posted Image ...eu vreau sa iau o singura data...si ceva bun!Posted Image..nu vreau sa arunc banii pe ceva ieftin,ca mai apoi n-am cui sa-l dau..eu zic ca asa mai repede pierd banuti!
Poti sa-i faci multe, la fel cum poti face oricarui alt aparat. Ideea e ca nu iti e foarte util de la inceput... E ok. Normal. Daca poti ia-l.

Dar ideea e ca are deja o varsta - doar e un aparat din 2008, deci 5 ani - mai il tii si tu 2-3-N ani pana inveti, o sa fie deja vechi rau. Nu ca nu ar face poze oricum sau ca nu e bun, dar evolueaza rapid tehnologia si chiar conteaza anumite lucruri din aparatele noi, fata de alea vechi, spre exemplu zgomotul la ISO mare. Si in functie de stilul pe care o sa-l dezvolti, poate chiar o sa ai nevoie des de ISO mare. Plus multe alte aspecte.

Eu sunt adeptul tehnologiilor noi, mai ales cand ai un buget generos, si-l ai! Ca altfel nu te gandeai la tot echipamentul asta.

Ceva mai ieftin si bun pe care sa inveti si sa poti pastra ca backup ulterior - dupa ce inveti si te hotarasti ce fel de echipament vrei, ce brand, etc. Daca te duci la evenimente, vei avea nevoie teoretic de un aparat de backup. Posted Image

#28
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
La nunta in Romania rar nu ai nevoie de ISO mare :) Si in cazul asta, aproape mereu ce e mai nou e mai bun

#29
asheritza

asheritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.08.2013
primul body o sa fie cel specificat:D....pentru al doilea ce recomandati?oricum momentan am banuti doar pt mark 2 si obiectivul 24-70.in timp,vreau sa am doua...acum nu-mi permit!orice aparat as lua,va fi "vechi" peste cativa ani!este normal!dar vreau ceva bun cu care sa incep,dar pe care sa-l pot folosi ceva ani!Posted Image

Edited by asheritza, 13 August 2013 - 11:43.


#30
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postmiromulus, on 13 august 2013 - 11:17, said:

La nunta in Romania rar nu ai nevoie de ISO mare Posted Image Si in cazul asta, aproape mereu ce e mai nou e mai bun
De ce? E mai multa lumina in RO decat in alte tari si scazi ISO?
Totul tine de stilul tau.

Da, aproape mereu ce e mai nou e mai bun. Nu mereu, dar cand vorbim de aparat din 2008, meh, nu prea as lua.
Am folosit si eu aparate din game DX superioare dar mai vechi, iar comparativ cu altele entry/medium noi, nu-mi plac.

View Postasheritza, on 13 august 2013 - 11:24, said:

primul body o sa fie ce-l specificat:D....pentru al doilea ce recomandati?oricum momentan am banuti doar pt mark 2 si obiectivul 24-70.in timp,vreau sa am doua...acum nu-mi permit!
Cel.

Pentru al doilea nu ai nevoie acum. Nu o sa te duci la nunti acum cand nu inca nu stii ce sa faci si nici nu o sa ai nevoie de backup atat timp cat nu esti fotograful principal. El are backup.
Daca o tii pe-a ta cu Mark2 si 24-70 nu stiu de ce ai mai postat sau de ce vrei pareri. Unii ziceau sa incerci varianta Nikon, altii au zis ca sunt si alte variante... :)
24-70 e ok pe orice ai merge - Nikon sau Canon. Eu as fi mers pe Nikon D7100 + 24-70 (poate cam lung la 24 pe DX dar mie mi se pare ok) + 1-2 obiective fixe + flash.
Si nou, si bun, calitate foto ai din plin. Oricum spor! Orice ai alege. :)

#31
asheritza

asheritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.08.2013
multumesc pt sprijin!dar de ce fotografiile tipei cu mark 2 si 24-70 erau atat de luminoase?

#32
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostStefan_CM, on 13 august 2013 - 11:34, said:

De ce? E mai multa lumina in RO decat in alte tari si scazi ISO?
Totul tine de stilul tau.


Cred ca m-ai inteles gresit. E f putina lumina. Iar ISO mare e o necesitate la nunti, nu o gaselnita de marketing. Probabil de asta se si merge de cativa ani pe ISO mare curat.

View Postasheritza, on 13 august 2013 - 11:47, said:

multumesc pt sprijin!dar de ce fotografiile tipei cu mark 2 si 24-70 erau atat de luminoase?

Poate are lumini suplimentare. La cine te referi?

Edited by miromulus, 13 August 2013 - 11:50.


#33
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postmiromulus, on 13 august 2013 - 11:49, said:

Cred ca m-ai inteles gresit. E f putina lumina. Iar ISO mare e o necesitate la nunti, nu o gaselnita de marketing. Probabil de asta se si merge de cativa ani pe ISO mare curat.

Corect. Am inteles opusul din ceea ce ai spus. :) Oricum, din motivul asta recomandam ceva nou, mai performant la capitolul asta.
Plus ca in anumite situatii e mai placuta atmosfera cu lumina existenta decat cu cea a flashului. Iar fara ISO mare cu greu poti fotografia fara flash, mai ales in incaperi.

#34
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postasheritza, on 13 august 2013 - 11:47, said:

multumesc pt sprijin!dar de ce fotografiile tipei cu mark 2 si 24-70 erau atat de luminoase?

Erau albicioase pentru ca nu stia sa expuna, pentru ca a mers pe ideea ca daca are scule, e fotograf.

#35
asheritza

asheritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.08.2013
am scris mai sus...e vorba de o tipa care m-a ajutat la pregatirile de nunta si care face poze de cel putin 2 ani...ne-am intalnit la o nunta si am constatat ca erau cam luminoase pozele...dar cand au fost scoase la imprimanta aratau bine!are mark 2 si a facut pozele cu24-70.
deci expunerea era problema!

Edited by asheritza, 13 August 2013 - 12:52.


#36
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Erau supraexpuse cand le-a tras (pe LCD-ul aparatului), pe laptop cand le-a descarcat, dupa prelucrare? In opinia mea, daca aratau bine la print, sau le-ai vazut pe ceva monitor necalibrat, sau le-ai vazut pe lcd si asa trage ea, urmand sa le corecteze dupa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate