Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Cât de ieftin ar putea costa o casă de 100mp amprenta? La 20.000€ mă încadrez?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Chiar azi m-a surprins un bloc in constructie, nu numai ca ocupa terenul 100% dar avea de la etajul 2 balcoane inchise peste trotuar si peste spatiul verde al blocului vecin, adica peste gard! Ocupare de peste 100% n-am mai vazut niciodata! N-am avut aparatul foto la mine ... dar mai trec pe acolo special.

Solutia cea mai comoda e cu consolidare si extindere, pe acelasi loc cu vechea casa din care eventual se pastreaza peretele de la strada.

#20
cashparay

cashparay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.11.2008
Salutare ,

intervin si eu pe acest topic cu o mica intrebare pentru ca am citit ceva ce m-ar interesa si pe mine. sunt cam in aceeasi situatie ca si cel  care a initiat topicul , adica detin un  teren pe care a fost o casa veche din chirpici.. din ea nu a mai ramas mare lucru in sens ca mai toate zidurile ei de chirpici sunt cam la jumate , nu e  nici unul intreg.. dar vin cu intrebarea daca la fel s-ar putea sa contruiesc in acelasi loc pe aceeasi amprenta din CF pentru ca ar fi destul de maricica vechea casa (cca 119 mp ) .  asta ca sa  nu  mai alerg pentru tot felul  de autorizatii  de demolare si contruire etc.. sa cer doar autorizatie de reparatie sau renovare (nu stiu exact cum ii zice) si sa ridic pe aceeasi amprenta noua casa.. la fel cu peretii cum nu prea sta mai nici unul in picioare cum trebuie..sa demolez mai tot pe acolo si  sa ridic repede casa (structura de lemn) ?
mentionez ca  nu as avea vecini rai , si nici  cei  de la primarie nu sunt rai.

#21
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
(4)Prin exceptare de la prevederile alin. (2) se pot emite autorizatii de construire si fara documentatii de amenajare a teritoriului si de urbanism aprobate, pentru: (la data 23-Nov-2009 Art. 2, alin. (4) din capitolul I reglementat de Art. 56 din capitolul IV, sectiunea 1 din Norme Metodologice din 2009 )
a)lucrari de modificare, de reparare, de protejare, de restaurare si de conservare a cladirilor de orice fel, cu conditia mentinerii aceleiasi functiuni, a suprafetei construite la sol si a volumetriei acestora;

Se emite tot Autorizatie de Constructie si nu e nici o diferenta de timp, bani, proiecte si autorizatii intre demolare/constructie si consolidare.
Singura diferenta este daca sunt probleme pe partea de Urbanism - eu aveam probleme ca satul nu avea PUG, aici initiatorul vrea sa construiasca pe teren mic pe care daca ar demola nu ar mai fi voie sa construiasca, samd.

Edited by Oxigen1234, 14 August 2013 - 10:10.


#22
cashparay

cashparay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.11.2008
Sa inteleg ca mai rentabil ar fi sa ma pun sa demolez tot pe acolo si sa imi fac apoi casa la amprenta care o vreau eu ?  
alta intrebare e cu autorizatie de demolare.. as putea sa demolez de exemplu anu asta fara acea autorizatie? asta ca sa nivelez de anu asta tot terenul si apoi  de la anu sa alerg dupa autorizatie demolare/construire ?  sau se poate sa am probleme in acest caz ?

#23
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003
Si pentru demolare iti trebuie autorizatie, care, logic, se obtine inainte sa te apuci de treaba. Dar nu te grabi cu demolarea, s-ar putea sa fii nevoit sa recurgi la consolidare si extindere in functie de factorii de urbanism vs ceea ce vrei tu sa construiesti.

Edited by dcg, 14 August 2013 - 12:37.


#24
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Din ce ai scris reiese ca suprafata minima pentru a construi este de 150 mp pentru locuinte insiruite.


(2) Autorizarea executării parcelărilor, în baza prezentului regulament, este permisă numai dacă pentru fiecare lot în parte se respectă cumulativ următoarele condiţii:
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;
Posted Image suprafaţa minimă a parcelei de 150 m2 pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 m2 pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei.

Edited by bicosu, 14 August 2013 - 15:14.


#25
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Corect. Doar ca termenul insiruite a fost oarecum interpretat, astfel incat chiar si casele alipite la calcan s-au considerat tot insiruite si li s-a emis autorizatie de construire.

"fara documentatii de amenajare a teritoriului si de urbanism aprobate" inseamna ca nu trebuie conditionata eliberarea autorizatiei de construire, restaurare bla bla de existenta unor planuri urbanistice aprobate sau nu. Asta nu inseamna ca se elibereaza autorizatii pe ochi frumosi, ci se depun documentatii ce isi urmeaza calea normala si legala.

Edited by Inginerul_bv, 14 August 2013 - 21:21.


#26
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011

 Inginerul_bv, on 14 august 2013 - 21:20, said:

"fara documentatii de amenajare a teritoriului si de urbanism aprobate" inseamna ca nu trebuie conditionata eliberarea autorizatiei de construire, restaurare bla bla de existenta unor planuri urbanistice aprobate sau nu. Asta nu inseamna ca se elibereaza autorizatii pe ochi frumosi, ci se depun documentatii ce isi urmeaza calea normala si legala.
Eu o inteleg ca in acest caz autorizatia de constructie nu este limitata de Certificatul de Urbanism si de restrictiile din PUG privind POT/CUT/retrageri/suprafata totala minima/latime minima la drum/samd. Normal ca trebuie planuru DTAC, expertiza pentru consolidare si avize utilitati pentru AC.

#27
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Multumesc pentru tot sprijinul. Sper ca, la primavara, sa pot incepe jurnalul unei case. Pana atunci, as mai avea o intrebare: la autorizatia de refacere/consolidare a casei vechi, construite la calcan cu casa vecinului, am nevoie de acordul lui?

#28
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013

 GILOFFICE, on 30 august 2013 - 19:19, said:

Multumesc pentru tot sprijinul. Sper ca, la primavara, sa pot incepe jurnalul unei case. Pana atunci, as mai avea o intrebare: la autorizatia de refacere/consolidare a casei vechi, construite la calcan cu casa vecinului, am nevoie de acordul lui?

noi am construit la calcan si am avut nevoie de acordul ambilor vecini (avem calcan/calcan). cand am cumparat terenul proprietarii aveau urbanism scos si am vazut acolo exact conditiile. noi am fost obligati si sa-i facem subzidire vecinului, daca la tine apare aceasta conditie, pune deoparte niste bani buni  - peste 1000 euro. fiind vorba de refacere/consolidare poate sunt alte conditii. cel mai bine intrebi la primaria care iti va emite autorizatia.

#29
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,697
  • Înscris: 05.03.2004
Cam cat ar costa, totusi, construirea unei case (mp) modeste dar decente?

#30
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008

 zircon, on 16 martie 2016 - 08:56, said:

Cam cat ar costa, totusi, construirea unei case (mp) modeste dar decente?
In jur de 400 euro pe mp la cheie, fara cost teren si utilitati, avize.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate