Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cât de ieftin ar putea costa o casă de 100mp amprenta? La 20.000€ mă încadrez?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Vă salut pe toți și vă cer sprijinul într-o problemă: am un teren de 140 mp în București, situat între case. A mai fost o construcție pe terenul respectiv, cu zidul la stradă, dacă asta contează. Mă interesează foarte mult să pot construi o casă pe terenul respectiv, dar nu am mai mult de 20.000€. Poate, cel mult, cu împrumuturi pe la rude, 25.000€.  Practic, ce îmi doresc e un apartament de 3 camere precum cel de la bloc pus pe acest mic teren. M-aș încadra să construiesc o căsuță, doar parter, de 80mp utili, din zidărie, la banii ăștia? Cu tot cu instalația de gaze, termopane, acoperiș de tablă?

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
La 200 E mp, nu cred....e cam putin parerea mea...dar acum depinde si ce materiale bagi.

Edited by -Diana-, 12 August 2013 - 19:51.


#3
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
da, 25k, daca stai pe santier si stii de unde sa cumperi materialele bune si sa negociezi preturile.

#4
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012
Poate doar ceva de genul ti-ar fi disponibil in bugetul tau.
http://www.practicma....ro-126774.html

#5
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
Sunt mai multe firme in tara care fac case la rosu, fara etaj cu aprox. 90mp utili pe structura de lemn cu 11.000 de euro. Iar cu diferenta de bani iti finisezi si utilezi casa cum vrei tu.

Edited by khazar, 12 August 2013 - 19:48.


#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Nu! Iar cu diferenta aia, rogojini.

#7
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Mdap :( . Deci nu prea... Trebuie și proiect, și autorizații, și fundație, și instalații de gaze+curent, și acoperiș, și uși, și termopane, și centrală termică, și radiatoare, și izolație, apoi o mobilă cât de ieftină...
Case de lemn văd că sunt cam la 450 €/mpc, iar firma axcon de mai sus cred că nu mai există.

M-am mai gândit la soluția P+1, de a construi încă un „apartament” identic deasupra, cu acces separat direct din stradă cumva, care s-ar vinde sigur cu cel puțin 45.000€ (în zonă, la bloc, apartamentele de 3 camere și 70 mp costă 70.000€). Plus 20.000 ai mei, poate aș reuși să fac, cu 65.000€, două astfel de „apartamente” suprapuse, din zidărie?

#8
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
- proiect casa, avize, autorizatii, record gaze, record eletrica = minim 2000 euro
- casa la rosu (fundatie beton si pereti din caramida Porotherm, dar fara subsol; fara instalatii electrice, sanitare, hvac si termice; fara termo si hidroizolatii; fara acoperis; fara geamuri) = cca 100 euro / mp pe suprafata desfasurata
- put si fosa = minim 2000 euro
- gard din plasa cu stalpi metalici inalti de 1.75 metri, fundatie beton = minim 20 euro /metru linear
- finisaje interioare, izolatii, instalatii, centrala  termica= minim 400 euro/mp desfasurat

Preturile includ manopera unor mesteri mai ieftini (de genul "Bolintin"). Bine, acum preturile de mai sus depind mult de calitatea materialelor si a manoperei, daca ai sau nu ai un diriginte de santier independent de constructor si de proiectant (el costa cam 500-1000 euro/casa dar sigur creste calitatea lucrarii si iti economiseste timp, bani, nervi)

Cel mai bine este sa obtii de la architect tot necesarul de materiale etc ---> pe baza proiectului.Cel mai bine este sa obtii de la architect tot necesarul de materiale etc ---> pe baza proiectului. Cu proiectul in brate vei merge la 2-3 firme de constructii si asa sa afli pretul estimativ (la care mai pui o marja de +20%).

In orice caz, o casa P+M cu o suprafata totala desfasurata de cca 140 mp te aduce la minimum 65.000 euro ca sa fie locuibila cat de cat si in orice anotimp. Dupa care, in cca 3-4-5 ani, mai bagi macar vreo 40.000 euro in diverse finisaje. Din cei 140 mp doar cca 80-85% sunt considerati util, restul sunt peretii cladirii.

Apoi, daca te arunci sa pui panouri solare sau la centrala eoliana sau pompa de caldura atunci trebuie sa mai adaugi vreo 10.000 - 20.000 euro lejer, dar iti scoti banii in timp.

In banii de mai sus nu intra terenul....

Edited by kmailand, 12 August 2013 - 21:15.


#9
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Prea tare te-ai ambalat cu calculele. Daca a mai fost acolo o constructie si nu mai e, e nasol, caci legea zice ca nu se poate construi pe o suprafata de teren mai mica de 200 de mp. Plus ca la 80 de mp utili cat zici matale ca ai vrea, s-ar traduce intr-un 100 mp sa zicem construit..........depasesti cu muuuuuuuuuuuuult orice POT din tara asta. Asa ca da fuguta la OCPI si vezi daca-ti mai apare casa in CF. Daca da, mai ai o sansa in sensul ca-ti poti face un proiect de consolidare care sa fie autorizat si pe partea celalta tu-ti faci o casuta noua si minunata dar nu mai mare decat a fost vechea casa.

Edited by Inginerul_bv, 12 August 2013 - 21:30.


#10
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Ahap. În teorie suna frumos, dar în practică... Casa încă mai există fizic (mă rog, zidurile de la stradă și ferestrele, că înăuntru, în curte, e mai mult căzută), deci aproape sigur există și în cartea funciară. Înțeleg deci că, chiar dacă aș masca noua casă într-un proiect de consolidare a celei vechi, tot n-aș putea s-o fac P+1, cea veche fiind doar P? Vânzătorul terenului spune că se poate face spațiu comercial la parter și locuința deasupra. Încearcă să mă păcălească?

#11
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012

View PostGILOFFICE, on 12 august 2013 - 21:43, said:

... Încearcă să mă păcălească?
Sau asta sau pur si simplu habar nu are ce spune. Oricum nu te intereseaza ce zice proprietarul. Cere un extras de carte funciara si un certificat de urbanism de informare, aduna informatii de la vecini atunci cand proprietarul nu e de fata.

#12
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View PostGILOFFICE, on 12 august 2013 - 21:43, said:

Ahap. În teorie suna frumos, dar în practică... Casa încă mai există fizic (mă rog, zidurile de la stradă și ferestrele, că înăuntru, în curte, e mai mult căzută), deci aproape sigur există și în cartea funciară. Înțeleg deci că, chiar dacă aș masca noua casă într-un proiect de consolidare a celei vechi, tot n-aș putea s-o fac P+1, cea veche fiind doar P? Vânzătorul terenului spune că se poate face spațiu comercial la parter și locuința deasupra. Încearcă să mă păcălească?
Exact cum spune si colegul, poate doar nu stie ce vorbeste, nu neaparat incearca sa te pacaleasca dar situatia se poate rezolva doar astfel.
Se cere certificat de urbanism pentru consolidare si reparatii la imobil bla bla...., se face releveul constructiei, asta inseamna ca se masoara constructia de catre un arhitect neaparat si se transpune in planuri ceea ce exista. Sigur ca la intocmirea acestui releveu se pot minti putin unele dimensiuni, dar in nici un caz nu poti minti asupra regimului de inaltime. Datorita faptului ca terenul are sub 200 de mp si a faptului ca deja e depasit in mod sigur atat POT (procent de ocupare al terenului) cat si CUT (coeficient de utilizare al terenului), nu poti cere prin certificat sa demolezi si sa faci alta casa ci doar s-o consolidezi pe cea care exista. Scriptic, caci faptic, darami tot ceea ce a mai ramas prin curte, pastrezi doar un zid la strada pe durata desfasurarii lucrarilor ca sa vada "lumea" ca tu faci consolidare si nu o casa noua si la final il darami si pe-ala. Dar esti conditionat oarecum de dimensiunile actualei case. Cum spuneam, in releveu se poate minti un pic cu privire la dimensiuni dar nu prea mult.

#13
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Conform legii ai voie sa faci o data etajare si crestere cu 20% a suprafetei,
Daca e casa veche din aia cu camere inalte - poti sa lasi noul planseu ceva mai jos si vechiul pod sa devina mansarda.
In locul tau eu as face casa la rosu cu ce bani sunt, si apoi incet incet o amenajezi pe masura ce mai strangi si ai si nevoie de spatiu.
Totusi 300 euro / mp sunt suficienti daca nu ai in cap fitze. Mai ales ca mansarda o poti amenaja ulterior.

#14
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Conform carei legi colegu' ? Nu esti amabil sa pui aici textul de lege sa vedem si noi minunea ?

#15
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Legea 50 / 1991 articol 2 par 4 punctul a1 - (la data 14-Oct-2009 Art. 2, alin. (4), litera A. din capitolul I completat de Art. I, punctul 3. din Legea 261/2009 )

(4)Prin exceptare de la prevederile alin. (2) se pot emite autorizatii de construire si fara documentatii de amenajare a teritoriului si de urbanism aprobate, pentru:
a1)lucrari de supraetajare a cladirilor cu înca un nivel, o singura data, în suprafata de maximum 20% din suprafata construita desfasurata a cladirilor, cu conditia situarii acestora în afara zonelor construite protejate sau a zonelor de protectie a monumentelor, dupa caz;

Trebuie proiect consolidare extindere structura samd., dar nu partea de urbanism si lupta pe POT si CUT si toate tampeniile.
Casa sa existe macar in acte si pe aceeasi suprafata si amplasare se poate face ceva frumos.

Edited by Oxigen1234, 13 August 2013 - 13:23.


#16
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Colegule, legea aia n-are nicio legatura cu situatia de fata. Citeste mai bine textul. Posted Image

#17
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Se poate construi legal si sub 200 m. In Bucuresti sunt multe astfel de cazuri.

#18
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Daca se poate construi legal in bucuresti, inseamna ca se incalca legea. Posted Image
"Regulament general de urbanism
din 27/06/1996
Secţiunea a IV-a
Reguli cu privire la forma şi dimensiunile terenului
şi ale construcţiilor
ARTICOLUL 30
Parcelarea
------------
(2) Autorizarea executării parcelărilor, în baza prezentului regulament, este permisă numai dacă pentru fiecare lot în parte se respectă cumulativ următoarele condiţii:
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;
Posted Image suprafaţa minimă a parcelei de 150 m2 pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 m2 pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei.
(3) Sunt considerate loturi construibile numai loturile care se încadrează în prevederile alin. (2)."

Edited by Inginerul_bv, 13 August 2013 - 20:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate