Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Instiintare in parbriz

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
xulica

xulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 28.02.2007
Buna ziua! Am fost acum o zi la Brasov , la intoarcere am gasit in parbrizul masinii o instiintare cum ca nu am platit parcarea... toate bune si frumoase , problema mea este pe acea instiintare nu este scrisa daca este amenda sau o simpla informare/avertizment ...este scris numai numarul masinii, ora si data la care a fost scrisa ,o semnatura si un nr de tel "pentru relatii". Pe langa aceasta scrie ca este posibil posibil sa fiu amendat cu o suma intre 200 si 500 RON sau cu ridicarea autoturismului.
Sa ma astept sa primesc vre-o amenda acasa/la posta sau la impozit (mentionez ca nu sunt din oras)? Dupa 40 min de la ora de scris pe instiintare am plecat...
Multumesc!

#2
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012
Era doar un simplu avertisment, daca nu ti-ai dat seama Posted Image

#3
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Am gasit si eu asa ceva, acum vreo 5 ani, pe viscol, in parcare la OBOR.  As fi platit, nu ma eschivam pt 3 lei, da' n-am vazut pe nimeni pe-acolo.  Am schimbat si masina intre timp.
Nu mi-as face probleme.

#4
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postxulica, on 12 august 2013 - 17:50, said:

Buna ziua! Am fost acum o zi la Brasov , la intoarcere am gasit in parbrizul masinii o instiintare cum ca nu am platit parcarea... toate bune si frumoase , problema mea este pe acea instiintare nu este scrisa daca este amenda sau o simpla informare/avertizment ...este scris numai numarul masinii, ora si data la care a fost scrisa ,o semnatura si un nr de tel "pentru relatii". Pe langa aceasta scrie ca este posibil posibil sa fiu amendat cu o suma intre 200 si 500 RON sau cu ridicarea autoturismului.
Sa ma astept sa primesc vre-o amenda acasa/la posta sau la impozit (mentionez ca nu sunt din oras)? Dupa 40 min de la ora de scris pe instiintare am plecat...
Multumesc!
Eu zic ca daca nu primesti nici o amenda pe acasa...sa fi cu ochii in 4 sa nu vina sa-ti ridice masina :)
P.s. fac si eu haz de necaz :)

#5
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007
In Sinaia am gasit si eu asa ceva.Era prin martie-aprilie.

#6
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Daca hartia contine doar ce ai scris, poate fio avertizare, dar nu e sigur.
Nu ai scris al cui este antetul si daca avea serie.
amenzile trebuie sa contina si mentiunea de a face recurs la  instanta judecatoreasca daca te simti nevinovat
Telefon pentru relatii, poate fi o tzeapa

Edited by vio69a, 13 August 2013 - 01:24.


#7
xulica

xulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 28.02.2007
Instiintarea a fost data de catre firma care se ocupa cu locurile de parcare in Municipiul Brasov (P&P Brasov) , in capul ei este scrisa o serie , dar nicaieri nu scrie ca pot apela la o instanta judecatoreasca, totodata mai mentionez ca nu este trecuta nici o suma fixa pe care o am de achitat, numai ca pot fi amendat cu o suma intre 200-500RON (aceea este partea care m-a pus putin pe ganduri).
@Business_style sunt deja la 200km distanta Posted Image

Edited by xulica, 13 August 2013 - 07:49.


#8
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View PostBusiness_style, on 12 august 2013 - 21:22, said:

Eu zic ca daca nu primesti nici o amenda pe acasa...sa fi cu ochii in 4 sa nu vina sa-ti ridice masina Posted Image
P.s. fac si eu haz de necaz Posted Image

Da da , eventual sa o lege cu un lant de standul de biciclete :)

#9
sturdza

sturdza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.02.2011

View Postxulica, on 12 august 2013 - 17:50, said:

......si un nr de tel "pentru relatii".


Si in loc sa suni sa ceri informatii deschizi topic pe softpedia....

#10
xulica

xulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 28.02.2007

View Poststurdza, on 13 august 2013 - 09:21, said:



Si in loc sa suni sa ceri informatii deschizi topic pe softpedia....
am sunat o data dar era ocupat
Ehhhh oricum o sa aflu destul de curand...o sa revin cu informatii daca a fost o amenda

#11
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Orice amenda se poate contesta cu succes de multe ori.
De asemeni sunt cazuri cand amenda este ilegala caci depaseste contractul firmai care se ocupa de parcari in oras

sursa
http://www.avocatnet...l#axzz2br87WaNB

Edited by vio69a, 13 August 2013 - 15:38.


#12
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Probabil ca depinde de cine a emis avertismentul respectiv.
Am patit in Sighisoara acelasi lucru. Peste tot erau semne cu Parcare cu plata, dar fiind ora 6 dimineata, nu am avut de unde sa iau tichet. 30 min mai tarziu aveam in geam o instiintare de genul emisa de o firma care administra parcarea respectiva. Iar n-am avut cui sa ma adresez, pentru ca nu era nimeni in zona, la nr. de tel nu raspundea nimeni. Am plecat si nu am patit nimic.
In Sibiu in schimb, dupa 3-4 luni am primit amenda de 400 lei parca, pentru ca am parcat cu o roata pe trotuar. Am vazut averstismentul, l-am bagat in masina, dar am uitat de el. Nu mai retin, dar cred ca fusese emis de politia comunitara.
Sfatul meu e sa te interesezi acum, sa nu ai surprize mai tarziu. Eventual sa rogi pe cineva din Brasov sa-ti spuna cum sta treaba, pt ca la telefon sigur iti vor spune sa platesti.

#13
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006
@xulica :pana la urma era amenda sau doar un avertisment ? ti-a mai venit acasa vreun pv sau ceva similar ? am gasit si eu cu cateva zile in urma in parbriz o înștiințare identica cu a ta...mersi.

#14
xulica

xulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 28.02.2007
Nu, nu am primit nici o amenda sau vre-un proces verbal si nici la impozit nu a venit nimic.

#15
adriansd27

adriansd27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.03.2012

View Postit_is_me, on 13 martie 2015 - 22:54, said:

@xulica :pana la urma era amenda sau doar un avertisment ? ti-a mai venit acasa vreun pv sau ceva similar ? am gasit si eu cu cateva zile in urma in parbriz o înștiințare identica cu a ta...mersi.

Tu ai avut de platit ceva? Am primit si eu o hartie similară.

#16
Bobimar76

Bobimar76

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.07.2018

View Postadriansd27, on 13 februarie 2018 - 23:17, said:



Tu ai avut de platit ceva? Am primit si eu o hartie similară.
Sal adrian! Tu ai primit ceva amenda in situația ta? Eu am fost cu masina in trecere prin Brasov, am parcat in zona Parcului N. TITULESCU, am mâncat ceva in zona piata Sfatului si am depasit cu 40 min perioada cat am platit. Am primit o înștiințare in parbriz de genul celei despre care se face vorbire aici si bine inteles este dupa ora 15.00 iar la telefonul ala nu răspunde nimeni.

#17
0b3d

0b3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.01.2008
eu stau in Brasov, am avut 5 instintari de genul in decursul anilor. Administratorul parcarilor este un SRL (nu poate da amenda), daca nu ai PV de la politie/ politia comunitara poti arunca instintarea linistit.

#18
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Buna - revin si eu cu o situatie similara, atasata acestui reply. Nu stiu in ce categorie s-ar incadra (sunt la prima abatere) si ce pot face in continuare. La nr acela de tel nu prea am succes. Multumiri

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate