Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

emigrare in Tenerife

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
livs_livs

livs_livs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 24.07.2007
Salutare, oameni buni. Sper ca, desi subiectul emigrarii a mai fost tratat de 1392481 de ori, sa aveti un pic de rabdare si sa imi dati si voi o parere aici. Exact cum spune si titlul, vreau sa emigrez in Tenerife. Considerentele sunt legate de clima, limba, peisaje etc. Acum, vreau sa ii rog pe cei care au deja experienta emigrarii, sa isi dea cu parerea legat de aceasta destinatie, precum si unele hint-uri de care sa tin cont. Mentionez ca planul de emigrare are loc in urmatoarele conditii: cuplu, necasatoriti, fara copii, fara multi bani dupa noi ( cca 5000 eur ), vorbitori de spaniola, cu ceva pregatire profesionala si satui de situatia din tara pana dincolo de gat. Multumesc anticipat, mai ales celor care vorbesc in cunostinta de cauza. Posted Image

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Va trebui sa gasesti ceva de munca destul de repede ca cinci mii zboara repede

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In Tenerife te duci daca ai bani garla sau daca iti poti castiga existenta muncinde de la distanta. Pe insula e si mai greu de gasit de lucru decat in Spania unde situatia e arhicunoscuta.

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Tenerife are intr-adevar una dintre, daca nu cea mai misto clima pe care o poti gasi in Europa & imprejurimi.

Daca vine vorba de slujbe, voi ce stiti sa faceti, cu ce va ocupati momentan ? Piata muncii e una destul de restransa asa ca nu prea ai de unde alege, iar capital nu aveti inca pentru a va gandi sa incepeti ceva.

Daca aveti vreo slujba de-asta "online" , programator sau ceva asemanator, nu prea conteaza unde esti, desi, sunt ingradiri si din pt. asta de vedere.  Eu unul traiesc pe o insula ceva mai mare, de cativa ani si tot am simtit adeseori "limitarea", nu din partea slujbei, pentru ca p-asta o aveam asigurata dinainte sa vin ci pur si simplu izolarea, plictisul care se instaleaza mai rapid, iar Tenerife e de cateva ori mai mica.

View PostFriskey, on 11 august 2013 - 22:11, said:

Pe insula e si mai greu de gasit de lucru decat in Spania unde situatia e arhicunoscuta.

Asa ma gandeam si eu...

Luati in considerare Catalunia spre exemplu, daca tot vreti sa plecati undeva in Spania, zona foarte misto, metropola Barcelona e una dintre cele mai moderne din lume si per total situatia economica e mai buna acolo decat in restul Spaniei.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,522
  • Înscris: 30.10.2003
Anul trecut la cursul de germana am avut 2 spanioli din insulele Canare. Unul inginer electronist, altul ceva jurist parca. Amandoi au plecat din cauza situatiei naspa de-acolo. Acum e bine sa te duci sa-ti faci concediu preturile au scazut.

#6
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 10.11.2009
V-a innebunit de tot maneaua aia de la radio .... Tenerifeee !!! :))
scz de off

#7
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Nu vreti mai bine in Hawaii? :))

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Post-catalin, on 11 august 2013 - 22:58, said:

...
Vrei sa sta pe tusa vreo 3 zile, asa?

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu zic ca se merita incercat: clima e buna, turisti sunt, vorbiti spaniola - aveti toate atuurile! As veni si eu, dar imi trebuie gagica care sa stie spaniola.

Edited by Quantum, 12 August 2013 - 09:20.


#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Eu zic ca se merita incercat
orice incercare costa...

#11
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Emigrati mai bine in Spania pentru ca transportul inapoi in Romania este mai ieftin si mai facil. Din Tenerife, daca nu ai bani de avion, s-ar putea sa te intorci pe continent cu barca sau inot.

#12
livs_livs

livs_livs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 24.07.2007
@lawrence- multumesc de parere, pana acum mi se pare cea mai pertinenta parere. ca si idee in sine, am calificare ca pizzer ( si ma si descurc ), pot lucra ca bucatar, licenta in IT ( dar nu suport programarea, mai mult reparatii hardware, soft, retele, securizari ).
@zo-han- nu ascult manele, iar considerentele pentru care am ales sa deschis acest topic, le-am mentionat la inceput.
@catalin- daca vroiam hawai, deschideam un topic despre hawai, nu crezi?
In orice caz, repet ideea topicului: pur si simplu sunt satul de romania pana peste cap, nu plec din cauza ca fac foamea aici ci din cauza nesimtirii ajunse la nivel de lege. Si, inca o data, multumesc celor care au intr-adevar o parere pertinenta sau care vorbesc in cunostinta de cauza. Nu de alta, dar, pentru mine, este un subiect destul de important.

View Postgeocosma, on 12 august 2013 - 13:48, said:

Emigrati mai bine in Spania pentru ca transportul inapoi in Romania este mai ieftin si mai facil. Din Tenerife, daca nu ai bani de avion, s-ar putea sa te intorci pe continent cu barca sau inot.

si e si ceva de inotat :))

#13
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Eu unul as incerca, incercarea moarte n-are, poate sunteti voi mai norocosi decat altii si veti fi multumiti de ce gasiti acolo. Si aici spre exemplu sunt multi romani, situatia nu e prea roz in domeniul asta, turism, hoteluri, restaurante, dar cand mai ies in oras si dau de romani inevitabil, majoritatea se declara multumiti, tocmai de-aia sunt in continuare aici, desi salariile nu sunt foarte mari.

Nu stiu cum o fi cu bacsisurile in Tenerife, dar avand in vedere ca majoritatea turistilor sunt straini si nu spanioli ,cei din urma, ca majoritatea europenilor sudici fiind mai scartari, atunci probabil ca faci si ceva bacsis daca o sa lucrezi/lucrati prin vreun restaurant sa zicem .

Oricum biletele nu sunt deloc scumpe ca tot mentiona cineva , gasesti return la sub 250 euro de persoana, plus sa zicem inca 1500-2000 euro pentru a sta 30 zile acolo , "prospectand" piata, poate chiar mai putin daca va limitati la chestiile cele mai ieftine.

Fie vorba intre noi, daca singurul motiv este ca Tenerife ar avea un climat mai bun, alte avantaje eu nevazand, analizati foarte bine si mergeti eventual asa cum am mai zis in Catalunia sau alte zone de prin Spania continentala, posibilitatile vor fi mult mai variate si la fel si sansele de a gasi ceva care sa va asigure un trai decent, plus ca e mai ieftin de ajuns acolo.

La o adica daca o sa va mearga bine prin alta parte din Spania, dupa 6 luni -1 an de strans ceva "cheag", o sa va fie mult mai usor sa incercati si marea cu degetul in Tenerife.

Edited by lawrence38, 12 August 2013 - 17:17.


#14
livs_livs

livs_livs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 24.07.2007

View Postlawrence38, on 12 august 2013 - 17:13, said:

Eu unul as incerca, incercarea moarte n-are, poate sunteti voi mai norocosi decat altii si veti fi multumiti de ce gasiti acolo. Si aici spre exemplu sunt multi romani, situatia nu e prea roz in domeniul asta, turism, hoteluri, restaurante, dar cand mai ies in oras si dau de romani inevitabil, majoritatea se declara multumiti, tocmai de-aia sunt in continuare aici, desi salariile nu sunt foarte mari.

Nu stiu cum o fi cu bacsisurile in Tenerife, dar avand in vedere ca majoritatea turistilor sunt straini si nu spanioli ,cei din urma, ca majoritatea europenilor sudici fiind mai scartari, atunci probabil ca faci si ceva bacsis daca o sa lucrezi/lucrati prin vreun restaurant sa zicem .

Oricum biletele nu sunt deloc scumpe ca tot mentiona cineva , gasesti return la sub 250 euro de persoana, plus sa zicem inca 1500-2000 euro pentru a sta 30 zile acolo , "prospectand" piata, poate chiar mai putin daca va limitati la chestiile cele mai ieftine.

Fie vorba intre noi, daca singurul motiv este ca Tenerife ar avea un climat mai bun, alte avantaje eu nevazand, analizati foarte bine si mergeti eventual asa cum am mai zis in Catalunia sau alte zone de prin Spania continentala, posibilitatile vor fi mult mai variate si la fel si sansele de a gasi ceva care sa va asigure un trai decent, plus ca e mai ieftin de ajuns acolo.

La o adica daca o sa va mearga bine prin alta parte din Spania, dupa 6 luni -1 an de strans ceva "cheag", o sa va fie mult mai usor sa incercati si marea cu degetul in Tenerife.

Exact cum am zis, o opinie in cunostinta de cauza. Hai ca ma apuc sa ma interesez de Catalunia. Nu de alta, dar timp de razgandit am, pentru ca am planificat plecarea prin februarie. Multumesc

#15
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
lo que usted elige, vaya con Dios ;)

#16
livs_livs

livs_livs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 24.07.2007
muchas graciasPosted Image

#17
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Habar  n-am cum e prin Tenerife, dar azi am stat de vorbă cu o olandeză stabilită de vreo 18 ani în Gran Canaria și spunea că cel puțin aici se caută mereu oameni care știu ceva limbi străine ca să lucreze în turism.

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
E posibil, sunt multi turisti pe acolo.
O alta varianta e si Palma de Mllorca (fieful nemtilor) si coasta de sud a Spaniei care deja poate fi numita UK. Clima nu e ca in Tenerife sa ai minime anuale de 17 grade si maximele de 28, dar e destul de buna si pe acolo. In Costa del Sol nu scade sub 11 grade iarna dar sarae bine de 35 vara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate