Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

probleme cu ochelarii

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 17.08.2011
Buna ziua! As avea mare nevoie de un sfat.
Sunt purtatoare de ochelari de cand aveam 3 ani, deci ma pricep destul de bine si recunosc imediat o pereche de ochelari care nu sunt bine facuti.
Mi-am luat de curand teapa  si, pentru ca e a treia oara ca se intampla in cativa ani, si pentru ca pe mine o pereche de ochelari ma costa destul de mult (am dioptrii cca 3-4 la ambii ochi, astigmatism miopic, iar o pereche de lentile de plastic cu tratament antireflex si heliomate, plus subtiere de 1.6, costa minim 600 roni. Daca mai adaugam si rama, rezulta ca o pereche de ochelari ma costa minim 1000 roni - atat am dat si pe ultima).
Bun, deci problema este urmatoarea. Mi-am facut ultima pereche de ochelari si nu o pot purta, in sensul ca am ameteli si dureri de cap cand o port, desi dioptriile corespund. Are idee cineva ce pot face? Din ce motiv nu ii pot purta? Si mai ales, exista posibiitatea sa pot dovedi ca nu sunt bine facuti si sa cer sa fie refacuti? Nu vreau banii inapoi, ca am nevoie de ochelari, dar as vrea pur si simplu sa pot purta ochelarii pe care tocmai I-am platit.
Deci - ce pot face, concret, in situatia asta?
Si inca un sfat pentru viitor - unde se mai fac ochelari buni si la un pret cat de cat accesibil? Ca eu mi-I faceam de obicei la Sover, acolo lucrau bine si nu sareau calul cu banii, numai ca Soverul a fost preluat de optiblu si nu mai e de gasit pe nicaieri...

#2
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
eu port ochelari din clasa a 3-a. si i-am schimbat in fiecare an pentru ca imi cresc dioptriile. uneori am avut si eu senzatia de ameteala, cu toate ca asa cum spui si tu dioptriile erau bune.
de vina cred ca e faptul ca ochii sunt obisnuiti cu vechile dioptrii. si medicul oftalmolog mi-a spus ca e posibil sa am senzatia de ameteala, dar ca dupa un timp o sa dispara.
acum cred ca depinde si de la caz la caz.

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Dioptriile ca dioptriile, conteaza enorm distanta pupilara si daca nu ma insel, la astigmatism conteaza si orientarea lentilei.
Poate ochelarii sunt facuti bine dar nu este ok reteta.
Mai du-te si fa 1-2 controale in alta parte (nu cu dioptron ci clasice) si vezi daca primesti aceeasi reteta. Daca este OK, roaga-i sa-ti verifice ca ochelarii corespund cu reteta.

Daca totul este OK, inseamna ca trebuie sa te obisnuiesti cu ei; exista si posibilitatea ce vechea pereche sa fi fost facuta incorect si sa te fi obisnuit cu ea.

#4
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

View PostMirela2012, on 11 august 2013 - 12:53, said:

Buna ziua! As avea mare nevoie de un sfat.
Sunt purtatoare de ochelari de cand aveam 3 ani, deci ma pricep destul de bine si recunosc imediat o pereche de ochelari care nu sunt bine facuti.
Mi-am luat de curand teapa  si, pentru ca e a treia oara ca se intampla in cativa ani, si pentru ca pe mine o pereche de ochelari ma costa destul de mult (am dioptrii cca 3-4 la ambii ochi, astigmatism miopic, iar o pereche de lentile de plastic cu tratament antireflex si heliomate, plus subtiere de 1.6, costa minim 600 roni. Daca mai adaugam si rama, rezulta ca o pereche de ochelari ma costa minim 1000 roni - atat am dat si pe ultima).
Bun, deci problema este urmatoarea. Mi-am facut ultima pereche de ochelari si nu o pot purta, in sensul ca am ameteli si dureri de cap cand o port, desi dioptriile corespund. Are idee cineva ce pot face? Din ce motiv nu ii pot purta? Si mai ales, exista posibiitatea sa pot dovedi ca nu sunt bine facuti si sa cer sa fie refacuti? Nu vreau banii inapoi, ca am nevoie de ochelari, dar as vrea pur si simplu sa pot purta ochelarii pe care tocmai I-am platit.
Deci - ce pot face, concret, in situatia asta?
Si inca un sfat pentru viitor - unde se mai fac ochelari buni si la un pret cat de cat accesibil? Ca eu mi-I faceam de obicei la Sover, acolo lucrau bine si nu sareau calul cu banii, numai ca Soverul a fost preluat de optiblu si nu mai e de gasit pe nicaieri...

Du-te la cabinet la Dr. Balta. Mi-se pare un doctor foarte bun.

Simptomele tale apare de obicei daca porti o perecte peste 2-3 ani si se obisnuieste ochiul cu ele. in principiu incearca sa ii porti putin cate putin, pana se obisnuieste ochiul cu ele.
Si daca e aceeasi reteta tot difera putin lentila.

Edited by andu2012, 11 August 2013 - 13:29.


#5
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 17.08.2011
E aceeasi reteta cu cea veche.
Nu am schimbat reteta pt ca ma simt foarte bine cu dioptriile astea, dar am vrut sa schimb ochelarii pentru ca aveam nevoie de lentile heliomate.
Am purtat ochelarii noi vreo 10 zile pana cand am cedat nervos si am revenit la vechii ochelari. E posibil sa dureze atat de mult adaptarea, avand in vedere ca dioptriile nu le-am schimbat?
Deci, nu de consultatie am nevoie, ci de ochelari bine facuti...

Edited by Mirela2012, 11 August 2013 - 14:18.


#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Daca nu s-a schimbat reteta,diferenta fiind doar la la tratamentul heliomat,atunci,sub niciun motiv nu ar trebui sa vezi altfel cu noii ochelari!Trebuie neaparat sa mergi la o alta optica si sa-i rogi sa verifice daca ochelarii cei noi respecta reteta,eventual,verifica si ochelarii vechi,sa vezi care e diferenta.Nu trebuie iertati cei care au gresit!Poti sa mergi si la protectia consumatorilor...oricum,ne jupoaie de bani pentru ochelari si ii fac cam in "doru' lelii"..si montarea,dar si retetele.
Eu am avut 2 ochelari montati gresit de catre tehniciene (nu respectau reteta-distanta pupilara).Am primit banii inapoi in ambele cazuri.N-au avut argumente in fata dovezii clare.
In plus,e tragedie si in cabinetele unde se prescriu retete de ochelari...Multe retete sunt eronate,dar oamenii nu nu stiu si se chinuiesc sa se adapteze la ochelarii "prescrisi" de medic.
Vezi ca exista topic dedicat acestui subiect pe softpedia (nu am la indemana link-ul).

#7
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 17.08.2011
OK, multumesc mult. O sa incerc sa ii verific si sa vad ce fac.
Vad cu ei, dar ma doare capul si am ameteli, deci ceva sigur e in neregula.

#8
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Calitatea lentilei.Sau a fost gresit lotul de fabricatie si nu corespund dioptriile.

Edited by cincicinci, 26 December 2016 - 12:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate