Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Un cosmar "special"

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Warthog

Warthog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.08.2013
Salut,as vrea sa incep prin a spune ca am doar 16 ani.In urma cu o ora am avut un "vis",in urma caruia sunt in continuare socat.

Astazi,inainte sa ma culc,pe la ora 12,la pranz(da,"activitatea" mi-o exercit noaptea),am simtit nevoia de a-mi rezolva personal problemele cu cateva "musterii",niste tantari si paianjeni micuti(nu este deloc un alint) ce se adunasera de cateva zile pe tavanul meu.Asa ca mi-am cumparat un Raid,iar eu avand frica de insecte inca de mic am zis ca va fi mult mai diabolic si razbunator daca le aplic sprayul direct la sursa,de la cativa centimetri de ei(stiu,nu asa se procedeaza corect).

Mai apoi m-am pus la somn,in sfarsit,insa partea interesanta doar acum incepe.Pe la ora 8 seara am deschis ochii,cu privirea atintita pe antebratul stang,unde se desfasura in voie un paianjen de vreo 20 de cm(nu am nimic cu labelul).Am plonjat instant din pat pe podea(fara impresie artistica),decizie brusca si se pare neinspirata(refuz sa cred ca eram constient in momentul acela) fapt ce m-a lasat si cu o vanataie si o durere continua in partea stanga a posteriorului Posted Image)),si am inceput sa ma "invart ca acul pe ceasornic,pe spate, si sa dau brutal din maini si din picioare",dupa cum povesteste mama mea,care a ramas si ea putin socata si confuza in urma evenimentului.

Nu am mai avut niciodata o experienta de genul,cosmaruri am mai avut dar niciodata materializate,in care protagonistul sa fie la cativa centimetri de mine.Avand in vedere ca am doar 16 ani,stresat nu prea sunt,imi place sa cred ca sunt perfect sanatos dpdv mintal,nu stiu care ar putea fi cauza,am visat si alte chestii pentru care prezint fobii in viata de zi cu zi,dar niciodata nu s-au materializat.A,da,si paianjenul parea foarte real,ca altfel nu mi-as fi sacrificat fundul.

Deci,care pot fi cauzele? Sa fie un eveniment firesc,doar din cauza faptului ca sunt foarte "creeped out" de paianjeni in viata de zi cu zi? O iau razna,sau imi fac prea multe griji?

#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Erau spiritele insectelor omorate care s-au decis sa razbune.

Edited by Ion_de_la_Raion, 09 August 2013 - 20:32.


#3
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Renunta la fumat, treci la stardust...

#4
Warthog

Warthog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.08.2013
Ma si asteptam la un astfel de raspuns,sa stii ca esti foarte amuzant,nu m-as fi gandit niciodata la asta.Acum,serios,daca aveti chef de glume va rog sa le faceti in alta parte,cu atat mai mult in cazul in care nu aveti haz !

P.S. : Nu folosesc nici un drog psihedelic.

Edited by Warthog, 09 August 2013 - 20:38.


#5
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Lasa Pure-ul.

#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Stiu pe unu care trage prostii si zice ca intr-un episod d-asta se credea portocala si il alerga storcatorul de fructe.

Asta cu paianjenii e un episod preliminar pana la stadiu de portocala.

#7
Warthog

Warthog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.08.2013
Nu iau pure,daca voiai sa-mi gasesti o cauza atat pentru insomnie cat si pentru vedenii.Daca voiam sa-mi recomandati droguri, faceam un topic special, stai fara griji.

@domnisoara : Iti apreciez umorul incercat,mai cauta-l.

Edited by Warthog, 09 August 2013 - 20:59.


#8
eduard94

eduard94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.09.2010
Salut! uite ce am patit eu. Era noapte, ,,se cracana de dimineata" dar inca era intuneric. Eu ma trezesc si ma uit spre fereastra, oricum foarte mahmur si nu complet treaz. Cand am ridicat capul de pe perna observ ca la capul patului era un individ, era intuneric in camera deci automat era negru, si singurul lucru care am reusit sa vad la el au fost ochii. Structura ochilor se vedea perfect, fiecare detaliu. Eu speriat si confuz am incercat sa ii trag un picior, e primu lucru care mio trecut prin cap, insa nu am nimerit nimica si acel individ incepea sa dispara asa incet. A devenit transparent pana nu l-am mai vazut. Nu m-am speriat atat de tare cat sa sar din pat dar totusi mi-era neclar. Eu cred ca asta s-a intamplat si cu tine. Acea perioada de 5-10 secunde dupa ce te trezesti, esti inca mahmur si cateodata mintea iti joaca feste.

#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostWarthog, on 09 august 2013 - 20:46, said:


@domnisoara : Iti apreciez umorul incercat,mai cauta-l.

Domnisoara nu are umor, e chiar serioasa.
Aia cu portocala e reala.

Ca acu tu te intoxici cu Raid, e treaba ta.

#10
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Ia te uita cine a invatat sa trolleze :) . @Warthog oare cum sa iti explic eu tie? cu cat esti mai obosit cu atat sansele ca sa faci ceva in timpul somnului cresc. Adica cu cat devii mai obosit si surmenat cu atata o sa dai mai mult din picioare si alte membre. Eu dupa doua nopti de lucrat non stop pe tot felu de prostii si dupa aia o noapte de alcoolizare incepeam sa vad chestii ciudate cand eram treaz :lol: . Probabil urmatoarea etapa ar fi fost sa umblu prin casa de nebunu cu ochii inchisi (sau somnambulii ii au deschisi?). Ideea e ca eu am si un somn destul de adanc insa in seara aia am avut "plangeri" ca tot dadeam din picioare si maini din cand in cand, ba mai mult cica am zis si o propozitie coerenta in limba engleza (ceva fabulatie ciudata). Asa ca sfatul meu, e sa dormi. Sau sa induri putin pana se obisnuieste corpul tau cu ore putine de somn si cu ore de somn decalate. Faptul ca ai avut de "lucru" cu fobia ta chiar inainte sa te culci a facilitat visul pe tema aia, fiind obosit ai reactionat nu in vis ci in realitate. Testeaza daca vrei o chestie de genul: esti mega obosit deabea iti mai tii ochii deschisi, gandul iti merge in alta parte, forteaza nota si uita-te 10 minute la serialul preferat, sau joaca un joc care iti place (neaparat sa iti faca placere) si mai mult ca sigur o sa visezi despre chestia aia. Daca nu merge din prima, merge din a 2'a, a 3'a.

#11
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013

View Posteduard94, on 09 august 2013 - 20:58, said:

Acea perioada de 5-10 secunde dupa ce te trezesti, esti inca mahmur si cateodata mintea iti joaca feste.

       Poate ti se intampla  tie prietene ! In aproape 40 de ani nu am avut ocazia sa vad persoane sau insecte imaginare la mine in pat.
      Visez ca orice om normal, si cateodata am cosmaruri. Cand ma trezesc pot sa fac imediat diferenta intre cosmar si realitate.
     Sunt putin confuz dimineata, mai ales daca am baut cateva beri cu o seara inainte. Confuz in sensul ca ma decid greu daca trebuie sa-mi pun mai intai ciorapii sau sa pun de o cafea. Pana la urma fac si una si alta in acelasi timp.
      Schizofrenia. Bolnavii de schizofrenie au momente cand nu pot sa faca diferenta intre realitate si imaginatie. Fara tratament, boala progreseaza.


#12
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Alta data fii mai atent !!

#13
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View PostWarthog, on 09 august 2013 - 20:24, said:

Astazi,inainte sa ma culc,pe la ora 12,la pranz(da,"activitatea" mi-o exercit noaptea)
Aceasta e cauza principala. Oamenii viseaza mult si stupid, asa e normal si sanatos, dar isi amintesc ori se trezesc doar daca nu dorm bine. Chiar daca te vei adapta, nu e sanatos sa dormi ziua. Daca nu se poate altfel, incearca sa faci mai mult efort seara dimineata si sa-ti adaptezi si mesele, adica sa mananci mai usor si mai devreme inainte de culcare.

View PostWarthog, on 09 august 2013 - 20:24, said:

se desfasura in voie un paianjen de vreo 20 de cm
Poate ca te linisteste daca te gandesti ca noi vizualizam altfel paianjenii obisnuiti. Fie ai visat un paianjen tropical, fie ceva imposibil, care nu are de ce sa te sperie.
Sper ca ne vei povesti si ce visezi acumPosted Image Posted Image

#14
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Daca te domina si insectele, e grav.
De fapt asta e.
Spatiul de locuit e al nostru, al oamenilor, si avem acest drept sa fie cum vrem noi.
Pur si simplu te domina orataniile alea.
Sau ai ceva gen ...boala.
O insecta visata inseamna o boala, mai ales pe tine.
Inseamna invadarea ta de ceva neplacut.

#15
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015

View Post-Diana-, on 09 august 2013 - 20:44, said:

Stiu pe unu care trage prostii si zice ca intr-un episod d-asta se credea portocala si il alerga storcatorul de fructe.

Asta cu paianjenii e un episod preliminar pana la stadiu de portocala.


ohohohoho

sa nu se creada tampon OB si fugarit de proprietara  :P

#16
CristianMoldoveanu

CristianMoldoveanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.02.2015
Linisteste-te prietene, nu e nimic anormal in istoria ta. Se mai intampla.

#17
elena209

elena209

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.03.2016
Daca nu era un paianjen? Daca era.... o "caciula" neagra de marimea respectiva? Dar, tu nu ti-ai dat seama, pt ca:
1. Era intuneric (cred)
2. Este acel moment in care te afli intre realitate-vis (din nou cred)
Ok. E doar o presupunere.


#18
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 27.01.2016

View PostWarthog, on 09 august 2013 - 20:24, said:



Deci,care pot fi cauzele? Sa fie un eveniment firesc,doar din cauza faptului ca sunt foarte "creeped out" de paianjeni in viata de zi cu zi? O iau razna,sau imi fac prea multe griji?
Vad ca ti-ai dat chiar singur raspunsul si raspunsul pe care ti l-ai dat e chiar foarte corect. Vezi daca poti face ceva sport pt ca face bine la creier si plimbari cat mai lungi in natura.

Edited by Testosteron, 06 March 2016 - 16:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate