Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Despre angajatori si minciunile lor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
153 replies to this topic

#19
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Caz recent:

Prietena sotiei mele a lucrat o vreme ca barmanita la un hotel. fiindca a termina tehnica detara a hotarat sa-si caute job in domeniu si a gasit un post de asistenta la un cabinet stomatologic.

La interviu proprietara cabinetului i-a promis salar frumusel, carte de munca, bonuri de masa si 8 ore pe zi.

Tipa si-a dat demisia de la primul job si a venit la noua locatie. Dupa prima zi a aflat ca de fapt pe cartea de munca va fi normata cu 4 ore (daca vrea 8 sa si le plateasca singura), in loc de salarul cel frumusel a primit minim pe economie, nici vorba de bonuri de masa, in loc de 8 ore pe zi va lucra mult mai mult pt ca va trebui sa se ocupe de 2 cabinete stomatologice.

A incercat sa protesteze insa la fostul job nu se mai poate intoarce, iar actualul angajator i-a aruncat in fata: daca nu-ti convine esti libera sa plimbi ursul.  :cursing:

Eu cred ca unii angajatori se cred invincibili (si probabil asa o fi.. in caz ca au pile la ITM sau garda financiara).  :death:

Chiar asa de rau s-a ajuns???  :puke:

#20
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001
Pai nu e bine. Chestiile astea NU se afla cand te duci in prima zi, ci trebuie sa fie scrise in contractul de munca pe care-l semnezi inainte.

Oricum, la majoritatea angajatorilor romani trebuie sa fii cu ochii in 4, vor sa te faca la orice miscare posibila. Oricum, sa mai stea 2-3 luni pentru experienta si gata, demisia si la alt cabinet, ca sunt destule.

Edited by herske, 04 December 2005 - 15:21.


#21
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Cunosc pe cineva care lucra la ProTv. Cameraman. I s-a promis un salariu decent, in medie 8 ore pe zi, carte de munca etc. A stat 6 luni. NU a avut carte de munca, Nu a primit salariul promis ci aproape jumatate din salariul minim pe economie, tot ziceau ca sunt niste probleme, temporare, dar o sa se rezolve. Pe dracu.

A plecat la antena 1. Salariu mic, perspective zero de avansare-calificare, teren mult, lucru peste program cat cuprinde, carte de munca. Macar dau banii in ziua de salariu.

Trist dar te trezeste la realitate.

Nu trebuie sa ai absolut niciodata incredere in nici o promisiune verbala. Ori e full la negru si patronul pune banii pe masa la data convenita, ori e in diverse nuante de gri si se semneaza inainte un contract clar.

La prima abatere a patronului- adio si n-am cuvinte. Nu ai dat banu nu vin la serviciu, cauta-ti alt fraier sa munceasca gratis. MAI ALES la inceput. Una e sa lucrezi la cineva de 3 ani, sa stii ca e om de treaba dar are momentan niste probleme, cu totul altceva sa dai peste unul care din start te prosteste in fatza ba mai are si tupeul sa-ti zica sa te cari daca nu-ti convine.

Mi se pare aberant sa stai sa muncesti neplatit cand poti sa primesti ajutor de somaj si sa-ti cautzi toata ziua alt loc de munca.

Sa stai pe degeaba pt "experienta" e o mentalitate de victima. Arati doar ca te pretezi sa fii calcat in picioare, ca daca te angajeaza alt tzepar o sa stai sa muncesti pe degeaba cateva luni, ca sa nu dea nasol in cv. Sa le fie foarte clar oricaror potentiali angajatori, nu se tin de promisiuni - nu muncesti. sa-si caute alti fraieri.

#22
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
Faza e ca sunt unii care nu isi permit sa plece in alta parte(cel putin nu imediat), datorita faptului ca traiesc de la un salariu la altul,datorita faptului ca au nevoie de banii aia, asa putini cum sunt. :curse:

Edited by Mosotti, 06 December 2005 - 20:07.


#23
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
poate ca ar trebui sa fie "lipicios" acest subiect si sa-si spuna oful fiecare user ce-a luat teapa la angajare .

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
si ce cistiga aia care citesc daca vin unii si au luat teapa din moment ce nu spun si unde am luat teapa. mi-am luat masina si la prima curba s-a rasturnat. ho, ho, ho, ce masina de cacat. ce masina?

#25
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

View Postdantte, on Dec 2 2005, 20:19, said:

yada yada yada

Dati-mi un sfat ca

Multumesc

perioada de proba e de 3 luni, daca nu ma insel.
foloseste-le cu incredere pentru a-ti cauta alt job si trimite-i la plimbare pe distrusi.

si eu tot n-am vazut numele firmei. nici de recrutare, nici ... eu inteleg ca ti-e frica sa nu te toarne careva la director ca "uite ce zice ala pe forum", da' haida de...

#26
MindBlast

MindBlast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 01.11.2005

View PostManowar, on Dec 6 2005, 20:30, said:

perioada de proba e de 3 luni, daca nu ma insel.
foloseste-le cu incredere pentru a-ti cauta alt job si trimite-i la plimbare pe distrusi.

si eu tot n-am vazut numele firmei. nici de recrutare, nici ... eu inteleg ca ti-e frica sa nu te toarne careva la director ca "uite ce zice ala pe forum", da' haida de...
pai da .... dar daca ai apucat sa renunti la primul job, degeaba ai tu perioada de proba de 3 luni la al doilea daca iti dai seama din prima luna ca te-ai tzapit.

la a doua parte .... probabil ai dreptate ... omul inca mai spera ca se vor schimba lucrurile si daca da numele firmei, atunci poate se afla si este dat afara. Nu-l judeca inainte sa stii despre ce e vorba. Fiecare are propriile motive pentru care face sau nu face un lucru, pentru ca toti suntem diferiti ... si nu poti judeca pe cineva din pozitia in care esti tu ....  stii doar ce se zice: don't judge someone before you walk a mile in his shoes.

#27
numeric

numeric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 22.06.2005
tot romanu` se crede manager cu diplomat pe wall street...

a nu se interpreta drept atac la persoana dar dupa '90 au aparut cam multi cu aere de lideri si care-s de fapt doar "sefi"...

Numeric

View Postviktoras, on Dec 3 2005, 07:07, said:

.........urmand ca "in curand" sa am cativa omuleti in subordine.
......... insa se pare ca sunt simplu agent de vanzari.
......... si voi avea de face cu simplii chioscari.

..........am fost branch manager la jobul anterior .
Parerea mea: suferi de snobism...
In viata doua lucruri se platesc cel mai bine: DOMNIA si PROSTIA

Edited by numeric, 07 December 2005 - 06:06.


#28
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004

View Postnumeric, on Dec 7 2005, 06:01, said:

tot romanu` se crede manager cu diplomat pe wall street...

a nu se interpreta drept atac la persoana dar dupa '90 au aparut cam multi cu aere de lideri si care-s de fapt doar "sefi"...

Numeric

Esti patit? :D

Denota frustrare speach-ul tau. :P Ai dreptate. Nu oricine se naste manager, se cultiva (daca are glagorie sa fie cultivata) si se cizeleaza. Ce zici tu sunt "managerii" bolsevici care nu stiu ce-i aia comunicare in afaceri sau managementul resurselor umane.

:peacefingers:  Cheers

#29
MindBlast

MindBlast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 01.11.2005

View PostAdonis, on Dec 7 2005, 09:50, said:

Esti patit? :D

Denota frustrare speach-ul tau. :P Ai dreptate. Nu oricine se naste manager, se cultiva (daca are glagorie sa fie cultivata) si se cizeleaza. Ce zici tu sunt "managerii" bolsevici care nu stiu ce-i aia comunicare in afaceri sau managementul resurselor umane.

:peacefingers:  Cheers
asa e nu te nasti manager ... dar te nasti cu o anumita "chemare". Unii pt. a fi manageri, altii pt. a fii ingineri, altii agricultori ... and so on. Mai ramane sa descoperi care iti este chemarea si apoi sa o dezvolti.
Binenteles, se poate invata, insa e diferenta mare intre o persoana care invata  din placere si o persoana care invata din necesitate.

#30
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005

View Postdantte, on Dec 2 2005, 20:19, said:

1. biroul meu arata ca o cocina de porci avand amplasarea intr-un fost grajd de vite
2. nu am echipa (urmand ca "in curand" sa am cativa omuleti in subordine.)
3. directorul firmei sta prost cu nervii si m-o luat in suturi din prima zi, cand am incercat sa aflu niste detalii esentiale pt relatia mea cu el.
4. cel mai grav: sunt director de vanzari insa se pare ca voi lua orasul la talpa, nici pomeneala ca voi contacta doar clientii mari, voi pune masina personala la bataie, si voi avea de face cu simplii chioscari.

Nu cumva se afla in Popesti Leordeni ?
Daca da, cred ca stiu prea bine despre cine e vorba.

Oricum, consoleaza-te cu ideea ca, peste tot e la fel. ... In RO.
Si sa-ti mai citez: " Da-i in .... mea. Viermi. Oricum ii platesc cu varf si indesat, si nu sunt buni de nimic. .... Ii joc din tastatura".
Sau cand s-a propus terminarea programului la o ora mai acceptabila: "Da-i in ... mea. Daca termina mai devreme, au timp sa gandeasca si sa-si caute in alta parte, dupa ce i-am invatat meserie". Apropo de meserie, era vorba de legat colete.
Citatiile sunt ... dupa ce angajatul a parasit biroul.
Crede-ma pe cuvant, desi fac parte din cei care stau in birou, si pe mine ma revolta asemenea conceptii.
Nu stiu daca ai auzit de termenul "VIERMI", dar intr-o anumita patura sociala, asa sunt denumiti cei care "merg cu tramvaiul" ... ca sa fiu delicat in exprimare.

#31
Nvs681

Nvs681

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 26.05.2005

View Postluc4s, on Dec 5 2005, 22:12, said:

Faza e ca sunt unii care nu isi permit sa plece in alta parte(cel putin nu imediat), datorita faptului ca traiesc de la un salariu la altul,datorita faptului ca au nevoie de banii aia, asa putini cum sunt. :curse:
Total de acord .Eu am semnat contract de 8 ore pe zi. Dar  muncesc cel putin 10.Uneori 12 sau 14.O perioada asta e.Raspunsul angajatorului:'Cand ai venit ai spus ca vrei servici,nu ca ai familie'. No comment!!!

#32
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
anyway decat sa ai un sef care urla si sa stai in stress eu zic ca mai  bine renunti si cauti altceva . De ce sa suporti niste conditi care nu sunt bune  , eu una nu as sta sa ma gandesc si  as cauta in alta parte :P  


P.S. ai semnat  un contract sau stii ce contine contractul ala ?

#33
Domnita

Domnita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.09.2005
unul dintre sefii mei e nebun, odata mi-a bagat telefonul in congelator, mi-a tinut 2 ore sedinta  sa-mi spuna ceea ce de fapt el gresise, dar in japan nu ai voie sa-i spui  ca nu esti tu devina  si tre'  sa  zici ca el ca ai gresit....

Edited by Domnita, 28 December 2005 - 11:32.


#34
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Vi se par normale urmatoarele?

1. Fixarea targetului de vanzari pentru departamentul vanzari din mers si nu la angajarea Dir de Vanzari
2. La interviu promiti un salar pt 3 luni de proba si apoi dupa o luna ii zici: "ce mai vrei marire de salariu, nu ti-e de-ajuns?"
3. Vine omul la job de pe 20 si lui i se face CM abia pe 3-4 luna urmatoare
4. Salariul promis la interviu (net) e XYZ si de fapt pe CM si in mana e XYZ-8%.
5. la interviu fisa postului avea o forma compusa din 5 paragrafe, la semnarea contractului are cu 3-4 mai multe care fac de 3 ori mai mut decat cele 5 initiale.

Edited by Adonis, 29 December 2005 - 11:35.


#35
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postdantte, on Dec 2 2005, 20:19, said:

recent am fost chemat de o firma de recrutare din orasul meu pentru un interiu si un job de Director de Vanzari. Bucuros am acceptat si in cele din urma am fost selectionat pentru postul scos la concurs.

La interviu mi s-a spus ca voi beneficia de training si ca nu voi fi si agent de vanzari, eu urmand sa negociez doar cu clientii care nu au chef sa discute cu subalternii mei si vor sa negocieze doar cu Directorul de Vanzari.
te-ai bagat in domeniul distributiei fara sa cunosti piata... greseala de incepator... in primul rand trebuie sa te interesezi despre firma iar in al doilea despre produsele care le distribuie... daca distribuie produse relativ necunoscute, care nu beneficiaza de publicitate, sansele de reusita sunt minime... iarasi e important ca distribuitorul sa fie distribuitor autorizat sau exclusiv (adica sa primeasca marfa direct de la producator)...
eu zic ca merita sa nimeresti ceva mai sus daca vrei un venit bunicel, nu la orice firma... directorii de vanzari de la firmele mai mici au de regula salarii mai mici decat agentii de distributie de la firmele mari (interbrands de ex.)... iar daca firma nu si-a permis nici macar masina sa-ti dea, e clar...

View PostAdonis, on Dec 29 2005, 11:30, said:

Vi se par normale urmatoarele?

1. Fixarea targetului de vanzari pentru departamentul vanzari din mers si nu la angajarea Dir de Vanzari
2. La interviu promiti un salar pt 3 luni de proba si apoi dupa o luna ii zici: "ce mai vrei marire de salariu, nu ti-e de-ajuns?"
3. Vine omul la job de pe 20 si lui i se face CM abia pe 3-4 luna urmatoare
4. Salariul promis la interviu (net) e XYZ si de fapt pe CM si in mana e XYZ-8%.
5. la interviu fisa postului avea o forma compusa din 5 paragrafe, la semnarea contractului are cu 3-4 mai multe care fac de 3 ori mai mut decat cele 5 initiale.

1. targetul se fixeaza in functie de necesitati... poate sa fie diferit de la luna la luna....
2. nu inteleg... vroiai marire din a doua luna sau ai ramas cu acelasi salariu si dupa perioada de proba?
3. nu-i prea corect, dar ma rog...
4. ar fi trebuit sa citesti cu atentie contractul... asa era sa patesc si eu o data... noroc ca am atras atentia cand era prezent un director mai mare...
5. ciudat... fisa postului nu prea se da la interviu...

#36
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

View PostElena2k, on Dec 28 2005, 11:19, said:

anyway decat sa ai un sef care urla si sa stai in stress eu zic ca mai  bine renunti si cauti altceva .
Mai bine stergi cu el pe jos, il folosesti in loc de mop.
Cand obosesti il dai in judecata pentru tot stressul pe care ti l-a cauzat in
tot timpul ala, sa vaza desteptul ca nu poate face chiar tot ce ii da prin cap cu subalternii.
Si sa plateasca, are bani, e sef.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate