Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre angajatori si minciunile lor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
153 replies to this topic

#1
dantte

dantte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2005
Salutare,

Sunt un membru vechi al acestui forum insa patzania ce-am avut-o m-a determinat sa-mi creez o clona si sa va spun ce-am patit.

recent am fost chemat de o firma de recrutare din orasul meu pentru un interiu si un job de Director de Vanzari. Bucuros am acceptat si in cele din urma am fost selectionat pentru postul scos la concurs.

La interviu mi s-a spus ca voi beneficia de training si ca nu voi fi si agent de vanzari, eu urmand sa negociez doar cu clientii care nu au chef sa discute cu subalternii mei si vor sa negocieze doar cu Directorul de Vanzari.

Dupa doar 3 zile de la intrarea in functie am constatat ca de fapt situatia e asa:

1. biroul meu arata ca o cocina de porci avand amplasarea intr-un fost grajd de vite
2. nu am echipa (urmand ca "in curand" sa am cativa omuleti in subordine.)
3. directorul firmei sta prost cu nervii si m-o luat in suturi din prima zi, cand am incercat sa aflu niste detalii esentiale pt relatia mea cu el.
4. cel mai grav: sunt director de vanzari insa se pare ca voi lua orasul la talpa, nici pomeneala ca voi contacta doar clientii mari, voi pune masina personala la bataie, si voi avea de face cu simplii chioscari.

Acum ce naiba fac? Am acceptat jobul pt ca era de midlle manager insa se pare ca sunt simplu agent de vanzari. Firma de reecrutare mi-a promis una si de fapt fac altceva.

Ati mai patit asa ceva?

Dati-mi un sfat ca-s cam disperat si mi-e rusine de ce-am putut pati. Mai ales ca firma angajatoare e una serioasa, cu traditie, super sofisticata si cu renume.

Nu am venit de pe drumuri, am fost branch manager la jobul anterior si nici in cele mai negre inchipuri nu visam sa ajung agent de vaznari. :(

Multumesc

#2
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001
demisia urgent, esti in perioada de proba oricum.

Zi despre ce firma e vorba ca sa nu fie pacaliti si altii, de asemenea zi si cu ce agentie ai lucrat, ca sa-i ocolim si pe astia.

#3
dantte

dantte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2005
NU pot! Mi-am dat demisia de la firma anterioara pentru ca mi s-a parut ca acest job este mai provocator, insa o devenit prea provocator.

Sunt total demoralizat si mi se pare c-am facut cea mai mare tampenie din viata mea :(. Am dat Vrabia din mana pe cioara din par. :(

#4
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Am luat si eu teapa cu unii mai prin primavara, m-au contactat de pe un site de joburi, la inceput nu mi-au zis nimic desi le-am cerut detalii la telefon, au zis sa vin in Bucuresti sa ma intalnesc cu ei si atunci vad eu despre ce e vorba. M-am intalnit cu ei si pana la urma am vazut ca nu este vorba despre altceva decat un nenorocit de Comert in Retea (Multi level Marketing). Le-am spus ca nu ma intereseaza asa ceva si sa ma lase in pace.

#5
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postdantte, on Dec 2 2005, 20:19, said:

Salutare,

Sunt un membru vechi al acestui forum insa patzania ce-am avut-o m-a determinat sa-mi creez o clona si sa va spun ce-am patit.

recent am fost chemat de o firma de recrutare din orasul meu pentru un interiu si un job de Director de Vanzari. Bucuros am acceptat si in cele din urma am fost selectionat pentru postul scos la concurs.

La interviu mi s-a spus ca voi beneficia de training si ca nu voi fi si agent de vanzari, eu urmand sa negociez doar cu clientii care nu au chef sa discute cu subalternii mei si vor sa negocieze doar cu Directorul de Vanzari.

Dupa doar 3 zile de la intrarea in functie am constatat ca de fapt situatia e asa:

1. biroul meu arata ca o cocina de porci avand amplasarea intr-un fost grajd de vite
2. nu am echipa (urmand ca "in curand" sa am cativa omuleti in subordine.)
3. directorul firmei sta prost cu nervii si m-o luat in suturi din prima zi, cand am incercat sa aflu niste detalii esentiale pt relatia mea cu el.
4. cel mai grav: sunt director de vanzari insa se pare ca voi lua orasul la talpa, nici pomeneala ca voi contacta doar clientii mari, voi pune masina personala la bataie, si voi avea de face cu simplii chioscari.

Acum ce naiba fac? Am acceptat jobul pt ca era de midlle manager insa se pare ca sunt simplu agent de vanzari. Firma de reecrutare mi-a promis una si de fapt fac altceva.

Ati mai patit asa ceva?

Dati-mi un sfat ca-s cam disperat si mi-e rusine de ce-am putut pati. Mai ales ca firma angajatoare e una serioasa, cu traditie, super sofisticata si cu renume.

Nu am venit de pe drumuri, am fost branch manager la jobul anterior si nici in cele mai negre inchipuri nu visam sa ajung agent de vaznari. :(

Multumesc


Macar banii sint ok? Daca firma e de renume io zic sa ramai cateva luni (daca rezisti) si dupa aia sa cauti altceva. Macar ai ce scrie in cv.
p.s. Eu nu-mi pot imagina cum poti demisiona dintr-un loc fara sa stii macar unde o sa lucrezi si pe ce post...

#6
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postdantte, on Dec 2 2005, 20:19, said:

Sunt un membru vechi al acestui forum insa patzania ce-am avut-o m-a determinat sa-mi creez o clona si sa va spun ce-am patit.

Nu prea am inteles de ce te-ai clonat! Iti cunoaste vechea identitate cineva cunoscut care nu trebuie sa afle ce ai facut? Clonare este interzisa, chiar si pe softpedia...

Poate fima de recrutare a incurcat borcanele, ti-a dat postul altuia....  :w00t:

Edited by H725, 03 December 2005 - 02:58.


#7
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001

View Postdantte, on Dec 2 2005, 20:47, said:

NU pot! Mi-am dat demisia de la firma anterioara pentru ca mi s-a parut ca acest job este mai provocator, insa o devenit prea provocator.

Sunt total demoralizat si mi se pare c-am facut cea mai mare tampenie din viata mea :(. Am dat Vrabia din mana pe cioara din par. :(

Pai daca nu poti, inseamna ca-ti place. :)

#8
viktoras

viktoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 31.08.2005
.........urmand ca "in curand" sa am cativa omuleti in subordine.
......... insa se pare ca sunt simplu agent de vanzari.
......... si voi avea de face cu simplii chioscari.

..........am fost branch manager la jobul anterior .


Parerea mea: suferi de snobism...
In viata doua lucruri se platesc cel mai bine: DOMNIA si PROSTIA

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
victorash, yep, domnia shi prostia se platesc... :) lol

#10
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005

View Postviktoras, on Dec 3 2005, 08:07, said:

Parerea mea: suferi de snobism...
In viata doua lucruri se platesc cel mai bine: DOMNIA si PROSTIA
Tu ce ai spune daca ai lucra la un nivel, si de acolo ar trebui sa cobori si sa faci iar munca de jos?
Sau esti cumva chioscar?  :naughty:
Oricum, are ocazia sa faca un lucru cap coada, cu oamenii care ii vor veni.Parerea mea e ca nu ar trebui sa plece. :console:

#11
viktoras

viktoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 31.08.2005

View Postluc4s, on Dec 3 2005, 11:15, said:

Tu ce ai spune daca ai lucra la un nivel, si de acolo ar trebui sa cobori si sa faci iar munca de jos?
Sau esti cumva chioscar?  :naughty:
Oricum, are ocazia sa faca un lucru cap coada, cu oamenii care ii vor veni.Parerea mea e ca nu ar trebui sa plece. :console:

De ce ai ales ''chioscar'' si nu unul din ''omuletii' care fac talpa prin oras(adica agent de vanzari,poate nu ai inteles)?Nu sunt nici unul nici altul,dar trebuie sa faca cineva si munca aceea pe care el o DISPRETUIESTE.
  De ce trebuie sa-i dispretuiasca pe cei,de fapt,dupa care is ia el banii??
  Iti dai seama cam ce viata vor avea ''omuletii'' sub conducerea lui?

Stii ce face el acum??:: ''Plange la mormant strain''

#12
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Probabil ca nu a intentionat sa jigneasca pe careva (vreo categorie sociala) chiar si acei chioscari. S-a referit (cred eu ) ca a fost ce-a fost si acum a urmat o involutie in cariera lui si nu o evolutie asa cum era normal.  :w00t:

Sa presupunem ca tu viktoras esti colonel in armata si dai concurs pentru gradul de general (sa zicem) insa in urma concursului (pe care l-ai castigat) aflii ca nu vei fi general si caporal, adica ce-ai fost acum 4-5 ani cand ti-ai inceput cariera militara, si ca in loc sa stai in birou si sa discuti cu subalternii tactici de razboi, te intorci inapoi la o grupa de soldati pe care trebuie s-o instruiesti.

Logic este (repet) sa evoluezi nu sa dai inapoi si pe de-asupra sa fii pacalit. :death:   Eu asa vad situatia.

Nu cred ca tipul asta a intentionat sa jigneasca pe careva. Ci pur si simplu a exprimat mai "plastic" si frustrat problema cu care se confrunta.

E jenant ce i s-a intamplat. parerea mea ;)
   :console:

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ceva nu e in regula in povestioara...daca e firma mare, cunoscuta, si tu esti director de vanzari in grajd de vaci, inseamna ca asta e nivelul tau exact, doar ai fost recrutat de firma in domeniu. Ar trebui sa le multumesti si la unii si la altii ca te-au nimerit.

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
sper ca macar salariul e mai mare... oricum, daca sefu e nervos e nasol :death:

#15
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

View PostQuantum, on Dec 3 2005, 18:17, said:

Ceva nu e in regula in povestioara...daca e firma mare, cunoscuta, si tu esti director de vanzari in grajd de vaci, inseamna ca asta e nivelul tau exact, doar ai fost recrutat de firma in domeniu. Ar trebui sa le multumesti si la unii si la altii ca te-au nimerit.

Exact, I got the same opinion.

#16
viktoras

viktoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 31.08.2005
Citatul nu-mi apartine,dar i se potriveste:

   ''Nimeni nu moare virgin,viata i-o trage fiecaruia macar odata''.


Avand in vedere ca este atat de pregatit....''am acceptat jobul pt ca era de midlle manager''.....''am fost branch manager la jobul anterior''...... nu cred ca e o problema sa-si gaseasca un alt loc de munca pe masura pregatirii lui.



P.S.
Adonis-exemplul cu armata-i slabut.

#17
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
ok, si ce e rau in a dori sa evoluezi ?

#18
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004
Naspa povestea. Shit happens... macar da si tu numele firmei sa nu isi ia si altii teapa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate