Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deadpool & Wolverine (2023)

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE
 probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

Liceu in Irlanda?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

rvdogaru

rvdogaru

Junior Member

• Grup: Members
Salut.
Sunt clasa a 9 a si vreau sa stiu daca merita sa ma mut aici cu liceul.
Sunt mai multi factori pentru care vreau sa stau in Romania,dar sunt multe aspecte pozitive si in Irlanda.
In Romania stiu cum sunt copii si as vrea totusi sa raman in tara mea,dar m-am gandit si la viitor...pentru ca in Romania poti sa mori de foame cu diploma daca nu iti gasesti un loc de munca.
Nu sunt foarte deschis la ceva nou si sincer imi e cam teama de o asa schimbare.Limba o stapanesc destul de bine,dar am auzit ca trebuie sa fac un an de Transition Year.Iar daca vreau sa ma mut inapoi in tara ( in tara stau cu tata,iar aici cu mama ) voi ramane tot clasa a 9 a.Vreau sa spun ca am aproape 16 ani si mi-ar fi totusi cam jena ca in clasa a 9 a sa am 17 ani.
Eu m-am gandit ca e cam acelasi lucru daca fac liceul aici sau in Romania,insa in Irlanda pot invata limba foarte bine si asta ma va ajuta pe viitor.
Ce sa fac? Eu as vreau sa stau in tara mea,dar imi va lipsi foarte mult mama. Si daca stau aici imi va lipsi foarte mult si tata,dar si tara...chit ca e asa cum e in Romania.
Sunt aici de doua saptamani.Stau in Drogheda,Co. Louth,daca ajuta cu ceva.

Edited by rvdogaru, 08 August 2013 - 16:17.

Friskey

Friskey

Guru Member

• Grup: Banned
Diploma de liceu irlandeza nu te va avantaja cu nimic, poate facultatea sa o faci acolo daca vrei sa faci o treaba. Eu zic sa ramai in tara, ai prieteni, acolo nu vei avea.

DjMx

DjMx

Senior Member

• Grup: Senior Members
Du-te acolo, dupa ce termini liceul vei putea sa faci si facultatea acolo si mai departe sa incepi sa muncesti direct acolo.

Si prieteni e imposibil sa nu-ti faci, doar sa fii foarte ciudat sau sa ai ciuma.

Edited by DjMx, 08 August 2013 - 16:28.

Gonthar

Gonthar

Senior Member

• Grup: Banned
Au boala pe romani irlandezii, o sa ti-o cam iei de la toti colegii, nicio fata din liceu nu o sa vrea sa stea de vorba cu tine, eu zic ca o sa-ti distrugi viata daca alegi sa faci liceul acolo!

rvdogaru

rvdogaru

Junior Member

Ma gandeam ca daca fac liceul aici imi va fi mai usor la facultate,dar e alteceva cand ai prieteni adevarati in Romania si altceva cand nici nu stiu cum sunt copii aici.Cred ca au alta mentalitate decat a noastra.
Cel mai bine cred ca o sa fie daca stau in Romania si poate mai incolo sa fac facultatea aici.

View PostFriskey, on 08 august 2013 - 16:26, said:

Diploma de liceu irlandeza nu te va avantaja cu nimic, poate facultatea sa o faci acolo daca vrei sa faci o treaba. Eu zic sa ramai in tara, ai prieteni, acolo nu vei avea.
Prieteni in adevaratul sens al cuvantului nu.Poate doar amici,cat sa nu raman un singuratic trist in coltul clasei.Si ce subiecte de discutie sa am cu astia?
Eu zic ca e cam prea devreme sa ma duc intr-o tara straina.
Merci!

lacusta75

lacusta75

Member

• Grup: Validating

View PostGonthar, on 08 august 2013 - 16:28, said:

o sa ti-o cam iei de la toti colegii, nicio fata din liceu nu o sa vrea sa stea de vorba cu tine, eu zic ca o sa-ti distrugi viata
vb din experienta?

DanCld

DanCld

Active Member

Irlandezele sunt intr-adevar niste uratanii neingrijite si cu standarde foarte inalte. Asta pana se marita si toarna cate 3-4 plozi Posted Image

DjMx

DjMx

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostGonthar, on 08 august 2013 - 16:28, said:

Au boala pe romani irlandezii, o sa ti-o cam iei de la toti colegii, nicio fata din liceu nu o sa vrea sa stea de vorba cu tine, eu zic ca o sa-ti distrugi viata daca alegi sa faci liceul acolo!

Ce mah ? N-are nimeni nici o treaba cu tine ca esti roman, eu sunt la facultate in uk si nici-o englezoaica pana acum n-a strambat din nas ca-s roman.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate