Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Instalație electrica de iluminat casa ,diferita de cea clasica.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
I-a cumparat Schneider de cativa ani .  Pe distribuitorii Merten ii poti gasi pe site Schneider  sau echipamentul la magazinele mari de electrice.

Edited by ggelu, 10 August 2013 - 10:04.


#20
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postgoctav2000, on 09 august 2013 - 06:22, said:

Va mulțumesc.
Casa este gata la Rosu si urmeaza sa fac instatlatia electrica.
Ideea este de unde pot sa cumpăr comutatoare  pentru iluminat de Exemplu :(push buton four controls).Speciale pt iluminatul din locuința
Un singur "device" cu 4 acționari sau 3 .Partea de comada a relelor sa fie ceva estetic si util .
Relee am găsit peste tot.,cele pas cu pass ,programabile etc..
Bine înțeles ca acel cablu UTP o sa-l folosesc pt comanda releelor unde nu necesita curenți mari de comada. Parca pe UTP scrie tensiunea max 240v este de ajuns pt comtrol.
Am găsit ceva pe la Sauter,dar ei vând tot sistemul pt "casa Inteligenta" .




Va multumesc
240V pt cablul UTP este tensiunea de incercare pt 1min. Iti trebuie cablu cu tensiunea de incercare de cel putin 0,6KV. Eu iti sugerez sa nu te joci "dea curentul".

#21
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 20.06.2006
Nu conteaza si curentul? Practic prin cablul utp ar trece 220v la un amperaj necesar schimbarii fazei releului, presupun ca un curent ft mic. ( nu am gasit inca o fisa). De asemenea impulsul ar fi de cateva secunde, daca inteleg eu bine functionarea.

24awg pare sa tina pana la 0,19A la 220v. Acum nu stiu daca mai intervin si alti factori.

Edited by at_b, 04 November 2013 - 05:03.


#22
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Ia in calcul si o comanda vocala.

#23
robertaccess

robertaccess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 03.11.2007
sal

cum se poate face cel mai simplu sa acționezi tele-ruptoarele de pe o pagina web? ceva soluții? Eu am montate 10 relee pas cu pas (ABB) și ași vrea sa le comut de pe tableta.

Multumesc!

#24
alexokas

alexokas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.03.2012

View Postrobertaccess, on 10 decembrie 2013 - 18:46, said:

sal

cum se poate face cel mai simplu sa acționezi tele-ruptoarele de pe o pagina web? ceva soluții? Eu am montate 10 relee pas cu pas (ABB) și ași vrea sa le comut de pe tableta.

Multumesc!

Salutare,
pentru toti cei interesati de solutii de automatizare si cum sa transformi o instalatie electrica clasica in instalatie smart house am gasit pe un blog cateva detalii:
http://www.myhomethe...instalatii-knx/

Exista si o lista de preturi a instalatiei in functie de echipare.
Foloseste standardul KNX, cel mai utilizat in momentul de fata in lume pentru a crea o instalatie electrica smart house, ai acces la toate actionarile si monitorizarile de pe telefon si tableta si multe alte avantaje.
Va recomanda sa studiati un pic, costurile nu sunt de speriat comparativ cu beneficiile pe care le aduce.

#25
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postrobertaccess, on 10 decembrie 2013 - 18:46, said:

sal

cum se poate face cel mai simplu sa acționezi tele-ruptoarele de pe o pagina web? ceva soluții? Eu am montate 10 relee pas cu pas (ABB) și ași vrea sa le comut de pe tableta.

Multumesc!
Pentru asta, iti trebuie o caruta de aparate: generator semnal KNX 160mA, switch-actuator 10 canale nu teleruptoare, (daca teleruptoarele au protocol de comunicatie KNX), sunt si alea bune, InSide Controller, si un IP Router, din care poti face depanare de la distanta fara a te deplasa la locul defectiunii, software ETS4 care costa 900 euro si un alt software InSide Control Builder care e gratuit si-ti ofera posibilitatea actionarii de pe iPad/iPhone. Cablu de comunicatie se foloseste KNX - YCMY 2x2x0,8 sau cablu de incendiu JY(St)Y 2x2x0,8. Folosesti doar o singura pereche (rosu / negru) fara a lega ecranele intre ele si la masa si fara a inchide bucla. Cablarea se face:
- in linie;
- in stea;
- cale combinata linie -stea.

Edited by GeorgeTrisina, 13 April 2014 - 19:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate