Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Instalație electrica de iluminat casa ,diferita de cea clasica.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Salutare tuturor.
Vreau sa-mi proiectez instalația electrica de iluminat a casei folosind comutatoare de impuls.(push buttons )
Controlul iluminatului sa spunem în dormitor sa poate fi făcut din 3 locații.
Doua în dreapta și în stânga patului iar una  la intrare în dormitor.
Fiecare stație de control acționează aceleași "becuri" , în acest caz 3 , doua lampadare de citit la pat și "lustra" de pe centrul camerei.
In living situația este mai complicata putin.
Avantajul este ca nu mai tragi cablu de iluminat FY 1,5 la întrerupătoare comutatoare etc, folosești cablu UTP pentru comanda releului sau releelor montate în sau lângă "tabloul cu siguranțe".
Si în plus ai controlul iluminatului din multe locații.
Problema mea este unde pot găsii aceste echipamente? și la ce costuri.
Daca a montat cineva aceste echipamente sa ma ghideze către furnizor.

Va multumesc

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
De ce nu mergi pe varianta cu comutator cu infrarosu/ alte sisteme de emisie receptie ?!

Am vazut la cineva, comutatoarele erau mici, puteai sa le ti in buzunar sau oriunde la indemana.

Nu retin firma, dar era ceva mai de top si cred ca si scump, probabil Legrand dar nu sint sigur.

Si am impresia ca avea si variator inclus, modificai intensitatea din ,,alea mici ''.

Edited by crisstonne, 08 August 2013 - 16:09.


#3
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009

 goctav2000, on 08 august 2013 - 15:56, said:

Salutare tuturor.
Vreau sa-mi proiectez instalația electrica de iluminat a casei folosind comutatoare de impuls.(push buttons )
Controlul iluminatului sa spunem în dormitor sa poate fi făcut din 3 locații.
Doua în dreapta și în stânga patului iar una  la intrare în dormitor.
Fiecare stație de control acționează aceleași "becuri" , în acest caz 3 , doua lampadare de citit la pat și "lustra" de pe centrul camerei.
In living situația este mai complicata putin.
Avantajul este ca nu mai tragi cablu de iluminat FY 1,5 la întrerupătoare comutatoare etc, folosești cablu UTP pentru comanda releului sau releelor montate în sau lângă "tabloul cu siguranțe".
Si în plus ai controlul iluminatului din multe locații.
Problema mea este unde pot găsii aceste echipamente? și la ce costuri.
Daca a montat cineva aceste echipamente sa ma ghideze către furnizor.

Va multumesc

Se gasesc .

#4
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Iti trebuie :
- Pentru fiecare loc de unde vrei sa aprinzi lumina : un intrerupator cu revenire . Daca in locul respectiv ai mai multe becuri de aprins mergi pe o intrerupatoare  modulare   - Gewiss, Schneider....
- Pentru fiecare bec aprins : un teleruptor .

#5
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
cablu UTP? Posted Image

Edited by sydneyaus2005, 08 August 2013 - 17:35.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 sydneyaus2005, on 08 august 2013 - 17:34, said:

cablu UTP? Posted Image
pentru partea de comanda este destul de bun

Edited by MarianG, 08 August 2013 - 17:38.


#7
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
si FY 2x1.5 nu e bun?
si probabil si mai ieftin
tot asa si in loc de becuri poti folosi ledurile de la routere!

Edited by sydneyaus2005, 08 August 2013 - 17:50.


#8
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Util mi se pare sa-l montezi unde ai distante mari intre intrerupatoare gen casa scarii, holuri lungi , altfel ce castigi la cablu dai pe relee.
Releu am folosit de Finder seria 13 sau 14.

#9
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
ce vrei tu se numeşte "teleruptor" sau "releu pas cu pas" sau "releu de impuls". Caută pe net, găseşti distribuitor şi scheme de conectare (sau impulse relay în engleză)

dacă vrei să foloseşti cablul UTP, cablu de sonerie, sau orice cablu ieftin care nu e certificat pt 220V, îţi trebuie să cumperi varianta cu bobina la 12 sau 24V. Altfel, bobina e tot la 220V şi nu merge cu UTP. În plus, îţi trebuie şi o sursă de alimentare de 12V sau 24V.

Avantajul e că dacă ai deja instalaţia cu relee pas cu pas şi cu bobine la 12/24V e relativ simplu să adaugi o automatizare, gen "casă inteligentă" a.î. să aprinzi/stingi luminile automat sau în funcţie de diverşi factori: lumina de afară, senzori de mişcare, etc. La o astfel de automatizare, alături de automatul propriu-zis care poate fi realizat de către hobbişti relativ uşor cu orice placă cu microcontroller, trebuie partea de acţionare, adică legătura cu instalaţia de 220V, pe care tu o vei avea deja.

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 sydneyaus2005, on 08 august 2013 - 17:48, said:

tot asa si in loc de becuri poti folosi ledurile de la routere!
de parca n-ar exista relee 5VDC 125/220VAC

#11
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 goctav2000, on 08 august 2013 - 15:56, said:

Avantajul este ca nu mai tragi cablu de iluminat FY 1,5 la întrerupătoare comutatoare etc, folosești cablu UTP pentru comanda releului sau releelor montate în sau lângă "tabloul cu siguranțe".
verifica daca UTP este agreat de normativele in vigoare

montarea releelor in tablou implica consum mare de conductori, eu am folosit la o instalatie relee finder care se monteaza in dozele de derivatie

#12
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
foloseste LIFX si il controlezi cu telefonul :)

#13
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Va mulțumesc.
Casa este gata la Rosu si urmeaza sa fac instatlatia electrica.
Ideea este de unde pot sa cumpăr comutatoare  pentru iluminat de Exemplu :(push buton four controls).Speciale pt iluminatul din locuința
Un singur "device" cu 4 acționari sau 3 .Partea de comada a relelor sa fie ceva estetic si util .
Relee am găsit peste tot.,cele pas cu pass ,programabile etc..
Bine înțeles ca acel cablu UTP o sa-l folosesc pt comanda releelor unde nu necesita curenți mari de comada. Parca pe UTP scrie tensiunea max 240v este de ajuns pt comtrol.
Am găsit ceva pe la Sauter,dar ei vând tot sistemul pt "casa Inteligenta" .




Va multumesc

#14
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Eu ti-as recomanda ca pe lumini sa nu te joci daca ai familie. Nu stii ( si nu vrei sa stii ) cum e sa nu mearga lumina in bucatarie si sa fii plecat in delegatie.
Pe de alta parte mie mi-e neclar cum vezi sistemul :  mai multe butoane din diverse pozitii sa aprinda acelasi bec sau....altceva ?  Inteleg ca sistemul " Casa inteligenta " nu te atrage . Uite  schema cu teleruptoare.

Edited by ggelu, 09 August 2013 - 17:01.


#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu doresc sa fiu off topic, dar nu inteleg de ce nu este mai eficient, mai modern si mai putin invaziv sistemul prezentat

de mine in prima postare...

Este absolut elegant si da mai putine batai de cap din punct de vedere tehnic.

Se pozeaza intrerupatorul principal unde este necesar, in el se afla si sistemele de comanda ,,la distanta '', apoi iti

cumperi cate comutatoare wirelles iti doresti si le pozezi unde ai nevoie, au si suporti de pozare ca la telecomenzile

de aer conditionat, ori stau pozate, ori le iei si le muti oriunde la indemana, ca dimensiune sint un pic mai mari

decat o cutie de chibrituri.

Adevarat, daca ai kinderi este posibil sa le vezi pierdute, dar se pot poza mai sus, unde nu ajung ei.

Edited by crisstonne, 09 August 2013 - 17:17.


#16
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

 ggelu, on 09 august 2013 - 16:59, said:

Eu ti-as recomanda ca pe lumini sa nu te joci daca ai familie. Nu stii ( si nu vrei sa stii ) cum e sa nu mearga lumina in bucatarie si sa fii plecat in delegatie.
Pe de alta parte mie mi-e neclar cum vezi sistemul :  mai multe butoane din diverse pozitii sa aprinda acelasi bec sau....altceva ?  Inteleg ca sistemul " Casa inteligenta " nu te atrage . Uite  schema cu teleruptoare.


Nu pot sa spun ca sistemul se numește "Casa inteligenta" este pre mult ,mai degrabă il numesc un "system comod" si eficient de iluminat.

Am găsit ceva pe la NIKO.Si eu zic ca sunt destul de fiabile si estetetice.
http://www.niko.eu/e...f8-f9f037358e99

Va multumesc

#17
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Arata foarte bine .   De fiabilitate nu cred sa fie probleme .  Eu recomand in general  producatari prezenti pe piata  romaneasca - mai ai nevoie de o extindere, se mai strica un modul s.a......nu poti sta fara lumini pana vine DHL.  Uite  un producator interesant care e prezent si la noi ;  sunt colegi de  forum care au lucrat cu ele.

#18
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

 ggelu, on 10 august 2013 - 08:10, said:

Arata foarte bine .   De fiabilitate nu cred sa fie probleme .  Eu recomand in general  producatari prezenti pe piata  romaneasca - mai ai nevoie de o extindere, se mai strica un modul s.a......nu poti sta fara lumini pana vine DHL.  Uite  un producator interesant care e prezent si la noi ;  sunt colegi de  forum care au lucrat cu ele.

Mersii.
Ai idee unde au reprezentanta?
Sau unde au magazin?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate