Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mozilla Firefox

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4089 replies to this topic

#19
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Te inseli. Folosesc Mozilla Firefox de ani de zile... Acel tab niciodata nu se deschidea. Cand deschideam Mozilla, era exact ca in imaginea atasata ( Mozilla Firefox 22.0 )

Edited by eduard_w, 06 August 2013 - 13:44.


#20
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Poate doar la tine nu se deschidea tabul curent.

Quote

Gândește-te la situația următoare: navighezi pe un site , apoi deschizi un tab nou și intri pe el. Dacă nu ai avut „tabul current” activ, atunci cum revii la pagina precedentă ? Logic și normal (zic eu), trebuie să ai minim un tab deschis cu pagina curentă.

Attached Files



#21
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Ia fa un test Posted Image
Fa-ti un backup, apoi instaleaza Mozilla Firefox 22.0 si o sa vezi ca acel tab nu se deschide. Bine, debifeaza tot, la Options / tabs

Edited by eduard_w, 06 August 2013 - 13:54.


#22
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Poate cineva să ne confirme/infirme povestea cu tabul curent?
Eu unul zic că trebuie să ai minim un tab deschis.

#23
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009

View PostLolopoco, on 06 august 2013 - 14:00, said:

Poate cineva să ne confirme/infirme povestea cu tabul curent?
Eu unul zic că trebuie să ai minim un tab deschis.
Eu ti-am dovedit ( poza de mai sus ) ca nu ai dreptate. Probabil, Mozilla Firefox- default settings o fi asa cum zici tu, dar eu am debifat tot la Tools / Options / Tabs
Mai vrei si alte poze ? Hai ca mai atasez o imagine, am deschis Mozilla Firefox ( 22.0 ) cu home page Google.ro
Arata-mi, te rog, acel tab despre care vorbesti, si care iti apare tie. Eu nu-l am / nu-l vad / nu exista /

Attached Files


Edited by eduard_w, 06 August 2013 - 14:09.


#24
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 22.02.2007
Inca am un mic lag in taburi cand dau close, crome are lag si mai mare, cel mai rapid mi se pare opera 15, e un crome mai lite.

#25
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Un scurt dialog:

View Posteduard_w, on 06 august 2013 - 13:24, said:

La versiunile anterioare nu se deschidea acel "tab curent" de care vorbesti. O sa atasez o poza cu Mozilla Firefox 22.0

View PostLolopoco, on 06 august 2013 - 13:21, said:

pai ala este tabul tau current.

View PostLolopoco, on 06 august 2013 - 13:42, said:

Nu am mai folosit de mult timp FF. Folosesc IE și orice aș face, am minim un tab deschis, cel current.
Probabil ai avut tu vreo setare în FF să nu-ți mai afișeze tabul current, iar la instalarea „noi” versiuni de FF, setarea a dispărut.

View Posteduard_w, on 06 august 2013 - 13:44, said:

Te inseli. Folosesc Mozilla Firefox de ani de zile... Acel tab niciodata nu se deschidea.

View PostLolopoco, on 06 august 2013 - 13:50, said:

Poate doar la tine nu se deschidea tabul curent.

View PostLolopoco, on 06 august 2013 - 14:00, said:

Eu unul zic că trebuie să ai minim un tab deschis.

View Posteduard_w, on 06 august 2013 - 14:04, said:

Eu ti-am dovedit ( poza de mai sus ) ca nu ai dreptate. Probabil, Mozilla Firefox- default settings o fi asa cum zici tu, dar eu am debifat tot la Tools / Options / Tabs
Concluzia?

Edited by Lolopoco, 06 August 2013 - 14:20.


#26
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009

View PostLolopoco, on 06 august 2013 - 14:19, said:

Concluzia?

Concluzia : acel tab nu ar trebui sa apara, daca e debifat totul la "tabs"
Adica, n-ai dreptate :)

#27
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View Posteduard_w, on 06 august 2013 - 14:21, said:

Concluzia : acel tab nu ar trebui sa apara, daca e debifat totul la "tabs"
Adica, n-ai dreptate Posted Image
De ce debifat totul la „tabs”? Care este exact setarea care trebuie debifată? Bănuiesc ca tu debifezi în neștire, la nimereală.
Ți-am pus poza și să-mi specifici exact ce trebuie debifat pentru a nu mai apărea tabul current. Știi ce face fiecare setare din acel „Tabs” tab? Da' limba engleză știi?
Concluzie: ești praf Posted Image

Attached Files



#28
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Posted Image Hai ca devine amuzant.
Daca stiu engleza ? Hmmmmm, sa ma gandesc Posted Image Posted Image Posted Image
Ti-am demonstrat ca esti Sahara, adica muuult praf.
Mai vrei si alte dovezi ? Cand foloseam / testam / modificam registrii Mozilla, tu te jucai in fata blocului Posted Image
Nici in visele tale cele mai erotice, n-o sa fie setari asa complexe la Mozilla, cum am eu, si in general la PC. Dar nahhh, asa e cu desertul Sahara. Praf.
Si inca ceva : nu tre' sa te oftici ca ti-am dovedit alb pe negru ca n-ai dreptate ( poza cu Mozilla Firefox 22.0 )
Hai pa :)

Edited by eduard_w, 06 August 2013 - 14:31.


#29
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Te compătimesc....Not Posted Image

#30
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Mie nu mi-e mila de tine :D
Dar te pot ajuta, daca vrei. In viata ai mereu de invatat.
Traiasca Sahara :)

#31
AlinCosmin

AlinCosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 28.04.2013
Pff...ati postat  "cateva" mesaje...
Cum spunea cineva mai sus, probabil o setare a disparut in noile release-uri. Folosesc firefox inca de la FF 3, doar opera vreo cateva luni, dar m-am intors la FF, in rest nimic. Intr-adevar, in versiunile mai vechi, cand era o singura pagina deschisa, nu aparea in tab bar, ci era o singura fereastra. Odata cu ultimele versiuni a disparut acea proprietate, deci se poate presupune ca tu, edward, ai ceva vreme de cand n-ai mai dezinstalat FF sau reinstalat OS-ul, si tot facand upgrade, la un moment dat ai pierdut setarea. Acum eu nu inteleg de ce te-ar deranja, pentru ca pentru mine este exact invers: ma deranja transformarea aceasta in cazul utilizarii mai multor taburi, pentru ca se reinitializa intreaga interfata. Acum, cu tab bar-ul, schimbarile interfetei sunt mult mai mici in cazul deschiderii unei a doua pagini, deci ar trebui teoretic sa existe si un plus de performanta.
Concluzia: [ http://i44.tinypic.com/xfrolj.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] asa arata normal
- fara butonul pentru Home, ala-i pus de mine

Edited by AlinCosmin, 06 August 2013 - 14:43.


#32
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Țâcă, eu ți-am spus din prima secundă că FF are default minim un tab deschis, iar „problema” ta poate să fie de la dispariția unei setări făcute de tine (about:config). M-ai contrazis și tot ai insistat că Firefox deschide mereu/implicit prima pagină fără tab și nu este din setări. Apoi, ca la final să afirmi cu jumătate de gură că îi făceai tu nu știu ce modificare pentru anularea tabului current/minim. Dar tot nu-ți recunoști greșeala/minciuna.
Apropo, chestiile de bifat/debifat din tabul „Tabs” din setări, nu are legătură cu ceea ce vrei tu.
Învață engleza, încearcă să-ți folosești creierul și nu mai fă valuri când greșești si nu ai dreptate.
Eu am încercat să te ajut dar văd că nu am cu cine.

#33
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Domul LOL ( laughing out loud )  ti-am aratat poze ca merge si fara acel tab.
Ce vrei mai mult de atat ?
Am scris clar, si am sa dau copy-paste "Probabil, Mozilla Firefox- default settings o fi asa cum zici tu, dar eu am debifat tot la Tools / Options / Tabs"
Mai vrei poze, sau ce ? Sa invat engleza ? Sorry, dupa 9 ani de locuit in Irlanda si 5 ani in Marea Britanie, cred ca matur cu tine pe jos, la capitolul engleza Posted Image
Mister LOL Posted Image
Uite aici inca o poza, sper ca o vezi. Acel tab exista acolo, undeva ?
Frust, oder ?

Attached Files


Edited by eduard_w, 06 August 2013 - 15:04.


#34
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View Posteduard_w, on 06 august 2013 - 15:00, said:

Sa invat engleza ? Sorry, dupa 9 ani de locuit in Irlanda si 5 ani in Marea Britanie, cred ca matur cu tine pe jos, la capitolul engleza Posted Image
Dacă știi așa de bine limba engleză, atunci care este logica de a deselecta tot ce este la tabul „Tabs”, din setările FF? Lenea de a citi și gândi? MAi am multe să-ți spun în ați contura prostia, dar nu are rost.
Din acest moment, am încheiat orice discuție cu tine.

@AlinCosmin, uite aici cum se customizează FF Posted Image

Attached Files



#35
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Copilași, nu vă mai certați, că omul are dreptate. Posted Image

Există (exista?) o opțiune care ascunde bara de file atunci când nu e decât o filă deschisă. Din câte știu, acea opțiune era (este?) activă implicit la instalare. Asta NU înseamnă că fila nu se deschide, ci doar că nu se afișează bara de file.

Acuma... ce mi se pare mie ciudat este că, într-un screenshot atașat anterior, opțiunea respectivă nu apare. De ce? Habar n-am, la mine încă este. Ce-i drept, eu sunt pe canalul Aurora, nu pe final. La mine arată așa:
Attached File  tabs.png   58.87K   45 downloads

Faceți abstracție de butonul Tab Mix Plus, care e adăugat de o extensie. Poate că și opțiunea aia îmi este (încă) adăugată de extensia respectivă, motiv pentru care încă o am. Sau paote că mă înșel complet și opțiunea aia e și a fost vizibilă mereu datorită acelei extensii (pe care o folosesc de foarte mult timp)... habar n-am, mi-e lene să verific. :)
Oricum, opțiunea se poate activa manual, din about:config, ca aici: http://browsers.abou...bs_autohide.htm

Hai, că n-a fost chiar așa greu... nu era nevoie să vă împungeți pe-aici. ;)

#36
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
@alexcrist, cu alte cuvinte, ai repetat ce am scris și eu AICI

Edited by Lolopoco, 06 August 2013 - 15:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate