Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Raspberry PI

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#127
coseceleste

coseceleste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.08.2005

View Postred46, on 30 aprilie 2018 - 17:02, said:

Verifica daca ai activat SSH-ul in raspi-config.
Poti accesa internetul/setarile router-ului din browser-ul de pe Raspberry Pi?

Alte dispozitive se conecteaza la router automat? Poate nu ai activat serverul DHCP.

Am sunat la RDS si vina o are routerul ZTE care nu permite device urilor din LAN sa comunice intre ele. Am facut port forward si am accesat RasPi din exterior.

#128
coseceleste

coseceleste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.08.2005
Am alta problema acum .Nu se logheaza, nu incarca sistemul.Atasez cateva imagini .Attached File  20180502_172820.jpeg   128.23K   35 downloadsAttached File  20180502_172817.jpeg   132.6K   39 downloadsAttached File  20180502_172755.jpeg   117.41K   25 downloadsAttached File  20180502_172752.jpeg   144.45K   20 downloadsAttached File  20180502_172751.jpeg   139.74K   16 downloadsAttached File  20180502_172749.jpeg   193.55K   14 downloadsAttached File  20180502_172746.jpeg   128.98K   22 downloadsAttached File  20180502_172737.jpeg   117.47K   21 downloads

#129
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Reinstaleaza sistemul de operare pe card.

Sincer nu inteleg ce vrei tu sa faci. In postul de mai sus ai spus ca ai testat SSH-ul pe TV cu HDMI. Cum anume ai facut asta si ce ai testat mai exact?

Raspbian vine cu SSH si VNC dezactivate in mod implicit. Trebuie sa le activezi tu din raspi-config sau faci un fisier "ssh" in radacina partitiei de boot. Dupa aceea nu mai ai treaba cu Raspberry Pi-ul, ci cu router-ul.

#130
coseceleste

coseceleste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.08.2005
Am schimbat cardul si este ok. Dar alta belea, imi spune Acces denied prin ssh, am patit de mai multe ori. Cum se rezolva oare treaba asta? Multumesc!

#131
fsumy

fsumy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.09.2011
Da-l naibii de SSH !!!

Dupa ce ca e legat de o retea locala (router), legat, la randul lui, prin FIR, de internet, mai trebuie sa si "butonezi" comenzi in terminal...

Variante "vizuale" elegante:
1.RealVNC
2.Teamviewer

Ideea e ca:
1. Poti vedea "desktopul" RPi in Android.
2. RPi poate primi internet de la un tel.mobil prin USB sau hotspot, deci nu e legat de o retea locala (router).

1. RealVNC
- din cate cunosc, ultimele versiuni Raspbian vin cu RealVNC preinstalat;
- el trebuie activat;
- trebuie sa intrati pe site-ul RealVNC si va faceti un cont (email + password);
- pe Rpi aveti serverul;
- clientul (viewer) - instalati RealVNC pe telefonul Android.

2. Teamviewer
- tot asa;
- pe telefon instalati TeamViewer (client);
- pe RPi instalati Teamviewer Host pentru RPi (intrati pe site Teamviewer si gasiti pachetul *.deb pentru RPi);
- ca la RealVNC: trebuie sa va inregistrati cu user + passwd.

Succes.
:)


#132
coseceleste

coseceleste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.08.2005
Am folisit VNC server dar la un moment dat am incercat ssh de la distanta si m a blocat, nu mai pot intra nici cu VNC, pe local prin HDMI ma lasa sa intru in Raspberry.Am citit pe net ca trebuie sa modific sshd_config, sa umblu la politica de securitate dar nu prea stiu ce anume sa schimb.

#133
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum ai configurat ssh-ul? Ce metoda de autentificare ai activat? Pubkey, parola sau ambele? Ce user folosesti sa te conectezi la ssh? Ai permis acelui user sa se conecteze remote via ssh la RPi? Permision denied ala zice ceva. Deci ceva nu ai configurat corect.

#134
coseceleste

coseceleste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.08.2005

View PostMembruAnonim, on 14 mai 2018 - 18:47, said:

Cum ai configurat ssh-ul? Ce metoda de autentificare ai activat? Pubkey, parola sau ambele? Ce user folosesti sa te conectezi la ssh? Ai permis acelui user sa se conecteze remote via ssh la RPi? Permision denied ala zice ceva. Deci ceva nu ai configurat corect.

ssh-ul l-am lasat implicit
autentificarea cu user pi si parola "raspberry" , de pubkey nu stiu

Am lasat sshd_config implicit:
Spoiler

Edited by shogun1, 01 June 2018 - 16:20.
Taguri


#135
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Salut, pe viitor folosește taguri precum spoiler când ai de pus un ”cârnaț” de ăsta. Mulțumesc.

#136
coseceleste

coseceleste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.08.2005
Salut, dragi prieteni!
Revin cu o problema Raspi, ma tot macina conectarea remote prin ssh. Nu imi este clar cu cheia aceea, nu stiu ce trebuie facut.
Dupa 1 zi de la instalarea Raspbian m am jucat de la distanta cu ssh si apoi nu mi a mai permis, imi zice Denied cand introduc parola implicita "raspberry".
Ma poate ajuta cineva cu explicatii privind key? Merci!

#137
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
1. Generezi un key, poti folosi Putty Key Generator sau orice altceva.
2. Modifici configuratia SSH pe Raspberry Pi (de regula fisierul este /etc/ssh/sshd_config) astfel incat sa permita ce vrei tu.
3. Copiezi key-ul generat ca o noua linie in fisierul ~/.ssh/authorized_keys (daca nu exista fisierul il poti genera).
4. Dai restart la SSH: systemctl restart sshd

Daca vrei sa te autentifici SSH cu user si parola lasa fisierul /etc/ssh/sshd_config aici sa vedem exact de ce nu iti permite autentificarea. In principiu daca in fisier exista o linie de forma #PermitRootLogin prohibit-password atunci modifici linia astfel: PermitRootLogin yes si o sa poti sa te autentifici ca root folosind parola.

Edited by LensFlare, 09 May 2021 - 11:12.


#138
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Mai bine lasi autentificarea cu parola, pui o parola "strong" si instalez fail2ban, cu banare ip dupa 2 incercari nereusite.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate