Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Raspberry PI

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#1
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Cred ca majoritatea ati auzit de acest mini computer, poate fi folosit doar in scop educational sau si ca sistem de zi cu zi? Am de gand sa achizitionez unul dar mai intai vreau sa-mi fac o idee despre ce pot realiza si ce nu. Stiu ca nu va dispune de cine stie ce putere de calcul. Este posibil sa-i atasez un ecran touch-screen de 5  inch fara prea multe cunostinte de electronica si sa-mi fac o mica tableta(o lipitura cu cositor stiu s-o fac)? Cam aia ar fi functia principala, pe parcursul timpului probabil o sa-i mai adaug altele, dar cat m-ar costa un ecran touch-screen pentru aceasta si ce model ar trebui sa iau(stiu ca exista doar doua moduri de conectare video, in plus va avea nevoie de si de intrare pentru recunoasterea comenzilor tactile), insa momentan discutia e doar teoretica.

#2
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Mai bine iti iei o tableta de-a gata. Raspberry e mai mult de fita asa. Te joci cu el 2-3 zile apoi ramane uitat printr-un sertar... Eu am luat unu' fiindca am zis ca fac media center din el si de unde, tot laptopul conectez cand vreau sa vad un film in sufragerie.

#3
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Nu am nevoie de o tableta, cele ieftine sunt chinezarii, si nu am bani de aruncat pe cele bune. Si in plus la o tableta ai doar microusb, eu vreau ceva de joaca, cum de cele mai multe ori o voi folosi acasa, am acces la o priza si la ethernet. Deocamdata doar am intrebat daca i se poate atasa si cat ar costa, poate pana ma voi decide sa-mi iau un raspberry pi va aparea o noua versiune cu cerinte mai mari.
Alta-i senzatia cand vezi un lucru din imaginatia ta este adus la realitate si este functional.

Edited by asasinuxp, 02 August 2013 - 02:16.


#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Totul se rezuma la costuri, un touchscreen de 5" este destul de scump + ca necesita drivere. Cauta pe net SH monitoare cu touch, cu interfata usb si cumva sa reusesti sa le legi la Raspeberry (cu conditia sa fie recunoscute ca si HID si nu altceva mai complex).

#5
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Deci cu cat este mai mic cu atat e mai scump? Eu m-am gandit la 5 inch si touchscreen pentru ca ar inlocui tastatura si mouse-ul/touchpad si ar fi minimul necesar, l-as face mai portabil, insa daca ma duce mai mult decat raspberry pi, la ce solutie te-ai gandi pentru portabilitate, dimensiune foarte mica si pret mic?

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Eu pentru masina aveam nevoie de un monitor cu touch, pe USB pentru interfata CAN-View si BMS, costa 250$. Pe cand unul de PC de 17" costa 1100 lei.

SH pe okazii si altele am gasit de la 150 de lei in sus, cam 300 lei este pretul unuia decent pe USB.

#7
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
NU se merita. O tableta sau un netbook SH sunt mai utile si versatile. Ce se merita e sa demontezi un TV, si sa bagi in el jucaria asta ca media playe Posted Image. Dar ca platforma de teste Posted Image .

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ce vrei tu e imposibil omului de rand, pentru ca niciodata un ecran lipit cu cositor nu va merge pe Raspberry Pi. Ecranul nu e bec sa il lipesti si sa si mearga ci are nevoie de driver. Raspberry nu a fost proiectat sa aiba monitor atasat direct, deci nu ai driver si ma indoiesc ca poti scrie ceva pt el.

#9
dxdx

dxdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.05.2007
Driverul nu este pentru SO?

Se poate pune ecran dar nu lipit.

Edited by dxdx, 02 August 2013 - 07:28.


#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
pe bursa computergames gasesti netbookuri pe la 10 inch la 350-500 lei. Si nici nu mai consumi cositorul.

#11
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Nu merita ,e slab sunt multe alternative mult mai bune decat asta si vin si cu android .
Cand l-au anuntat au zis ca va avea si Android ,au pus filmulete etc..nu am mai auzit sa miste nimic pe dezvoltarea lui...am pus botu la prostii si l-am cumparat.
Sta sub televizor si strange praf...
Rata de transfer de pe USB e f mica, pe ethernet la fel ...inutilizabil ca si client de torrent etc

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
cat e unul din asta sh?

#13
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
in jur de 100 ron

#14
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

 slai, on 02 august 2013 - 07:32, said:

pe bursa computergames gasesti netbookuri pe la 10 inch la 350-500 lei. Si nici nu mai consumi cositorul.
Am unul de 15, insa nu prea este el de joaca.

#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Eu cu un monitor de 15 visam sa-mi fac in masina, fixat sus pe plafon, aviaton style si acolo sa am toata diagnoza si telemetria masinii in timp real. Problema este ca nu am gasit un monitor SH decent cu USB. Il dai pe al tau?

#16
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Imi trebuie, abia 3 ani are laptopul. Ma mai gandesc pana fac rost de bani daca-mi iau o placuta din asta sau vreun telefon cu android sh ieftin.

 connectorxp, on 03 august 2013 - 15:20, said:

Eu cu un monitor de 15 visam sa-mi fac in masina, fixat sus pe plafon, aviaton style si acolo sa am toata diagnoza si telemetria masinii in timp real. Problema este ca nu am gasit un monitor SH decent cu USB. Il dai pe al tau?
Interesanta ideea, insa cum anume folosesti raspberry pi pentru asta? Ai cunostinte in domeniu sau te iei dupa un ghid?

#17
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Nu e ok nici pentru asa ceva , el e deja depasit ... ca viteza , a aparut decodare h.246 ..etc deci ..inafara de modelism si un blog personal  pt home use nu cred ca e asa de recomandat sa iti iei unul

Eu il folosesc din cand in cand ca terminal ba pe LTSP - linux sau remote rdp normal ...

#18
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
De vanzare un R-Pi 256 MB model B
Il vand cu carcasa artizanala , incarcator , un card mic ..., si coolere pasive montate pe procesor si alte integrate 3 la numar ...de bunca calitate.
Pret 110 ron  se ppoate preda personal in Buc

Edited by rocket1982, 29 September 2013 - 15:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate