Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Tarif bona

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Post-Diana-, on 01 august 2013 - 22:17, said:

Mastere, ai stat ma vreodata cu vreun copil?
Cum 20 de lei pe zi, e scalavagism sau ce?
Eu pt mai putin de 2000 lei pe luna, nu m-as incurca cu copilul cuiva 8 ore pe zi.
Sunt zile cand nu mai pot nici cu ai mei, barem cu ai altora.
Si moca? lol.

Statul cu un copil, e ca orice alta munca, ba necesita mai multa atentie decat mutatul hartiei din dreapta in stanga.

Da ma, am stat cu copilul altuia, chiar cu copii altora, n-am fost tarifat atunci din alte motive.

Cu 20 de lei am vazut eu anunturi pe la mine prin oras afisate pe stalpi, Mi-au sarit in ochi deoarece si pe mine m-a interesat intr-o perioada o bona. (nu pentru mine, pentru copil).
Oricum, inaintea mea s-au postat sume mai mici (vezi postarile anterioare)

Pentru mai putin de 2000 de lei poti sa stai acasa pe nimic. Simplu. Daca ai de unde selecta e ok, altfel te adaptezi pietei: fie cobori tariful fie te orientezi spre alta meserie.

Cand nu pot cu al meu il las in grija sotiei, bunicilor, eu nu am spus ca e obligatoriu sa stau cu el 24 din 24; altceva cand e un job: 8 ore pe zi cu plus minus, in functie de intelelegere.

Nu am spus moca.


Statul cu orice copil e ca oricare munca -  absolut corect.

#20
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Deci, iti lasi copilul pe mana cuiva si sa ii dai 20 de lei pe zi, ca sa aiba si grija de el, sa il invete si 3 versuri, sa mai il stearga si la fund, sa mai aiba si simtul responsabilitatii ridicat?
Poate sa mai stranga si dupa el?
In anul 2013?
Tu te-ai angaja undeva pe 600 lei/luna? La program de 8 h?

A sta cu un copil= job.
Job= responsabilitate.
Daca vrei sa stea cu copilu in doru lelii, da-i 600 lei, da nu avea pretentia sa nu ii traga 2 bucati peste ochi daca merita. Ca na, n-are spor de stres.

Lore, daca vezi ca-s niste sarantoci, nu te duce fata mamii.
Pacat de tine si de timpul tau. Ori iti alegi unii care au bani si isi permit sa te plateasca fair, ori mai bine stai acasa si citeste romane politiste.
Statul cu un copil nu este usor, decat daca copilul ala are pana in 7-8 luni sau peste 10 ani.
Intre anii astia, ai de munca.
Copiii de azi sunt toti niste rasfatati si te alearga de nu te vezi.
Daca mai dai si peste niste parinti cu pretentii ridicate, ai sa iti blestemi soarta.

Nu stiu cat sunt tarifele la Oradea, dar aici sub 1000 lei nu se baga nimeni sluga la stapani....ca na...sunt mai multi stapani, copilu fiind al mai mare.
Deci, ai grija ce familie iti alegi pt ca in functie de asta o sa stii cum stai cu capul in perioada urmatoare.

#21
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
In Bucuresti (zona mea) tariful este cam 1000 ron/luna/ora, numai ingrijirea copilului. Cu spalat vasele (uneori) si calcat platesc 900 ron program 7 ore - copil mare, 8 ani,

#22
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Post-Diana-, on 02 august 2013 - 10:30, said:


Nu exagera. :)

#23
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Nu exagereaza. Eu ii dau doamnei care sta cu fetita (2 ani si o luna) 1200 RON / luna pentru program de 8 ore luni-vineri, cu activitati legate exclusiv de copil. Orice alta activitate (femeia are bun-simt si mai scoate o masina de rufe la uscat sau mai calca si haine de-ale noastre atunci cand le calca si pe ale copilului) se plateste extra.

Si face o multime de activitati cu fetita, nu sta pe canapea sa se uite la TV. Merg in parc (cu autobuzul), odata pe saptamana la FastTrackKids, etc.

Edited by Alka10, 02 August 2013 - 12:29.


#24
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eu cred ca daca vrei ca parinte sa iti gasesti un inlocuitor care sa aiba grija de copil in locul tau si sa o faca cu responsabilitate si afectiune, trebuie sa ii platesti corespunzator.
Astfel, omul va fi motivat sa ramana si sa-si faca treaba cu calmitate, dorinta de a mai veni si maine la job si va avea mai multa grija de copil.
Vorbim de copilul tau, nu de un sac de cartofi.

Cum fiecare tinde sa fie platit conform muncii pe care o face, nu vad de ce o bona ar fi platita prost, mai ales ca are ceva de lucru cu copilul tau.
Si nu platesti bona in final, ci platesti siguranta si buna educatie a copilului tau.

Banuiesc ca toata lumea cauta o persoana cat mai educata care sa stea in preajma copilui, nu un simplu bodyguard.

Edited by -Diana-, 02 August 2013 - 12:37.


#25
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Io platesc 1200lei/luna. Tanti a cerut 1100 de lei pt. 9 ore dar fiindca ne face si curat am decis sa-i dau 1200 de lei. Se simt la buzunar insa si responsabilitatea e pe masura plus ca inseamna o zi completa de munca care cum s-o remunerezi cu 2 bani?

#26
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Da mă, copiii sunt nişte monştri mâncători de energie.
Dar numai pentru cei care au uitat să fie copii.

În rest, în ce mă priveşte, sunt doar văitături fără acoperire.

Şi unde aţi citit la mine ceva despre faptul că nu ar trebui să ceară suma x că e prea... cumva?

#27
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Post-Diana-, on 02 august 2013 - 10:30, said:

Deci, iti lasi copilul pe mana cuiva si sa ii dai 20 de lei pe zi, ca sa aiba si grija de el, sa il invete si 3 versuri, sa mai il stearga si la fund, sa mai aiba si simtul responsabilitatii ridicat?
Poate sa mai stranga si dupa el?
In anul 2013?
Tu te-ai angaja undeva pe 600 lei/luna? La program de 8 h?

A sta cu un copil= job.
Job= responsabilitate.
Daca vrei sa stea cu copilu in doru lelii, da-i 600 lei, da nu avea pretentia sa nu ii traga 2 bucati peste ochi daca merita. Ca na, n-are spor de stres.

Lore, daca vezi ca-s niste sarantoci, nu te duce fata mamii.
Pacat de tine si de timpul tau. Ori iti alegi unii care au bani si isi permit sa te plateasca fair, ori mai bine stai acasa si citeste romane politiste.
Statul cu un copil nu este usor, decat daca copilul ala are pana in 7-8 luni sau peste 10 ani.
Intre anii astia, ai de munca.
Copiii de azi sunt toti niste rasfatati si te alearga de nu te vezi.
Daca mai dai si peste niste parinti cu pretentii ridicate, ai sa iti blestemi soarta.

Nu stiu cat sunt tarifele la Oradea, dar aici sub 1000 lei nu se baga nimeni sluga la stapani....ca na...sunt mai multi stapani, copilu fiind al mai mare.
Deci, ai grija ce familie iti alegi pt ca in functie de asta o sa stii cum stai cu capul in perioada urmatoare.


Mai intai la gradinita dau 7 lei pe zi in conditiile in care ar sta mai mult de 8 ore. Cu responsabilitatea nu stiu cum e (stiu cum ar trebui sa fie) ca nu stau sa ii supraveghez la gradinita si nici n-as putea supravegea eventuala bona in prea multe ocazii (eventual acas cu camera ascunsa).

Mai apoi tariful respectiv, repet, il vazusem afisat, in plus altii au specificat tarife mai mici (in momentul de fata e pe prima pagina, cateva postari mai sus de a mea)

Io m-as angaja undeva cu 600 lei /luna la 8 ore ca n-am cheltuieli sau ma rezum la strictul necesar. (N-am credit, la 600 lei as putea trai decent si sa si pun bani deoparte, voi in bucuresti n-ati intelege, dar nici nu vreau sa va explic)

Daca intr-o perioada eram in cautare de bona, in prezent nu mai sunt, fie stau eu cu copilul, fie sta la bunici. Daca ar fi trebuit sa platesc bonei as fi dat 600 pe 20 zile.

Daca la voi nu se baga nime sub 1000 lei, iar tu personal nu ai alege un asemenea job sub 2000 lei, in alte zone nu e problema. Oricum am vazut si salarii decente specificate: 1100, 1200, dar eu nu-i aveam, nu-i dadeam.

Asa ca fiecare munceste pentru cat crede de cuviinta.

In cazul in care copilul este rasfatat si parintii sunt deschisi poti sa il educi, daca e rasfatat si parintii au pretentii evident ca si tu vei ridica pretentii. Iar daca nu o faci de la inceput si descoperi pe parcurs ca exista probleme poti sa te retragi, la fel ca la orice job.

#28
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
La noi in Buc, gradinita e 15 lei/zi la stat. Plus inca 30 lei paza pe luna, indiferent daca copilul a frecventat sau nu gradinita in luna respectiva. Pe langa asta se adauga 7 lei ora de optional( pictura/dans/engleza/dezvoltare personala). Te ajunge cam 6-700 lei de copil in functie de luna.

La gradinita e una pt ca acolo se acopera costurile fiind mai multi copii, ca sa nu mai zic ca invatamantul cica ar fi obligatoriu in Romania.
Dar sa vina o femeie acasa si sa ii dai 20-30 lei/zi si sa mai ai si pretentii de la ea, mi se pare jupuiala pe fata.

#29
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
N-are rost sa aduc alte argumente. Observ ca la voi tarifele sunt mai mari. Asta e.

#30
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,889
  • Înscris: 21.04.2011
Ce inseamna dezvoltare personala la gradinita?


Din cate stiu eu, la gradinitele de stat se plateste (teoretic) doar mancarea, pentru ca e subventionata de stat toata treaba.

#31
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
O gaselnita a firmei care furnizeaza toate optionalele alea de mai sus.
Firma e angajata de gradinita sa tina cursurile de pictura, dans, engleza, IT si dezvoltarea asta.
Nu i-am dat pe ai mei la cursul asta( la celelalte minus IT, ca si asa acasa au pus monopol pe laptop), nu mi s-a parut inoportun sa platesc aiureli.
Ii ajuta sa isi dezvolte propria personalitate, sa invete despre comunicarea verbala si non verbala si nu mai stiu ce.
Sau poate nu o fi aiureli, dar mi s-a parut ca la 5 ani si la 7 ani, e prea devreme pt asta.

Edited by -Diana-, 02 August 2013 - 18:29.


#32
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,889
  • Înscris: 21.04.2011

View Post-Diana-, on 02 august 2013 - 18:28, said:

O gaselnita a firmei care furnizeaza toate optionalele alea de mai sus.
Firma e angajata de gradinita sa tina cursurile de pictura, dans, engleza, IT si dezvoltarea asta.
Nu i-am dat pe ai mei la cursul asta( la celelalte minus IT, ca si asa acasa au pus monopol pe laptop), nu mi s-a parut inoportun sa platesc aiureli.
Ii ajuta sa isi dezvolte propria personalitate, sa invete despre comunicarea verbala si non verbala si nu mai stiu ce.
Sau poate nu o fi aiureli, dar mi s-a parut ca la 5 ani si la 7 ani, e prea devreme pt asta.

Lol, credeam ca chestiile astea se invata by default la gradinita. Ce ridicol! Chiar ca n-avea sens sa platesti si aberatiile astea.

#33
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
La gradi de stat se platesc: paza, consumabile, fondul clasei, fondul gradinitei, plus toate optionalele( parca una singura era obligatorie, optional e cu numele, deci trebuia sa inscrii copilul la minim una).

A, si la anumite gradinite( nu si la a noastra), se mai plateste 20 lei/copil, apa.

Edited by -Diana-, 02 August 2013 - 18:33.


#34
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PostZo-haN, on 01 august 2013 - 21:50, said:

nu ai specificat in ce oras, ca in miticie stii prea bine ca se plateste "dublu"
In Cluuj e dublu de dublu, sa nu nimeresti vre-o unguroaica ca dupa-ti declara copilul autonomie!

#35
Rovgam

Rovgam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 04.03.2012

View Postsfantu.dracu, on 02 august 2013 - 17:44, said:

Da mă, copiii sunt nişte monştri mâncători de energie.
Dar numai pentru cei care au uitat să fie copii.

Doamne, cand am fost in State ca Au Pair (bona studenta) copiii erau singura mea mangaiere in izolarea aia. Cu ei nu mi-a fost greu deloc, absolut deloc, si erau 3, bine, numai dupa-amiaza ca dimineata il aveam doar pe bebica de 1 an. Totusi, seara cand ii bagau la culcare, desi eu nu mai eram on duty, dar nici nu foarte aveam ce face, daca eram prin preajma mergeam mereu sa ajut sa le faca baie, sa-i imbrace in pijamale.

Inainte sa vin incoace am stat vreo 3 luni la ai mei si am ajutat-o mult pe mama cu fratiorii mei adoptivi. Iarasi a fost o adevarata placere.

#36
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

View Postmaster_oz, on 02 august 2013 - 18:06, said:

N-are rost sa aduc alte argumente. Observ ca la voi tarifele sunt mai mari. Asta e.
nu poti compara HD cu Cluj sau Bucuresti. Alte salarii, alt nivel de trai, alte pretentii.
In Sibiu avem o cunostinta care plateste 700 de lei bona.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate