Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Tarif bona

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
Pt o bona fara experienta pe un interval de vreo luna jumate cam care ar fi tariful pe saptamana? Nu stiu cat sa cer si nu vreau sa fiu nici exagerata nici sa fiu luata de fraiera.

#2
Adrya1

Adrya1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.04.2013

 lorelei20, on 01 august 2013 - 21:00, said:

Pt o bona fara experienta pe un interval de vreo luna jumate cam care ar fi tariful pe saptamana? Nu stiu cat sa cer si nu vreau sa fiu nici exagerata nici sa fiu luata de fraiera.
  Nu stiu cat este tariful , totul cred ca este in functie de familie si de copil , iar daca este ceva ce ti place (nu ar trebuii sa folosesti expresia ,,SA FIU LUATA DE FRAIERA,,nu cred ca si are rosrul expresia mai ales ca este vorba de un copil sau mai multi..parerea mea.

#3
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
la 8 ore pe zi intre 15-25mil in functie de cat de enervanti sunt copii :).

#4
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

 Adrya1, on 01 august 2013 - 21:34, said:


  Nu stiu cat este tariful , totul cred ca este in functie de familie si de copil , iar daca este ceva ce ti place (nu ar trebuii sa folosesti expresia ,,SA FIU LUATA DE FRAIERA,,nu cred ca si are rosrul expresia mai ales ca este vorba de un copil sau mai multi..parerea mea.


Oricat de cu drag ai face o meserie e tot o meserie si vrei un venit de merit. Nici prea cu pretentii nici nemeritat de mic. Si la fel, cel care plateste vrea sa dea cat mai putin din instinct. Asa ca nu vreau sa se profite de necunostinta mea a tarifelor si sa nu fiu platita macar la un minim. Poate am gresit expresia fiind prea agresiva. Ideea o mentin.

 Cap-shoot, on 01 august 2013 - 21:43, said:

la 8 ore pe zi intre 15-25mil in functie de cat de enervanti sunt copii :).


Pe luna? Poate gresesc da nu e excesiv de mult?

#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Am o vecina care e bona unei fetite de cls a 2a.
Ia 1200 lei pe luna la program de 6 h. Mai face curat prin casa, dar fara mancare, spalat sau alte alea.

#6
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 10.11.2009
nu ai specificat in ce oras, ca in miticie stii prea bine ca se plateste "dublu"

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Habar n-am ce pretenţii sunt prin Cluj (parcă pe-acolo eşti), dar în Bucureşti se ia undeva între 10 şi 15. Majoritatea vor 15. Minim. :D
Maică-mea, în Buzău, lua acum vreo 2 ani vreo 3-4/lună. Zi plină. Uneori piticul mai rămânea la ea peste noapte.
Probabil 8 pentru perioada specificată o fi ok.

#8
Adrya1

Adrya1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.04.2013

 Cap-shoot, on 01 august 2013 - 21:43, said:

la 8 ore pe zi intre 15-25mil in functie de cat de enervanti sunt copii Posted Image.
am incercat sa spun ceva mai sus printre randuri , faptul ca si dumneata folosesti expresia ,,ENERVANTI,, ma c-am deranjeaza pentru ca nu este copil enervant sau mai stiu eu cum , copii au nevoie de program si atentie , intelegere si ,,SA TE PUI LA MINTEA LOR JUDECIND CU MINTEA TA,,deci in general cei ce eu copii si spun vai ce ma enerveaza sau mai stiu eu ce , are personajul adult o problema nu copilul...apropo de asta vazusem o faza intr un parc , un tata idiot avea o fetita de maxim 3 ani si era extrem de curioasa si energica , , el nerabdator si obosit  nu mai avea rabdare sa stea cu ea in parc .La un moment dat fetita cade jos de pe topogan si se loveste , nu spune nimic se ridica mandra fara lacrimi si smiorcaieli si gaseste pe jos o piatra si incepe sa loveasca topoganul.Ei bine ,,TATAL DEMENT,, ce face se duce la ea ii da vre o doua la fund si incepe sa intrebe de ce faci asta ? Un om cretin cu minte scurta .Ce vreau sa spun cu intimplarea asta pe care eu am vazut o este ca doar atunci cand simti ca poti sa faci ceva fa o din suflet si dedica te indiferent de felul si temperamentul copilului sau copiilor , altfel nu e bine nici ptr tine  ca abia astepti sa pleci acasa , si nu e bine nici ptr ei sau el ptr simplu fapt ca se simt inchisi sau razvratiti , asa ca de cit bona in felul asta doar ptr bani mai bine vinde ceva in piata sau fa ceva din care tu vrei doar bani , solutii sunt.

 lorelei20, on 01 august 2013 - 21:46, said:

Oricat de cu drag ai face o meserie e tot o meserie si vrei un venit de merit. Nici prea cu pretentii nici nemeritat de mic. Si la fel, cel care plateste vrea sa dea cat mai putin din instinct. Asa ca nu vreau sa se profite de necunostinta mea a tarifelor si sa nu fiu platita macar la un minim. Poate am gresit expresia fiind prea agresiva. Ideea o mentin.



Pe luna? Poate gresesc da nu e excesiv de mult?



Iar daca ai ,,PRE A AGRESIVA IN MOD SIGUR NU E BUNA PTR DUMNEATA MESERIA DE BONA ,,se vede  din expresii ca esti temperamentala , nu e bine nici ptr tine nici ptr copii sau copil.

#9
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
Oradea.

Eu as mai fi dispusa sa fac ceva de mancare eventual pt copil da nu stiu cata curatenie efectiv. Eventual un aspirat usor sau un sters prafu superficial. Asta la discutie cu mama. Eu ma gandeam la un minim de 800 sa cer. Oricum intai sa vad si cat vrea sa stau cu copilul adica intervalul orar. Ma gandeam sa zic sa aleaga ea cat ofera si sa zic eu daca imi convine sau nu si daca ofera sa zic 600 sa urc cu 200 sau daca insista sa zic eu sa aleg o suma 150% din minimul meu din care sa ii spun ca poate sa mai scada sau fac in plus curatenia sau gatitul. Nici nu stiu cum e mai bine.

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

 Adrya1, on 01 august 2013 - 21:57, said:


Altă mamă eroină. :(

#11
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

 lorelei20, on 01 august 2013 - 21:46, said:

Oricat de cu drag ai face o meserie e tot o meserie si vrei un venit de merit. Nici prea cu pretentii nici nemeritat de mic. Si la fel, cel care plateste vrea sa dea cat mai putin din instinct. Asa ca nu vreau sa se profite de necunostinta mea a tarifelor si sa nu fiu platita macar la un minim. Poate am gresit expresia fiind prea agresiva. Ideea o mentin.



Pe luna? Poate gresesc da nu e excesiv de mult?

Depinde de familie si copil. Maicamea este bona de 2 ani si are 40mil la 6 ore l-v. Dar vine acasa obosita de parca a tras 16 ore la betoane... Sunt 2 copii deplasati psihic... unul dintre ei a avut cateva tentative sa se arunce  pe geam :)) (au in jur de 5-6 ani )

#12
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

 Adrya1, on 01 august 2013 - 21:57, said:



Felul in care relationez cu un adult cand intreb despre un lucru ce priveste un aspect financiar si organizator al unei angajari nu e acelasi cu cel in care relationez cu un copil. Daca nu poti sa imi raspunzi la intrebare ci doar sa fii moralista te rog frumos sa te descurajezi din a mai posta aici. Multumesc pt intelegere

 Cap-shoot, on 01 august 2013 - 22:00, said:



Depinde de familie si copil. Maicamea este bona de 2 ani si are 40mil la 6 ore l-v. Dar vine acasa obosita de parca a tras 16 ore la betoane... Sunt 2 copii deplasati psihic... unul dintre ei a avut cateva tentative sa se arunce  pe geam :)) (au in jur de 5-6 ani )

Din ce am inteles pana acuma ca as gasi, desi inca nu stiu nimic clar, e o mamica a carui copil merge vara in sat la bunici si ea si-ar dori sa il mai tina si acasa peste vara nu sa il tot paseze acolo. Adica exact ce caut eu. Temporar si convenabil si pt mine si pt ea. sa vad acuma daca raman la ea si daca nu o sa astept sa vad si alte oferte. Deocamdata abia m-am interesat.

#13
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Lorelico, mie mi se pare de bun simţ să-i faci ceva de mâncare copilului, dacă mă-sa nu a fost în stare să lase ceva şi pentru el. Acu' nu ciorbe sau alte complicaţiuni, ci ceva rapid.
La fel şi să strângi după el. Jucării, masa, etc.

#14
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
La 1500 lei pe luna ar insemna 50 lei pe zi lucrand 30 zile pe luna. E cam mult, preturile au fost specificate mai sus: 10 - 15 lei pe zi, maxim 20.

Cu mancarea, orele suplimentare sau statul peste noapte va intelegeti, insa daca e dificil de lucrat cu un copil mai bine renunti la familia respectiva (nu la meserie), sau perseverezi si iti depasesti limitarile (oricare ar fi ele).

Succes!

Later edit: de bun simt pentru viitorul copilului este sa-l implici in activitatile de curatenie, nu sa strangi dupa el pentru ca se invata asa.

Edited by master_oz, 01 August 2013 - 22:14.


#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Mastere, ai stat ma vreodata cu vreun copil?
Cum 20 de lei pe zi, e scalavagism sau ce?
Eu pt mai putin de 2000 lei pe luna, nu m-as incurca cu copilul cuiva 8 ore pe zi.
Sunt zile cand nu mai pot nici cu ai mei, barem cu ai altora.
Si moca? lol.

Statul cu un copil, e ca orice alta munca, ba necesita mai multa atentie decat mutatul hartiei din dreapta in stanga.

#16
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

 sfantu.dracu, on 01 august 2013 - 22:11, said:

Lorelico, mie mi se pare de bun simț să-i faci ceva de mâncare copilului, dacă mă-sa nu a fost în stare să lase ceva și pentru el. Acu' nu ciorbe sau alte complicațiuni, ci ceva rapid.
La fel și să strângi după el. Jucării, masa, etc.

Trebe sa vad intai si ce vrea ea de la mine. Sunt si mame care lasa mancarea facuta pt el sa fie incalzita sau care lasa ingredientele si cer ceva anume sau care lasa sa ma descurc eu. Inca nu stiu cu cine ma joc. Stransu e clar ca intra in atributii eu ma refeream la curatenie nu ordine.

Oricum, sa vad intai ce pretentii are mama si apoi mai dezbatem ce se face si ce nu. Numa in caz ca ma intreaba un tarif minim sa am un reper al pietei sa vad la ce cere ea cam cat cred eu ca e ok sa cer. Deci ce stiu e ca sub 800 nu scad. Sa vedem ce vrea ea sa fac si consider eu ca ar creste tarifu gen ar fi extra.

200 pe saptamana, 40 pe zi, l-v. Asta stat cu el, hranit, strans dupa el. Orice plus e plus si la salar. Sa zic ca merg 5 saptamani sau hai 6 sa vad cum stau cu practica la spital, ajung la un 1000-1200 pe interval fara alte briz brizuri. Plateam 50-60 2 ore de meditatii acum 2 ani ce dracu? 6-8 ore de stat cu copilu la 40 de ron nu suna asa mult.

#17
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Lore, ce varsta are copilul?
Presupusul copil, ca inteleg ca nu esti hotarata.

#18
Adrya1

Adrya1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.04.2013

 gabi096, on 01 august 2013 - 22:08, said:

Multumesc pentru corectare nu am uitat limba romana , si nici gramatica , stiu ca este bine sa fii mai atent atunci cand  incerci sa iti exprimi opinia pe un site public , nu am scuze si nici justificari , insa ma intrebam cum oare cineva poate aici pe situl asta sa scrie in numele meu .Sunt cateva fraze pe care nu eu le am scris .Nu ma refer la textul corectat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate